Προς το περιεχόμενο

Σκέψεις και "φρένα" για το επόμενο βήμα


Ntinlanden

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 460
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, Dr_73 είπε

Το 1/4 του μήκους στη Ζ6, είναι το παρασολέηγ που δεν έχεις βάλει αντίστοιχα στη fuji !

Κι όμως και η fuji το φοράει! Απλά είναι μια σταλιά.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, DVaderLa είπε

Μια σύγκριση μεγέθους ανάμεσα σε αντίστοιχες μηχανές mirrorless με φακό, με αισθητήρα apsc και full frame.

Size comparison

Βάρος:

Fuji: ~650 g

Nikon: ~1050g

Δε θα πω κάτι γιατί είμαι λίγο φανατίλα με fujifilm (ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΤΙΜΕΣ) οπότε θα βάλω μόνο καρδούλα. Για καθημερινή χρήση τουλάχιστον (και όχι μόνο ❤️ )

Επεξ/σία από pifilos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, pifilos είπε

Δε θα πω κάτι γιατί είμαι λίγο φανατίλα με fujifilm οπότε θα βάλω μόνο καρδούλα. Για καθημερινή χρήση τουλάχιστον (και όχι μόνο ❤️ )

Σαν συνολική εμπειρία χρήσης κορυφαία. Αν κρίνουμε καθαρά και μόνο ποιότητα εικόνας είναι λίγο πίσω από FF, αλλά όχι κάτι τρομερό. Εξαιρετικά είναι και τα film simulations!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, DVaderLa είπε

Εξαιρετικά είναι και τα film simulations!

Αυτά μπορούν να γίνουν και με software. Π.χ. το DXO 5 , έχει film simulations , στο παρακάτω δείγμα velvia 50 και μάλιστα έχει και πολλά άλλα , όχι μόνο για φούτζι φιλμ !

_DSC4081.jpg.2496df2495ef5c47fff70a6ed97f7d5e.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Αυτά μπορούν να γίνουν και με software. Π.χ. το DXO 5 , έχει film simulations , στο παρακάτω δείγμα velvia 50 και μάλιστα έχει και πολλά άλλα , όχι μόνο για φούτζι φιλμ !

 

 

Γίνονται και μάλιστα πολύ καλύτερα ισχύει, απλά το όλο concept είναι να βγαίνει έτοιμο ένα αρχείο χωρίς να γίνει κάτι παραπέρα (όχι μόνο με τα simulations αλλά και με τις υπόλοιπες ρυθμίσεις που έχουν). Ανάλογα με την ώρα, το φως κλπ μπορεί να πάρεις ένα τίμιο αποτέλεσμα χωρίς να μπλέξεις με επεξεργασία. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pifilos είπε

 

Γίνονται και μάλιστα πολύ καλύτερα ισχύει, απλά το όλο concept είναι να βγαίνει έτοιμο ένα αρχείο χωρίς να γίνει κάτι παραπέρα (όχι μόνο με τα simulations αλλά και με τις υπόλοιπες ρυθμίσεις που έχουν). Ανάλογα με την ώρα, το φως κλπ μπορεί να πάρεις ένα τίμιο αποτέλεσμα χωρίς να μπλέξεις με επεξεργασία. 

Ξέρω πως το κάνει η fuji , έχω δουλέψει φίλου. Και στο dxo όμως, με ένα κλικ στο φτιάχνει . Επιλέγεις προφίλ φιλμ και με ένα κλικ είναι έτοιμο . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπήκα και επίσημα στο club των Nikonians.. αν και από την πίσω πόρτα.  Μιλαγα κατά τύχη με ένα καλό μου φίλο για το θέμα και πάνω στην κουβέντα μου είπε ότι έχει μια D3100 που .. κάθεται και δεν την θέλει... Την είδα, την περιεργαστηκα λίγο.. δεν ξερω αν ειναι αυτό που τελικά θέλω αλλά μου φάνηκε ΟΚ για ξεκίνημα.

Την απόκτησα με 27.540 κλικς στην προνομιακή τιμή των 37 Ευρώ (όσο δλδ το κέρασμα στον Πρόεδρο στα Μελισσια μιας και ο κολλητός δεν ήθελε χρήματα ...)

Οπότε με αυτή και τον  Nikon ΑF-S  18-70 f3.5-f4.5 που αγορασα πρόσφατα ξεκιναμε και βλέπουμε.  Ψάχνω και τον σταθερό 35άρη f1.8 αν και με τις τιμες που τον βρισκω μεταχειρισμένο ισως έχει νοημα να τον αγοράσω καινουργιο.

Μειονέκτημα της μηχανης το  γεγονός οτι δεν εστιαζει αυτόματα με AF-D φακούς.. Μπορεί όμως να αποτελέσει  εφαλτηριο για να παιξω με manual focus  όταν μάθω 10 πράγματα

 

Επεξ/σία από prometheas
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, prometheas είπε

Μπήκα και επίσημα στο club των Nikonians.. αν και από την πίσω πόρτα.  Μιλαγα κατά τύχη με ένα καλό μου φίλο για το θέμα και πάνω στην κουβέντα μου είπε ότι έχει μια D3100 που .. κάθεται και δεν την θέλει... Την είδα, την περιεργαστηκα λίγο.. δεν ξερω αν ειναι αυτό που τελικά θέλω αλλά μου φάνηκε ΟΚ για ξεκίνημα.

Την απόκτησα με 27.540 κλικς στην προνομιακή τιμή των 37 Ευρώ (όσο δλδ το κέρασμα στον Πρόεδρο στα Μελισσια μιας και ο κολλητός δεν ήθελε χρήματα ...)

Οπότε με αυτή και τον  Nikon ΑF-S  18-70 f3.5-f4.5 που αγορασα πρόσφατα ξεκιναμε και βλέπουμε.  Ψάχνω και τον σταθερό 35άρη f1.8 αν και με τις τιμες που τον βρισκω μεταχειρισμένο ισως έχει νοημα να τον αγοράσω καινουργιο.

Μειονέκτημα της μηχανης το  γεγονός οτι δεν εστιαζει αυτόματα με AF-D φακούς.. Μπορεί όμως να αποτελέσει  εφαλτηριο για να παιξω με manual focus  όταν μάθω 10 πράγματα

 

    Καλές λήψεις , καλή επιτυχία , καλές γιορτές !

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, prometheas είπε

Μπήκα και επίσημα στο club των Nikonians.. αν και από την πίσω πόρτα.  Μιλαγα κατά τύχη με ένα καλό μου φίλο για το θέμα και πάνω στην κουβέντα μου είπε ότι έχει μια D3100 που .. κάθεται και δεν την θέλει... Την είδα, την περιεργαστηκα λίγο.. δεν ξερω αν ειναι αυτό που τελικά θέλω αλλά μου φάνηκε ΟΚ για ξεκίνημα.

Την απόκτησα με 27.540 κλικς στην προνομιακή τιμή των 37 Ευρώ (όσο δλδ το κέρασμα στον Πρόεδρο στα Μελισσια μιας και ο κολλητός δεν ήθελε χρήματα ...)

Οπότε με αυτή και τον  Nikon ΑF-S  18-70 f3.5-f4.5 που αγορασα πρόσφατα ξεκιναμε και βλέπουμε.  Ψάχνω και τον σταθερό 35άρη f1.8 αν και με τις τιμες που τον βρισκω μεταχειρισμένο ισως έχει νοημα να τον αγοράσω καινουργιο.

Μειονέκτημα της μηχανης το  γεγονός οτι δεν εστιαζει αυτόματα με AF-D φακούς.. Μπορεί όμως να αποτελέσει  εφαλτηριο για να παιξω με manual focus  όταν μάθω 10 πράγματα

 

Δε ξέρω τί έψαχνες, αλλά μια χαρά δουλειά θα κάνεις με την 3100. Μια χαρά μηχανάκι που μπορεί να σου προσφέρει πολλά ωραία. 

Καλές λήψεις και να την ευχαριστηθείς εύχομαι!

 

Μερικές φωτό με κιτ φακούς 18-55, 18-105 κλπ:

https://500px.com/photo/22019185/Venise-by-Alexandre-/

https://500px.com/photo/59728624/Phu-Lang-Ka-by-Roof-/

https://500px.com/photo/79995675/Chat-Kaew-Waterfall-by-Roof-/

https://500px.com/photo/68968323/Kasikorn-Bank-Building-by-Roof-/

https://500px.com/photo/78524051/Huay-Mae-Khamin-Waterfall-Dong-Wan-by-Roof-/

https://500px.com/photo/1026796337/Cabalos-na-Pena-do-Pico-by-XosédeBaralla-/

https://500px.com/photo/1030204208/Exhilarating-view-by-Isabella-R-Gerich/

https://flic.kr/p/2haTo5E

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αρχη μια χαρά μου φαινεται και μένα. Τώρα θελω μια μικρή τσαντουλα μεταφορας και ..διαβασμα / εξάσκηση

Ευχαριστώ πολύ για τις ευχές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, prometheas είπε

Για αρχη μια χαρά μου φαινεται και μένα. Τώρα θελω μια μικρή τσαντουλα μεταφορας και ..διαβασμα / εξάσκηση

Ευχαριστώ πολύ για τις ευχές.

Καλορίζικη και καλές λήψεις! 

Μια χαρά deal και μια χαρα φυσικά είναι η μηχανη για να σε βάλει στο κόσμο αυτο και οχι μονο! 

Ασε τους af-d φακους, μη σκας, τόσοι υπάρχουν εκει έξω αν θέλεις να το πας παραπέρα!

Να ειχες πίσω ενα τσουβαλι απο τέτοιους να πεις ναι γμτ..κρίμα δεν θα δουλεύει το af..απο τη στιγμή που δεν εχεις...μηδεν καημός πραγματικά! 😅

 

ΥΓ.: μονο σε εμενα αυτός ο 35dx που ολοι θέλουν τελικά δεν μου εκατσε καλά;;!

Τον ειχα δανειστεί για λιγο απο εναν φίλο..αλλα δεν τελικά..προτίμησα τον 50αρη  (75mm δηλ  να "βλεπω") για να τον χρησιμοποιώ περισσότερο σαν πορτραιτοφακό..γούστα ειναι αυτα βέβαια! 

Δεν με τρελαίνει δηλ η οπτική ενος 50αρη μάλλον..το βρίσκω βαρετό..ουτε wide ουτε tele..κατι με χαλαει σε αυτη την οπτική ενος nifty fifty δηλ..μπορει στο μέλλον να αλλαξω άποψη βέβαια..

Προτιμώ για την ωρα το 35.

Να βλέπεις πραγματικά 35 εννοω. 

Καλές γιορτές σε ολους με υγεία να ευχηθώ και εγώ!

Επεξ/σία από Ntinlanden
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σκέφτομαι και εγώ κάποια στιγμή την αλλαγή σε ff mirrorless και έψαχνα λίγο την z5 που είναι σε καλή τιμή και είδα καλά δείγματα αλλά την απορρίπτω μάλλον σαν σκέψη για το ότι δεν έχει top lcd... πραγματικά, δε ξέρω πώς θα μπορούσα να ζήσω χωρίς αυτό το πράγμα μιας και το έχω συνηθίσει από την d7100 που είχα, μετά μου έλειψε στην a7 mark 1 που κράτησα για λίγο και την έδωσα λόγω του ότι δε με κάλυψε (μεγαλύτερο μειον της το af της) και γυρίζοντας στην Nikon με την 7500 μόλις το δούλεψα πάλι λέω εδώ είμαστε!! Tί βολικό πράγμα Θεε μου... :P

Και ακόμα, φοβάμαι λίγο το θόρυβο που εμφανίζει η Nikon z5 σε liveview και evf σε νυχτερινές λήψεις.. Είδα το παρακάτω video και τρόμαξα... ( to link σας πάει κατευθείαν στο θρίλερ...  :P)
 

 

Στην z6 είναι έτσι τα πράγματα με οθόνη και evf? Γιατί σαν επιλογή στα 1700 με τον 24-70 f4 δεν ακούγεται κακή... 

Edit: Όπως και καλή τιμή τα περίπου 1150 - 1200 από τους επίσημους, για σώμα της z6 που είδα τώρα ότι έπεσε εδώ και κανα μήνα.. https://www.skroutz.gr/s/21595877/Nikon-Mirrorless-Φωτογραφική-Μηχανή-Z6-Full-Frame-Body-Black.html

21212.png.901e875ce42f2d61dbf751ee87c618a6.png

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να έχω χρησιμοποιήσει εκτενώς κάποια άλλη mirrorless να πω την αλήθεια, η fujifilm X-T20  που έχω είναι νομίζω λιγότερο θορυβώδης στην οθόνη, ωστόσο, το θέμα είναι πως φαίνεται μόνο όταν βγάζω αστροφωτογραφίες ή όπως μόλις δοκίμασα σε απόλυτα σκοτεινό δωμάτιο, ακόμα και με μια χαραμάδα φωτός από τον διάδρομο αμέσως καθαρίζει η οθόνη  (άρα ακραίο σκοτάδι όχι όπως στο βίντεο) . Επίσης δεν έχω χρησιμοποιήσει κάποια DSLR πέραν της sony a230 και ειδικά βράδυ για να μπορώ να συγκρίνω τις διαφορές σε νυχτερινές λήψεις. Προσωπικά δε θα με ενοχλούσε εκτός αν ο σκοπός είναι αποκλειστικά νυχτερινές λήψεις που οκ ίσως κάνει τη χειροκίνητη εστίαση λίγο εκνευριστική. 

 

https://www.dpreview.com/forums/thread/4531053

Στο thread υπάρχει μια συζήτηση για το ίδιο θέμα με τη Ζ6ii και πως η Ζ6 δεν το κάνει. Άλλοι λένε πως φαίνεται άλλοι όχι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...