Προς το περιεχόμενο

Σκέψεις και "φρένα" για το επόμενο βήμα


Ntinlanden

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, prometheas είπε

Οχι δεν θελω full frame. Ισως το σχολιό μου να μην εχει και βάση τελικά, αλλά θα προσπαθησω να παω σε μερικά μαγαζια στο κεντρο να δω αναλογες μηχανες για να σχηματισω μια ιδεα. 

Εχω και γνωστους με Canon 40D , Nikon 5100, Nikon D90 οπότε θα τους βάλω στο παιχνιδι

    Άκουσε με , μην πας πολύ μακριά , πες μου πρώτα τι χρήματα διαθέτεις .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 460
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 ώρες πριν, prometheas είπε

Οχι δεν θελω full frame. Ισως το σχολιό μου να μην εχει και βάση τελικά, αλλά θα προσπαθησω να παω σε μερικά μαγαζια στο κεντρο να δω αναλογες μηχανες για να σχηματισω μια ιδεα. 

Εχω και γνωστους με Canon 40D , Nikon 5100, Nikon D90 οπότε θα τους βάλω στο παιχνιδι

καλησπέρα, προσπάθησε λίγο και ανέβα στην σειρά 7χχχχ της nikon, ιδανικά στην d720 η ο΄ποία είναι το αντίστοιχο της d750 ff απλά έχει crop αισθητήρα αλλά μικρό το κακό.. εκεί υπάρχει και η παραγκωνισμένη αλλά αξιόλογη d7100 ,  και η εξαιρετική  d7500  η ο΄ποία όμως δεν παίρνει τους παλαιούς φακούς.  H σειρά 7χχ είναι σε άλλο επίπεδο  ποιότητας, ,δυνατοτήτων,    πλήρους συμβατότητας με παλιές σειρές της nikon Af- d Ai, Ai -s, τους νέους af- p , συμβατότητας με φακούς ff και προθάλαμος για τυχόν ff αργότερα.. την d7200 την είχα , αλλά δόθηκε  για να πάω σε ff . Αν καταφέρω - λέω αν -  κάποια στιγμή  θα την ξαναπάρω για κάποια πλεονεκτήματα που  έχει ο crop αισθητήρας σε σχέση με τον αντίστοιχο ff της d610.                                                                                            για καταστήματα -απ'' όσο γνωρίζω - πηγαίνεις Πατησίων γωνία πλησίον Πολυτεχνείου, Εμμ. Μπενάκη γωνία πλησίον οδού Ακαδημίας και πλησίον πλατείας Κλαυθμώνος, οδού  έναντι ΔΕΗ για πληροφορίες /γνώμες. στο τελευταίο θα βρείς και pentax αν τυχόν σε ενδιαφέρει.. pentax ίσον   σχολή φωτογραφίας  αν είναι κάποιος προσγειωμένος και θέλει να μάθει..                                                                             

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, babisskg είπε

    Άκουσε με , μην πας πολύ μακριά , πες μου πρώτα τι χρήματα διαθέτεις .

Λεω για αρχή περιπου 500 Ευρώ μηχανή + φακός (για μεταχειρισμένα πάντα)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, prometheas είπε

Λεω για αρχή περιπου 500 Ευρώ μηχανή + φακός (για μεταχειρισμένα πάντα)

 

     Παραπάνω από αρκετά . Θα βρώ τρόπο μέσα στην ημέρα να σου γράψω λεπτομέρειες .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και με λιγότερα χρήματα , παίρνεις full frame σε canon . Εφόσον δεν σε χαλάει μεταχειρισμένη . Έχει το πλεονέκτημα ότι βάζεις οποιοδήποτε eos φακό από το 1986 και μετά (αρκεί να μην είναι crop βέβαια) . Και nikon όμως βρίσκεις D700 ή D610 μεταχειρισμένη . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, prometheas είπε

Λεω για αρχή περιπου 500 Ευρώ μηχανή + φακός (για μεταχειρισμένα πάντα)

 

     Καλησπέρα σας , βρήκα χρόνο , ξέχασα να ρωτήσω η τέλος πάντων δεν θυμάμαι και συγχωρέστε με γι' αυτό , τι χρησιμοποιείτε σήμερα σε επίπεδο εξοπλισμού ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, prometheas είπε

Το κινητό μου.. τιποτα το ιδιαίτερο. 

Start from scratch...

    ΟΚ , σήμερα επειδή πλησιάζει η Black Friday θα ήταν καλό να παρακολουθήσεις ώστε σε περίπτωση που βρεις σε καινούργια του κουτιού και μέχρι 300 ευρώ το ανώτερο μια Nikon D3500 με τον κιτ φακό η και το γνωστό σετ που περιλαμβάνει και τον 70 - 300 ακόμη καλύτερα . Όχι όμως περισσότερα από αυτό το ποσό . Αυτό είναι ένα σενάριο όπου θα σε ενδιέφερε μία καινούργια DSLR . Η συγκεκριμένη είναι μία πολύ καλή λύση είτε για αρχάριο αλλά και για οποιονδήποτε άλλο . Αν μιλούσαμε για μεταχειρισμένο θα λέγαμε για την λίγο παλιότερη , αλλά εξαιρετική D3300 όπου με 200 περίπου ευρώ η και λιγότερο γιατί όχι , βρίσκεις ένα σύνολο με φακό / φακούς για να κάνεις ακόμη πιο οικονομικά την δουλειά σου .

  Μέχρις εδώ και δεν πάω παρακάτω , αφού πιστεύω πως είναι η πλέον κατάλληλη και ανώδυνη λύση για ένα ξεκίνημα . Στην πορεία θα αποφασίσεις εσύ ποιό θα είναι το επόμενο βήμα .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ πολυ για τις προτάσεις. Δεν ειμαι πολύ αισιόδοξος για σοβαρές Βlack Friday  προσφορές φέτος (για πολλούς λόγους) αλλά θα δούμε..  H D3300 θα ηταν καλή περίπτωση σε μεταχειρισμένη αλλά 200 Ευρώ μαζι με φακό δεν παίζει ούτε στο mbp.com.  

 

 

Επεξ/σία από prometheas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, prometheas είπε

Ευχαριστώ πολυ για τις προτάσεις. Δεν ειμαι πολύ αισιόδοξος για σοβαρές Βlack Friday  προσφορές φέτος (για πολλούς λόγους) αλλά θα δούμε..  H D3300 θα ηταν καλή περίπτωση σε μεταχειρισμένη αλλά 200 Ευρώ μαζι με φακό δεν παίζει ούτε στο mbp.com.  

 

 

      Απ' όσο έχω δεί εδώ μέσα , έχω συναντήσει αρκετές από D3300 , 3400 και 3500 σε προσιτές τιμές μαζί με τον κιτ φακό . Φυσικά και δεν χρειάζεται βιασύνη . 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά εγώ ξεκινησα ανάποδα.. Βρήκα στο ebay (Γερμανια) σε παρα πολύ καλή κατάσταση εναν Nikon AF-S 18-70 f3.5 -f4.5 και τον αγορασα προς 68 Ευρώ μαζι με τα μεταφορικά. Τώρα ψάχνω για μηχανη (αγγελιες Insomnia , mbp κλπ) με στόχο να γινει η αγορά στις επόμενες 2-3  εβδομάδες.

Στην πορεία και με βάση τις ανάγκες που θα προκύψουν και την εξοικίωση με το αντικείμενο θα δούμε τι αλλο θα αγοραστεί. 

Επεξ/σία από prometheas
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, prometheas είπε

Τελικά εγώ ξεκινησα ανάποδα.. Βρήκα στο ebay (Γερμανια) σε παρα πολύ καλή κατάσταση εναν Nikon AF-S 18-70 f3.5 -f4.5 και τον αγορασα προς 68 Ευρώ μαζι με τα μεταφορικά. Τώρα ψάχνω για μηχανη (αγγελιες Insomnia , mbp κλπ) με στόχο να γινει η αγορά στις επόμενες 2-3  εβδομάδες.

Στην πορεία και με βάση τις ανάγκες που θα προκύψουν και την εξοικίωση με το αντικείμενο θα δούμε τι αλλο θα αγοραστεί. 

    Αν δεν σε στενοχωρούν τα 6mp του αισθητήρα , δες την D70s . Είχε και μία D70 την οποία πήρα εγώ .

Επεξ/σία από babisskg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Tην ειδα, ευχαριστώ.

Να πω την αλήθεια θα προτιμουσα κατι περισσότερο πχ μια D90 ή D5100 ή D3200 

Επεξ/σία από prometheas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...