Προς το περιεχόμενο

Ποσό ανθυγιεινό είναι να τρως κάθε μέρα πίτα γύρο?


Raylan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Basilhs23___ είπε

Μία ερώτηση, εκεί που λες για γύρη εννοείς γύρη μελισσας; Έχεις ψάξει αν είναι καλή και χρήσιμη να την καταναλώνουμε; Σκεφτόμουν να αγοράσω για να την καταναλωνω αραιωμένη μέσα σε νερό όταν ξυπνάω, αλλά ακόμα δεν πήρα απόφαση. 

Δεν κράζει κάνεις νομιζω το πιτόγυρο, την καθημερινή η πολυ συχνή κατανάλωση του κράζουν. Το πιτόγυρο είναι γενικά φαγητό για κατανάλωση μέχρι μια φορά ανά εβδομάδα στην χειρότερη. 

μου ανέφερε πως είναι γύρη μέλισσας σωστά, και πως βάζει 1ml σαν υπογλώσσιο και ως δια μαγείας σε 10 λεπτά αισθάνεται άλλος άνθρωπος και αυτος και η κοπέλα του και οι γονείς του..απορώ πως υπάρχουν τόσο αφελής άνθρωποι αλλα και ξεροκέφαλοι που δεν παίρνουν μια δεύτερη γνώμη στο οτιδήποτε..επαναλαμβάνω ΔΕΝ είμαι διαιτολόγος, ουτε πως δεν εχει ΚΑΝΕΝΑ όφελος η χρήση της γύρης , είπα απλά πως είναι υπερεκτιμημένη λόγο μάρκετινγκ και δεν προσφέρει σχεδόν τιποτα στις ποσότητες που κάνουν χρήση .

23 λεπτά πριν, phanispal είπε

Τέλεια τα λες.

Δε θέλω να ξέρω τι πιστεύεις για το βασιλικό πολτό.

μίλησε μας για τον βασιλικό πολτό,τα οφέλη του καθώς και τις δοσολογίες που υπάρχουν οφέλη, με άρθρα όμως όχι απο το μυαλό σου, σε παρακαλω;

4 ώρες πριν, Μακιαβέλλι είπε

Το πιτογυρο όμως ξέρουμε να το κραξουμε. Καλά κάνουμε. Calorie per calorie το μέλι είναι χειρότερο από το πιτογυρο όμως! Οκ καταλαβαίνω ότι το μέλι δεν θα το φας σε τέτοια ποσότητα αλλά άκου και αυτό: gram per gram το μέλι είναι χειρότερο από την Nutella από άποψη θρεπτικής αξίας (και calorie per calorie φυσικά). 

Καλύτερα light και ακόμα καλύτερα αν μπορείς να το αντικαταστήσεις με γιαούρτι. 

calorie per calorie υπερισχύει όπως τα λέει ο συμμορίτης δείτε εδω γιατι ο καθένας που δεν γνωρίζει εκφράζει ημιμαθείς απόψεις και παρανοεί αυτά που διαβάζει.. 

 

One tablespoon of honey contains:
  • Calories: 64.
  • Protein: 0 grams.
  • Fat: 0 grams.
  • Carbohydrates: 17 grams.
  • Fiber: 0 grams.
  • Sugar: 17 grams.

 

 
 
 
 
 
 
Two tablespoons (37 grams) of Nutella contain (1):
...
  • Calories: 200.
  • Fat: 12 grams.
  • Sugar: 21 grams.
  • Protein: 2 grams.
  • Calcium: 4% of the RDI.
  • Iron: 4% the RDI.

 

κάνουμε διέρεση με 2 και έχουμε 100 θερμίδες,6 γρ λιπαρά (χρειαζούμενα για τον οργανισμο για να σας προλάβω),10,5γρ ζάχαρη, 2% της ημερήσιας πρόσληψης ασβέστιο και 2% της ημερήσιας πρόσληψης σίδιρο..

 

συνοψήζοντας, το μέλι έχει μόνο σάκχαρα και η νουτέλα έχει πραγματικά οφέλη για την υγεία, στις ίδιες ποσότητες παντα!!

 

 

Επεξ/σία από maparios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 171
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

50 λεπτά πριν, Bomber-21 είπε

147 ποστ, 147 γνώμες… Τρέχα γύρευε!

Το κόκκινο κρέας είναι καρκινογόνο, τα λαχανικά και τα φρούτα είναι καρκινογόνα λόγω των ουσιών που βρίσκονται στο υπέδαφος κι των φυτοφαρμάκων, τα ψάρια είναι καρκινογόνα λόγω των βρώμικων θαλασσών! Ε τι να τρώμε;;;

Τιποτα.Πινεις 10 λιτρα νερο και αυτο εμφιαλωμενο,διοτι ετσι ειναι της μοδας,πας συνεχεια τουαλετα για πιπι και ξεχνας την πεινα σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, cumulus είπε

Τιποτα.Πινεις 10 λιτρα νερο και αυτο εμφιαλωμενο,διοτι ετσι ειναι της μοδας,πας συνεχεια τουαλετα για πιπι και ξεχνας την πεινα σου

Εμφιαλωμένο σε ΠΛΑΣΤΙΚΟ μπουκάλι;;;;;!!!! Σαν το σκυλί στο αμπέλι θα πάτε όλοι σας! Αλλά δεν σκέφτεστε και τα εγγόνια σας που θα ζήσουν σε έναν πλανήτη τίγκα στο πλαστικό;;;! ΟΛΑ καρκινογόνα λέμε. Είναι όπως ο ήλιος που έχει γίνει επικίνδυνος, το φαΐ, το ξενύχτι, το gaming, το internέt, το μπαντιρντί.... ΟΛΑ! 😜

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, maparios είπε

μίλησε μας για τον βασιλικό πολτό,τα οφέλη του καθώς και τις δοσολογίες που υπάρχουν οφέλη, με άρθρα όμως όχι απο το μυαλό σου, σε παρακαλω;

Βεβαίως, μόλις φάω λίγη θρεπτική Nutella όμως, ΟΚ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dantε είπε

Τα παντα καρκινογονα ειναι πλεον...

Στο χωριο μου θεριζει ο καρκινος.Και οι ανθρωποι αυτοι,τρωνε κυριως πραγματα που φυτευουν οι ιδιοι και ξερουν τι εχουν.

Προσεχεις τη διατροφη σου και ερχεται ενας καρκινος και σε στελνει πιτς-φιτιλ.

Για αυτο τρωτε γιατι χανομαστε :P

Α εδώ υπάρχει άλλο παραμύθι. Το de facto "όσο πιο πρωτογενές είναι κάτι τόσο πιο καλό". Δεν ισχύει. 

1 ώρα πριν, phanispal είπε

Τέλεια τα λες.

Δε θέλω να ξέρω τι πιστεύεις για το βασιλικό πολτό.

Καθρεφτάκι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To πρωτο ερώτημα είναι πόσο χρονων εισαι. Εαν εισαι 20αρης δεν εχεις κανενα προβλημα εαν όμως πάτησες τα 40 καλύτερα να το σκεφτεις πιο σοβαρά διοτι με τα 40 ο οργανισμός θελει προσοχή και δεν σηκώνει πολλές καταχρήσεις.

Το πυτόγυρο ειναι ανθυγιεινό ως προς τον τρόπο παρασκευής του, ενα σαντουιτς εχει 700 θερμιδες ενώ εαν το φτιαξεις μόνο σου στο σπίτι εχει 400 θερμιδες τα υπολοιπα ειναι λιπος που μπαίνει για να νοστιμίσει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, και το έχω ξαναγράψει αυτό, μια καλή εισαγωγή στην διατροφή μας θα ήταν να ρίχναμε μια ματιά στους Εθνικούς Διατροφικούς Οδηγούς που έχουμε (και οι οποίοι φτιάχτηκαν με σημαντικό Δημόσιο και Ευρωπαϊκό κόστος). Αποτελούν έναν καλό τυφλοσούρτη για να καταλάβουμε τα βασικά.

 

Και επίσης, έχουν από πίσω ένα καλό όγκο επιστημονικής τεκμηρίωσης, για όποιον ενδιαφέρεται να εμβαθύνει περισσότερο. 👍

http://www.diatrofikoiodigoi.gr/

 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, MaXmaD είπε

για το καθημερινο γαλα, (πληρες, του εμποριου) υπάρχει καποια αποψη; 

Μονο marketing,καλο δε βλεπεις πουθενα.
Παιξτε μπαλα με γαλα αμυγδαλου,εγω βαζω adez με στεβια στα δημητριακα και εχει απιστευτη γευση,ενω μισω τη στεβια γενικα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Vault13 είπε

Στην Αφρικη δεν το τρωνε αυτο; :) 

Μια χαρά τους τρώμε και στην Ελλάδα!

 

23 λεπτά πριν, StamTheMan είπε

Μονο marketing,καλο δε βλεπεις πουθενα.
Παιξτε μπαλα με γαλα αμυγδαλου,εγω βαζω adez με στεβια στα δημητριακα και εχει απιστευτη γευση,ενω μισω τη στεβια γενικα.

Είμαι χρόνια με Alpro Αμυγδάλου και Σόγια. Έχεις κάνει σύγκριση με τα Adez; Εντυπώσεις;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, skritikos είπε

Είμαι χρόνια με Alpro Αμυγδάλου και Σόγια. Έχεις κάνει σύγκριση με τα Adez; Εντυπώσεις;

 

Oχι,μονο αυτο πινω.
Θα  τα ψαξω,αν γινει συντομα σε ενημερωνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dante80 είπε

Πάντως, και το έχω ξαναγράψει αυτό, μια καλή εισαγωγή στην διατροφή μας θα ήταν να ρίχναμε μια ματιά στους Εθνικούς Διατροφικούς Οδηγούς που έχουμε (και οι οποίοι φτιάχτηκαν με σημαντικό Δημόσιο και Ευρωπαϊκό κόστος). Αποτελούν έναν καλό τυφλοσούρτη για να καταλάβουμε τα βασικά.

 

Και επίσης, έχουν από πίσω ένα καλό όγκο επιστημονικής τεκμηρίωσης, για όποιον ενδιαφέρεται να εμβαθύνει περισσότερο. 👍

http://www.diatrofikoiodigoi.gr/

 

Δεν τους γνώριζα! Ευχαριστούμε πολύ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, maparios είπε
συνοψήζοντας, το μέλι έχει μόνο σάκχαρα και η νουτέλα έχει πραγματικά οφέλη για την υγεία, στις ίδιες ποσότητες παντα!!

Αυτό το θεωρώ το λιγότερο παραπλανητικό. Καταρχήν η λίστα με τις αναλογίες υδατανθράκων, πρωτεϊνών, λιπών κτλ δεν λένε όλη την ιστορία. Στην πραγματικότητα δεν λένε τίποτα. Λίπος από λίπος για παράδειγμα έχει τεράστια διαφορά. Η ουσία είναι στα συστατικά που έχει κάποιο τρόφιμο και τα οφέλη για την υγεία. Άλλο για παράδειγμα τα λίπη από το ηλιέλαιο που έχει περισσότερα ωμέγα 6 που είναι ανθυγιεινά και άλλο το ελαιόλαδο που έχει περισσότερα ωμέγα 3 και πολυφαινόλες που είναι θαυμάσια για την υγεία.

Έτσι το μέλι είναι εκπληκτικό εξαιτίας του ότι οι μέλισσες συλλέγουν από πολλά φυτά συστατικά και το μετατρέπουν σε μέλι. Έτσι εσύ επωφελούσε από τις αντιβακτηριακές, αντιικές, αντιοξειδωτικές ιδιότητες που έχουν όλα αυτά τα φυτά. Η νουτέλα δεν έχει τίποτα από αυτά.

Λέγοντας αυτά θα συμπλήρωνα πως θα ήταν σοφότερο ούτε μέλι να τρώει κανείς σε ποσότητες μεγαλύτερες από ένα κουταλάκι την ημέρα, γιατί παραμένει σάκχαρο και όλα τα καλά που μπορεί να σου δώσει μπορείς να τα πάρεις και από άλλα τρόφιμα. Η νουτέλα από την άλλη είναι διατροφικά άχρηστη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, StamTheMan είπε

Μονο marketing,καλο δε βλεπεις πουθενα.
Παιξτε μπαλα με γαλα αμυγδαλου,εγω βαζω adez με στεβια στα δημητριακα και εχει απιστευτη γευση,ενω μισω τη στεβια γενικα.

Είχα ψαχτεί για γάλατα αμυγδάλου καρύδας κτλ, δυστυχώς είναι στην πλειονότητα των περιπτώσεων αραιωμενη καρύδα η αμύγδαλο 10% στην καλύτερη με νερό και εμπλουτισμενα με βιταμίνες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Μακιαβέλλι είπε

Τι θρεπτικό έχουν δύο κουταλιές μέλι δηλαδή; Τι προσφέρουν;

(Εδώ να τονίσω ότι το μέλι είναι πολύ πιο βαρύ από την ζάχαρη, οπότε 1 κουταλιά μέλι έχει περισσότερη ζάχαρη από μια κουταλιά ζάχαρη). 

Αν έχεις όρεξη να διαβάσεις αγγλικά….

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5424551/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...