Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση σχετικά με το 2bshop.gr ~ Αμφισβήτηση συναλλαγής


Billator

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 312
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Βρισκομαι στην ιδια θεση καθως εχω παραγγειλει και γω απο αυτο το καταστημα.Τελευταια μας φορα που μιλησαμε ηταν 25/10 και μου ειπαν οτι υπαρχει καθυστερηση λογω του ογκου των προιοντων και οτι εχει τεχνικη βλαβη το τηλεφωνικο τους κεντρο.Ωστοσο εχει περασει κανεις απο το καταστημα τους στο κερατσινι;
ενδεχομενως να μην εχουν ανανεωσει συμβαση στο σκρουτζ και δε φαινονται.Αφου υπαρχει το σαιτ τους ακομα ,ισως υπαρχουν ελπιδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/10/2021 στις 12:58 ΜΜ, Zaxos89 είπε

ειπαμε μην τα ξαναλεμε ήταν πρωτο πρώτο το μαγαζι με θετικές αξιολογήσεις και ενα καλο site σε σχεση με άλλα, τι αλλο χρειάζεται να δεις για να παραγγείλεις; η διαφορά σε αυτο που αγόρασα εγώ σε σχεση με τα αλλα μαγαζια ηταν 3 ευρω, ολα καλα δλδ, Ολοι οι έξυπνοι μιλάτε κατόπιν εορτής 

ΛΑΘΟΣ . δεν μιλαω κατοπιν εορτης , μιλαω προκαταβολικα , σε 1 μηνα θα εχουμε black friday και παλι κλασικα θα ανοιξουν 2-3 θεματα , απο καποιους που εκαναν καταθεση γιατι νομιζαν οτι ειναι πολλοι εξυπνοι και βρηκαν το νεο iphone 200 ευρω φθηνοτερα . εγω δεν γραφω αυτα που γραφω γιατι ειμαι εξυπνος αλλα γιατι πολυ απλα καθε μηνα ανοιγει στο ινσομνια ενα τετοιο θεμα . σκεψου δηλαδη να μην υπηρχε το ινσομνια , να διαβαζουμε γι αυτες τις απατες , τι θα γινοταν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, diegogarcia είπε

Την πατησα οπως ο φιλος με τον Ryzen 3400G, και η ειρωνεία ειναι πως τον θελω λογω χαμηλης καταναλωσης, μπορει να μην ειναι θεμα επιβιωσης αλλα ειναι οικονομιας, συν τα 25ε που μου πηρε η Εθνική για ακυρωση συναλλαγής, η οποία δεν ειμαι ακομη σίγουρος πως εγινε.

Για να ειμαι ειλικρινής ειμουν σχεδον σιγουρος πως πρόκειται για κάποιου ειδους απατη, απλα νομιζα πως απλως θα σου κρατανε τα χρηματα για καποιες μερες και μετα θα τα επιστρέφουν. Μετα ειδα πως το σουταρε το Σκρουτζ.

Την μύριζες την απάτη αλλά το έκανες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρολαυτα,οφειλω να επισημανω πως εκανα τη παραγγελια στις 13/9,εγινε αποδεκτη στη 1/10 και απο τοτε εχουμε μιλησει τοσο τηλεφωνικα τοσο και μαιλ.Τελευταια φορα που μιλησαμε με μαιλ ηταν στις 25/10 και τηλεφωνικα στις 16 προτου υπαρξει τεχνικη βλαβη στο κεντρο τους.Θα σας ενημερωσω για οποιαδηποτε εξελιξη.(Το μαιλ στις 25/10)

image.png.7175ca07ae2ce5456e6d84704ad62bf6.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, karnezis είπε

Το μόνο που μας σώζει είναι να μας επιστρεψουν τα λεφτά οι τράπεζες με την αμφισβητηση συναλλαγης ...........αν όχι το βλεπω πολυ δυσκολο μετά εκτος και αν χοντρυνει πολυ το πραγμα με μηνυσεις και εισαγγελεα.

Παντως αν δεν παρω τα λεφτα μου πισω σκεφτομαι να ανοιξω κ εγω ενα σκρουτζομαγαζο.

Αν έχετε πληρώσει μέσω πιστωτικής/χρεωστικής κάρτας (VISA/MASTERCARD) και έχετε προβεί άμεσα σε αμφισβήτηση συναλλαγής ναι η τράπεζα σας θα σας επιστρέψει το χρηματικό ποσό της αγοράς που δεν έγινε.

Αν έχετε πληρώσει με τραπεζική κατάθεση σε λογαριασμό τρίτου (στο ταμείο της τράπεζας) ή μεταφορά χρημάτων σε λογαριασμό τρίτου (μέσω web banking)

ακόμα και να κάνετε αμφισβήτηση συναλλαγής για να πάρετε τα χρήματα σας πίσω ενδέχεται να χρειαστεί να πάτε δικαστικώς με τα απαραίτητα έξοδα και πάλι δεν είναι σίγουρο ότι θα τα πάρετε γιατί συνήθως οι απατεώνες αδειάζουν τους τραπεζικούς τους λογαριασμούς οπότε δεν θα έχετε κάτι να πάρετε.

51 λεπτά πριν, stelioz78 είπε

ΛΑΘΟΣ . δεν μιλαω κατοπιν εορτης , μιλαω προκαταβολικα , σε 1 μηνα θα εχουμε black friday και παλι κλασικα θα ανοιξουν 2-3 θεματα , απο καποιους που εκαναν καταθεση γιατι νομιζαν οτι ειναι πολλοι εξυπνοι και βρηκαν το νεο iphone 200 ευρω φθηνοτερα . εγω δεν γραφω αυτα που γραφω γιατι ειμαι εξυπνος αλλα γιατι πολυ απλα καθε μηνα ανοιγει στο ινσομνια ενα τετοιο θεμα . σκεψου δηλαδη να μην υπηρχε το ινσομνια , να διαβαζουμε γι αυτες τις απατες , τι θα γινοταν

Μην το ψάχνεις η λίστα με τα καταστήματα - απατεώνες είναι μεγάλη και στο insomnia.gr και παντού στο διαδίκτυο.

Αν δεν μάθουν να ψωνίζουν σωστά και ασφαλή από το διαδίκτυο => ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ

Θα συνεχίσουν να υπάρχουν οι απατεώνες όσο υπάρχουν τα θύματα που νομίζουν ότι είναι πιο έξυπνοι από τους άλλους ενώ στην ουσία δεν ξέρουν τίποτα γύρω από τις αγορές μέσω διαδικτύου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Lupi03 είπε

Παρολαυτα,οφειλω να επισημανω πως εκανα τη παραγγελια στις 13/9,εγινε αποδεκτη στη 1/10 και απο τοτε εχουμε μιλησει τοσο τηλεφωνικα τοσο και μαιλ.Τελευταια φορα που μιλησαμε με μαιλ ηταν στις 25/10 και τηλεφωνικα στις 16 προτου υπαρξει τεχνικη βλαβη στο κεντρο τους.Θα σας ενημερωσω για οποιαδηποτε εξελιξη.(Το μαιλ στις 25/10)

image.png.7175ca07ae2ce5456e6d84704ad62bf6.png

Σε όσους έχουν απαντήσει (όπως εμένα) το έκαναν για τελευταία φορά στις 25/10 γράφοντας ακριβώς το ίδιο. Από αύριο είναι το θέμα τι γίνεται, γιατί από τις 25/10 είναι άφαντοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, saras_13 είπε

Σε όσους έχουν απαντήσει (όπως εμένα) το έκαναν για τελευταία φορά στις 25/10 γράφοντας ακριβώς το ίδιο. Από αύριο είναι το θέμα τι γίνεται, γιατί από τις 25/10 είναι άφαντοι.

Ελπιζω πραγματικα να ειναι καποια βλαβη και οχι καποια απατη.Και αν ειναι απατη να μπορεσουμε να διεκδικησουμε οτι μας ανηκει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Lupi03 είπε

Ελπιζω πραγματικα να ειναι καποια βλαβη και οχι καποια απατη.Και αν ειναι απατη να μπορεσουμε να διεκδικησουμε οτι μας ανηκει

Μην γράφεις ανακρίβειες. Το skroutz τον έχει βγάλει ήδη και δεν απαντάει. Τώρα συζητάμε πως θα δικαιωθούμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To ζήτημα είναι να πάρουμε τα λεφτά μας πίσω. Συμφωνώ ότι τα νεύρα και ο χρόνος που χάσαμε δεν αναπληρώνονται. Αν μας επιστρέψει τις προκαταβολές μας οικειοθελώς ο ιδιοκτήτης της 2bshop, θα γλιτώσει αγωγές και μηνύσεις. Δεν είναι λίγο...

Επεξ/σία από avougio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν ακόμα αναρωτιέστε αν είναι απάτη το *** κατάστημα ή περιμένετε μήπως παραλάβετε το οποιοδήποτε προιόν που έχετε παραγγείλει και δεν έχετε κάνει τις απαραίτητες κινήσεις για να πάρετε τα χρήματα σας πίσω είστε η χαρά του κάθε απατεώνα που έχει κατάστημα/μαγαζί/επιχείρηση και το μόνο που πουλάει είναι απάτη.

θα πρότεινα να κάτσετε να διαβάσετε μερικά πράγματα πως μπορείτε να κάνετε ασφαλής αγορές μέσω διαδικτύου

Προτεινόμενοι τρόποι

1. αγορά μέσω PAYPAL

2. αγορά μέσω πιστωτικής/χρεωστικής κάρτας (VISA/MASTERCARD)

Μη προτεινόμενοι τρόποι

1. αγορά μέσω τραπεζικής κατάθεσης σε λογαριασμό τρίτου (στο ταμείο της τράπεζας σας) ή μέσω μεταφοράς χρημάτων σε λογαριασμό τρίτου (μέσω web banking)

2. αγορά μέσω αντικαταβολής (δεν ξέρετε τι θα παραλάβετε και ειδικά από την στιγμή που καμιά εταιρεία ταχυμεταφορών θα σας αφήσει να ανοίξετε το δέμα πριν πληρώσετε)

αν τώρα πέσετε θύμα απάτης ή έχετε την υποψία ότι πέσατε θύμα

άμεσα κάνετε καταγγελία στο PAYPAL αν έχετε πληρώσει μέσω αυτού

άμεσα κάνετε αμφισβήτηση συναλλαγής αν έχετε πληρώσει μέσω πιστωτικής/χρεωστικής κάρτας (VISA/MASTERCARD)

άμεσα κάνετε καταγγελία στις αρμόδιες αρχές.

1 ώρα πριν, avougio είπε

To ζήτημα είναι να πάρουμε τα λεφτά μας πίσω. Συμφωνώ ότι τα νεύρα και ο χρόνος που χάσαμε δεν αναπληρώνονται. Αν μας επιστρέψει τις προκαταβολές μας οικειοθελώς ο ιδιοκτήτης της ***, θα γλιτώσει αγωγές και μηνύσεις. Δεν είναι λίγο...

Η λύση είναι να μάθετε να κάνετε ασφαλείς αγορές από το διαδίκτυο και να μην πέφτετε θύματα του εκάστοτε απατεώνα.

Το διαδίκτυο είναι φίλος σας

Η αναζήτηση (GOOGLE) είναι φίλος σας

Οι διάφορες ιστοσελίδες όπως το insomnia.gr , adslgr.com κτλ είναι φίλοι σας

Κανένα skroutz.gr και bestprice.gr δεν φταίνε είναι μηχανές αναζήτησης τιμών (έχουν τον έλεγχο που μπορούν να έχουν βάση νομοθεσίας)

Οι αρμόδιες δημόσιες αρχές οφείλουν να γίνουν πιο αυστηρές όπως και οι αρμόδιες αρχές προστασίας καταναλωτή.

Δεν θα επιστρέψει τίποτα κανένας απατεώνας

Ούτε ανησυχεί για τυχόν μηνύσεις/αγωγές/δικαστήρια (μάλλον δεν γνωρίζεις πως δουλεύει η δικαιοσύνη στην ελλάδα)

Από την στιγμή που δεν τον κυνηγάνε οι δημόσιες αρχές της χώρας και έχει πρόβλημα με "τρίτους" δηλαδή με ιδιώτες (φυσικά πρόσωπα)

Δεν του κάνετε τίποτα

Από την στιγμή που έχει κηρύξει πτώχευση στην επιχείρηση του

το έργο τελείωσε εσείς κλαίτε τα χρήματα σας και αυτός απολαμβάνει τις διακοπές του στο εξωτερικό ή στο εσωτερικό της χώρας μέχρι να καταστρώσει νέο σχέδιο απάτης

Επεξ/σία από ikorolis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παντως δεν ειναι και το μονο μαγαζι με τα ιδια χαρακτηριστικά στο Σκρουτζ, μπορω να μετρησω τουλαχιστον αλλα 3 ετσι. Φτιαγμενα προσφατα, καλες κριτικες, χαμηλες τιμες, χωρις αντικαταβολη, παραδοση μετα απο 30 μερες. 

Σαν να στο φωναζουν μια ωρα μακρυα.

Επεξ/σία από diegogarcia
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη θεωρείτε δεδομένη την επιστροφή χρημάτων από την τράπεζα κατόπιν αμφισβήτησης συναλλαγής. Είχα ανάλογη περίπτωση πέρσι και η τράπεζα, αν και προσκόμισα πληθώρα αποδεικτικών στοιχείων, δεν αποδέχθηκε το αίτημα μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...