Προς το περιεχόμενο

Σκέψεις και "φρένα" για το επόμενο βήμα


Ntinlanden

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Snorky.GR είπε

δλδ πόσο άλλο να πέσουν?...αλήθεια σε τι τιμές βρίσκονται τώρα ?

Όσο παλιώνει ένα μοντέλο , η τιμή πέφτει . Έχουν μεγάλο εύρος οι τιμές. Μιλάω πάντα για ebay .  Οι πιο οικονομικές ευκαιρίες αυτή τη στιγμή,  σε 5D MKII είναι στα 280€ σκέτο σώμα, με μεταφορικά παραδοτέα στην ελλάδα. Ευκαιρία MKI μπορεί να τη βρει κανείς 100€ λιγότερα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 460
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

21 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Η D80 όντως είναι η κορυφαία Nikon DSLR με ccd αισθητήρα. 

Το δίλημμα παραμένει πάντως...ποια από τις δυο?...την D80 ή την D200 ?

Οι τιμές είναι πάνω κάτω οι ίδιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Snorky.GR είπε

Το δίλημμα παραμένει πάντως...ποια από τις δυο?...την D80 ή την D200 ?

Οι τιμές είναι πάνω κάτω οι ίδιες.

    Δεν θα πήγαινα για την D200 , παρά για την D300s με τα 12mp . Εναλλακτικά θα έμενα πιο κάτω σε κάτι όπως η D40 με τα 6mp η ότι παραπλήσιο με CCD αισθητήρα .

   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, babisskg είπε

    Δεν θα πήγαινα για την D200 , παρά για την D300s με τα 12mp . Εναλλακτικά θα έμενα πιο κάτω σε κάτι όπως η D40 με τα 6mp η ότι παραπλήσιο με CCD αισθητήρα .

   

Μα γι αυτό γίνεται ο καυγάς, για τον CCD αισθητήρα....
Δεν θυμάμαι καλά, ποιο από τα δυο μοντέλα βγήκε σαν τελευταίο με CCD αισθητήρα από την Nikon, η D80 ή  D200?

Αλλά για να τα βάλουμε σε κάποια σειρά (όπως τα ψάχνω εγώ)

α) CCD αισθητήρας
β) AF-System(και πόσους σένσορες χρησιμοποιεί γι αυτό, και πως)
γ) Shutter fr/sec
δ) Battery (πόσα κλικς ανά γέμισμα)

Τα megapixels, ίσως να μην είναι πρωτεύον, μετράνε όμως αν είναι περισσότερα από κατασκευής, παρά να κάθεσαι εκ των υστέρων να τα κουρδίζεις με το χέρι.

Αν δεν ήταν το θέμα του CCD αισθητήρα, δεν θα επέστρεφα σε αυτά τα μοντέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Snorky.GR είπε

Μα γι αυτό γίνεται ο καυγάς, για τον CCD αισθητήρα....
Δεν θυμάμαι καλά, ποιο από τα δυο μοντέλα βγήκε σαν τελευταίο με CCD αισθητήρα από την Nikon, η D80 ή  D200?

Αλλά για να τα βάλουμε σε κάποια σειρά (όπως τα ψάχνω εγώ)

α) CCD αισθητήρας
β) AF-System(και πόσους σένσορες χρησιμοποιεί γι αυτό, και πως)
γ) Shutter fr/sec
δ) Battery (πόσα κλικς ανά γέμισμα)

Τα megapixels, ίσως να μην είναι πρωτεύον, μετράνε όμως αν είναι περισσότερα από κατασκευής, παρά να κάθεσαι εκ των υστέρων να τα κουρδίζεις με το χέρι.

Αν δεν ήταν το θέμα του CCD αισθητήρα, δεν θα επέστρεφα σε αυτά τα μοντέλα.

    Μην ψάχνεις για f/sec σ' αυτή την κατηγορία , για διάρκεια μπαταρίας θα βρεις σίγουρα . Η D70 μου παραδόθηκε φορτισμένη πριν 5 ημέρες και ούτε που κουνήθηκε ο δείκτης ακόμη από full .

   Μάλλον πας για D200 η κατώτερη όπως μία D40 . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά που θα μπορούσαμε να βρούμε καμμια τέτοια μηχανούλα (D60/D70/D80/D200/)  σε σχετικά "καλή" κατάσταση ;

Βλέπω σε αγγελίες στο Facebook αλλά δεν μου γεμιζουν το μάτι οι πωλητές.. Εχω δει και σε καταστηματα στο κέντρο αλλά οι τιμές που ζητάνε ειναι πολλές φορές εκτός πραγματικότητας  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, prometheas είπε

Παιδιά που θα μπορούσαμε να βρούμε καμμια τέτοια μηχανούλα (D60/D70/D80/D200/)  σε σχετικά "καλή" κατάσταση ;

Βλέπω σε αγγελίες στο Facebook αλλά δεν μου γεμιζουν το μάτι οι πωλητές.. Εχω δει και σε καταστηματα στο κέντρο αλλά οι τιμές που ζητάνε ειναι πολλές φορές εκτός πραγματικότητας  

    Μία 70s έχει μείνει εδώ μέσα , από τον ίδιο που πήρα την D70 . 

    Μετά στο mpb.com στην Ευρωπαϊκή αποθήκη , χωρίς τελωνεία κλπ , με απλή αποστολή στα 16.90 . 

    https://www.mpb.com/en-eu/used-equipment/used-photo-and-video/used-digital-slr-cameras/used-nikon-digital-slr-cameras/

Επεξ/σία από babisskg
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Snorky.GR είπε

Το δίλημμα παραμένει πάντως...ποια από τις δυο?...την D80 ή την D200 ?

Οι τιμές είναι πάνω κάτω οι ίδιες.

Ποιότητα φωτογραφίας, είναι η ίδια. Αντοχή σώματος , χειριστήρια κτλ υπερτερεί η D200. 

Δες την τυπική σύγκριση εδώ

Για ίδια λεφτά , θα έπαιρνα τη D200 . Όχι παραπάνω όμως. 

Σε αυτά που βρίσκεις όμως, επειδή η D200 είχε πιο επαγγελματικό προσανατολισμό, είναι πιο πιθανό να είναι πολύ πιο δουλεμένη. Ενώ D80 πιο πιθανό να βρεθεί με λίγα κλίκ . Οπότε αν η σύγκριση ήταν D200 με 150.000 ή D80 με 15.000 σαφώς έπαιρνα τη D80 . 

Για παλαιότητα μοντέλου, η D200 είναι παλιότερο μοντέλο . Ίδιος αισθητήρας όμως. 

Επεξ/σία από Dr_73
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dr_73 είπε

Ποιότητα φωτογραφίας, είναι η ίδια. Αντοχή σώματος , χειριστήρια κτλ υπερτερεί η D200. 

Δες την τυπική σύγκριση εδώ

Για ίδια λεφτά , θα έπαιρνα τη D200 . Όχι παραπάνω όμως. 

Σε αυτά που βρίσκεις όμως, επειδή η D200 είχε πιο επαγγελματικό προσανατολισμό, είναι πιο πιθανό να είναι πολύ πιο δουλεμένη. Ενώ D80 πιο πιθανό να βρεθεί με λίγα κλίκ . Οπότε αν η σύγκριση ήταν D200 με 150.000 ή D80 με 15.000 σαφώς έπαιρνα τη D80 . 

Για παλαιότητα μοντέλου, η D200 είναι παλιότερο μοντέλο . Ίδιος αισθητήρας όμως. 

πιο επαγγελματικό προσανατολισμό μεν, αλλά αδειάζει τις μπαταρίες σαν στραγάλια δε.....πάντως δεν βρίσκω άλλο μοντέλο από εκεί και πάνω με CCD.(για την Nikon).....για την Canon, δεν έχω ψάξει ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, prometheas είπε

Παιδιά που θα μπορούσαμε να βρούμε καμμια τέτοια μηχανούλα (D60/D70/D80/D200/)  σε σχετικά "καλή" κατάσταση ;

Βλέπω σε αγγελίες στο Facebook αλλά δεν μου γεμιζουν το μάτι οι πωλητές.. Εχω δει και σε καταστηματα στο κέντρο αλλά οι τιμές που ζητάνε ειναι πολλές φορές εκτός πραγματικότητας  

καλησπέρα, επί της  Εμ. Μπενάκη γωνία + πλησίον Ακαδημίας (παλιό κατάστημα με γνώσεις) υπάρχει μια d200 στα 150 ευρώ , όπως λέει στην ιστοσελίδα του..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Eυχαριστώ παιδιά. Μαλλον κοιτάζω για  D80 ή και για D90 τελικά (και ας μην εχει CCD αισθητήρα) περισσότερο επειδή αν δεν κανω λάθος εχει ενσωματωμενο μοτέρ για  AF-D φακους

Από την άλλη η D5100 και η D3200 ειναι επισης σε σχετικά καλές τιμές σε entry level σώματα 

Μπέρδεμα..

 

Επεξ/σία από prometheas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, prometheas είπε

Eυχαριστώ παιδιά. Μαλλον κοιτάζω για  D80 ή και για D90 τελικά (και ας μην εχει CCD αισθητήρα) περισσότερο επειδή αν δεν κανω λάθος εχει ενσωματωμενο μοτέρ για  AF-D φακους

Από την άλλη η D5100 και η D3200 ειναι επισης σε σχετικά καλές τιμές σε entry level σώματα 

Μπέρδεμα..

 

     Έχουν περάσει όλα από τα χέρια μου και την οπτική μου . 

    Προτείνω να κρατήσεις στάση αναμονής για λίγο , μέχρι να ξεκαθαρίσουν οι ανάγκες σου .

    Θα ήταν εύκολο για μένα ειδικά , να σου πω όρμα για μία D90 , όμως δεν πάει έτσι .

    Αυτό που χρειάζεται είναι να δεις το κομμάτι των φακών και ποιοί είναι μέσα στις δυνατότητες σου , σε σχέση με τα σώματα . Όπως και ναχει η Nikon έχει λύσεις για όλα .

   Συγκεντρώσου στους φακούς , ξεκινώντας από το Nikon lens compatibility chart ! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια.

θελω κατι για να ξεκινήσω. Ενα σώμα + ενα κιτ φακό. ειτε τον 18-55 ειτε τον 18-105. Αν μάθω και κολλήσω  θα κοιταζα μετά για τον 35άρη .. 

Δεν με ενδιαφέρουν τα δεκάδες mexapixel. Θελω να μάθω .  Το μόνο που θα κοιταζα αρχικά ειναι μια μηχανή με ένα σχετικά αξιοπρεπές viewfinder  μιας και δεν ειμαι στα πρώτα -άντα μου ....

Αν υπάρξει και συνέχεια.. εδώ ειμαστε (εισαστε). Δεν θελω να φορτωθώ εξοπλισμό που θα κάθεται στο ράφι ή θα καταλήξει σε αγγελία. 

Οποιεσδήποτε γνώμες συμβουλές αντιρρήσεις κλπ ευπρόσδεκτες..

 

Επεξ/σία από prometheas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, prometheas είπε

Eυχαριστώ παιδιά. Μαλλον κοιτάζω για  D80 ή και για D90 τελικά (και ας μην εχει CCD αισθητήρα) περισσότερο επειδή αν δεν κανω λάθος εχει ενσωματωμενο μοτέρ για  AF-D φακους

Μοτέρ έχει και η D80 . Κανονικά όλοι οι af-d δουλεύουν . Και η D70 έχει μοτέρ ! Αλλιώς δεν θα την έπαιρνε ο Μπάμπης !!!!!

🤣

22 λεπτά πριν, prometheas είπε

Το μόνο που θα κοιταζα αρχικά ειναι μια μηχανή με ένα σχετικά αξιοπρεπές viewfinder  μιας και δεν ειμαι στα πρώτα -άντα μου ....

Εδώ το μπλέκεις λίγο και το δυσκολεύεις. Αν εννοείς μεγαλύτερο viewfinder , μιλάς για full frame ; Πρέπει να δοκιμάσεις, πριν αποφασίσεις. Για nikon full frame, φθηνά δεν βολεύεσαι . Η οικονομικότερη , αλλά μηχανάρα, είναι η D700.

Σε canon , έχεις πιο φθηνή λύση , μια 5D . Αλλά πρέπει να το ξεκαθαρίσεις. Μόνο με δοκιμή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν θελω full frame. Ισως το σχολιό μου να μην εχει και βάση τελικά, αλλά θα προσπαθησω να παω σε μερικά μαγαζια στο κεντρο να δω αναλογες μηχανες για να σχηματισω μια ιδεα. 

Εχω και γνωστους με Canon 40D , Nikon 5100, Nikon D90 οπότε θα τους βάλω στο παιχνιδι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...