Προς το περιεχόμενο

Σκέψεις και "φρένα" για το επόμενο βήμα


Ntinlanden

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, prometheas είπε

Μια χαρά ειναι και οι τηλεφακοί της Nikon απλά είναι λιγο ακριβότεροι δυστυχώς. . Προσωπικά δεν θα αλλαζα σύστημα για αυτό το λόγο ... εξάλλου τα FF σώματα της Nikon ειναι εξαιρετικά, ενω και σε APS-C δεν νομιζω οτι υπάρχει καλύτερο (πιο ολοκληρωμένο) σώμα DSLR από την D500.

Και οι δύο κατασκευαστές εχουν λύσεις για κάθε βαλάντιο και ανάγκη.. Νομίζω η αγάπη μας για την φωτογραφία και ο χρόνος που επενδύουμε σε αυτήν θα μας κάνει (πρωτίστως) καλύτερους φωτογράφους και μετά ο εξοπλισμος..

   καλησπέρα,   έχεις δίκιο..   κατά βάθος αυτή είναι η πραγματικότητα  και στις δύο παραπάνω παραγράφους.. απλά αρκετές τιμές της nikon ξεφεύγουν σε καινούργιους αντίστοιχους  φακούς ,  και αυτό δίνει αφορμή για σκέψεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 460
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, NickSyk είπε

 όμως αυτός ο 70 - 200 L f4 στα 631 ευρώ          δεν με αφήνει ήσυχο..

Με 530€ από εξωτερικό , έρχεται ο αντίστοιχος tamron , που είναι σούπερ φακός. 

(Τον έχω δοκιμάσει σε D800 ). 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Με 530€ από εξωτερικό , έρχεται ο αντίστοιχος tamron , που είναι σούπερ φακός. 

(Τον έχω δοκιμάσει σε D800 ). 

 

     Και ο 75 - 300 ο παλιός μιά χαρά είναι , ομοίως και ο 70 - 210 που είναι ταχύτατος και ο Tamron ο παλιός 28 - 200 .......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ακουω tamron και πλεον νομίζω δε θα τους ακουμπουσα ξανά.

Οχι γιατι δεν ειναι καλοί, αλλα λογο της ανύπαρκτης υποστήριξης σε ανταλλακτικά service κλπ και ολα τα υπόλοιπα της εδω αντιπροσωπείας δυστυχώς..

 

 

Επεξ/σία από Ntinlanden
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Ntinlanden είπε

λογο της ανύπαρκτης υποστήριξης σε ανταλλακτικά κλπ και ολα τα υπόλοιπα της εδω αντιπροσωπείας δυστυχώς..

Ενω ας πούμε η sony παγκοσμίως ... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Ntinlanden είπε

Ακουω tamron και πλεον νομίζω δε θα τους ακουμπουσα ξανά.

Οχι γιατι δεν ειναι καλοί, αλλα λογο της ανύπαρκτης υποστήριξης σε ανταλλακτικά service κλπ και ολα τα υπόλοιπα της εδω αντιπροσωπείας δυστυχώς..

 

 

    Οι νεότεροι , με τα ηλεκτρονικά , αυτός που ανέφερα δλδ ο 28 - 200 δεν έχει τέτοια μπιχλιμπίδια αφού είναι ένας παλιός κλασσικός autofocus ...... για γενική χρήση είναι μιά χαρά , ενώ βρίσκεται ακόμη με ούτε 70 ευρώ χοντρικά .

    https://www.amazon.com/Tamron-28-200mm-F3-8-5-6-Aspherical-Lens/dp/B0065NDCQA

Επεξ/σία από babisskg
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, Ntinlanden είπε

Ακουω tamron και πλεον νομίζω δε θα τους ακουμπουσα ξανά.

Οχι γιατι δεν ειναι καλοί, αλλα λογο της ανύπαρκτης υποστήριξης σε ανταλλακτικά service κλπ και ολα τα υπόλοιπα της εδω αντιπροσωπείας δυστυχώς..

 

 

Όντως ? Γιατί σκέφτομαι σοβαρά να πάρω έναν από Ελλάδα για τη fujifilm (και 2ο αν αποφασίσει να βγάλει τον 11-20 που έχει μόνο για sony e προς το παρόν). Και καλά δεν έχει 5ετη εγγύηση κλπ ? 

όχι πως για τις fujifilm από e-infinity υπάρχει κάποια ασφάλεια άμα χρειαστείς κάτι στην Ελλάδα αλλά λέμε :P

Επεξ/σία από pifilos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φιλος έχει σε d850, sigma 70-200 2.8, sigma 105 2.8 macro και sigma 35mm art 1.4 και Tamron 24-70 g2, Tamron 15-30 και θεωρεί τους Tamron καλύτερους σε ποιότητα κατασκευής. 

Θα μου πεις και τι σημασία έχει τι λέει ο φιλος σου… σωστό! Απλά το αναφερω για να γίνει συζήτηση…

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μα τα καλύτερα λόγια λένε για τους tamron σαν φακους. Απόδοση, ποιότητα κατασκευής (ανάλογα πάντα και τι league ειναι ο φακος) και ολα τα καλά. 

Απλα για την ελληνική αντιπροσωπεία μπορει να εκανα πίσω..

Ισως σε καποιον φθηνο φακο να μην ειχα πρόβλημα, να τον επερνα, αλλα σε καποιον ακριβό, καλο φακο θα το διπλοσκεφτομουν γμτ...δυστυχώς.

Δεν την εχω επισκεφτεί ποτέ, αλλα με μια ανάλογη βολτα στο ίντερνετ θα δειτε πως κανεις δεν εχει πει κατι καλο γι αυτούς...

Στο μονο που εχω χρειαστεί κατι για tamron είναι για ενα τσεκάρισμα σε εναν 70-300 στο vc του που μου κάνει κατι κολπα..οπου τελικα δεν εκανα τίποτα γιατί το πρωτο πραγμα που μου ειπαν ειναι αν χρειαστούμε ανταλλακτικα δεν υπάρχουν...και γενικως κλαφτα με την tamron εδω..

 

Σε αντίθεση με την sigma που εχω επισκεφτει ο ιδιος (Τσακναριδης, sigma/canon) και Άρης Καραμπάς Nikon εχω να πω τα καλύτερα..τουλάχιστον εκει εχουμε αντιπροσωπεία. 

3 ώρες πριν, pifilos είπε

Όντως ? Γιατί σκέφτομαι σοβαρά να πάρω έναν από Ελλάδα για τη fujifilm (και 2ο αν αποφασίσει να βγάλει τον 11-20 που έχει μόνο για sony e προς το παρόν). Και καλά δεν έχει 5ετη εγγύηση κλπ ? 

όχι πως για τις fujifilm από e-infinity υπάρχει κάποια ασφάλεια άμα χρειαστείς κάτι στην Ελλάδα αλλά λέμε :P

Η fuji δεν εχει αντιπροσωπεία εδώ αν χρειαστείς κάτι; Δε μπορει θα έχει..

Πες οτι λήξη η εγγύηση η το οτιδήποτε. Δε μπορει..λογικά θα εχει καλη αντιπροσωπεία θελω να πιστεύω..

Επεξ/σία από Ntinlanden
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Ntinlanden είπε

 

Η fuji δεν εχει αντιπροσωπεία εδώ αν χρειαστείς κάτι; Δε μπορει θα έχει..

Πες οτι λήξη η εγγύηση η το οτιδήποτε. Δε μπορει..λογικά θα εχει καλη αντιπροσωπεία θελω να πιστεύω..

Έχει ναι (και μάλιστα 3 στενά απότο σπίτι μου) αλλά απ΄  όσο ξέρω δε δέχονται προϊόντα που δεν είναι της επίσημης αντιπροσωπείας για service. Οπότε επειδή από το e-infinity είναι κωδικοί για Ασία νομίζω δεν τα δέχονται. Το ίδιο έχω ακούσει και για Nikon. Δεν έχει χρειαστεί μέχρι τώρα ευτυχώς για να το επιβεβαιώσω αλλά έτσι μου είχαν πει γνωστοί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, babisskg είπε

    Οι νεότεροι , με τα ηλεκτρονικά , αυτός που ανέφερα δλδ ο 28 - 200 δεν έχει τέτοια μπιχλιμπίδια αφού είναι ένας παλιός κλασσικός autofocus ...... για γενική χρήση είναι μιά χαρά , ενώ βρίσκεται ακόμη με ούτε 70 ευρώ χοντρικά .

    https://www.amazon.com/Tamron-28-200mm-F3-8-5-6-Aspherical-Lens/dp/B0065NDCQA

Ξερω και εγω ρε Μπάμπη...αυτο το πραγμα δε νομίζω να το επερνα..θα κρατούσα τα 70€ να τα κανω κατι άλλο ή να συμπληρώσω λιγα ακόμα να βρω κάποιον αλλον..τι να πω..

5 λεπτά πριν, pifilos είπε

Έχει ναι (και μάλιστα 3 στενά απότο σπίτι μου) αλλά απ΄  όσο ξέρω δε δέχονται προϊόντα που δεν είναι της επίσημης αντιπροσωπείας για service. Οπότε επειδή από το e-infinity είναι κωδικοί για Ασία νομίζω δεν τα δέχονται. Το ίδιο έχω ακούσει και για Nikon. Δεν έχει χρειαστεί μέχρι τώρα ευτυχώς για να το επιβεβαιώσω αλλά έτσι μου είχαν πει γνωστοί. 

Nikon τα δέχεται κανονικά..

Εχω κανει services στην δικια μου που ειχε ενα θεματακι με front focus (ή back δε θυμάμαι) 

Ήθελε σεταρισμα με λογισμικό και οχι το κλασικό af tuning. 

Επισης σε εναν φακο nikon καλιμπραρισμα (σαν τους sigma πχ aka sigma doc αλλα στην nikon με δικο τους εξοπλισμό)

Και τα δυο τα δέχτηκαν κανονικα.

Αγορασμένα απο infinity..

Επεξ/σία από Ntinlanden
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Ntinlanden είπε

Ξερω και εγω ρε Μπάμπη...αυτο το πραγμα δε νομίζω να το επερνα..θα κρατούσα τα 70€ να τα κανω κατι άλλο ή να συμπληρώσω λιγα ακόμα να βρω κάποιον αλλον..τι να πω..

Nikon τα δέχεται κανονικά..

Εχω κανει services στην δικια μου που ειχε ενα θεματακι με front focus (ή back δε θυμάμαι) 

Ήθελε σεταρισμα με λογισμικό και οχι το κλασικό af tuning. 

Επισης σε εναν φακο nikon καλιμπραρισμα (σαν τους sigma πχ aka sigma doc αλλα στην nikon με δικο τους εξοπλισμό)

Και τα δυο τα δέχτηκαν κανονικα.

Αγορασμένα απο infinity..

Α ωραία. Δεν ξέρω τότε ίσως ήταν παλιότερα ή μπορεί να έλεγαν ο,τι να ναι. Για μένα λογικό είναι να τα δέχονται ειδικά εκτός εγγύησης αφού θα πληρώσω δηλαδή. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Ntinlanden είπε

Μα τα καλύτερα λόγια λένε για τους tamron σαν φακους. Απόδοση, ποιότητα κατασκευής (ανάλογα πάντα και τι league ειναι ο φακος) και ολα τα καλά. 

Απλα για την ελληνική αντιπροσωπεία μπορει να εκανα πίσω..

Ισως σε καποιον φθηνο φακο να μην ειχα πρόβλημα, να τον επερνα, αλλα σε καποιον ακριβό, καλο φακο θα το διπλοσκεφτομουν γμτ...δυστυχώς.

Δεν την εχω επισκεφτεί ποτέ, αλλα με μια ανάλογη βολτα στο ίντερνετ θα δειτε πως κανεις δεν εχει πει κατι καλο γι αυτούς...

Στο μονο που εχω χρειαστεί κατι για tamron είναι για ενα τσεκάρισμα σε εναν 70-300 στο vc του που μου κάνει κατι κολπα..οπου τελικα δεν εκανα τίποτα γιατί το πρωτο πραγμα που μου ειπαν ειναι αν χρειαστούμε ανταλλακτικα δεν υπάρχουν...και γενικως κλαφτα με την tamron εδω..

 

Σε αντίθεση με την sigma που εχω επισκεφτει ο ιδιος (Τσακναριδης, sigma/canon) και Άρης Καραμπάς Nikon εχω να πω τα καλύτερα..τουλάχιστον εκει εχουμε αντιπροσωπεία. 

Η fuji δεν εχει αντιπροσωπεία εδώ αν χρειαστείς κάτι; Δε μπορει θα έχει..

Πες οτι λήξη η εγγύηση η το οτιδήποτε. Δε μπορει..λογικά θα εχει καλη αντιπροσωπεία θελω να πιστεύω..

      Για τους Tamron ρώτησα πρόσφατα γνωστό σημείο επισκευών στην Θεσσαλονίκη , αφού κάποιος εδώ μέσα ρωτούσε για έναν τέτοιο που κόπηκε η ταινία στο διάφραγμα . Μου είπαν πως πρέπει να πάει στην Γερμανία για ολοκληρωμένη επισκευή .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/12/2021 στις 11:12 ΜΜ, stratigos24 είπε

Και ακόμα, φοβάμαι λίγο το θόρυβο που εμφανίζει η Nikon z5 σε liveview και evf σε νυχτερινές λήψεις.. Είδα το παρακάτω video και τρόμαξα... ( to link σας πάει κατευθείαν στο θρίλερ...  :P)
 

21212.png.901e875ce42f2d61dbf751ee87c618a6.png

Χμ..🤔

Καπως έτσι δεν είναι και στις δικιες μας (d7500) στο live view σε πολυ χαμηλο φωτισμό; Τοσο θόρυβο δε βγαζει;

Σε χαμηλο φωτισμό σκετο είναι οκ..σε πολύ χαμηλο όμως γίνεται ενας χαμουλης! Βέβαια νομίζω το κάνει μονο σε καταστάσεις όπου εαν κοιταξουμε μέσα απο το ovf δεν θα δουμε τίποτα..οποτε δεν τον βρίσκω παράλογο τον θόρυβο που θα βγάλει..εξάλλου να καδραρεις το θελεις μόνο..η φωτο σου θα ειναι καθαρή..(θα ειναι ετσι;; σε τριποδακι την εχουμε!) 

Top lcd οθονάκι!..βολικότατο το βρηκα και εγώ! Αλλα νομίζω θα ζουσα και χωρίς αυτό!..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα , προσωπική εμπειρία από  sigma 50mm f1.4 ex  af  όχι ο art , αγορασμένος στο Τορόντο Καναδά  με -  παγκόσμια εγγύηση δική τους  -  απ'' τα κατ/α Hehry's πριν τέσσερα χρόνια  ελαφρά μετ/νος -  όταν χρειάστηκε  προ κορονοιού διόρθωση/ ρύθμιση μηχανισμού af λόγω μη ακριβής εστίασης σε πολύ κοντινές αποστάσεις στο f1.4/1.8  και πήγε Γερμανία για τακτοποίηση μέσω της εδώ επίσημης αντ/ας (Τσακναρίδης) μιας και δεν γινόταν εδώ, υπήρξε άψογη αντιμετώπιση απ'' την εδώ αντ/α και πλήρη άμεση  κάλυψη από την εγγύηση των Henry's.       χρόνος αποστολής/ επιστροφής , περίπου 30 ημέρες όπως μου είχαν ''πεί εδώ,  και χωρίς να δώσω ούτε ευρώ.. 

όλα έγιναν άψογα..

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...