Προς το περιεχόμενο

Σκέψεις και "φρένα" για το επόμενο βήμα


Ntinlanden

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, prometheas είπε

Tην ειδα, ευχαριστώ.

Να πω την αλήθεια θα προτιμουσα κατι περισσότερο πχ μια D90 ή D5100 ή D3200 

Η D90 , είναι παλιότερη γενιά από τις άλλες που αναφέρεις, αλλά με πλήρη χειριστήρια και μοτέρ αυτόματης εστίασης, οπότε παίρνει επάνω και τους nikon af-d που στις άλλες που αναφέρεις δεν εστιάζουν αυτόματα. 

Αν ενδιαφέρεσαι για αυτή τη σειρά  σε semi-pro σώμα, κοιτάς  D300<D90<D7000<D7100 και δεν κοιτάς D3XXX & 35XXX . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 460
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Το γνωριζω απλα πρέπει να λύσω  (και) το δίλημμα : μεγαλύτερο - στιβαρότερο - σώμα και συμβατότητα με AF-D φακούς ή μικρότερο και μενουμε στους AF-S ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 5/11/2021 στις 8:55 ΠΜ, Ntinlanden είπε

Ποιος εγω;

 

Φοβερό το m4/3 για αυτο που ειναι αλλά δεν το θέλω για εμένα. Λογο αισθητήρα κυρίως, μένω όπως ειμαι, στο aps-c καλύτερα, 

Και οχι ουτε για aps-c mirorless δεν θα εκανα καμια κινηση για αλλαγή, θα εμενα όπως ειμαι.

Αλλα και επίσης όταν επιασα στα χερια μου την εξαιρετική σίγουρα olympus omd m10 ειχα πανω κατω το βίωμα του Μπαμπη που μας ειχε περιγράψει, χαθηκε στα χερια μου και ολα πολυ στενά. Δηλ και ff να ηταν αυτο το σωμα (λεμε τώρα) παλι δεν θα πήγαινα σε αυτο.

 

Με την καλημέρα σου σε όλους 

Προσφάτως σύγκρινα τη νεοαποκτηθείσα Olympus M10 markIV με μια Canon 800D σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού και φωτογράφιση στο χέρι. Με Zuiko 45mm f1.8 η Olympus και 50mm f1.8 STM η Canon. H Olympus κερδίζει καθαρά τον μεγαλύτερο αισθητήρα της Canon, πιθανώς λόγω IBIS.

Εκεί όμως που η Olympus συντρίβεται από κάθε DSLR είναι στο tracking κινούμενου στόχου από το σκόπευτρo. Δοκίμασα για να πω την αλήθεια με τον Zuiko 40-150mm και όχι με άλλους φακούς που πιθανόν να έδιναν πολύ διαφορετικό αποτέλεσμα. Άσε που τα πολύ γρήγορα αντικείμενα αλλού τα βλέπεις στο ηλεκτρονικό σκόπευρο και αλλού είναι στην πραγματικότητα. Για καδράρισμα καλά είναι τα 121 σημεία εστίασης της Olympus αλλά για tracking από το σκόπευτρο άχρηστα.

Παρεμπιπτόντως κάτι που μου έκανε εντύπωση. Τόσο μεγάλη ανάκτηση λεπτομερειών από τα highlighs στα RAW files της Olympus με το RAWTherapee σε σχέση με τα JPEGs της, δεν έχω ξαναδεί σε άλλη κάμερα.

Επεξ/σία από Cntrl+X
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Cntrl+X είπε

Προσφάτως σύγκρινα τη νεοαποκτηθείσα Olympus M10 markIV με μια Canon 800D σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού και φωτογράφιση στο χέρι. Με Zuiko 45mm f1.8 η Olympus και 50mm f1.8 STM η Canon. H Olympus κερδίζει καθαρά τον μεγαλύτερο αισθητήρα της Canon, πιθανώς λόγω IBIS.

Εκεί όμως που η Olympus συντρίβεται από κάθε DSLR είναι στο tracking κινούμενου στόχου από το σκόπευτρo. Δοκίμασα για να πω την αλήθεια με τον Zuiko 40-150mm και όχι με άλλους φακούς που πιθανόν να έδιναν πολύ διαφορετικό αποτέλεσμα. Άσε που τα πολύ γρήγορα αντικείμενα αλλού τα βλέπεις στο ηλεκτρονικό σκόπευρο και αλλού είναι στην πραγματικότητα. Για καδράρισμα καλά είναι τα 121 σημεία εστίασης της Olympus αλλά για tracking από το σκόπευτρο άχρηστα.

Παρεμπιπτόντως κάτι που μου έκανε εντύπωση. Τόσο μεγάλη ανάκτηση λεπτομερειών από τα highlighs στα RAW files της Olympus με το RAWTherapee σε σχέση με τα JPEGs της, δεν έχω ξαναδεί σε άλλη κάμερα.

Ωωω omd 10 mark 4..καλορίζικη λοιπόν! 

Πολυ ομορφα μηχανάκια, ηταν η πρώτη πρώτη που ειχα πιασει στα χερια μου σε ενα κατάστημα πριν 2 χρόνια περίπου οταν ξεκίνησα να ψαχνομαι με το θέμα 

Την mark 3 βέβαια αλλα οκ ιδιες πάνω κάτω. 

Δεν..με τίποτα...στο χερι εννοω..δεν.

Επιασα και μετα άλλη μια πρόσφατα απο μια γνωστή (παλι την mark 3) που πλέον συνήθισα την D7500 στο χέρι..

Οχι οχι παλι δεν..και μεγάλο δεν..

Δεν για εμενα, στο πιάσιμο στο κράτημα στα πληκτρα και ολα αυτα, δεν λεω δεν ειναι καλη μηχανή! 

 

Επίσης δεν θα ηθελα να παω σε m4/3 για διαφορους λόγους, ενας απο αυτους και η αστροφωτογραφια, τα ultrawide και αλλα διάφορα. 

Βασικα δεν θα μετακομιζα σε mirorless ουτε σε aps-c μόνο και μονο για να παω σε mirorless.

 

Αυτο το ibis πάντως, να μπορείς να κανεις long exposure ενα sec κλπ στο χέρι χωρίς να στήνεις τριποδα το ζηλεύω απίστευτα. 

🙂

Επεξ/σία από Ntinlanden
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, prometheas είπε

Το γνωριζω απλα πρέπει να λύσω  (και) το δίλημμα : μεγαλύτερο - στιβαρότερο - σώμα και συμβατότητα με AF-D φακούς ή μικρότερο και μενουμε στους AF-S ; 

Ενδιαφέρεσαι να αγοράσεις af-d φακούς ; Έχεις ήδη κάποιους ; Από af-s τι έχεις ; Για μένα το παν είναι οι φακοί . Μηχανή να κουμπώσουν βρίσκεις πιο εύκολα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, prometheas είπε

Προς το παρον μονο εναν Nikon 18-70 f3.5-4.5 AF-S.

Για μένα τότε δεν αξίζει αναβάθμιση στο σώμα. Θα προτιμούσα αναβάθμιση σε φακό , όπως τον 16-80 f/2.8-4

ή τον 17-55 f/2.8 . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, Ntinlanden είπε

Ωωω omd 10 mark 4..καλορίζικη λοιπόν! 

 

Ευχαριστώ! Έβγαλε βέβαια σοβαρό ελάττωμα στον 1,5 μήνα χρήσης και είναι στο service. Δεδομένης της φήμης της εταιρίας για την ποιότητα κατασκευής δε το περίμενα. Είναι η πρώτη μου φορά με Olympus mirrorless.

20 ώρες πριν, Ntinlanden είπε

Επιασα και μετα άλλη μια πρόσφατα απο μια γνωστή (παλι την mark 3) που πλέον συνήθισα την D7500 στο χέρι..

Την είχε ο αδερφός μου και πλέον ενδιαφέρει κι εμένα. Ο λόγος είναι ότι έχω μαζέψει κάμποσους F-mount φακούς και άμα πάθουν κάτι τα δύο σώματα που έχω θα μείνω με τους φακούς στο χέρι δεδομένου ότι το F mount έχει πρακτικά εγκαταλειφτεί. Σε πρόσφατη επίσκεψή μου σε κατάστημα που την είχε, αποφάσισα ότι μου κάνει. Παιδιά, τι ηλεκτρονικό σκόπευτρο και μ@λ@κίες. Τα ξέρεις κι εσύ βέβαια. Οι mirrorless μου αρέσουν πιο πολύ επειδή είναι μικρά χαριτωμένα τουβλάκια που τα παίρνεις εύκολα μαζί σου, μέχρι που θα έρθει η ώρα να βάλεις το μάτι σου στο σκόπευτρο για να καδράρεις. Η φυσική εικόνα και η αμεσότητα που σου παρέχει το οπτικό απλά δε συγκρίνεται. 

Επεξ/σία από Cntrl+X
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει εγκαταληφθεί το f mount και είναι ζωντανό ας πούμε το mount των micro 4/3 της olympus ; 

Για κινούμενα θέματα , με φακούς nikon dx, αν κοιτάει κανείς σε παλιά μηχανήματα και δεν είναι των μοδάτων ,

κάνει δουλειά και μια μηχανή την οποία πιθανόν να εγκρίνει μόνο ο Μπάμπης !

Η Nikon D2Xs !!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Έχει εγκαταληφθεί το f mount και είναι ζωντανό ας πούμε το mount των micro 4/3 της olympus ; 

Για κινούμενα θέματα , με φακούς nikon dx, αν κοιτάει κανείς σε παλιά μηχανήματα και δεν είναι των μοδάτων ,

κάνει δουλειά και μια μηχανή την οποία πιθανόν να εγκρίνει μόνο ο Μπάμπης !

Η Nikon D2Xs !!!!!!

 

1 ώρα πριν, Cntrl+X είπε

Ευχαριστώ! Έβγαλε βέβαια σοβαρό ελάττωμα στον 1,5 μήνα χρήσης και είναι στο service. Δεδομένης της φήμης της εταιρίας για την ποιότητα κατασκευής δε το περίμενα. Είναι η πρώτη μου φορά με Olympus mirrorless.

Την είχε ο αδερφός μου και πλέον ενδιαφέρει κι εμένα. Ο λόγος είναι ότι έχω μαζέψει κάμποσους F-mount φακούς και άμα πάθουν κάτι τα δύο σώματα που έχω θα μείνω με τους φακούς στο χέρι δεδομένου ότι το F mount έχει πρακτικά εγκαταλειφτεί. Σε πρόσφατη επίσκεψή μου σε κατάστημα που την είχε, αποφάσισα ότι μου κάνει. Παιδιά, τι ηλεκτρονικό σκόπευτρο και μ@λ@κίες. Τα ξέρεις κι εσύ βέβαια. Οι mirrorless μου αρέσουν πιο πολύ επειδή είναι μικρά χαριτωμένα τουβλάκια που τα παίρνεις εύκολα μαζί σου, μέχρι που θα έρθει η ώρα να βάλεις το μάτι σου στο σκόπευτρο για να καδράρεις. Η φυσική εικόνα και η αμεσότητα που σου παρέχει το οπτικό απλά δε συγκρίνεται. 

   Πρόσφατα μιλούσα με φίλο , για μία omd em1 μήπως και με ενδιέφερε , ενώ είχε ήδη παρουσιάσει ζήτημα στο evf .

   Είμαι φίλος των Olympus , αναμφισβήτητα , όμως άσχετα από αυτό , αρκετά ηλεκτρονικά ( και όχι μόνον στις Olympus ) έχουν παρουσιάσει θέματα . Το πρόβλημα βρίσκεται στο γεγονός πως δεν επιδέχονται επισκευής , παρά μόνον αντικατάστασης , με ότι αυτό σημαίνει σε κόστος .

   Εννοείται πως δεν μειώνεται η αξία των συσκευών σε καμία περίπτωση . Άλλωστε η Nikon D70 που αγόρασα πρόσφατα , μου κόστισε χοντρικά 70 ευρώ . Ακόμη και σε περίπτωση αστοχίας , αυτά θα κλάψω . Σιγά μην τα κλάψω δλδ . 

   Καθένας μπορεί να επιλέξει με δικά του κριτήρια .

   Για την Nikon D2x , αν και δεν έχω χρησιμοποιήσει , μάλλον θα έβλεπα μία D3 καλύτερα , το μηχάνημα φτιάχτηκε για να αντέξει . Ανήκει σε άλλη εποχή , όπως κι' εγώ φυσικά . Τούβλο μεν , αλλά τι τούβλο !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, babisskg είπε

Για την Nikon D2x , αν και δεν έχω χρησιμοποιήσει , μάλλον θα έβλεπα μία D3 καλύτερα , το μηχάνημα φτιάχτηκε για να αντέξει . Ανήκει σε άλλη εποχή , όπως κι' εγώ φυσικά . Τούβλο μεν , αλλά τι τούβλο !

Η D3 είναι full frame. Άλλο πράγμα.  Η D2x είναι dx όπως και οι D300s. 

Επεξ/σία από Dr_73
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 3/12/2021 στις 9:48 ΜΜ, Ntinlanden είπε

Αυτο το ibis πάντως, να μπορείς να κανεις long exposure ενα sec κλπ στο χέρι χωρίς να στήνεις τριποδα το ζηλεύω απίστευτα. 

Η εικόνα εδώ βγήκε στο χέρι με την Olympus M10 mark4 με χρόνο έκθεσης 1 sec. Η εστιακή απόσταση του φακού είναι 45mm. Θεωρητικά για να σταθεροποιήσεις την εικόνα μόνο με την ταχύτητα κλείστρου σε αυτή την εστιακή απόσταση στο σύστημα m43 θες χρόνο 1/90 sec!

1 sec.png

Εδώ, φωτό στο χέρι με χρόνο έκθεσης 2 sec! Η εικόνα είναι βέβαια κάπως soft λόγω του πολύ παρατεταμένου χρόνου λήψης αλλά παίρνετε μια ιδέα για την απόδοση του συστήματος σταθεροποίησης της Olympus:

2 sec.png

Επεξ/σία από Cntrl+X
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Ntinlanden

Κωνσταντίνε πες μου κάτι.

Ο 18-140 σε θέμα οξύτητας/λεπτομέρειας πώς τα πήγαινε σε σχέση με sigma 17-50 και 16-80 που έχεις? 

Ενώ τον είχα για πιο κάτω, από φωτό σου βλέπω ότι τα πηγαίνει πολύ καλά. Ποιά η άποψη σου; 

https://flic.kr/p/2kXob6R

 

https://flic.kr/p/2kNotTr

 

https://flic.kr/p/2kXj9NL

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, stratigos24 είπε

@Ntinlanden

Κωνσταντίνε πες μου κάτι.

Ο 18-140 σε θέμα οξύτητας/λεπτομέρειας πώς τα πήγαινε σε σχέση με sigma 17-50 και 16-80 που έχεις? 

Ενώ τον είχα για πιο κάτω, από φωτό σου βλέπω ότι τα πηγαίνει πολύ καλά. Ποιά η άποψη σου; 

https://flic.kr/p/2kXob6R

 

https://flic.kr/p/2kNotTr

 

https://flic.kr/p/2kXj9NL

Πάμε! Ακολουθεί σεντόνι..

 

Θα ξεκινήσω να πω οτι ο 18-140 είναι μια χαρά φακος και απόλυτα vfm σε σχέση με τους αλλους δύο και επίσης πολύ μεγάλο και βολικο εύρος. Με αυτόν έβγαλα μπορώ να πω τις καλύτερες φωτογραφίες μου μέχρι τώρα.

Τον δούλευα απο f 5.6 μεχρι f8 f9. Στο f8 ειναι το ταβάνι του είδα και συνήθως τον ειχα εκεί μιας και τα θέματα μου (landscape κλπ) "απαιτούν" τέτοια διαφραγματα..

Επίσης είχε μια χαρα αξιοπρεπεστατο vr.

Το σαρακι της αναβάθμισης ήρθε και ψαχνόμουν για εναν καλύτερο every day use φακό μιας και ειναι εκεινος που επι το πληστον χρησιμοποιώ. 

Σκεψεις και ερωτήσεις για sigma 17-50 & 16-80 εδω εκει παρακει και μπολικο διαβασμα για τον 16-80 κυρίως εξωτερικό γιατι Ελλάδα λιγο δυσκολο να βρουμε αναφορές.

Κατέληξα στον sigma 17-50 2.8 & κράτησα και τον 18-140 να υπάρχει μιας και με βολεψε το εύρος του, οπότε ήμερα ή νυχτα σε τριποδο μια χαρα.

Άλλος φακος ο 17-50..δεν μπορεί να συγκριθεί με τον 18-140 οπως και να το κάνουμε. 

Το σαρακι ομως για τον 16-80 δεν έφυγε ποτέ και ετσι κατέληξα θέλω να μειωσω το εύρος του every day use φακου μου απο 18-140 σε κατι μικρότερο και να "ανεβασω την ποιότητα"

Ετσι έφυγε ο 18-140 και απο infinity πηρα τον 16-80..

Κατέληξα να εχω δυο παρόμοιους φακούς τελικά (17-50 & 16-80)

17-50 vs 16-80 

17-50. Φακουδαρα.

+vfm φακός, 2.8 παντου. SHARP

- σχεδόν ανύπαρκτο vr, μικρο εύρος, πιο βαρυς (οχι μονο στα specs.. μια μικρή διαφορά στην αίσθηση την εχει..) , μου βγαζει θόρυβο πολύ πιο γρήγορα, μπορεί και σε σχετικα χαμηλα iso μερικες φορες ανάλογα τη σκηνή..και ειναι και λίγο καπως ο κοκκος, μεγαλος θα τον έλεγα..δε ξερω..κατι παράξενο. 3rd party φακος. πχ δεν μου ανάβει το χαζολεντακι υποβοήθησης για την εστιαση σε χαμηλο φωτισμό..με κανέναν 3rd φακο δεν..τι κανατε εδω ρε παιδια; γιατι;;! 😅

 

Με τον 16-80 και μετα κάθεται..θα τον παρω μονο εαν ξερω οτι θα πέσω σε πιο σκοτεινές συνθήκες. Ξαναλεω ομως ειναι φακουδαρα και δεν ειναι τυχαίο ο καλύτερος standard fast zoom για το aps-c εδω και χρόνια..τουλάχιστον στο dslr κομμάτι.. 😁

 

 

16-80. Ο λόγος που θεωρώ αυτόν τον φακο θαυμα για το dx. Δεν βγαίνει απο επανω. 

 

+ καλύτερος ποιοτικά και συνολικά φακος, nikon φακος, καπως καλύτερο af, whether sealed (?) εχει αυτο το λαστιχάκι στο mount πάντως (οπως και ο 18-140), καλύτερο vr, 2 modes για το vr, η nikon λέει οτι εχει και ανίχνευση για τριποδο, ταχα μου δεν εμπλέκεται οταν ειναι σε τριποδο (μάλλον οταν δεν υπάρχει κίνηση) δεν ξέρω..εγω το κλείνω, είναι sharp και αυτο το πραγμα..τολμώ να πω σχεδον σαν τον sigma..μερικες φορες ακριβώς το ιδιο..

Βολικο εύρος και κυρίως το 16 στο wide ενας λογος που τον αλλαξα έναντι του 18-140.

Σε σχέση με τον sigma δεν ειναι μονο 30mm πιο τελε. aps-c... 25-75 με 24-120 βλεπουμε εμεις..

Δεν παρατήρω αυτο με το noise..

- 2.8-4 έναντι του 2.8 του sigma, μπόλικες παραμόρφωσεις στο wide αλλα έρχονται στο post με το profile του φακού. 

 

Και οι δυο ειναι sharp

Και οι δυο "αντεχουν γενναίο" crop 

Και οι δυο ειναι super σε close up, μάλλον ο 17-50 λιιγο καλύτερος

Και οι δυο εστιάζουν το ιδιο κοντά 

Ο 18-140 ηταν λιγο πίσω σε αυτά.

 

Στις παραπάνω εικόνες με τον 18-140 οι δυο με τα νερά, ειχα πετύχει τέλειο φως απο επανω..μια ωραια μουντη συννεφιά αλλα δυνατη..εβγαζε ενα ωραιο μαλακο φως που περνάγε ανάμεσα απο τα δέντρα. Δηλ θελω να πω το σκηνικό ηταν ετοιμο εκει να το καταγραψεις άσχετα τον οποιο εξοπλισμό. Επίσης πολύ σημαντικό..ειναι focus stacking και οι δυο. 5 ληψεις η πρώτη,  7 η τρίτη που εχεις βάλει. Αρα ειναι ολη νετ με τεχνική και οχι εξαιτίας του φακου η διαφραγμα. 

 

Αν μου ελεγες διάλεξε εναν..τον 16-80.

 

Λακωνίκος ε;

😁

 

Edit.: Χρόνια πολλά χρόνια καλά με υγεία!  Με αυτό έπρεπε να ξεκινήσω! 

Επεξ/σία από Ntinlanden
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γιατί το συζητάς και το ψάχνεις ; Ο καλύτερος γενικής χρήσης φακός για dx, είναι αυτός 

title_4477_nik17-55_1.jpg

 

Είναι 15 ετών , δεν ψοφάει εύκολα, βρίσκεται μεταχειρισμένος , που με ένα καλό επαγγελματικό καθάρισμα ξαναγίνεται καινούργιος . Δεν υπάρχουν πολλά να πει κανείς. Τα υπόλοιπα είναι υποκατάστατα. 

 

Τυχαίο δείγμα που βρήκα, στα 55mm , f/5 με ... D50

,,,,,,,,,,,,,,, Banana Man ,,,,,,,,,,,,,,,

Από την άλλη,  αν θέλει κανείς ένα φακό που να κάνει όσα κάνουν μια τσάντα φακοί , 

παίρνει τον 18-300 και μετατρέπει μια DX σε compact. 

Επίσης ένα τυχαίο δείγμα του 18-300 , στα 18mm , f/11 

_DSC2617-1

 

 

Θα μου πει κανείς ότι με ένα 17-55 θα είχε καλύτερη ... οξύτητα ;;;

Ποιός νοιάζεται ;;; 

Επεξ/σία από Dr_73
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...