Προς το περιεχόμενο

Αγορα καινουργιου αυτοκινητου (γνώμες-ιδέες-προτάσεις-προσφορές)


paylidis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, paylidis είπε

axaxaxaxaxa, τον θυμάμαι αυτόν... όντως παίζει να με πήρε 20 τηλέφωνα μετά, όπου του είπα δεν αξίζει τόσο το κουγκα με τόσα παίρνω audi κ ηρέμησε... Καλος στη δουλειά του πάντως το ομολογώ, το κυνηγάει!!!

λιγότερο από εσένα κ εμένα καίει το golf!! :P 

Γιώργο Αν λάβουμε υπόψη τα γραφόμενα του μέλους της ομάδας - κατόχου octavia dsg : όταν πηγαίνω 70 έως 85 η κατανάλωση μου είναι 2.6 στα 110 είναι έως 3.1 και στα 130 είναι 3.4..δουλεύω πάρα πολύ αυτόματο πιλότο και γενικά οδηγαω ήρεμα. Σήμερα έφυγα από Σέρρες και έφτασα στον ευαγγελισμό που ξανά φούλαρα με 130 στην εθνική και με 3.4 κατανάλωση.   + 9999 χιλιόμετρα σε 3.5 μήνες με κόστος?-328 €!!!

Skoda octavia.gtec του 2020 .

Όντως εμείς με τον 1000αρη καίμε παραπάνω... κι ίσως κάνω μεγάλο λάθος στους υπολογισμούς.... 

Επεξ/σία από terry308
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, terry308 είπε

Η οποία σε πόσα χλμ μεταφράζεται; ή δεν έχει περιορισμό; 

edit : Επέκταση της αρχικής εγγύησης έως 8 χρόνια και 200.000 χλμ. (ό,τι παρέλθει πρώτο) με το πρόγραμμα Ford Protect.

Με 25.000/έτος =8ετη

Diesel αυτόματο δε βλέπω στους online καταλόγους της ή δε βλέπω καλά; 

Δε θα ηθελα να ταξιδευω καθημερινα σε ενα πουντο/παντα κτλ. Ασε που δεν ειμαι υπερ των μεταχειρισμενων. 
 

Δυστυχως δεν υπαρχει πετρελαιο αυτοματο. Τουλαχιστον προς το παρον. 
 

Το πουμα βενζινη με τα 155 και αυτοματο, ποσο λετε να εχει καταναλωση;

Επεξ/σία από xgol
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, xgol είπε

Δε θα ηθελα να ταξιδευω καθημερινα σε ενα πουντο/παντα κτλ. Ασε που δεν ειμαι υπερ των μεταχειρισμενων. 
 

Δυστυχως δεν υπαρχει πετρελαιο αυτοματο. Τουλαχιστον προς το παρον. 
 

Το πουμα βενζινη με τα 155 και αυτοματο, ποσο λετε να εχει καταναλωση;

Άρα το θέμα αυτόματο δεν παίζει ιδιαίτερο ρόλο ... στα ίδια χρήματα 21000 μπορείς να πάρεις το kamiq  και cng και πιθανόν μέχρι να εξαντλήσεις το όριο σου να βάλεις εξτραδακια στον εξοπλισμό.. 

Βενζίνη να βάλεις 6λτρ;; * 1.6€ min/λτρ πας στα 9. 6€/100χλμ........ 

εδιτ:Στον τομέα της κατανάλωσης, το Puma των 155 ίππων τα πηγαίνει αρκετά καλά. Εκμεταλλευόμενο και το χαμηλό του βάρους (1.280 κιλά παρά τα έξτρα τμήματα του υβριδικού συστήματος), το μοντέλο της Ford εμφανίζει μια μέση τιμή λίγο πιο πάνω από τα 7.0 lt./100 km σε μεικτή διαδρομή (πόλη/εθνική).  χειροκινητο κιβώτιο... 

Δε περιγράφω άλλο 😎😛

Επεξ/σία από terry308
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 155 θα σε τραβάνε να το πατήσεις και παραπάνω. Με 25.000/χρόνο είναι ασύμφορο...

Εγώ με 15.000/χρόνο οριακά απέρριψα το cng ++ ότι το Kamiq έχει 90 άλογα. Με το golf δεν υπάρχει τέτοιο θέμα. Νομίζω ότι είσαι πιο κοντά στο golf λόγω χιλιομέτρων και αυτόματου.

Βέβαια με πρόχειρους υπολογισμούς στην 4ετία που θα λήξει η εγγύηση στο golf θα έχεις στην πλάτη σου 100.000 χιλιόμετρα και αν το κρατήσεις μέχρι τα 8 θα προσθέσεις άλλα 100 χωρίς εγγύηση. Όπως και να το κάνεις είναι ένα ρίσκο αυτό με dsg.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, xgol είπε

Το πουμα βενζινη με τα 155 και αυτοματο, ποσο λετε να εχει καταναλωση;

δε νομίζω να έχει καν νόημα η βενζίνη σε τόσα χιλιόμετρα .

οκ , το CNG έχει τα γνωστά μειονεκτήματα , πχ ο αδερφός μου που κάνει καθημερινά χλμ , το μόνο CNG που θα τον βόλευε ήταν η Octavia ,αλλά κατέληξε Tuscon πετρέλαιο φυσικά . Ήταν μαθημένος και σε υγραέριο πριν , δεν υπήρχε περίπτωση να πάρει βενζινοκίνητο

Το μόνο που βλέπω τώρα σε αυτόματο και diesel να υπάρχει είναι το C3 aircross και δεν ξέρω σε τι τιμή παίζει το Capture

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κλασσικά σχεδόν κανείς δεν προτείνει τους Γάλλους.

οταν αγόρασα εγώ τέλη 2019 αρχές 2020 η Peugeot είχε το πετρέλαιο σε ίδια τιμή με τη βενζίνη. Όποτε συνέφερε ακόμα και χωρίς πολλά χιλιόμετρα. Και όσο πιο πολλά κανείς τελικά πιο φτηνό σου ερχόταν το αμάξι.

Είμαι υπερευχαριστημένος με τους Γάλλους (συν ότι δε γουστάρω τόυς Γερμανούς πλην μερσεντές που έχει κορυφαίο εσωτερικό ).

για περνά μια βολτα (2008,3008,5008) έρχονται με αυτόματο Eats 8 κιβώτιο.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, PSYHAS είπε

•Kia xceed: εξωτερικα θελκτικο, θα μπορουσες να δεις και ως υπερυψωμενο hatchback. Εσωτερικα λιγο κλειστοφοβικο για suv, π.χ στο stonic πιο ανετα ενιωθα. Καλη ποιοτητα υλικων στο εσωτερικο,λιγο γκουμουτσα οθόνη πολυμέσων, καλος εξοπλισμος. Μεγαλο συν τα 5 χρονια δωρεαν service (& 7 εγγυηση), ερωτηματικο η μελλοντική συντηρηση του και η ευκολια ευρεσης ανταλλακτικων, αν χρειαστει.  Επισης, οσο κι αν εψαξα δεν εχω βρει αξιολογηση euro ncap, αν εχει καποια σημασια.

Για το NCAP xceed = ceed, δες το validity rating tab εδώ( btw έχει 2 ratings, υποθέτω όμως ότι ο εξοπλισμός ασφαλείας τώρα θα είναι πιο κοντά στο optional safety pack του 2019 )

https://www.euroncap.com/en/results/kia/cee'd/37572

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, dstilio είπε

κλασσικά σχεδόν κανείς δεν προτείνει τους Γάλλους.

οταν αγόρασα εγώ τέλη 2019 αρχές 2020 η Peugeot είχε το πετρέλαιο σε ίδια τιμή με τη βενζίνη. Όποτε συνέφερε ακόμα και χωρίς πολλά χιλιόμετρα. Και όσο πιο πολλά κανείς τελικά πιο φτηνό σου ερχόταν το αμάξι.

Είμαι υπερευχαριστημένος με τους Γάλλους (συν ότι δε γουστάρω τόυς Γερμανούς πλην μερσεντές που έχει κορυφαίο εσωτερικό ).

για περνά μια βολτα (2008,3008,5008) έρχονται με αυτόματο Eats 8 κιβώτιο.

Εγώ μια χαρά πήγα και το είδα το 2008 σε πετρέλαιο γιατί μου άρεσε πολύ εξωτερικά.

Στα 23κ με μεταλλικό/κλειδί το active plus χειροκίνητο με τα 102 άλογα, χωρίς να έχει καν τεμπέλη. Ποιοτικά σε αυτήν την έκδοση δεν αξίζει τα λεφτά του (γνώμη μου). Μπαίνεις δίπλα σε gt line και νομίζεις ότι μπήκες σε άλλο αυτοκίνητο.

Το αυτόματο που λες σε πετρέλαιο ξεκινάει στα 31κ.

Και γενικά γύρισα και τους άλλους Γάλλους. Το captur δεν έρχεται σε σοβαρή ιπποδύναμη πλέον σε πετρέλαιο (είπαν πως ίσως ξαναφέρουν πιο μετά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 λεπτά πριν, dstilio είπε

κλασσικά σχεδόν κανείς δεν προτείνει τους Γάλλους.

Μα με 25.000χλμ/έτος δεν υπάρχει άλλο καύσιμο από το φ.α.  , αν θέλει πραγματική οικονομία και είναι προτεραιότητά του.

 Puma ή golf έβαλε σα δίλλημα , δεν είπε κάνω 5-10000χλμ το χρόνο κι έχω τόσα €€ τι να πάρω;;  

Μάρτιος-Απρίλιος 2018 ... αναζήτηση νέου αυτοκινήτου , τι κριτήρια έχω;  Οικονομία (140χλμ/ημέρα Χ 20 ημέρες/μήνα ) αμέσως απέκλεισα τα υγρά καύσιμα + υγραέριο που είχα ήδη με μετατροπή  , τι μένει ; cng ... τι επιλογές έχω σε νεανικό με χώρους κτλ ; εκτός panda/punto που είχα ήδη , ibiza/polo/leon/octavia + arona που Θαααα ερχόταν , πήγα τη βόλτα μου  , μπήκα σε όλα , προσφορές κτλ ,  απέκλεισα leon+octavia λόγω μεγέθους και τιμής ... 2000€€ ακριβότερο το polo από το ibiza .... μπορούσα να πάρω και τα 2 , ήταν στα οικονομικά μου , στα συν του Polo το clima και το χρώμα που ήθελα ... συν ότι διαφορές είχαν οι βασικές εκδόσεις ... κατέληξα στο ibiza ,"κέρδισα" 2000€ σε καύσιμα που για έναν cngη είναι ~60.000χλμ ... τα έξοδα μετακίνησης 2+ ετών , σήμερα 3 χρόνια και 2 εβδομάδες μετά έχω 93.500χλμ ... δεν το μετανιώνω ειδικά με τις αλλαγές που επήλθαν στην επαγγελματική (μου) και δημόσια ζωή όλων μας ... που αν ήταν όλα με τα τότε δεδομένα (2018) θα είχα 110.000χλμ++ , και πάλι κοιτάω να πάω σε 2ο cng για να αντικαταστήσει το 2ο lpg (μετατροπής κι αυτό) όχημα της οικογένειας  ,  με όποιους συμβιβασμούς πρέπει να κάνω/κάνουμε ... 

Επεξ/σία από terry308
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, dstilio είπε

κλασσικά σχεδόν κανείς δεν προτείνει τους Γάλλους.

οταν αγόρασα εγώ τέλη 2019 αρχές 2020 η Peugeot είχε το πετρέλαιο σε ίδια τιμή με τη βενζίνη. Όποτε συνέφερε ακόμα και χωρίς πολλά χιλιόμετρα. Και όσο πιο πολλά κανείς τελικά πιο φτηνό σου ερχόταν το αμάξι.

Είμαι υπερευχαριστημένος με τους Γάλλους (συν ότι δε γουστάρω τόυς Γερμανούς πλην μερσεντές που έχει κορυφαίο εσωτερικό ).

για περνά μια βολτα (2008,3008,5008) έρχονται με αυτόματο Eats 8 κιβώτιο.

Το ειχα βγαλει στα 32κ στον διαμορφωτη 😂

(Για το 2008 λεω). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, paylidis είπε

axaxaxaxaxa, τον θυμάμαι αυτόν... όντως παίζει να με πήρε 20 τηλέφωνα μετά, όπου του είπα δεν αξίζει τόσο το κουγκα με τόσα παίρνω audi κ ηρέμησε... Καλος στη δουλειά του πάντως το ομολογώ, το κυνηγάει!!!

λιγότερο από εσένα κ εμένα καίει το golf!! :P 

Εμένα δε με κυνήγησε, ευτυχώς, γιατί ούτως ή αλλως έφαγε άκυρο λόγω παράδοσης μεταξύ άλλων. Ήθελε με το ζόρι να μου κάνει 20λεπτη παρουσίαση του αυτοκινήτου να μου δείξει το infotainment :P

Αυτός που με κυνήγησε ήταν ένας πωλητής της AutoClub στη Ν. Φιλαδέλφεια που μου έδωσε προσφορά τηλεφωνικά και με πήρε τουλάχιστον 5 φορες τηλέφωνο να με ρωτήσει αν έχω ερωτήσεις πάνω στην προσφορά και αν τελικά θα το πάρω. Ωστόσο έχω να πω πως απο τις VW του Λεκανοπεδίου μου έκανε την καλύτερη τιμή...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ProponitisTouKanape είπε

Εμένα δε με κυνήγησε, ευτυχώς, γιατί ούτως ή αλλως έφαγε άκυρο λόγω παράδοσης μεταξύ άλλων. Ήθελε με το ζόρι να μου κάνει 20λεπτη παρουσίαση του αυτοκινήτου να μου δείξει το infotainment :P

Αυτός που με κυνήγησε ήταν ένας πωλητής της AutoClub στη Ν. Φιλαδέλφεια που μου έδωσε προσφορά τηλεφωνικά και με πήρε τουλάχιστον 5 φορες τηλέφωνο να με ρωτήσει αν έχω ερωτήσεις πάνω στην προσφορά και αν τελικά θα το πάρω. Ωστόσο έχω να πω πως απο τις VW του Λεκανοπεδίου μου έκανε την καλύτερη τιμή...

Εγώ το μεγαλύτερο κυνήγι το είχα από Opel 2 φορές είχα πάει για Grandland και Astra 6 τηλέφωνα.

Από την άλλη πήγα στη ford 3 φορές , έκλεισα ραντεβού για test drive , πήρα 2 τηλέφωνα για test drive και άλλα 2 τηλέφωνα μαζί με φόρμα εκδήλωσης ενδιαφέροντος για ένα focus αυτόματο με ηλιοροφή μεταχειρισμένο που πούλαγαν.

Ακόμη περιμένω τηλέφωνο από τους συγκεκριμένους ευτυχώς που πήγα σε άλλη ford και οδήγησα το focus

Καλά για την Audi που πήγα πριν λίγες ημέρες δεν το συζητάμε λες και ήμουν αόρατος ήταν 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Audi δε πήγαν, τα μούτρα μου δεν ήταν για εκεί. Toyota πήγα, Κηφισίας ήταν ψιλο εως χοντροαδιάφοροι, Σταυρό σου έδιναν ο,τι αμάξι ήθελαν για όσο ήθελες. VW Καρέντα βολικοί για test drive γενικα, το ίδιο κι η Βελμάρ με τον προαναφερθέντα υπάλληλο. Skoda ο Μακρής το έπαιζε λίγο βαρύ πεπόνι, η SP ήταν πολύ εξυπηρετική και φιλικη (επίσης δουλεύουν όλο γυναίκες, δε ξέρω αν παίζει ρόλο). Στην Opel μπήκα και βγήκα σε 5'. Seat έστειλα σε 2 αντιπροσωπείες εμαιλ να ρωτήσω αν υπάρχει απόθεμα Leon 1.5/130 άλογα απο το προηγούμενο που έπαιζε στα 16Κ και όσο σου απάντησε η ford άλλο τόσο μου απάντησαν και εμένα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...