Προς το περιεχόμενο

Σκέψεις και "φρένα" για το επόμενο βήμα


Ntinlanden

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλός, ενας απο τους δυο καλύτερους που μας εχει βγαλει η nikon για το dx είναι ο 17-55 μαζί με τον 16-80. 

Δεν εχει vr όμως ο 17-55..

Σε απειρα reviews συγκριτικά κλπ πάντως θα ανακαλύψει καποιος οτι ο sigma 17-50 δεν υπολείπεται σε σχέση με αυτον ή την αντίστοιχη πρόταση της canon 17-55. Τουλάχιστον σε σχέση με  την τιμή τους, 3 με 4 φορές κάτω, δεν είναι σε καμία περίπτωση 3 με 4 φορές χειρότερος, σε μερικα σημεία μάλιστα ειναι και καλύτερος απο τους αλλους. Και ολα αυτα σήμερα σε "τιμή χάρισμα" για αυτο που ειναι. Ο sigma εννοω. 

 

Πιο πίσω για τον 18-140 ξέχασα να αναφέρω οτι τον βρήκα και πιο σκοτεινό..δηλ μολις χάσεις λίγο φως αρχίζει και πονάει. Μεσα σε δάσος με λιγο συννεφιά, καλές σκιές γενικά απόγευμα και στη δυση του ηλιου ή αμέσως λίγο μετά πχ (που εχουμε ακομα αρκετο φως) ή indoors εβαζα την μηχανή στη τσάντα..

Στο ιδιο διαφραγμα πχ f/5.6 σε σχέση με τον 16-80 ή τον 17-50 ο 18-140 ένιωθα οτι υποφέρει..δεν τη παλευει.

Ισως εχει πιο χαμηλά t-stops

Δεν το εχω ψαξει ομως.

Σε γενικές γραμμές ομως στα 200€ καινούργιος πχ απο infinity είναι τέλειος φακος, οξύτητος, super για καλο φωτισμό ή σε σκοτάδια επάνω σε τριποδο. 

Μάλιστα τολμώ να πω οτι επάνω σε τριποδο και long exposure πήρα τρομερα αποτελέσματα για καποιο λόγο,  μερικά ισως καλύτερα και απο καλύτερους φακούς..

Είναι ο ορισμός του φακού μ αρέσει η φωτογραφία και δεν ψειρίζω τα pixels 

Εκει δηλαδή που χάνουμε το νοημα της φωτογραφίας ως τέχνη..

 

Αφήνω και ενα βίντεο για οποίον θέλει να μάθει περί t stops 

 

Επεξ/σία από Ntinlanden
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 460
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

18 ώρες πριν, Ntinlanden είπε

Καλός, ενας απο τους δυο καλύτερους που μας εχει βγαλει η nikon για το dx είναι ο 17-55 μαζί με τον 16-80. 

Δεν εχει vr όμως ο 17-55..

Σε απειρα reviews συγκριτικά κλπ πάντως θα ανακαλύψει καποιος οτι ο sigma 17-50 δεν υπολείπεται σε σχέση με αυτον ή την αντίστοιχη πρόταση της canon 17-55. Τουλάχιστον σε σχέση με  την τιμή τους, 3 με 4 φορές κάτω, δεν είναι σε καμία περίπτωση 3 με 4 φορές χειρότερος, σε μερικα σημεία μάλιστα ειναι και καλύτερος απο τους αλλους. Και ολα αυτα σήμερα σε "τιμή χάρισμα" για αυτο που ειναι. Ο sigma εννοω. 

 

Πιο πίσω για τον 18-140 ξέχασα να αναφέρω οτι τον βρήκα και πιο σκοτεινό..δηλ μολις χάσεις λίγο φως αρχίζει και πονάει. Μεσα σε δάσος με λιγο συννεφιά, καλές σκιές γενικά απόγευμα και στη δυση του ηλιου ή αμέσως λίγο μετά πχ (που εχουμε ακομα αρκετο φως) ή indoors εβαζα την μηχανή στη τσάντα..

Στο ιδιο διαφραγμα πχ f/5.6 σε σχέση με τον 16-80 ή τον 17-50 ο 18-140 ένιωθα οτι υποφέρει..δεν τη παλευει.

Ισως εχει πιο χαμηλά t-stops

Δεν το εχω ψαξει ομως.

Σε γενικές γραμμές ομως στα 200€ καινούργιος πχ απο infinity είναι τέλειος φακος, οξύτητος, super για καλο φωτισμό ή σε σκοτάδια επάνω σε τριποδο. 

Μάλιστα τολμώ να πω οτι επάνω σε τριποδο και long exposure πήρα τρομερα αποτελέσματα για καποιο λόγο,  μερικά ισως καλύτερα και απο καλύτερους φακούς..

Είναι ο ορισμός του φακού μ αρέσει η φωτογραφία και δεν ψειρίζω τα pixels 

Εκει δηλαδή που χάνουμε το νοημα της φωτογραφίας ως τέχνη..

 

Αφήνω και ενα βίντεο για οποίον θέλει να μάθει περί t stops 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νομιζω οτι το εύρος του 16-80 είναι ταμάμ. Με συμβιβασμούς θα μπορούσε να αποτελέσει το μοναδικο φακό που θα μπορούσε να εχει καποιος μαζι του  (αντε και εναν προσιτο τηλεφακό πχ 70-300 ) σε ενα ταξιδι αναψυχής (όχι για sports, όχι για σαφάρι, όχι για bird photography).

Ειναι ακριβός βεβαια  (για DX φακός) αλλά δεν έχει ανταγωνισμό στο εύρος αυτο

Πάντως υπάρχει και ο συμπαθητικός Sigma 17-70 f2.8-f4 σε καλή τιμή  

https://www.skroutz.gr/s/2828718/Sigma-17-70mm-F2-8-4-DC-Macro-OS-HSM-Nikon-F-Black.html

 

Επεξ/σία από prometheas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την περίπτωση που κανείς θέλει μόνο ένα φακό, εξαιρετικές είναι οι προτάσεις της Olympus, υπάρχει ο 8 25 ( 16 - 50) f4, καθώς και ο 12 100 (24 200) επίσης f4.

Γενικώς πάντως το εύρος 24 120 είναι εξαιρετικά χρήσιμο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, prometheas είπε

Νομιζω οτι το εύρος του 16-80 είναι ταμάμ. Με συμβιβασμούς θα μπορούσε να αποτελέσει το μοναδικο φακό που θα μπορούσε να εχει καποιος μαζι του  (αντε και εναν προσιτο τηλεφακό πχ 70-300 ) σε ενα ταξιδι αναψυχής (όχι για sports, όχι για σαφάρι, όχι για bird photography).

Ειναι ακριβός βεβαια  (για DX φακός) αλλά δεν έχει ανταγωνισμό στο εύρος αυτο

Πάντως υπάρχει και ο συμπαθητικός Sigma 17-70 f2.8-f4 σε καλή τιμή  

https://www.skroutz.gr/s/2828718/Sigma-17-70mm-F2-8-4-DC-Macro-OS-HSM-Nikon-F-Black.html

 

Μάλλον. Για τον 17-70 εννοω..

Μάλλον θα είναι και αυτός super αξιόλογος.

Αλλα δεν εχουν τρομερη διαφορά με τον nikon 16-80.. (grey market εννοείται...)

Για την original τιμή των 1200€ που τον δίνει η nikon..εννοείται οχι.

Ολα τα παραπάνω που εχω γραψει για τον 16-80 προϋποθέτει να τον βρει καποιος στα 500-550-max 600 καινούργιο..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, prometheas είπε

Εκτός από e-infinity έχουμε καποια άλλη επιλογή  (+ amazon υποθετω όταν τρέχουν προσφορές)  ;

    Σε μεταχειρισμένο το πολύ καλό mpb.com στην ευρωπαϊκή αποθήκη , χωρίς τελωνεία κλπ . Μέσω DHL , απλή αποστολή 16.90 .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι προφανως. Πριν 2 ημέρες έκανα  την πρώτη μου παραγγελία από mpb .. Από την βιασύνη μου έβαλα και λάθος διεύθυνση 😒😒

Ελπίζω να μπορέσουν να το διορθώσουν οταν το δέμα πατήσει Ελλάδα αλλιως θα κλαίω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, prometheas είπε

Ναι προφανως. Πριν 2 ημέρες έκανα  την πρώτη μου παραγγελία από mpb .. Από την βιασύνη μου έβαλα και λάθος διεύθυνση 😒😒

Ελπίζω να μπορέσουν να το διορθώσουν οταν το δέμα πατήσει Ελλάδα αλλιως θα κλαίω..

    Αν πλήρωσες μέσω PayPal τα στοιχεία διεύθυνσης θα τα αντλήσουν από εκεί .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, prometheas είπε

Ναι προφανως. Πριν 2 ημέρες έκανα  την πρώτη μου παραγγελία από mpb .. Από την βιασύνη μου έβαλα και λάθος διεύθυνση 😒😒

Ελπίζω να μπορέσουν να το διορθώσουν οταν το δέμα πατήσει Ελλάδα αλλιως θα κλαίω..

Καλου κακού δες με ποιά Ελληνική courier θα γίνει η αποστολή προς εσένα και κανε τους ενα τηλ..δωσε το voucher και πες τα σχετικά για να μην εχεις πρόβλημα..

4 ώρες πριν, prometheas είπε

Εκτός από e-infinity έχουμε καποια άλλη επιλογή  (+ amazon υποθετω όταν τρέχουν προσφορές)  ;

Χμ..αν μιλάς για τον 16-80 δεν ξέρω..

Ενας γνωστος τον είχε πάρει απο φωτομάγαζο της Αθήνας που τον ειχε βρει απο σπάσιμο κιτ. Καινούργιο τον πηρε αλλα οχι στο κουτί του.

Ετσι τον δινει και το infinity, οτι λεει white box είναι αυτο το πράγμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

DHL είναι.. Θα τους καλέσω αύριο το πρωι. Παρότι πληρωσα με PayPal (οπου η διεύθυνση ειναι προφανως σωστή) στα στοιχεία του λογαριασμού μου στο mpb είχα λάθος τον αριθμό και πρέπει να βεβαιωθώ οτι δεν θα γινει καποιο μπέρδεμα.. Προφανως εχω διορθώσει τα στοιχεία μου στο mpb αλλά το αντιλήφθηκα αφού έγινε dispatch η αποστολή

Η ερώτηση ήταν γενικά για καινούργιους φακούς. Εχω δει καλές προσφορές κατά καιρούς κυριως στο Γερμανικό και στο Ιταλικό Amazon και ήθελα να ρωτήσω αν ξέρουμε κάποιο άλλο κατάστημα εντός Ευρώπης με ανταγωνιστικές τιμές. 

Από την άλλη βλέπω στο Marketplace στο FB (αλλά και εδώ) να φεύγει ενδιαφέρον μεταχειρισμένος εξοπλισμός DSLR  (κυρίως λόγω μετάβασης σε mirrorless)  οπότε γιατί όχι..

 

Επεξ/σία από prometheas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, prometheas είπε

DHL είναι.. Θα τους καλέσω αύριο το πρωι. Παρότι πληρωσα με PayPal (οπου η διεύθυνση ειναι προφανως σωστή) στα στοιχεία του λογαριασμού μου στο mpb είχα λάθος τον αριθμό και πρέπει να βεβαιωθώ οτι δεν θα γινει καποιο μπέρδεμα.. Προφανως εχω διορθώσει τα στοιχεία μου στο mpb αλλά το αντιλήφθηκα αφού έγινε dispatch η αποστολή

Η ερώτηση ήταν γενικά για καινούργιους φακούς. Εχω δει καλές προσφορές κατά καιρούς κυριως στο Γερμανικό και στο Ιταλικό Amazon και ήθελα να ρωτήσω αν ξέρουμε κάποιο άλλο κατάστημα εντός Ευρώπης με ανταγωνιστικές τιμές. 

Από την άλλη βλέπω στο Marketplace στο FB (αλλά και εδώ) να φεύγει ενδιαφέρον μεταχειρισμένος εξοπλισμός DSLR  (κυρίως λόγω μετάβασης σε mirrorless)  οπότε γιατί όχι..

 

Πρόσεξε, πολλές φορές στην Ελλάδα οι αποστολές δεμάτων γίνεται με τα ΕΛΤΑ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Iσχυει. Και το δικό μου πακέτο με ΕΛΤΑ θα έρθει.  (DHL post οδικώς και μετά ΕΛΤΑ)

Υπάρχει και DHL express από το mbp  με παράδοση σε 2 ημέρες αλλά χρεώνεται υπερβολικά ακριβά κατά την γνώμη μου (~29 Ευρώ). 

Επεξ/σία από prometheas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το δικο μου πακέτο (από mpb.com) θα ερθει με ΕΛΤΑ courier πάντως. Μιλησα και το επιβεβαίωσα με DHL.  Οταν μπει Ελλάδα το δινουν στα ΕΛΤΑ

Επεξ/σία από prometheas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...