Προς το περιεχόμενο

Σκέψεις και "φρένα" για το επόμενο βήμα


Ntinlanden

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, stratigos24 είπε

Σκέφτομαι και εγώ κάποια στιγμή την αλλαγή σε ff mirrorless και έψαχνα λίγο την z5 που είναι σε καλή τιμή και είδα καλά δείγματα αλλά την απορρίπτω μάλλον σαν σκέψη για το ότι δεν έχει top lcd... πραγματικά, δε ξέρω πώς θα μπορούσα να ζήσω χωρίς αυτό το πράγμα μιας και το έχω συνηθίσει από την d7100 που είχα, μετά μου έλειψε στην a7 mark 1 που κράτησα για λίγο και την έδωσα λόγω του ότι δε με κάλυψε (μεγαλύτερο μειον της το af της) και γυρίζοντας στην Nikon με την 7500 μόλις το δούλεψα πάλι λέω εδώ είμαστε!! Tί βολικό πράγμα Θεε μου... :P

Και ακόμα, φοβάμαι λίγο το θόρυβο που εμφανίζει η Nikon z5 σε liveview και evf σε νυχτερινές λήψεις.. Είδα το παρακάτω video και τρόμαξα... ( to link σας πάει κατευθείαν στο θρίλερ...  :P)
 

 

Στην z6 είναι έτσι τα πράγματα με οθόνη και evf? Γιατί σαν επιλογή στα 1700 με τον 24-70 f4 δεν ακούγεται κακή... 

Edit: Όπως και καλή τιμή τα περίπου 1150 - 1200 από τους επίσημους, για σώμα της z6 που είδα τώρα ότι έπεσε εδώ και κανα μήνα.. https://www.skroutz.gr/s/21595877/Nikon-Mirrorless-Φωτογραφική-Μηχανή-Z6-Full-Frame-Body-Black.html

21212.png.901e875ce42f2d61dbf751ee87c618a6.png

Στο παραπάνω βίντεο έλεγε τα αρνητικά της z5, βάζω και τα παρακάτω που αναφέρει τα θετικά 

 

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 460
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παιδιά με τις τιμές που παίζουν πια στη Ζ6, θεωρώ ότι η Ζ5 δεν είναι vfm πρόταση, εκτός αν βρει κανείς κάποια εξαιρετική προσφορά.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, DVaderLa είπε

Παιδιά με τις τιμές που παίζουν πια στη Ζ6, θεωρώ ότι η Ζ5 δεν είναι vfm πρόταση, εκτός αν βρει κανείς κάποια εξαιρετική προσφορά.

 

 

Αυτό σκέφτομαι…

Δε μας λες όμως πως είναι το evf και screen στην z6 από θόρυβο βράδυ…. 😬

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, stratigos24 είπε

Αυτό σκέφτομαι…

Δε μας λες όμως πως είναι το evf και screen στην z6 από θόρυβο βράδυ…. 😬

Έχω την εντύπωση πως είναι ακριβώς ίδιο με της Ζ5.

18 ώρες πριν, stratigos24 είπε

Σκέφτομαι και εγώ κάποια στιγμή την αλλαγή σε ff mirrorless και έψαχνα λίγο την z5 που είναι σε καλή τιμή και είδα καλά δείγματα αλλά την απορρίπτω μάλλον σαν σκέψη για το ότι δεν έχει top lcd... πραγματικά, δε ξέρω πώς θα μπορούσα να ζήσω χωρίς αυτό το πράγμα μιας και το έχω συνηθίσει από την d7100 που είχα, μετά μου έλειψε στην a7 mark 1 που κράτησα για λίγο και την έδωσα λόγω του ότι δε με κάλυψε (μεγαλύτερο μειον της το af της) και γυρίζοντας στην Nikon με την 7500 μόλις το δούλεψα πάλι λέω εδώ είμαστε!! Tί βολικό πράγμα Θεε μου... :P

Και ακόμα, φοβάμαι λίγο το θόρυβο που εμφανίζει η Nikon z5 σε liveview και evf σε νυχτερινές λήψεις.. Είδα το παρακάτω video και τρόμαξα... ( to link σας πάει κατευθείαν στο θρίλερ...  :P)
 

 

Στην z6 είναι έτσι τα πράγματα με οθόνη και evf? Γιατί σαν επιλογή στα 1700 με τον 24-70 f4 δεν ακούγεται κακή... 

Edit: Όπως και καλή τιμή τα περίπου 1150 - 1200 από τους επίσημους, για σώμα της z6 που είδα τώρα ότι έπεσε εδώ και κανα μήνα.. https://www.skroutz.gr/s/21595877/Nikon-Mirrorless-Φωτογραφική-Μηχανή-Z6-Full-Frame-Body-Black.html

21212.png.901e875ce42f2d61dbf751ee87c618a6.png

Νομίζω κάνει λάθος ο τύπος στα specs οθόνης και evf. Θα το ψάξω λίγο.

 

Παραθέτω από το dpreview:

"The Z5 uses the same 3.69M-dot EVF as the Z6, but a comparatively lower-resolution 1.04M-dot rear touchscreen (compared to the Z6's 2.1M-dot display). In either case, both are competitive for this class of camera."

https://www.dpreview.com/reviews/nikon-z5-review/2

Επεξ/σία από DVaderLa
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 23/12/2021 στις 10:17 ΜΜ, Ntinlanden είπε

Καλορίζικη και καλές λήψεις! 

Μια χαρά deal και μια χαρα φυσικά είναι η μηχανη για να σε βάλει στο κόσμο αυτο και οχι μονο! 

Ασε τους af-d φακους, μη σκας, τόσοι υπάρχουν εκει έξω αν θέλεις να το πας παραπέρα!

Να ειχες πίσω ενα τσουβαλι απο τέτοιους να πεις ναι γμτ..κρίμα δεν θα δουλεύει το af..απο τη στιγμή που δεν εχεις...μηδεν καημός πραγματικά! 😅

 

ΥΓ.: μονο σε εμενα αυτός ο 35dx που ολοι θέλουν τελικά δεν μου εκατσε καλά;;!

Τον ειχα δανειστεί για λιγο απο εναν φίλο..αλλα δεν τελικά..προτίμησα τον 50αρη  (75mm δηλ  να "βλεπω") για να τον χρησιμοποιώ περισσότερο σαν πορτραιτοφακό..γούστα ειναι αυτα βέβαια! 

Δεν με τρελαίνει δηλ η οπτική ενος 50αρη μάλλον..το βρίσκω βαρετό..ουτε wide ουτε tele..κατι με χαλαει σε αυτη την οπτική ενος nifty fifty δηλ..μπορει στο μέλλον να αλλαξω άποψη βέβαια..

Προτιμώ για την ωρα το 35.

Να βλέπεις πραγματικά 35 εννοω. 

Καλές γιορτές σε ολους με υγεία να ευχηθώ και εγώ!

Εχεις ένα δικιο αλλά για να κατέβω πιο κάτω το βλέπω δυσκολο. Δυστυχώς η Nikon δεν εχει προσιτό 20άρη ή 24άρη prime (εδώ ζηλεύω τους STM pancake της Canon) οπότε ο 35άρης ειναι ενας βολικός προσιτός συμβιβασμος για outdoor photography. Προς το παρον δουλευω τον 18-70 να δω ποια εστιακά μηκη με βολεύουν περισσότερο και ανάλογα θα κινηθώ στο μέλλον. 

Ευχάριστη έκπληξη οτι η D3100 ( υποθέτω και οι υπόλοιπες ) διορθώνουν αυτοματα το distortion στους native Nikon φακους και ο 18-70 εχει (+ λιγο vignetting) στο wide ακρο του.  

Επεξ/σία από prometheas
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, prometheas είπε

Εχεις ένα δικιο αλλά για να κατέβω πιο κάτω το βλέπω δυσκολο. Δυστυχώς η Nikon δεν εχει προσιτό 20άρη ή 24άρη prime (εδώ ζηλεύω τους STM pancake της Canon) οπότε ο 35άρης ειναι ενας βολικός προσιτός συμβιβασμος για outdoor photography. Προς το παρον δουλευω τον 18-70 να δω ποια εστιακά μηκη με βολεύουν περισσότερο και ανάλογα θα κινηθώ στο μέλλον. 

Ευχάριστη έκπληξη οτι η D3100 ( υποθέτω και οι υπόλοιπες ) διορθώνουν αυτοματα το distortion στους native Nikon φακους και ο 18-70 εχει (+ λιγο vignetting) στο wide ακρο του.  

      Θα ερευνήσετε και τους prime της Nikon σε παλιές εκδόσεις χειροκίνητες , οι οποίοι είναι εξαιρετικοί , αλλά και τους διάφορους παλιούς , ακόμη και ρωσικούς σε F mount , αφού υπάρχουν αρκετοί όπως ο 20αρης Mir !

     https://radojuva.com/en/2011/04/optika-na-nikon/#k-mount

Επεξ/σία από babisskg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, DVaderLa είπε

Παιδιά με τις τιμές που παίζουν πια στη Ζ6, θεωρώ ότι η Ζ5 δεν είναι vfm πρόταση, εκτός αν βρει κανείς κάποια εξαιρετική προσφορά.

 

 

Και το "περίεργο" της υπόθεσης οτι η Z5 & Z6 i είναι οικονομικότερες απο την D780.

Το περίεργο που εβαλα σε εισαγωγικά ειναι διότι μάλλον ειναι εσκεμμένη πολιτική και ενας τροπος να δελεάσουν και να σπρώξουν τον καταναλωτή στο Z σύστημα και να στα παρουν μετά απο τους (εξαιρετικους μεν) φακους..

Την d780 ουτε την προώθησαν..ακρα του τάφου σιωπή...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, prometheas είπε

Δυστυχώς η Nikon δεν εχει προσιτό 20άρη ή 24άρη prime

Για τα μεγάλα μοντέλα με μοτέρ αυτόματης εστίασης, υπάρχουν οι παλιοί afd που βρίσκονται ακόμη καινούριοι από εξωτερικό .  Ειδικά ο 24mm δεν είναι πολύ ακριβός, κάπου 250€ . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ntinlanden είπε

Και το "περίεργο" της υπόθεσης οτι η Z5 & Z6 i είναι οικονομικότερες απο την D780.

Το περίεργο που εβαλα σε εισαγωγικά ειναι διότι μάλλον ειναι εσκεμμένη πολιτική και ενας τροπος να δελεάσουν και να σπρώξουν τον καταναλωτή στο Z σύστημα και να στα παρουν μετά απο τους (εξαιρετικους μεν) φακους..

Την d780 ουτε την προώθησαν..ακρα του τάφου σιωπή...

Για μένα το σύστημα Ζ είναι οι φακοί. Αν θες πιο φτηνούς, κοίτα και Sony.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Ntinlanden είπε

Και το "περίεργο" της υπόθεσης οτι η Z5 & Z6 i είναι οικονομικότερες απο την D780.

Το περίεργο που εβαλα σε εισαγωγικά ειναι διότι μάλλον ειναι εσκεμμένη πολιτική και ενας τροπος να δελεάσουν και να σπρώξουν τον καταναλωτή στο Z σύστημα και να στα παρουν μετά απο τους (εξαιρετικους μεν) φακους..

Την d780 ουτε την προώθησαν..ακρα του τάφου σιωπή...

Λογικά εχεις δικιο. Πλέον η εστίαση της εταιρείας ειναι προς το Ζ σύστημα όπου χτίζεται εξαιρετικό οικοσύστημα , τουλάχιστον ως προς τους φακούς. 

1 ώρα πριν, Dr_73 είπε

Για τα μεγάλα μοντέλα με μοτέρ αυτόματης εστίασης, υπάρχουν οι παλιοί afd που βρίσκονται ακόμη καινούριοι από εξωτερικό .  Ειδικά ο 24mm δεν είναι πολύ ακριβός, κάπου 250€ . 

Ναι το ξερω αλλά η D3100 δεν εχει μοτέρ αυτόματης εστίασης  και δεν θα ήθελα να πάρω αλλο σώμα τόσο γρήγορα.  Όψομεν..

Επεξ/σία από prometheas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, prometheas είπε

Λογικά εχεις δικιο. Πλέον η εστίαση της εταιρείας ειναι προς το Ζ σύστημα όπου χτίζεται εξαιρετικό οικοσύστημα , τουλάχιστον ως προς τους φακούς. 

Ναι το ξερω αλλά η D3100 δεν εχει μοτέρ αυτόματης εστίασης  και δεν θα ήθελα να πάρω αλλο σώμα τόσο γρήγορα.  Όψωμεν..

    Δεν χρειάζεται να πάρεις άλλο σώμα , δουλεύει άνετα και με manual φακούς , φυσικά η εστίαση γίνεται χειροκίνητα .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, prometheas είπε

Εχεις ένα δικιο αλλά για να κατέβω πιο κάτω το βλέπω δυσκολο. Δυστυχώς η Nikon δεν εχει προσιτό 20άρη ή 24άρη prime (εδώ ζηλεύω τους STM pancake της Canon) οπότε ο 35άρης ειναι ενας βολικός προσιτός συμβιβασμος για outdoor photography. Προς το παρον δουλευω τον 18-70 να δω ποια εστιακά μηκη με βολεύουν περισσότερο και ανάλογα θα κινηθώ στο μέλλον. 

  σωστός..  η canon πλεονεκτεί ποιοτικά και οικονομικά,  όχι μόνο  στους stm φακούς διαφόρων εστιακών αποστάσεων για dslr  αλλά και στους τύπου  usm φακούς ακόμα και για full frame .. όταν βλέπω τον 70 - 200 L F4  στα 631 ευρώ ή  τον 24 - 70 f4  L στα 880 ευρώ  (εδώ Ελλάδα)  καινούργιους  ,ακόμα και τώρα μου μπαίνουν ιδέες για μετακίνηση σε canon dslr ff. αλλά το θέμα σκοντάφτει  σε χρήματα που θα χρειαστεί να δοθούν για σώμα π. χ. eos 6d mark ii + δυο / τρείς φακούς όπως τους δυο παραπάνω , στην μη δυνατότητα δοκιμής για σύγκριση σε σχέση με την   υπάρχουσα d610, και στο βασικό ερώτημα , αν ένα άλλο φωτο/κό σύστημα θα με κάνει καλύτερο φωτογράφο.  κάτι που δεν νομίζω ότι θα συμβεί..  όμως αυτός ο 70 - 200 L f4 στα 631 ευρώ          δεν με αφήνει ήσυχο..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, NickSyk είπε

  σωστός..  η canon πλεονεκτεί ποιοτικά και οικονομικά,  όχι μόνο  στους stm φακούς διαφόρων εστιακών αποστάσεων για dslr  αλλά και στους τύπου  usm φακούς ακόμα και για full frame .. όταν βλέπω τον 70 - 200 L F4  στα 631 ευρώ ή  τον 24 - 70 f4  L στα 880 ευρώ  (εδώ Ελλάδα)  καινούργιους  ,ακόμα και τώρα μου μπαίνουν ιδέες για μετακίνηση σε canon dslr ff. αλλά το θέμα σκοντάφτει  σε χρήματα που θα χρειαστεί να δοθούν για σώμα π. χ. eos 6d mark ii + δυο / τρείς φακούς όπως τους δυο παραπάνω , στην μη δυνατότητα δοκιμής για σύγκριση σε σχέση με την   υπάρχουσα d610, και στο βασικό ερώτημα , αν ένα άλλο φωτο/κό σύστημα θα με κάνει καλύτερο φωτογράφο.  κάτι που δεν νομίζω ότι θα συμβεί..  όμως αυτός ο 70 - 200 L f4 στα 631 ευρώ          δεν με αφήνει ήσυχο..

      Θα σε αφήσει ήσυχο όταν κάνεις μία αναζήτηση στο δίκτυο ....... τάδε lens known problems .......... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, NickSyk είπε

  σωστός..  η canon πλεονεκτεί ποιοτικά και οικονομικά,  όχι μόνο  στους stm φακούς διαφόρων εστιακών αποστάσεων για dslr  αλλά και στους τύπου  usm φακούς ακόμα και για full frame .. όταν βλέπω τον 70 - 200 L F4  στα 631 ευρώ ή  τον 24 - 70 f4  L στα 880 ευρώ  (εδώ Ελλάδα)  καινούργιους  ,ακόμα και τώρα μου μπαίνουν ιδέες για μετακίνηση σε canon dslr ff. αλλά το θέμα σκοντάφτει  σε χρήματα που θα χρειαστεί να δοθούν για σώμα π. χ. eos 6d mark ii + δυο / τρείς φακούς όπως τους δυο παραπάνω , στην μη δυνατότητα δοκιμής για σύγκριση σε σχέση με την   υπάρχουσα d610, και στο βασικό ερώτημα , αν ένα άλλο φωτο/κό σύστημα θα με κάνει καλύτερο φωτογράφο.  κάτι που δεν νομίζω ότι θα συμβεί..  όμως αυτός ο 70 - 200 L f4 στα 631 ευρώ          δεν με αφήνει ήσυχο..

Μια χαρά ειναι και οι τηλεφακοί της Nikon απλά είναι λιγο ακριβότεροι δυστυχώς. . Προσωπικά δεν θα αλλαζα σύστημα για αυτό το λόγο ... εξάλλου τα FF σώματα της Nikon ειναι εξαιρετικά, ενω και σε APS-C δεν νομιζω οτι υπάρχει καλύτερο (πιο ολοκληρωμένο) σώμα DSLR από την D500.

Και οι δύο κατασκευαστές εχουν λύσεις για κάθε βαλάντιο και ανάγκη.. Νομίζω η αγάπη μας για την φωτογραφία και ο χρόνος που επενδύουμε σε αυτήν θα μας κάνει (πρωτίστως) καλύτερους φωτογράφους και μετά ο εξοπλισμος..

 

Επεξ/σία από prometheas
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, prometheas είπε

Μια χαρά ειναι και οι τηλεφακοί της Nikon απλά είναι λιγο ακριβότεροι δυστυχώς. . Προσωπικά δεν θα αλλαζα σύστημα για αυτό το λόγο ... εξάλλου τα FF σώματα της Nikon ειναι εξαιρετικά, ενω και σε APS-C δεν νομιζω οτι υπάρχει καλύτερο (πιο ολοκληρωμένο) σώμα DSLR από την D500.

Και οι δύο κατασκευαστές εχουν λύσεις για κάθε βαλάντιο και ανάγκη.. Νομίζω η αγάπη μας για την φωτογραφία και ο χρόνος που επενδύουμε σε αυτήν θα μας κάνει (πρωτίστως) καλύτερους φωτογράφους και μετά ο εξοπλισμος..

 

   Πολύ σωστά !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...