Προς το περιεχόμενο

Σκέψεις και "φρένα" για το επόμενο βήμα


Ntinlanden

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 28/12/2021 στις 11:12 ΜΜ, stratigos24 είπε

Σκέφτομαι και εγώ κάποια στιγμή την αλλαγή σε ff mirrorless και έψαχνα λίγο την z5 που είναι σε καλή τιμή και είδα καλά δείγματα αλλά την απορρίπτω μάλλον σαν σκέψη για το ότι δεν έχει top lcd... πραγματικά, δε ξέρω πώς θα μπορούσα να ζήσω χωρίς αυτό το πράγμα μιας και το έχω συνηθίσει από την d7100 που είχα, μετά μου έλειψε στην a7 mark 1 που κράτησα για λίγο και την έδωσα λόγω του ότι δε με κάλυψε (μεγαλύτερο μειον της το af της) και γυρίζοντας στην Nikon με την 7500 μόλις το δούλεψα πάλι λέω εδώ είμαστε!! Tί βολικό πράγμα Θεε μου... :P

Και ακόμα, φοβάμαι λίγο το θόρυβο που εμφανίζει η Nikon z5 σε liveview και evf σε νυχτερινές λήψεις.. Είδα το παρακάτω video και τρόμαξα... ( to link σας πάει κατευθείαν στο θρίλερ...  :P)

 

Τελικά, έγινε η αλλαγή του εξοπλισμού μου σήμερα και ο θεός βοηθός. :P Πλέον είμαι κατοχος μιας z5 με τον κιτ 24-50mm και τώρα φορτιζω τη μπαταρία.. για να δούμε τι θα δούμε..
 

 

Επεξ/σία από stratigos24
  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 460
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

37 λεπτά πριν, stratigos24 είπε

Τελικά, έγινε η αλλαγή του εξοπλισμού μου σήμερα και ο θεός βοηθός. :P Πλέον είμαι κατοχος μιας z5 με τον κιτ 24-50mm και τώρα φορτιζω τη μπαταρία.. για να δούμε τι θα δούμε..
 

 

Καλές λήψεις! Πολύ καλή επιλογή!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, stratigos24 είπε

Τελικά, έγινε η αλλαγή του εξοπλισμού μου σήμερα και ο θεός βοηθός. :P Πλέον είμαι κατοχος μιας z5 με τον κιτ 24-50mm και τώρα φορτιζω τη μπαταρία.. για να δούμε τι θα δούμε..
 

 

    Καλορίζικη , καλές λήψεις , όλα καλά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σας ευχαριστώ, να είστε καλά! Για να δούμε..

Ακόμα φορτίζει... :mad:

Λίγο που την έπιασα, νομίζω θα ήθελα το grip να εξέχει περισσότερο, αλλά ίσως να είναι θέμα συνήθειας, έχω όμως μακριά δάχτυλα..

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stratigos24 είπε

Σας ευχαριστώ, να είστε καλά! Για να δούμε..

Ακόμα φορτίζει... :mad:

Λίγο που την έπιασα, νομίζω θα ήθελα το grip να εξέχει περισσότερο, αλλά ίσως να είναι θέμα συνήθειας, έχω όμως μακριά δάχτυλα..

     Το καλό πράμα αργεί να φορτίσει ....... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, babisskg είπε

     Το καλό πράμα αργεί να φορτίσει ....... 

Και να εστιάσει θα έλεγα.. :D (σε χαμηλό φωτισμό.. σε σχέση με d7500)

Ενταξει, μην προτρέχω, θα γράψω περισσότερα τις επόμενες μέρες, μετά από περισσότερες δοκιμές.

Επεξ/σία από stratigos24
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, stratigos24 είπε

Και να εστιάσει θα έλεγα.. :D (σε χαμηλό φωτισμό.. σε σχέση με d7500)

Ενταξει, μην προτρέχω, θα γράψω περισσότερα τις επόμενες μέρες, μετά από περισσότερες δοκιμές.

      Ένα ολοκαίνουργιο μηχάνημα είναι στην διάθεση σου προς χρήση και αξιοποίηση . Συγκρίσεις με το παρελθόν δεν έχουν νόημα . Εσείς ασχοληθείτε με το μέλλον , εγώ θα ασχοληθώ με τα αρχαιολογικά μνημεία και ευρήματα ........ 🤣🤣🤣 ........ βλέπε Nikon D70 ....... και προσφάτως μία Olympus C - 5050 ...... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, stratigos24 είπε

Τελικά, έγινε η αλλαγή του εξοπλισμού μου σήμερα και ο θεός βοηθός. :P Πλέον είμαι κατοχος μιας z5 με τον κιτ 24-50mm και τώρα φορτιζω τη μπαταρία.. για να δούμε τι θα δούμε..
 

 

Καλοδούλευτη!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, babisskg είπε

      Ένα ολοκαίνουργιο μηχάνημα είναι στην διάθεση σου προς χρήση και αξιοποίηση . Συγκρίσεις με το παρελθόν δεν έχουν νόημα . Εσείς ασχοληθείτε με το μέλλον , εγώ θα ασχοληθώ με τα αρχαιολογικά μνημεία και ευρήματα ........ 🤣🤣🤣 ........ βλέπε Nikon D70 ....... και προσφάτως μία Olympus C - 5050 ...... 

Μια χαρά θεωρώ πρέπει να γίνονται συγκρίσεις και με το παρελθόν και όπου εκείνο υπερτερεί του νέου να αναφέρεται.. :) 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, stratigos24 είπε

Μια χαρά θεωρώ πρέπει να γίνονται συγκρίσεις και με το παρελθόν και όπου εκείνο υπερτερεί του νέου να αναφέρεται.. :) 

      Μέχρι λοιπόν να φορτίσει η μπαταρία της νεοαποκτηθείσας z5 του φίλτατου @stratigos24 , παραθέτω μία φωτογραφία από την καινούργια ( παλιά ) Olympus Camedia C - 5050 . Η φωτογραφία παρατίθεται as is , χωρίς καμία επεξεργασία εκτός της περιστροφής . Ευτυχώς βρήκαμε άκρη με τις επαναφορτιζόμενες μπαταρίες , όπου το πρώτο δοκιμαστικό σετ απέτυχε οικτρά , μάλλον λόγω ηλικίας , καταφέρνοντας να λειτουργήσει την μηχανή όσο για να τραβήξει 5 φωτογραφίες ........ 🤣🤣🤣 ...... ενώ το δεύτερο λειτουργεί ακόμη , ενώ έχουν περάσει ήδη μερικές μέρες . 

    Μάλιστα το καδράρισμα έγινε με την πίσω LCD οθόνη , αφού το viewfinder είναι σκέτο για σκέτο , χωρίς καμία ένδειξη για οτιδήποτε .

sketch-1642108840660.jpg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλο-κλίκωτες όλες οι μηχανές σας!

Νομίζω η Ζ5 έχει (είχε) ενα θεμα με την εστιαση σε χαμηλό φωτισμό. Παρόμοιο θέμα ειχαν και οι Z6/Z7 αλλά βελτιώθηκε σε μεγάλο βαθμό με κάποιο  firmware upgrade. Ψάξε λιγο σε φόρουμς να δεις μήπως υπάρχει κάτι που μπορεί να βοηθήσει. Μπορεί να μην βοηθάει και ο κιτ φακός βέβαια..

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, prometheas είπε

Καλο-κλίκωτες όλες οι μηχανές σας!

Νομίζω η Ζ5 έχει (είχε) ενα θεμα με την εστιαση σε χαμηλό φωτισμό. Παρόμοιο θέμα ειχαν και οι Z6/Z7 αλλά βελτιώθηκε σε μεγάλο βαθμό με κάποιο  firmware upgrade. Ψάξε λιγο σε φόρουμς να δεις μήπως υπάρχει κάτι που μπορεί να βοηθήσει. Μπορεί να μην βοηθάει και ο κιτ φακός βέβαια..

 

Σε Ευχαριστω!
 

Ναι, βελτιώθηκε κάπως, έβαλα και το τελευταίο firmware σε κάμερα, αλλά από τα δοκιμαστικά κλικ μέσα στο σπίτι που έκανα χθες βράδυ σε χαμηλό φωτισμό δεν πιάνει με τίποτα την d7500. 
 

θα δούμε στη συνέχεια σε καλό φωτισμό κλπ. 
 

Και στο af-c έχουν παράπονα που και εκεί η d7500 ήταν μανούλα με ότι φακο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδεχομένως να εχεις δικιο. Οσο το έχω ψάξει πάντως, οποιος έχει  Nikon, θέλει να μείνει Nikon  και δεν ενδιαφέρεται για full frame ισως ειναι καλύτερα να παραμείνει στο DSLR στρατόπεδο για 1-2 χρόνια ακόμα.  Φημολογείται οτι φέτος η Nikon Θα παρουσιάσει την D50 (ή την Z6 III) που θα φέρει  ενδεχομένως καποιες από τις εξωτικές τεχνολογιες της Z9 στον APS-C κόσμο.  Υπομονή γενικά...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς ισχύει αυτό που λές για την Ζ5...  με αντάλλαγμα κάποιες παραχωρήσεις (που δεν θα ενοχλήσουν το 95%  των κατόχων της). Εξάλλου κανένα τεχνολογικό προιόν δεν ειναι αψεγάδιαστο..

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...