Προς το περιεχόμενο

Ποσό ανθυγιεινό είναι να τρως κάθε μέρα πίτα γύρο?


Raylan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, Μακιαβέλλι είπε

Το πιτογυρο όμως ξέρουμε να το κραξουμε. Καλά κάνουμε. Calorie per calorie το μέλι είναι χειρότερο από το πιτογυρο όμως! Οκ καταλαβαίνω ότι το μέλι δεν θα το φας σε τέτοια ποσότητα αλλά άκου και αυτό: gram per gram το μέλι είναι χειρότερο από την Nutella από άποψη θρεπτικής αξίας (και calorie per calorie φυσικά)

Καλύτερα light και ακόμα καλύτερα αν μπορείς να το αντικαταστήσεις με γιαούρτι. 

Το μέλι χειρότερο από την Nutella ?? Τα πιστεύεις αυτά που λες ?? Μπες σε κανένα site και διαβασε κανενα επιστημονικό άρθρο για τα οφέλη του μελιού γιατι είσαι τελείως ανενημέρωτος.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 171
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, Archaras21 είπε

Το μέλι χειρότερο από την Nutella ?? Τα πιστεύεις αυτά που λες ?? Μπες σε κανένα site και διαβασε κανενα επιστημονικό άρθρο για τα οφέλη του μελιού γιατι είσαι τελείως ανενημέρωτος.

Ακόμα περιμένω να μου πεις τι καθιστά το μέλι superfood. Αλλά μάλλον διαβάζεις τόσα επιστημονικά άρθρα που δεν έχεις καμία απάντηση. 

Δεν είπα ότι είναι χειρότερο εν συνόλω, διάβασε σωστά. Είπα από άποψη διατροφικής αξίας. Μπορείς να διαβάσεις nutrition facts σε πολύ γνωστό site που κάνει αναλύσεις σε ανεξάρτητα εργαστήρια.

Ανενημερωτος δεν είμαι, λυπάμαι που σου χαλάω την προπαγάνδα που μας κάνανε οι παππούδες μας και οι παραγωγοί μελιού. 

  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχει τρανς λιπαρα το μελι?

17 minutes ago, Μακιαβέλλι said:

Το πιτογυρο όμως ξέρουμε να το κραξουμε. Καλά κάνουμε. Calorie per calorie το μέλι είναι χειρότερο από το πιτογυρο όμως! Οκ καταλαβαίνω ότι το μέλι δεν θα το φας σε τέτοια ποσότητα αλλά άκου και αυτό: gram per gram το μέλι είναι χειρότερο από την Nutella από άποψη θρεπτικής αξίας (και calorie per calorie φυσικά). 

Καλύτερα light και ακόμα καλύτερα αν μπορείς να το αντικαταστήσεις με γιαούρτι. 

Τι θα πει ανα θερμιδα. Το ενα ειναι σαπιο κρεας και σαπιες πατατες και σαπια σως και το αλλο ειναι απλα μελι που αντε να φας ενα κουταλακι την μερα

Επεξ/σία από giwfys
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, giwfys είπε

Εχει τρανς λιπαρα το μελι?

Τι θα πει ανα θερμιδα. Το ενα ειναι σαπιο κρεας και σαπιες πατατες και σαπια σως και το αλλο ειναι απλα μελι που αντε να φας ενα κουταλακι την μερα

Δεν έχει ούτε η Nutella trans fat. Saturated != Trans. 

Ε για αυτό γράφω calorie per calorie. Εγώ  μπορεί να τρώω ποιοτικό και αλιπο κρέας και χωρίς πατάτες το πιτογυρο, και μισό βάζο μέλι. Το να καταφεύγεις σε υπερβολές, φανερώνει έλλειψη επιχειρημάτων...

Και μια κουταλιά νερό με υδροκυάνιο είναι χειρότερη από μια κουταλιά φουντουκρεμα από ωμά φουντούκια με κακάο...  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παν μέτρον Άριστον! 
 

τωρα το πιτόγυρο δεν μπορεί να μπει στην ίδια σφαίρα σύγκρισης με το μέλι γιατί μιλάμε για δυο διαφορετικά πράγματα. Ας μη κολλάμε σε ανούσιες συγκρίσεις. 
 

απο προσωπική εμπειρία έκοψα τη ζάχαρη και το ψωμί για ενα διάστημα και τα αποτελέσματα ήταν εκπληκτικά. Υπήρξε μια στερητική περίοδος αλλά πέρασε. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 24/10/2021 στις 3:06 ΜΜ, gpapadakis είπε

Για το ντελιβερα με τα 145 κιλα που τρωει απο το καταστημα που δουλευει καθε μερα πιτογυρα, πες του οτι θετει τις βασεις για το μελλον του.

 

Το κακό είναι ότι δεν τρώει μόνο από εκεί που δουλεύει, τρώει και από τα διπλανά... από τους ανταγωνιστές ο σουβλακαρπάχτρας!

Κάτι μου λέει ότι το ξέρει πως δεν πρέπει να τρώει έτσι αλλά στα παπάργια του... ανήκει στο κίνημα γιόλο κι αν κρίνω από τα 145 του κιλά  μιλάμε για μεγαλοστέλεχος!

Στις 24/10/2021 στις 3:20 ΜΜ, peiraiask είπε

ο ντελιβερας την εχει βαψει, οταν τιγκαρει θα αγοραζει μπροκολα ψαρικα με τα λεφτα των γονιων του 

Βασικά θα βλέπει τα μπρόκολα ανάποδα 

Επεξ/σία από TriLoBiTe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, maparios είπε

επέτρεψε μου να σου αναφέρω πως έχεις ένα μεγάλο λάθος εδώ..δεν εκπαιδεύουμε το πεπτικό μας σύστημα (τουλάχιστον οχι άμεσα, αλλα έμμεσα) στην ουσία εκπαιδεύουμε τους γευστικούς μας κάλυκες σε γλυκά και έντονα στοιχεία ή όχι.

να σου δώσω ένα παράδειγμα, κάποιος που δε τρώει ζάχαρη για 1 μήνα, ΚΑΘΟΛΟΥ προσθετη ζάχαρη όμως, δεν θα την επιζητεί μετά.. κάποιος που τρώει ζάχαρη καθε 2-3 μέρες πχ ενα μεγαλο κομάτι σοκολάτα ή κεικ όπως ο TS, ο οργανισμός του θα περιμένει πως και πως την επόμενη φορά που θα ξανα-φάει ζάχαρη..

δεν μπορεί κανείς να αποφευγει μια ζωη τη ζάχαρη και τα λιπαρά, όσο εγκρατής και να είναι..το θέμα είναι ο καθένας μας να μπορεί να κρατάει σωστές ισορροπίες.. δεν εχω σπουδάσει διατροφολόγος, αλλα λόγο της ενασχόλησης μου με άρση βαρών εδώ και 6 χρόνια περίπου έχω μάθει περισσότερα απο έναν μέσο διατροφολόγο που έχει σπουδάσει σε ΙΕΚ.. ενα παράδειγμα και σταματάω, γνωρίζετε οτι ο στημένος φυσικός χυμός πορτοκαλιού εκτός απο ανθυγιεινός μπορεί να τινάξει το σακχαρο σας στα ύψη και να το ρίξει το ίδιο γρήγορα;; βλέπω ''διατροφές΄΄ γραμμένες απο ανίδεους στο ίντερνετ και ξεκινάνε κάπως έτσι ''πρωινό ενα τοστ γαλοπουλα κασερι και ενα ποτηρι φυσικό χυμο πορτοκαλι στημένο'' και απλά σταματάω εκεί.

ΔΕΝ είναι μόνο θερμίδες όπως προ-αναφέρθηκε πάνω απο καποιον ''αν τις καις εισαι οκ'' είναι θεμα μικρο-συστατικών αλλα και μακρο-συστατικών που βάζουμε στον οργανισμό μας..

το ανθρώπινο σώμα είναι τοσο έξυπνο και παράλληλα τόσο περίπλοκο!

αυτή τη θεωρία του ''όλα χρειάζονται'' αρχίζω να σκέφτομαι πως την έχουν ''γεννήσει'' οι παππούδες μας απο την κατοχή.. γενήθηκα και μεγάλωσα με αυτή τη θεωρία (ειμαι 30+ ετών) και τα τελευταία 5 χρόνια τρώω σχεδόν τα ίδια σε καθημερινή βάση, και το μόνο που ακούω απο οικογένεια και φίλους είναι ''δε βαρέθηκες;''

η ουσία είναι να βρείς τι δουλέυει στον δικό σου οργανισμό, καθώς δεν είναι όλα για όλους, και όχι, δεν χρειάζονται όλα και ούτε θα προσφέρουν τίποτα 2-3-4-100 κουταλιές μέλι,ούτε διατροφικά, ούτε θρεπτικά συστατικά, μόνο άσχετες θερμίδες (σε περίπτωση που δεν αποσκοπείς να τις χρισημοποιήσεις για ενέργεια κάπου, πχ βάρη είτε τρέξιμο κλπ)

 

μην είστε θύματα του μάρκετινγκ παιδιά σας παρακαλώ, φιλικά πάντα

 

(ο κολλητός μου και η κοπέλα του θεώρησαν οτι η γύρη τους βοηθάει και δίνουν νομίζω 10-15 ευρώ για ενα μικρο μικρό μπουκαλάκι γύρης, έχουμε μαλώσει άπειρες φορές και προσπαθώ να του εξηγήσω πως είναι ψυχολογικό placebo όλο αυτό, και εκείνος επιμένει πως με μια σταγόνα νιώθει σχεδόν άλλος άνθρωπος! μου θυμίζει την παπάτζα με τα βιβλία του Βελόπουλου, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα και εντελώς off-topic)

 

 

@topic starter: προσπάθησε να το κόψεις το πιτόγυρο, έχω εργαστεί σε τεράστιο εργοστάσιο στη βόρειο Ελλάδα που ετοίμαζε και κατάψυχε γύρο για σχεδόν όλη την Ελλάδα, τόνους μιλάμε.. αν δεις σε τι συνθήκες γίνονται θα θέλεις απο μόνος σου να το ελαττώσεις, γιατι δεν κόβονται σίγουρα...εγώ το έκανα, αν και είμαι λάτρης, μπορείς και εσύ.

Μία ερώτηση, εκεί που λες για γύρη εννοείς γύρη μελισσας; Έχεις ψάξει αν είναι καλή και χρήσιμη να την καταναλώνουμε; Σκεφτόμουν να αγοράσω για να την καταναλωνω αραιωμένη μέσα σε νερό όταν ξυπνάω, αλλά ακόμα δεν πήρα απόφαση. 

3 ώρες πριν, Μακιαβέλλι είπε

Το πιτογυρο όμως ξέρουμε να το κραξουμε. Καλά κάνουμε. Calorie per calorie το μέλι είναι χειρότερο από το πιτογυρο όμως! Οκ καταλαβαίνω ότι το μέλι δεν θα το φας σε τέτοια ποσότητα αλλά άκου και αυτό: gram per gram το μέλι είναι χειρότερο από την Nutella από άποψη θρεπτικής αξίας (και calorie per calorie φυσικά). 

Καλύτερα light και ακόμα καλύτερα αν μπορείς να το αντικαταστήσεις με γιαούρτι. 

Δεν κράζει κάνεις νομιζω το πιτόγυρο, την καθημερινή η πολυ συχνή κατανάλωση του κράζουν. Το πιτόγυρο είναι γενικά φαγητό για κατανάλωση μέχρι μια φορά ανά εβδομάδα στην χειρότερη. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/10/2021 στις 12:55 ΠΜ, Raylan είπε

Ένα τυρί για τοστ και παριζάκι χωρίς κάποιο άλειμμα και ψωμί ολικής αλέσεως.

Το πιτόγυρο είναι με τζατζίκι, τις περισσότερες φορές οι πατάτες είναι φρέσκιες, σήμερα ήταν, χθές όχι, αναλόγως που πέσω..

Νωρίς σχετικά κατά της 7:30 με 8

Στα σάκχαρα τώρα νταξ, λίγο μελάκι, πορτοκάλια, μιλά, μπανάνες.. Καλοκαίρι μετά το φαγητό μια μπάλα παγωτό, τώρα φθινόπωρο κέικ μισή φετουλα

Πρέπει να πάω για εξετάσεις όπως είπε ο poulinos, να δω τι θα μου βρούνε..

Δεν καπνίζω, ποτέ δεν μου έκανε κέφι το τσιγάρο, αλλά το βρομικο απέξω δεν κόβεται εύκολα, έχω προσπαθήσει μια μέρα πίτα γύρο την άλλη κριθαροκουλούρι με ντομάτα, φέτα λίγο ελαιόλαδο και ελιές αλλά αργότερα έπαιρνα και πίτα γύρο, έτρωγα δύο καθε βράδυ αλλά το έχω ελαττώσει σε μια..

Αυτή η λιγούρα που σε πιάνει, σημαίνει πως η διατροφή της ημέρας, σου δημιουργεί μεγάλο θερμιδικό έλλειμα. Για μένα πήγαινε πρώτα στο γιατρό για εξετάσεις (σάκχαρο, γλυκοζηλιωμένη κτλ) και μετά διατροφολόγο 2 φορές το μήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουτως ή αλλως με τις αυξησεις που παιρνουν, πολλοι θα τα μετριασουν ή θα τα κοψουν λογω κοστους τα απεξω. Οι αυξησεις στην εστιαση δεν παιρνονται ποτε πισω, οσο θυμαμαι τον εαυτο μου. Το πιτογυρο στα 2,80 ηδη και παει για τα 3€. Πολλα μαγαζια εστιασης θα κλεισουν, συνεπεια του πληθωρισμου και της κερδοσκοπιας που χτυπαει ηδη την αγορα. Και μετα τα φτηνα δανεικα θα κοπουν, θα ανεβουν τα επιτοκια και παλι υφεση και μνημονια και νεα κλεισιματα.

Στις ΗΠΑ εχει γινει τοσο εμπορικο το φαστφουντ, που κοστιζει περισσοτερο να μαγειρεψεις παρα να το παρεις ετοιμο απεξω. Βαλε και το μαρκετινγκ με τα πλας σαιζ, τα σουπερσαιζ κλπ, ολο σαβουρα τρωνε οι φτωχοτεροι, θεριζει το σακχαρο και τα καρδιολογικα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μέγιστη ημερήσια πρόσληψη θερμίδων από ζάχαρη δεν πρέπει να υπερβαίνει το 10% επί της συνολικής πρόσληψης θερμίδων. Ιατρικές ενώσεις παλεύουν να το ρίξουν στο 5%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Δεν κράζει κάνεις νομιζω το πιτόγυρο, την καθημερινή η πολυ συχνή κατανάλωση του κράζουν. Το πιτόγυρο είναι γενικά φαγητό για κατανάλωση μέχρι μια φορά ανά εβδομάδα στην χειρότερη.

Αυτο ειναι το μηνυμα, καλυτερα να εχεις μια cheat day οπως τη λενε η διαιτολογοι μια φορα την εβδομαδα που θα φας τετοια, παρα να τα τρως καθε μερα σουβλακια-πιτσες-μπεργκερ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

147 ποστ, 147 γνώμες… Τρέχα γύρευε!

Το κόκκινο κρέας είναι καρκινογόνο, τα λαχανικά και τα φρούτα είναι καρκινογόνα λόγω των ουσιών που βρίσκονται στο υπέδαφος κι των φυτοφαρμάκων, τα ψάρια είναι καρκινογόνα λόγω των βρώμικων θαλασσών! Ε τι να τρώμε;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Bomber-21 είπε

147 ποστ, 147 γνώμες… Τρέχα γύρευε!

Το κόκκινο κρέας είναι καρκινογόνο, τα λαχανικά και τα φρούτα είναι καρκινογόνα λόγω των ουσιών που βρίσκονται στο υπέδαφος κι των φυτοφαρμάκων, τα ψάρια είναι καρκινογόνα λόγω των βρώμικων θαλασσών! Ε τι να τρώμε;;;

Σε φίλο μου που του είπα μια φορά ότι έτρωγα μακαρόνια και βραστές πατάτες μου έλεγε ότι αυτά είναι καρκινογονα. Για αυτό πλέον τρώω αυτά που μου αρέσουν και δεν δίνω ιδιαίτερη σημασία στο τι λέει ο καθένας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα παντα καρκινογονα ειναι πλεον...

Στο χωριο μου θεριζει ο καρκινος.Και οι ανθρωποι αυτοι,τρωνε κυριως πραγματα που φυτευουν οι ιδιοι και ξερουν τι εχουν.

Προσεχεις τη διατροφη σου και ερχεται ενας καρκινος και σε στελνει πιτς-φιτιλ.

Για αυτο τρωτε γιατι χανομαστε :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Μακιαβέλλι είπε

Το πιτογυρο όμως ξέρουμε να το κραξουμε. Καλά κάνουμε. Calorie per calorie το μέλι είναι χειρότερο από το πιτογυρο όμως! Οκ καταλαβαίνω ότι το μέλι δεν θα το φας σε τέτοια ποσότητα αλλά άκου και αυτό: gram per gram το μέλι είναι χειρότερο από την Nutella από άποψη θρεπτικής αξίας (και calorie per calorie φυσικά). 

Τέλεια τα λες.

Δε θέλω να ξέρω τι πιστεύεις για το βασιλικό πολτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...