Προς το περιεχόμενο

Αγορα καινουργιου αυτοκινητου (γνώμες-ιδέες-προτάσεις-προσφορές)


paylidis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, and_64 είπε

Ναι θα ειναι το υγρό dsg οπότε (fingers crossed, vag ειναι αυτό!) θα πρέπει να είναι οκ 😛

Δυστυχώς οτι και να πάρει κανείς σε αυτή τη χάλια φάση ψιλοχαμένος είναι γιατί δεν πρόκειται να το ευχαριστηθεί στο 100% αλλά αναγκαστικά το πληρώνεις για να κάθεται ουσιαστικά

Ναι οκ , αλλά όπως έχω ξαναπεί εγώ μιλάω και για εκτός της κατάστασης που πλέον θα δουλεύω μόνιμα απο το σπίτι.

Να μου πείς θα χαιρόσουν το αμάξι αν ήσουν στην κίνηση με πρώτη / δευτέρα ? όχι αλλά θα ένιωθες ότι θα έκανες απόσβεση

Εγώ αν συνεχίσω έτσι να είμαστε καλά θα κάνω μεγάλο service σε 4 χρόνια με 5.000χλμ :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5.6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

16 λεπτά πριν, tsofras είπε

Να μου πείς θα χαιρόσουν το αμάξι αν ήσουν στην κίνηση με πρώτη / δευτέρα ? όχι αλλά θα ένιωθες ότι θα έκανες απόσβεση

Οχι αν το σκ ομως εγραφες 500-1000 χλμ για την πλάκα σου, που τώρα δεν μπορείς να κάνεις (και ποιός ξέρει για πόσο ακομα θα πάει αυτό το βιολι) θα έκανες όντως απόσβεση γιατί εκεί θα φανεί στο 100% το νέο/ξεκούραστο αυτοκίνητο 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, and_64 είπε

Οχι αν το σκ ομως εγραφες 500-1000 χλμ για την πλάκα σου, που τώρα δεν μπορείς να κάνεις (και ποιός ξέρει για πόσο ακομα θα πάει αυτό το βιολι) θα έκανες όντως απόσβεση γιατί εκεί θα φανεί στο 100% το νέο/ξεκούραστο αυτοκίνητο 

Ναι οκ δεν διαφωνώ , η γυναίκα δουλεύει σχεδόν κάθε Σάββατο οποτε οκ πόσα να γράψεις σε μία Κυριακή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, tsofras είπε

οκ πόσα να γράψεις σε μία Κυριακή

Οσα προλαβεις! 😄

Οκ αντιληπτό, ο καθένας έχει διαφορετικά προγράμματα/ανάγκες, το πήγα λίγο με τα δικά μου κριτήρια!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/4/2021 στις 11:17 ΠΜ, terry308 είπε

Ευχαριστώ τα πέτυχα από άλλο βίντεο, πιο όμορφα εσωτερικα και τα 2 (arona - ibiza),, τα προβολακια ομίχλης στο arona κακασχημα

Τωρα τα καταργούν τα προβολακια ομίχλης. Σε αυτό που πηρα δεν έχει. Τα έχουν ενσωματώσει στα φώτα μου είπαν. Κάτι με λάμπες κλπ. Δεν έδωσα βάση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, mp123 είπε

Τωρα τα καταργούν τα προβολακια ομίχλης. Σε αυτό που πηρα δεν έχει. Τα έχουν ενσωματώσει στα φώτα μου είπαν. Κάτι με λάμπες κλπ. Δεν έδωσα βάση.

Βρεεε δε τα καταργούν, οι Έλληνες εισαγωγείς δε τα βάζουν σχεδόν ποτέ για να μη καβαλάει κλίμακα το αμαξι για κάτι «ανούσιο» για τους περισσότερους... κ λένε δε χρειάζονται είναι τα φώτα led κλπ κλπ... 

προσωπικα στο μέλλον θα βάλω τα γνήσια προβολακια και τους γνήσιους μπροστά αισθητήρες (βασικά παίζει να τους έχει ήδη αλλά να είναι απενεργοποιημένη από ότι βλέπω) μαζί με το αυτόματο παρκάρισμα και έκει θα τελειώσουν τα upgrades μου σε επίπεδο άνεσης (ίσως βάλω προγραμμα μόνο μετά). Όλα τα παραπάνω χονδρικά 1100-1200€ μάξιμουμ κ έπειτα θα είναι όπως ακριβώς το ήθελα το αμαξι...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, and_64 είπε

Λογικά μονο σε matrix led ενσωματώνονται οι ομίχλης στο φωτιστικό γιατί μπορεί να αναβοσβήνει ανεξάρτητα τα led

Ξέρω ‘γώ. Κάτι τέτοια μου έλεγε γιατί μου εξήγησε γιατί δεν έχει προβολακια ομίχλης. Εγω ούτε καν ρώτησα αν έχει ομίχλης. Λες και τα ανάβω ποτέ ;

Τωρα που το έψαξα αυτό είναι οπως τα λες.

043C948D-B2BC-4705-A45C-6D4B9F8E4903.jpeg

Επεξ/σία από mp123
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/4/2021 στις 6:21 ΜΜ, terry308 είπε

Αν δεν κλείσεις κάποιο από τα leon που θα έρθουν σαν promo,dsg απ ότι αναφέρουν οι μέχρι τώρα πληροφορίες , πας σε παραγγελία με παράδοση ~15 Αύγουστο , μιας και σε Ιταλικό forum αναφέρουν αναμονή περί τριμήνου μετά την ημερομηνία παραγγελίας.... 

Παραγγελία 26/3 ,εκτιμώμενη ημερομηνία παράδοσης 15/7 για style edition & χειροκίνητο κιβώτιο

Τιμοκατάλογος , με μόνη προσθήκη cng την έκδοση  style dsg  25.290 €  5θυρη και 26,690€ η sporttourer έκδοση

Αν ξεκινήσει η παραγωγή του arona 3ο τρίμηνο 21 , θα έλεγα καλά μέσα Γενάρη 22...

Είμαι ανάμεσα στα arona κ leon/golf 8 (όλα φυσικό αέριο), αλλά μεταξύ τους παίζει κ 10κ απόσταση. 

Λίγα τα 90 άλογα του arona (τώρα έχω ένα golf 5 tsi), αλλά κ από την άλλη, πολλά τα 26κ.

Θα κάτσω στα αυγά μου μέχρι τέλη του έτους νομίζω, μια η άλλη όλα έχουν τσιμπήσει 1-2 χιλιαρικακια (το kamiq που ήταν vfm, ξεκινάει πλέον από τα 20κ).

Κ Renault clio/captur lpg κοιτάω, ίσως πρέπει να κλείσω κάνα test drive. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, ocelotgr είπε

Είμαι ανάμεσα στα arona κ leon/golf 8 (όλα φυσικό αέριο), αλλά μεταξύ τους παίζει κ 10κ απόσταση. 

Λίγα τα 90 άλογα του arona (τώρα έχω ένα golf 5 tsi), αλλά κ από την άλλη, πολλά τα 26κ.

Θα κάτσω στα αυγά μου μέχρι τέλη του έτους νομίζω, μια η άλλη όλα έχουν τσιμπήσει 1-2 χιλιαρικακια (το kamiq που ήταν vfm, ξεκινάει πλέον από τα 20κ).

Κ Renault clio/captur lpg κοιτάω, ίσως πρέπει να κλείσω κάνα test drive. 

90 αλογατα φαίνονται λίγα αλλά μόλις μπει το turbo πάει καλά, δε βάζεις φωτιές βέβαια... 

Μια πολύ καλή λύση είναι το Scala, φυσικά θα προτιμούσα kamiq σε προ Χριστουγέννων τιμή, αλλά σε lpg δε θα επέστρεφα, είχα επί 8 έτη&200.000χλμ μετατροπή ... βέβαια για cng μιλάω εκ του ασφαλούς έχοντας 1η γενιά ibiza(2018) με 40λτρ βενζίνης και 11.5kg cng... ζώντας με τον Θωμά το τότε mega thread, μπήκα στο τρυπακι να σκέφτομαι να πάω σε leon, αλλά με τις τιμές αυτές δεν υπάρχει περίπτωση &πλέον σκέφτομαι σα 2ο αμάξι για την οικογένεια να πάμε σε Scala ή σε Kamiq & Face-lift Arona του χρόνου, κρατώντας και το ibiza. 

Το golf είναι κοντά στα 26Κ και είναι καλά εξοπλισμένο, δες το λίγο από κοντά, με προσφορές από 2-3 αντιπροσωπείες

https://mycarnow.kosmocar.gr/vw/selectvehicle/?mc=CD13FZ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, ocelotgr είπε

Είμαι ανάμεσα στα arona κ leon/golf 8 (όλα φυσικό αέριο), αλλά μεταξύ τους παίζει κ 10κ απόσταση. 

Λίγα τα 90 άλογα του arona (τώρα έχω ένα golf 5 tsi), αλλά κ από την άλλη, πολλά τα 26κ.

Θα κάτσω στα αυγά μου μέχρι τέλη του έτους νομίζω, μια η άλλη όλα έχουν τσιμπήσει 1-2 χιλιαρικακια (το kamiq που ήταν vfm, ξεκινάει πλέον από τα 20κ).

Κ Renault clio/captur lpg κοιτάω, ίσως πρέπει να κλείσω κάνα test drive. 

Το καμικ στα 18600 που το πηρα ίσως είναι η ιδανική λύση. Το θέμα των αλόγων εάν σε απασχολεί σε στέλνει σε μονόδρομο golf leon 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, terry308 είπε

90 αλογατα φαίνονται λίγα αλλά μόλις μπει το turbo πάει καλά, δε βάζεις φωτιές βέβαια... 

Μια πολύ καλή λύση είναι το Scala, φυσικά θα προτιμούσα kamiq σε προ Χριστουγέννων τιμή, αλλά σε lpg δε θα επέστρεφα, είχα επί 8 έτη&200.000χλμ μετατροπή ... βέβαια για cng μιλάω εκ του ασφαλούς έχοντας 1η γενιά ibiza(2018) με 40λτρ βενζίνης και 11.5kg cng... ζώντας με τον Θωμά το τότε mega thread, μπήκα στο τρυπακι να σκέφτομαι να πάω σε leon, αλλά με τις τιμές αυτές δεν υπάρχει περίπτωση &πλέον σκέφτομαι σα 2ο αμάξι για την οικογένεια να πάμε σε Scala ή σε Kamiq & Face-lift Arona του χρόνου, κρατώντας και το ibiza. 

Το golf είναι κοντά στα 26Κ και είναι καλά εξοπλισμένο, δες το λίγο από κοντά, με προσφορές από 2-3 αντιπροσωπείες

https://mycarnow.kosmocar.gr/vw/selectvehicle/?mc=CD13FZ

Το φοβαμαι λιγο το dsg για να ειμαι ειλικρινης, ειχα κ το fair share μου απο προβληματα με το 5αρι :/

Αντικειμενικα βεβαια, πολυ καλη αισθηση σαν αυτοκινητο, αλλα φανταζομαι κ το leon στα ιδια πρεπει να ειναι (κ ελπιζω/ευχομαι να βγει στα 22-23κ με manual, οποτε θα κατσει καπου αναμεσα). Το golf στα 26k εχει κ digital cockpit κ wireless charge, αλλα εχουμε ηδη ξεφυγει απο το budget. Απο την αλλη, το scala δεν μου πολυαρεσει, κ το kamiq παταει τα 20κ.

Εξωτερικα μου αρεσει αρκετα περισσοτερο το leon, ειδα αυτο του @tsofras (το οποιο ομως ειναι το fr αν δεν κανω λαθος) κ αρρωστησα, αλλα ο μονος λογος που μπηκα σε τριπακι για καινουριο ειναι να απεχω πλεον απο βενζινη/πετρελαιο, κ το arona φαινοταν να ειναι η χρυση τομη.

Υποψιν, δεν εχω κανει κανενα test drive ακομα, εχω ξενερωσει λιγο με το καπελο που επαιξε στα περισσοτερα :/

PS: Απο την αλλη, αν τυχον παιξει καμια δυνατη προσφορα για το launch του arona facelift, ειναι πολυ πιθανο να φυγω μουτζαχεντιν για παραγγελια, κ να τα κανω γαργαρα τα 90 (σιγα τα ταξιδια που κανω εν τω μεταξυ, 30000χλμ εχω μαζεψει σε 5 χρονια με το golf).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, ocelotgr είπε

 (σιγα τα ταξιδια που κανω εν τω μεταξυ, 30000χλμ εχω μαζεψει σε 5 χρονια με το golf).

Εδώ έρχεσαι να ανατρέψεις τα δεδομένα για κάποιους.... που λένε εε σιγά δε κάνω πολλά χλμ γιατί να πάρω cng;

ο καθένας κάνει τις επιλογές του και ζει με αυτές, οπως έχω ξαναγράψει, έχεις πολύ σωστό σκεπτικό, μαζί σου 100%

Το leon είναι πανέμορφο, ειδικά ο πισινός του,η λογική λέει ότι το manual θα είναι κοντά στα ~22.5Κ σε Style, φημολογείται ότι θα έρθει και excellence &  fr, μετά το Πάσχα θα έχουμε καλύτερη εικόνα , επίσης μέλος της ομάδας στο fb, ανέφερε πληροφορίες εκ των έσω για επιδότηση σε λίγο καιρό, οπότε μπορεί να πάει και 21Κ (η style) ... ίδωμεν. 

Επεξ/σία από terry308
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, terry308 είπε

επίσης μέλος της ομάδας στο fb, ανέφερε πληροφορίες εκ των έσω για επιδότηση σε λίγο καιρό, οπότε μπορεί να πάει και 21Κ (η style) ...

E βεβαια όταν αγοράζω εγω ούτε το πρώτο γεμισμα δεν επιδοτείται, λιγο καιρο μετα 3-4 Κ επιδότηση... 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, paylidis είπε

E βεβαια όταν αγοράζω εγω ούτε το πρώτο γεμισμα δεν επιδοτείται, λιγο καιρο μετα 3-4 Κ επιδότηση... 😁

Στείλε Iban να στη κάνω εγώ την επιδότηση Γιώργο,  10 λτρ βενζίνης & 15kg cng  😊 δεν είναι τίποτα. 

400€ έκπτωση seat για "1 χρόνο καύσιμα" 

600€ έκπτωση seat για προώθηση επίσης αναφέρθηκε στην ομάδα. 

 

-10% επί της αρχικής τιμής καταλόγου η επιδότηση, αν είναι οι παλιές καλές επιδοτήσεις... γιατί στη τελευταία έδωσαν προπληρωμένη κάρτα για αγορά καυσίμων... 

 

Screenshot_20210420_095930.jpg

Επεξ/σία από terry308
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...