Προς το περιεχόμενο

Αγορα καινουργιου αυτοκινητου (γνώμες-ιδέες-προτάσεις-προσφορές)


paylidis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα και από εμένα παιδιά! Λάτρης του αρχικού θέματος και των 13498 κυμάτων που πέρασε ο @tsofras ήρθε πλέον η στιγμή να βγω και εγώ στην αγορά για αυτοκίνητο. Κοιτάω κυρίως για Β/C-SUV, με budget γύρω στα 30-35Κ (το οποίο ξεκίνησε χαμηλότερα αλλά οι τιμές έχουν ξεφύγει..). Ενδιαφέρομαι κυρίως για αυτόματο, βενζίνη, full led, ικανοποιητικούς χώρους για κάνα ταξιδάκι, και ίσως ηλιοροφή. Ξεκινάω τουρ στις αντιπροσωπείες σε κάνα μήνα, αλλά μέχρι στιγμής τείνω σε ένα από αυτά:

* Suzuki S-Cross: Τα έχει όλα και συμφέρει (σύντομα θα έρθει και η αυτόματη έκδοση) αλλά εμφανισιακά/εσωτερικό δεν με πολυτρελαίνει. Είναι νομίζω από τις πιο vfm επιλογές, αλλά πέφτεις νομίζω σε ποιότητα.

* Skoda Karoq: Το περιμένα πώς και πώς γιατί μου άρεσε πολύ, και το φέρνουνε σχεδόν γυμνό ακόμα και στην Style έκδοση που βγαίνει στα ~30Κ. Για να βάλεις 1-2 πράγματα (virtual cockpit, κάμερα οπισθοπορείας, και acc) πας κοντά στα 37-38 από configurator. Σε αυτή την τιμή αξίζει να κάνεις μια υπερβαση στα 40Κ και να πας στο Kodiaq, αλλιώς κατεβαίνεις στα 28-30Κ και παίρνεις ένα ωραία εξοπλισμένο Kamiq.  Στην τιμή που το φέρνουν (αν ο configurator τα λέει σωστά), χάνει το ανταγωνιστικό πλεονέκτημα που είχε απέναντι σε ένα Tiguan πχ και ακόμα και μέσα στα μοντέλα της ίδιας μάρκας.

* VW Tiguan: Νομίζω πως έρχεται και νέο μοντέλο αρχές επόμενης χρονιάς, οπότε δεν ξέρω αν αξίζει να το περιμένω λίγο μήπως και το ρίξουν. Μεγάλο (και ίσως μοναδικό) μείον τα κουμπιά αφής στο τιμόνι.

* Hyundai Tucson: Στην έκδοση Distinctive τα έχει όλα και με το παραπάνω - με μόνο έξτρα το σύστημα για την εμφάνιση κάμερας στο ταμπλο όταν ανάβεις φλας. Μου κάνει λίγο περίεργο το ταμπλετ αντί για καντράν, αλλά φαντάζομαι συνηθίζεται γρήγορα.

* Ford Kuga: Ωραίος σχεδιασμός και ένα από τα αγαπημένα τιμόνια. Φαίνεται καλή επιλογή, απλώς ξεφεύγει λίγο με Driver Assistance και Winter pack.

Q3 και XC40 τα σκεφτόμουν και αυτά, αλλά ξεφεύγουν πλέον πολύ μετά τις τελευταίες ανατιμήσεις.

Επεξ/σία από towlee
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

14 λεπτά πριν, towlee είπε

* VW Tiguan: Νομίζω πως έρχεται και νέο μοντέλο αρχές επόμενης χρονιάς, οπότε δεν ξέρω αν αξίζει να το περιμένω λίγο μήπως και το ρίξουν. Μεγάλο (και ίσως μοναδικό) μείον τα κουμπιά αφής στο τιμόνι.

 

Το τιγκουαν πριν λιγο καιρο (χρονο; ) του εκαναν F/L, οποτε δε νομιζω να αλλαξει το 23... τιμια επιλογη για εμενα...

Το Q3 δες το ισως χωράνε οσα θελεις στο Budget των 35 οριακά ομως και με παζαρι στην αντιπροσωπεία...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, paylidis είπε

Το τιγκουαν πριν λιγο καιρο (χρονο; ) του εκαναν F/L, οποτε δε νομιζω να αλλαξει το 23... τιμια επιλογη για εμενα...

Το Q3 δες το ισως χωράνε οσα θελεις στο Budget των 35 οριακά ομως και με παζαρι στην αντιπροσωπεία...

Και εμένα μου φάνηκε παράξενο, απλά το είδα σε μια άλλη ελληνική σελίδα για τις αναμενόμενες αφίξεις μοντέλων. Ίσως να έχει απλά ξεμείνει. 🤔

Το Q3 απο configurator μου βγαίνει λίγο πάνω από 38Κ, αλλά αν μπορεί να πέσει 2-3Κ (έστω τραβηγμένα) τότε είναι σίγουρα πάρα πολύ καλή περίπτωση, και προτεραιότητα λογικά μαζί με το Tiguan και το Tucson.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, towlee είπε

Το Q3 απο configurator μου βγαίνει λίγο πάνω από 38Κ, αλλά αν μπορεί να πέσει 2-3Κ (έστω τραβηγμένα) τότε είναι σίγουρα πάρα πολύ καλή περίπτωση, και προτεραιότητα λογικά μαζί με το Tiguan και το Tucson.

δεν αποκλειεται να το ριξεις εαν πας στην καταλληλη αντιπροσωπεία και μιλησεις με το καταλληλο ατομο κ το πιεσεις αναλογως...

 

αθηνα εισαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, paylidis είπε

δεν αποκλειεται να το ριξεις εαν πας στην καταλληλη αντιπροσωπεία και μιλησεις με το καταλληλο ατομο κ το πιεσεις αναλογως...

 

αθηνα εισαι;

Πολλά "κατάλληλα" μαζεύονται 😁  Όχι, πιο βόρεια είμαι,  προς Θεσσαλονική μεριά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, towlee είπε

Πολλά "κατάλληλα" μαζεύονται 😁  Όχι, πιο βόρεια είμαι,  προς Θεσσαλονική μεριά.

ω υπαρχει και προς τα εκει καταλληλη... εκει που εχει τους ακανεδες ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, paylidis είπε

ω υπαρχει και προς τα εκει καταλληλη... εκει που εχει τους ακανεδες ;) 

χαχαχα αλίμονο! 😂 ανεβαίνει σηματνικά στη λίστα το Q3 τότε.. ίσως ενοχλήσω λίγο και όταν έρθει η ώρα για το τουρ και τις επισκέψεις στα κατάλληλα άτομα 😇

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, terry308 είπε

Ξέρω ότι ξεφεύγουν απτο budget, θα έβλεπα από πολύ κοντά ds4 & alfa romeo Tonale 😎

 

Ποσό ωραία η άλφα… κ ποσό απάτη θα πάει με αυτή τη τιμή…

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ θα κοίταζα το DS4. Μία μίξη από χατς, κρος και σουβ. Περίεργο αλλά κουκλί. Βέβαια νομίζω ότι πρέπει να κάνει κανείς υποχωρήσεις ώστε να βγει και μία "λογική" τιμή. Αυτόματα κοιτάς το 130 με τον 1.2άρη(για βενζίνη τλχ) και παίζεις με τα έξτρα και τις εκδόσεις. 

Η τονάλε είναι κούκλα αλλά΄ακόμα και η πιο βασική ανεβαίνει από το όριο που έχεις θέσει. 

Το  Q3 ισχύει ότι μπορείς να το βρεις κοντά στα 35κ. Προς τα εκεί θα κοίταζα με το DS και το Tiguan να ακολουθούσαν. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι τα 130 άλογα δεν είναι αρκετά παντως για c suv. Είχα οδηγήσει το Tiguan 1.5/130 και σερνόταν σε σχέση με το 150. 
 

Για την ακρίβεια κ τα 150 τα θεωρω οριακα αποδεκτά για τα Tiguan/q3/kodiaq… Για εμένα ήθελε 170-180 έστω με το ίδιο μοτέρ αλλά φουσκωμένο… Βέβαια αυτά είναι κ κάπως υποκειμενικά, εγώ πχ έχω πολύ βαρύ πόδι κ είμαι επιρρεπής στο πλακωμα-άλλος το θεωρεί φουλ γρήγορο το εν λόγω μοτέρ…

 

Για εμένα βάλε κάτω αυτά ακριβώς που χρειάζεσαι για να είσαι happy κ παρε μερικες προσφορές (Θεσσαλονίκη ότι έχει, σερρες σίγουρα, μη σου πω κ Καρδίτσα που επίσης παίζει καλή μπαλίτσα με τιμές)

 

εχε κατά νου επίσης ότι κάποιον εξοπλισμό συμφέρει να τον βάλεις εδώ στην αντιπροσωπεία για να γλυτώσεις τους δασμούς (πχ κάμερα, smartphone interface, cruise control)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πανέμορφη η αλφα, αλλά όντως σε 40Κ βασική έχει δύσκολο ανταγωνισμό και αρκέτα μικρότερο κοινό. Και για μένα φέυγει εκτός, ειδικά αν βάλουμε και 1-2 πραγματάκια.. Το DS4 πολύ ενδιαφέρουσα επιλογή αν και δεν έχω οδηγήσει καθόλου την συγκεκριμένη μάρκα, και έχω περιέργεια για το test drive.

 

2 ώρες πριν, aris_rom είπε

Προς τα εκεί θα κοίταζα με το DS και το Tiguan να ακολουθούσαν. 

Σε μια τέτοια σειρά νομίζω καταλήγω, αλλά νομίζω θέλω να βάλω και το Tucson κάπου μέσα. Έχω ακούσει αρκετά καλά λόγια από κατόχους και θέλω να το δω και αυτό. Κρίμα γιατί είχα ξεκινήσει σχεδόν καρφωτός για τo Karoq, αλλά οι τιμές είναι τραγικές. 😕  Το Style πχ στην Ισπανία, είναι στα 33K με ηλιοροφή, virtual cockpit και αρκετά ακόμα..

 

2 ώρες πριν, paylidis είπε

εχε κατά νου επίσης ότι κάποιον εξοπλισμό συμφέρει να τον βάλεις εδώ στην αντιπροσωπεία για να γλυτώσεις τους δασμούς (πχ κάμερα, smartphone interface, cruise control)

Αυτό δεν το ήξερα να πω την αλήθεια.. Οπότε μπορώ να κλείσω μια έκδοση Α, και μετά να βάλω μερικά (συγκεκριμένα) έξτρα στην αντιπροσωπεία και να μείνω κανονικά εντός εγγυήσης - και χωρίς δασμούς? Πολύ ενδιαφέρον ακούγεται..

Επεξ/σία από towlee
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, towlee είπε

Αυτό δεν το ήξερα να πω την αλήθεια.. Οπότε μπορώ να κλείσω μια έκδοση Α, και μετά να βάλω μερικά (συγκεκριμένα) έξτρα στην αντιπροσωπεία και να μείνω κανονικά εντός εγγυήσης - και χωρίς δασμούς? Πολύ ενδιαφέρον ακούγεται..

ακριβως...

βαζεις κοινως την ηλιοροφη σου απο την αγορά και με το που έρθει βαζεις πχ αυτα που σου ανεφερα τα οποια πακετο εχουν κατω απο 1000€ (νομιζω 950 ειχαν-δε ξερω γιατι εμενα τα ειχε μονο τη καμερα εβαλα μετα)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακύρωσα το mini cooper . Μετά την αύξηση 700 ευρώ που είχα φάει όταν πήρα την πρώτη προσφορά τώρα λόγω του πολέμου έκαναν αλλαγές στα πακέτα για να έχουν πιο γρήγορους ρυθμούς στην παραγωγή και έχασα και τα bucket καθίσματα.

Πάλι από την αρχή . Απελπισία η αγορά αυτοκινήτου αυτήν την στιγμή παιδιά πραγματικά . Μάλλον θα καταργήσουν το fiesta επίσης ,εδώ και δύο μήνες η ford δεν το έχει διαθέσιμο για παραγγελία 

  • Sad 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...