Προς το περιεχόμενο

Vodafone Unlimited Ultra (σύνδεση κινητής, όλα απεριόριστα) 29.9€/ μήνα (ΤΕΛΟΣ)


Kostasallinone

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παρέλαβα και εγώ σήμερα τη συσκευή mifi από vodafone mall μαζί με μια sim.

Σε δοκιμές στο σπίτι μου έδινε λιγότερο από τη μισή ταχύτητα σε τοποθέτηση στο ίδιο σημείο σε σχέση με το oneplus 8t μου.

Ερώτηση σε όποιον γνωρίζει. Μου έβγαλε μήνυμα στο chat της εφαρμογής στο http:\\Vodafonemobile.wifi ότι έχουν καταναλωθεί τα mb του wifi on the spot. Στο mobile app της vodafone για το καινούριο νούμερο βγάζει 0 από 200mb. Πρέπει να κάνω κάτι για να γίνει unlimited και στο καινούριο νούμερο (sim);

 

Και ένα τελευταίο. Έτρεξα ένα speedtest με το oneplus 8t μέσα στο μαγαζί της vodafone. Έδειξε ένα εντυπωσιακό 425 mbps. Σημειώνω ότι το oneplus 8t στη vodafone δείχνει 4g+. Συμπεραίνω ότι μια χαρά διαβάζει δίκτυο 5g αν υφίσταται, παρ' ότι δείχνει 4g+.

 

 

 

Επεξ/σία από zaratustra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 420
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, Angeldust είπε

https://poynting.tech/articles/why-does-my-mobile-phone-perform-better-than-my-lte-router/

Για να πάρεις την απόλυτη ταχύτητα της περιοχής σου χρειάζεσαι αυτό: https://www.skroutz.gr/s/25599289/MikroTik-Chateau-LTE12-Access-Point-Wi-Fi-4-Dual-Band-2-4-5GHz.html

Μαζί με εξωτερική κεραία και αρκετό πειραματισμό (και παίδεμα μιας και το λογισμικό των Mikrotik δεν είναι και τόσο user-friendly)

Γιατί συμβαίνει αυτό ; Ποιος είναι ο λόγος . Εγώ δοκίμασα με iPhone και μετά με huawei b818 263 200 ευρώ ρουτερ και με το cpe2 5G 400 ευρώ ρουτερ και πάλι δεν Πιάνουν τις ταχύτητες του κινητού για ποιο λόγο γίνεται αυτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Dmspolys είπε

Γιατί συμβαίνει αυτό ; Ποιος είναι ο λόγος . Εγώ δοκίμασα με iPhone και μετά με huawei b818 263 200 ευρώ ρουτερ και με το cpe2 5G 400 ευρώ ρουτερ και πάλι δεν Πιάνουν τις ταχύτητες του κινητού για ποιο λόγο γίνεται αυτό

Γιατί τα κινητά τραβάνε σήμα ταυτόχρονα από πολλές κεραίες-πομπους ενώ τα ρούτερ από 1/2/3/4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, zaratustra είπε

Παρέλαβα και εγώ σήμερα τη συσκευή mifi από vodafone mall μαζί με μια sim.

Είναι αυτή στα 40€ στη σελίδα τους ή huawei κανονικό; Vodafone Mobile R219h

Επεξ/σία από terry308
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, Angeldust είπε

https://poynting.tech/articles/why-does-my-mobile-phone-perform-better-than-my-lte-router/

Για να πάρεις την απόλυτη ταχύτητα της περιοχής σου χρειάζεσαι αυτό: https://www.skroutz.gr/s/25599289/MikroTik-Chateau-LTE12-Access-Point-Wi-Fi-4-Dual-Band-2-4-5GHz.html

Μαζί με εξωτερική κεραία και αρκετό πειραματισμό (και παίδεμα μιας και το λογισμικό των Mikrotik δεν είναι και τόσο user-friendly)

"Reach speeds of up to 600 Mbps with carrier aggregation, as CAT12 allows devices to use three bands at the same time."

Χωρίς να το εχω για να εκφέρω άποψη, με 3 ταυτόχρονα bands για aggregation και πάλι δεν συναγωνίζεται σύγχρονα κινητά. Από όσο έχω θυμαμαι, έχω πιάσει το κινητό μου να συνδέεται σε 6 ταυτόχρονα. Φυσικά δεν μιλάω για 5g που πιάνω με το κινητό και για αντίστοιχο ρουτερ θες πολυ παραπάνω λεφτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνφορουμίτες να κάνω μια ερώτηση:

Τι θα γινόταν αν χρησιμοποιούσαμε ένα κινητό (4g+ η 5g) και κάναμε Hotspot? (Τι θα χάναμε σε σχέση με το ρούτερ?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, OfficerBulk είπε

Συνφορουμίτες να κάνω μια ερώτηση:

Τι θα γινόταν αν χρησιμοποιούσαμε ένα κινητό (4g+ η 5g) και κάναμε Hotspot? (Τι θα χάναμε σε σχέση με το ρούτερ?)

ουσιαστικά τίποτα...ίσα ίσα κερδίζεις..απλά ταλαιπωρεις το κινητό (μπαταρία του) και η αναμετάδοση του σήματος δεν θα έχει την ίδια εμβέλεια με ένα καλό ρούτερ. Και πιθανόν να μπουκωνει πιο εύκολα εάν είναι πολλές συνδεδεμένες συσκευές ταυτόχρονα. Αλλά η άποψη μου είναι πως πιο φθηνα και καλά κάνεις τη δουλειά σου με μια συσκευή των 150€ παρά ένα ρούτερ 4g+ των 150€..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

8 λεπτά πριν, OfficerBulk είπε

Συνφορουμίτες να κάνω μια ερώτηση:

Τι θα γινόταν αν χρησιμοποιούσαμε ένα κινητό (4g+ η 5g) και κάναμε Hotspot? (Τι θα χάναμε σε σχέση με το ρούτερ?)

Ταλαιπωρείς το κινητό, και χάνεις σε εμβέλεια. Η εμβέλεια λύνετε με extender. Για το κομμάτι του routing δεν μπορείς να κανεις πολλά (πέρα απο το να αγοράσεις ενα router) αλλά ας πούμε οτι ενα σπιτι με 3 συσκευές(1 κινητό, 1 pc κ 1 smart tv) ειναι οκ.

Μόλις τώρα, JinTheGod είπε

ουσιαστικά τίποτα...ίσα ίσα κερδίζεις..απλά ταλαιπωρεις το κινητό (μπαταρία του) και η αναμετάδοση του σήματος δεν θα έχει την ίδια εμβέλεια με ένα καλό ρούτερ. Και πιθανόν να μπουκωνει πιο εύκολα εάν είναι πολλές συνδεδεμένες συσκευές ταυτόχρονα. Αλλά η άποψη μου είναι πως πιο φθηνα και καλά κάνεις τη δουλειά σου με μια συσκευή των 150€ παρά ένα ρούτερ 4g+ των 150€..

Συμφωνώ, μη σου πω και για 5G. Το φτηνότερο 5G κινητο ειναι στα 180 ευρω, αν και δεν θα μ πηγαινε η καρδια να βαλω 180 ευρω και απλα να το εχω για 5g modem.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, JinTheGod είπε

ουσιαστικά τίποτα...ίσα ίσα κερδίζεις..απλά ταλαιπωρεις το κινητό (μπαταρία του) και η αναμετάδοση του σήματος δεν θα έχει την ίδια εμβέλεια με ένα καλό ρούτερ. Και πιθανόν να μπουκωνει πιο εύκολα εάν είναι πολλές συνδεδεμένες συσκευές ταυτόχρονα. Αλλά η άποψη μου είναι πως πιο φθηνα και καλά κάνεις τη δουλειά σου με μια συσκευή των 150€ παρά ένα ρούτερ 4g+ των 150€..

Δεν θα μπορείς να το χρησιμοποιήσεις το καλοκαίρι στην Ελλάδα για βαρύ-συνεχόμενο downloading λόγω υπερθέρμανσης..

36 λεπτά πριν, OfficerBulk είπε

Συνφορουμίτες να κάνω μια ερώτηση:

Τι θα γινόταν αν χρησιμοποιούσαμε ένα κινητό (4g+ η 5g) και κάναμε Hotspot? (Τι θα χάναμε σε σχέση με το ρούτερ?)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ChrisN.S. είπε

Δεν θα μπορείς να το χρησιμοποιήσεις το καλοκαίρι στην Ελλάδα για βαρύ-συνεχόμενο downloading λόγω υπερθέρμανσης..

Πιθανόν..αλλά δεν είναι απόλυτο αυτό μιας και συνήθως αυτή η άποψη βγαίνει όταν είμαστε με παρέα έξω, κάνουμε hotspot και ταυτόχρονα χρησιμοποιούμε την συσκευή.. Αφήνοντας την να κάνει hotspot μόνο δεν πιστεύω θα πιάνει αυτές τις θερμοκρασίες.. Θα το δοκιμασω βέβαια μόλις μου έρθει η κάρτα.

 

το βασικό πλεονέκτημα είναι η ευκολία μεταφοράς για να πετύχεις καλό σήμα  μιας και δεν θέλει πρίζα και επίσης μπαίνει και στη τσέπη σου σε αντίθεση με ένα ρούτερ που θέλει ρεύμα,η και ένα ρούτερ με μπαταρίες που είναι στη χειρότερη 3 φορές το κινητό σου..😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε γειά wind και cosmote, 30€ πάγιο η καθεμία για 7 mbps  περιμένοντας τόσα χρόνια για vdsl και fiber !!!

 Μέσα στο σπίτι με κλειστές πόρτες, τζάμια, παντζούρια και τρεις τοίχους μέχρι το πλησιέστερο μπαλκόνι 60 mbps!!! 

Οτε και  Wind ακόμα σκάβουν εδώ στο Κολωνό!!!

Screenshot_20211128-011739_Chrome.jpg

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, nighthawk6969 είπε

"Reach speeds of up to 600 Mbps with carrier aggregation, as CAT12 allows devices to use three bands at the same time."

Χωρίς να το εχω για να εκφέρω άποψη, με 3 ταυτόχρονα bands για aggregation και πάλι δεν συναγωνίζεται σύγχρονα κινητά. Από όσο έχω θυμαμαι, έχω πιάσει το κινητό μου να συνδέεται σε 6 ταυτόχρονα. Φυσικά δεν μιλάω για 5g που πιάνω με το κινητό και για αντίστοιχο ρουτερ θες πολυ παραπάνω λεφτά.

450 έχει της huawei cpe 2 pro τπ πήρα μεταχειρισμένο και μέχρι 80 βλέπω σε 5g

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, zaratustra είπε

Ερώτηση σε όποιον γνωρίζει. Μου έβγαλε μήνυμα στο chat της εφαρμογής στο http:\\Vodafonemobile.wifi ότι έχουν καταναλωθεί τα mb του wifi on the spot. Στο mobile app της vodafone για το καινούριο νούμερο βγάζει 0 από 200mb. Πρέπει να κάνω κάτι για να γίνει unlimited και στο καινούριο νούμερο (sim);

Εννοείται.

Πιο εύκολο νομίζω από το chat της εφαρμογής, εξήγησε τα περί προσφοράς και ζήτησε να γίνει 4sharing η κάρτα με απεριόριστα δεδομένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...