Προς το περιεχόμενο

Απάτες με τραπεζικούς λογαριασμούς και ebanking. Tι να κάνετε αν σας συμβεί, πώς να προφυλαχτείτε


marinna

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Ukforthemoment είπε

Το τσιπάκι και την ταινία προγραμματίζουν.Δεν χρειάζεται να έχει ιδια εμφάνιση.

ναι αυτο λεω οτι πιθανοτατα ειναι μια ολοασπρη καρτα ας πουμε..ε εαν το εχει πιασει η καμερα οτι η αναληψη εγινε απο μια ασπρη καρτα και οχι πρασινη εθνικης,κιτρινη πειραιως κτλ αποδεικνυεται η κλοπη

και για τετοια κλοπη ευθυνεται η τραπεζα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

22 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Το τσιπάκι και την ταινία προγραμματίζουν.Δεν χρειάζεται να έχει ιδια εμφάνιση.

Σε όλα αυτά βασίζομαι τα οποία θεωρώ πολύ λογικά. Επίσης έχω και μάρτυρες ότι βρίσκομαι άλλου, όπως επίσης και καταγεγραμμένη κλήση από τον εκπρόσωπο να λέει από μόνος του ότι σήμερα στην πόλη αυτή έχουν αναφερθεί και άλλες πόλλες τέτοιες περιπτώσεις. Αν έχει κάποια σημασία. Δεν ξέρω απλά αν χρειάζεται να κάνω μηνυση στην αστυνομία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, djpolyvios είπε

Σε όλα αυτά βασίζομαι τα οποία θεωρώ πολύ λογικά. Επίσης έχω και μάρτυρες ότι βρίσκομαι άλλου, όπως επίσης και καταγεγραμμένη κλήση από τον εκπρόσωπο να λέει από μόνος του ότι σήμερα στην πόλη αυτή έχουν αναφερθεί και άλλες πόλλες τέτοιες περιπτώσεις. Αν έχει κάποια σημασία. Δεν ξέρω απλά αν χρειάζεται να κάνω μηνυση στην αστυνομία 

Κάνε, για πολλούς λόγους - είσαι και εσύ καλυμμένος και βοηθάς την εξιχνίαση και τη δικογραφία, όταν τους πιάσουν

8 ώρες πριν, A_panM είπε

Το σκέφτηκα και εγώ αλλά και πάλι κάτι δεν μου κάθεται καλά. 

Η συναλλαγή σε γυμναστήριο φαντάζομαι προϋποθέτει φυσικό τρόπο; Αν ναι θα πρέπει να έχει την κάρτα ανα χείρας. Αν όχι, κάποιος άνθρωπος απλά μπέρδεψε ένα ψηφίο πάνω ένα ψηφίο κάτω και προχώρησε η συναλλαγή. Τι να πω;; Περίεργο μου ακούγεται έτσι όπως το διαβάζω 🤔

Και μάλιστα δύο συναλλαγες. Γιατί όχι μια; Γιατί με μια θέλει Οtp!

Πολύ περίεργο όλο αυτό - λογικά θα ακυρωθεί η συναλλαγή από την τράπεζα. Αν δεν ακυρώσουν ούτε αυτές, έχουμε ξεφύγει τελείως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άλλο πάλι τούτο... Μήπως τελικά είναι καλύτερα να βάζουμε ανέπαφα την κάρτα στο ΑΤΜ .!????!??!

 

Δηλαδή μπορούν να σου αντιγράψουν την κάρτα και να αντιγράψουν και το πιν 🤔🤔🤔

Επεξ/σία από A_panM
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, A_panM είπε

Άλλο πάλι τούτο... Μήπως τελικά είναι καλύτερα να βάζουμε ανέπαφα την κάρτα στο ΑΤΜ .!????!??!

 

Δηλαδή μπορούν να σου αντιγράψουν την κάρτα και να αντιγράψουν και το πιν 🤔🤔🤔

Το pin, το βλέπουν μέσω κάμερας κρυφής που έχουν τοποθετήσει. Έτσι τουλαχ εχω διαβάσει..

Την μήνυση για αυτό θέλω να την κάνω , για να είμαι και καλυμμένος. Μην βρεθώ και διωκομενος στο τέλος.  Άραγε η δίωξη ηλεκτρ εγκλήματος έχει κάποια σχέση , ή μόνο για online συναλλαγές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, A_panM είπε

Δηλαδή μπορούν να σου αντιγράψουν την κάρτα και να αντιγράψουν και το πιν 🤔🤔🤔

 

 

3 λεπτά πριν, djpolyvios είπε

Το pin, το βλέπουν μέσω κάμερας κρυφής που έχουν τοποθετήσει. Έτσι τουλαχ εχω διαβάσει..

 

Για αυτο καλυπτεις το πληκτρολογιο οταν πατας το πιν.

Επεξ/σία από StamTheMan
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, StamTheMan είπε

 

 

Για αυτο καλυπτεις το πληκτρολογιο οταν πατας το πιν.

Σωστά. Όπως και είναι ευθύνη της τράπεζας φαντάζομαι να έχει ένα μηχάνημα το οποίο λειτουργεί σωστά και δεν έχει υποστεί τις οποιεσδήποτε φθορες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, StamTheMan είπε

 

 

Για αυτο καλυπτεις το πληκτρολογιο οταν πατας το πιν.

Το βίντεο που έστειλα είναι μόνο ένα παράδειγμα atm skimmer. Μπορούν να αντιγράψουν και ό,τι πατάς στο πληκτρολόγιο του atm χωρίς κάμερα. Στα καινούργια atm όλα αυτά είναι πιο δύσκολα μεν, αλλά όχι αδύνατα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, A_panM είπε

Άλλο πάλι τούτο... Μήπως τελικά είναι καλύτερα να βάζουμε ανέπαφα την κάρτα στο ΑΤΜ .!????!??!

 

Δηλαδή μπορούν να σου αντιγράψουν την κάρτα και να αντιγράψουν και το πιν 🤔🤔🤔

Φυσικά και είναι καλύτερα το ανέπαφο.Οπως και να κλειδώνεις την κάρτα οταν δεν την χρειάζεσαι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, djpolyvios είπε

Σωστά. Όπως και είναι ευθύνη της τράπεζας φαντάζομαι να έχει ένα μηχάνημα το οποίο λειτουργεί σωστά και δεν έχει υποστεί τις οποιεσδήποτε φθορες

κάνε αμφισβήτηση συναλλαγής σε οποιοδήποτε κατάστημα η τηλεφωνικά....είναι υποχρεωμένοι να ανατρέξουν τα βίντεο που καλύπτουν τα άτομα που πάνε στο ΑΤΜ......δεν υπάρχει περίπτωση να μην πάρεις τα χρήματα σου γιατί κάθε ανάληψη έχει ακριβή ώρα όποτε μην ανυσηχεις ...απλά θα πάρει λίγο χρονο ...θυμάμαι μια κυρία που ήρθε σε κατάστημα και φώναζε ότι της πήραν 500 ευρώ από το λογαριασμό όποτε ασχολήθηκα από περιέργεια και πηγαίνοντας στην ημερομηνία ανάληψης είδα τη κυρία να κάνει την ανάληψη από το βίντεο όποτε μόλις τη είπαν ότι ήταν η ίδια μαζεύτηκε(βέβαια αυτό έπρεπε να γινεει με κάποιο συγκεκριμένο τροπο , ασφάλεια τράπεζας-αστυνομια -εισαγγελέας )....τώρα για τη περίπτωση της χρέωσης στη Αμερικη μπορεί να πάτησε κάποιο λινκ ενεργοποίησης συνδρομής κατα λάθος σε κάποια περιήγηση στο ιντερνετ  γι αυτο και οι χρεώσεις,ομως με αμφισβήτηση θα τα πάρει πίσω.

Καλό είναι οι κάρτες μας να μην είναι συνδεμένες με βασικούς λογαριασμούς αλλά με έναν άσχετο όπου θα μεταφέρουμε αυτά που χρειαζόμαστε ανά περίπτωση,οποτε και να πέσω θύμα η χάσω τη κάρτα δεν θα βρουν χρήματα....αυτό κάνω αρκετά χρόνια και έχω το κεφάλι μου ήσυχο...δεν υπάρχει λόγος να έχω τον μισθοδοσίας μου η έναν αποταμιευτικό με τα οποία χρήματα έχω ,συνδεμένους απευθείας με κάρτα.....

το e banking δυσκολα καποιος να στο παρει αλλα δε χρειαζεται να εχουμε βαλει να θυμαται το username ,password επειδη βαριομαστε 

 

  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Φυσικά και είναι καλύτερα το ανέπαφο.Οπως και να κλειδώνεις την κάρτα οταν δεν την χρειάζεσαι.

 

Εκεί θα μας καταντήσουν. Κλείδωμα κάρτας-θελω ανάληψη/πληρωμή ξεκλείδωμα - μετά πάλι κλείδωμα 😐😐

 

Ίσως μια καλή λύση είναι η εισαγωγή της κάρτας στο wallet του κινητού και πληρώνεις η κάνεις αναλήψεις ανέπαφα με το κινητό . Εκεί βέβαια παίζει το σενάριο να σου χαλάσουν το κινητό και να πάρουν τους κωδικούς κτλ δεν ξέρω κατά πόσο εφικτό είναι αυτό βέβαια . Είναι πιο καλά να έχεις ios ή android για τέτοια θέματα ασφαλείας ???!?!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/5/2022 στις 12:44 ΜΜ, Ukforthemoment είπε

Και τι να κάνουμε;Να τα κρύβουμε για να μην φοβούνται;Καλύτερα να φοβουνται υπερβολικά απο το να πέσουν θύματα αφου δεν μπορουν να κατανοήσουν μερικά βασικά πράγματα.

Δεν είπα να τα κρύβουμε. Αλλά βλέπεις περιστατικά - περιγραφές του στυλ.. μιλούσαν στο τηλέφωνο και του άδειαζαν το λογαριασμό. 

Κι έχεις μετά μερικούς καμένους που νομίζουν ότι με το να απαντήσουν σε μια κλήση θα τους κλέψουν.

Και ο υπερβολικός φόβος δεν είναι καλός. Εκτός αν σου φαίνεται νορμάλ η πρόθεση του φίλου να κλείσει το e-banking για να μη τον κλέψουν. Ε ας μη κυκλοφορούμε τότε για να μην έχουμε ατύχημα. Προτείνω να μη τρώμε κιόλας γιατί μπορεί να δηλητηριαστούμε.

Όσο για τον χρήστη με την περίεργη χρέωση, μήπως έχεις παιδιά;

56 λεπτά πριν, A_panM είπε

Εκεί θα μας καταντήσουν. Κλείδωμα κάρτας-θελω ανάληψη/πληρωμή ξεκλείδωμα - μετά πάλι κλείδωμα 😐😐

 

Ίσως μια καλή λύση είναι η εισαγωγή της κάρτας στο wallet του κινητού και πληρώνεις η κάνεις αναλήψεις ανέπαφα με το κινητό . Εκεί βέβαια παίζει το σενάριο να σου χαλάσουν το κινητό και να πάρουν τους κωδικούς κτλ δεν ξέρω κατά πόσο εφικτό είναι αυτό βέβαια . Είναι πιο καλά να έχεις ios ή android για τέτοια θέματα ασφαλείας ???!?!!

Επιστημονική φαντασία. 

Πόσες τέτοιες περιπτώσεις έχουν αναφερθεί; Η τρομοκρατία που έγραψα πριν λίγο.

Δε χρειάζεται να χαλάσουν κανένα κινητό αφού όπως είπαμε σε όλες τις περιπτώσεις τα δίνουν μόνοι τους. Οπότε γιατί να το χαλάσουν;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κι αν με κλέψουν και γδάρουν το πρόσωπο μου για να ενεργοποιηθεί το face ID, τότε μπορούν να κάνουν συναλλαγές με τις κάρτες που εχω στο Wallet;

Επεξ/σία από ProponitisTouKanape
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kostasbm είπε

τώρα για τη περίπτωση της χρέωσης στη Αμερικη μπορεί να πάτησε κάποιο λινκ ενεργοποίησης συνδρομής κατα λάθος σε κάποια περιήγηση στο ιντερνετ  γι αυτο και οι χρεώσεις,ομως με αμφισβήτηση θα τα πάρει πίσω.

Καλό είναι οι κάρτες μας να μην είναι συνδεμένες με βασικούς λογαριασμούς αλλά με έναν άσχετο όπου θα μεταφέρουμε αυτά που χρειαζόμαστε ανά περίπτωση,οποτε και να πέσω θύμα η χάσω τη κάρτα δεν θα βρουν χρήματα....αυτό κάνω αρκετά χρόνια και έχω το κεφάλι μου ήσυχο...δεν υπάρχει λόγος να έχω τον μισθοδοσίας μου η έναν αποταμιευτικό με τα οποία χρήματα έχω ,συνδεμένους απευθείας με κάρτα.....

το e banking δυσκολα καποιος να στο παρει αλλα δε χρειαζεται να εχουμε βαλει να θυμαται το username ,password επειδη βαριομαστε 

 

Να πάτησε καταλάθος κάποιο λινκ όχι απ' ότι γνωρίζουμε. Έστω όμως και να πάτησε (ως μη γνωρίζοντας) θα την πήγαινε Κάππου να βάλει στοιχεία κτλ πράγμα που όπως ανέφερα τον συγκεκριμένο λογαριασμό και κάρτα δεν την είχε καταχωρισθεί ηλεκτρονικά πουθενά!

Πώς γίνεται αυτό που λες;να μην έχω συνδεδεμένη κάρτα στον λογαριασμό πχ μισθοδοσίας;θα πρέπει να πάω σε κατάστημα η γίνεται και από e banking; Έχω για παράδειγμα δύο λογαριασμους στην άλφα με μια κάρτα συνδεδεμένη και στους δύο.  Μπορείς να μου δώσεις περισσότερες πληροφορίες σε παρακαλώ;

 

1 ώρα πριν, Bitbit είπε

Όσο για τον χρήστη με την περίεργη χρέωση, μήπως έχεις παιδιά;

 

Έχω ναι αλλά είναι 7 μηνών οπότε το αποκλείω 😐

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...