Προς το περιεχόμενο

Απάτες με τραπεζικούς λογαριασμούς και ebanking. Tι να κάνετε αν σας συμβεί, πώς να προφυλαχτείτε


marinna

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Doubt είπε

Δεν ξέρω τι να πω πραγματικά. Κάποιο λάθος κάπου, υποθέτω.

Αν ήταν απάτη, δεν θα έκαναν κινήσεις των 10$.

Κάποιο λάθος σε τι; Δεν καταλαβαίνω...

Για να κάνει κάποιος χρήση της κάρτας είτε φυσικά είτε ηλεκτρονικά θα πρέπει να έχει το ονοματεπώνυμο τον τριψήφιο αριθμό κτλ . Η γυναίκα μ και εγώ εκείνη την ώρα κοιμόμασταν. Επίσης η γυναίκα μου ηλεκτρονικες αγορές κάνουμε από άλλη κάρτα κ τράπεζα όχι από την συγκεκριμένη. Είναι ανεξήγητο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

13 λεπτά πριν, A_panM είπε

Κάποιο λάθος σε τι; Δεν καταλαβαίνω...

Για να κάνει κάποιος χρήση της κάρτας είτε φυσικά είτε ηλεκτρονικά θα πρέπει να έχει το ονοματεπώνυμο τον τριψήφιο αριθμό κτλ . Η γυναίκα μ και εγώ εκείνη την ώρα κοιμόμασταν. Επίσης η γυναίκα μου ηλεκτρονικες αγορές κάνουμε από άλλη κάρτα κ τράπεζα όχι από την συγκεκριμένη. Είναι ανεξήγητο .

Δεν ξέρω πως λειτουργούν στις ΗΠΑ οι διαδικασίες, ίσως εκεί έγινε το λάθος.

Πχ ένα λάθος ψηφίο κάρτας.

Το λέω πάλι, μόνο υποθετικά όλα αυτά.

Απάτη 20$ σε γυμναστήριο, ymca κλπ κομματάκι δύσκολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν δίναμε τους κωδικούς σε κανέναν και δεν βάζαμε επίσης τους κωδικούς σε κανένα link που θα λάβουμε με οποιονδήποτε ηλεκτρονικό τρόπο ,sms ,email κτλπ ,δεν θα μπορούσε κανείς να μας πάρει τα χρήματα .

Δύο βασικές αρχές να προσέχουμε και όλα θα πάνε καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, makis269 είπε

Αν δεν δίναμε τους κωδικούς σε κανέναν και δεν βάζαμε επίσης τους κωδικούς σε κανένα link που θα λάβουμε με οποιονδήποτε ηλεκτρονικό τρόπο ,sms ,email κτλπ ,δεν θα μπορούσε κανείς να μας πάρει τα χρήματα .

Δύο βασικές αρχές να προσέχουμε και όλα θα πάνε καλά.

Makis έχεις διαβάσει για τι μιλάμε στα τελευταία ποστ η απλά είπες να γράψεις ; Αυτό που έγραψες εννοείται πως είναι το Α και το Ω και ότι θα πρέπει να είμαστε προσεκτικοί.

 

1 ώρα πριν, Doubt είπε

Δεν ξέρω πως λειτουργούν στις ΗΠΑ οι διαδικασίες, ίσως εκεί έγινε το λάθος.

Πχ ένα λάθος ψηφίο κάρτας.

Το λέω πάλι, μόνο υποθετικά όλα αυτά.

Απάτη 20$ σε γυμναστήριο, ymca κλπ κομματάκι δύσκολο.

Το σκέφτηκα και εγώ αλλά και πάλι κάτι δεν μου κάθεται καλά. 

Η συναλλαγή σε γυμναστήριο φαντάζομαι προϋποθέτει φυσικό τρόπο; Αν ναι θα πρέπει να έχει την κάρτα ανα χείρας. Αν όχι, κάποιος άνθρωπος απλά μπέρδεψε ένα ψηφίο πάνω ένα ψηφίο κάτω και προχώρησε η συναλλαγή. Τι να πω;; Περίεργο μου ακούγεται έτσι όπως το διαβάζω 🤔

Και μάλιστα δύο συναλλαγες. Γιατί όχι μια; Γιατί με μια θέλει Οtp!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, A_panM είπε

Η συναλλαγή σε γυμναστήριο φαντάζομαι προϋποθέτει φυσικό τρόπο; Αν ναι θα πρέπει να έχει την κάρτα ανα χείρας.

Αν ψάξεις που είναι το ένα και που το άλλο... Ούτε ο flash.

Spoiler

dc comics fox GIF

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ στο Βέλγιο δύο scams παίζουν πολύ σε marketplace και άλλα παρόμοια sites αγγελιών. To ένα έχει να κάνει με το κούριερ, και καλά ο αγοραστής/πωλητής δεν μπορεί να βάλει ή να βρει τα στοιχεία και σου στέλνει ένα λινκ της dhl πχ που πατώντας το τους δίνεις τα στοιχεία σου, iban, τηλέφωνο, όνομα και μετά σε παίρνουν τηλέφωνο από την "τράπεζα" ή τον "κούριερ" για να διπλοτσεκάρουν και καλά. Στο μεταξύ κάποιοι είναι τόσο μπακάληδες που το λινκ από το mail που σου στέλνουν σε βγάζει σε google docs που πρέπει να συμπληρώσεις 😅

Μια πιο προχωρημένη απάτη είναι όταν σε καλούν στο κινητό και στην αναγνώριση έχουν καταφέρει και βάζουν το όνομα της τράπεζας. Θεωρεί δηλαδή πριν το σηκώσει ο Γιάννης στην Αργυρούπολη ότι τον καλούν από κάποιο υποκατάστημα της Πειραιώς πχ. Σε ψαρώνουν ότι έγιναν κάτι μεταφορές χρημάτων, τους δίνεις κωδικούς και γεια σας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Speculoos είπε

Εδώ στο Βέλγιο δύο scams παίζουν πολύ σε marketplace και άλλα παρόμοια sites αγγελιών. To ένα έχει να κάνει με το κούριερ, και καλά ο αγοραστής/πωλητής δεν μπορεί να βάλει ή να βρει τα στοιχεία και σου στέλνει ένα λινκ της dhl πχ που πατώντας το τους δίνεις τα στοιχεία σου, iban, τηλέφωνο, όνομα και μετά σε παίρνουν τηλέφωνο από την "τράπεζα" ή τον "κούριερ" για να διπλοτσεκάρουν και καλά. Στο μεταξύ κάποιοι είναι τόσο μπακάληδες που το λινκ από το mail που σου στέλνουν σε βγάζει σε google docs που πρέπει να συμπληρώσεις 😅

Μια πιο προχωρημένη απάτη είναι όταν σε καλούν στο κινητό και στην αναγνώριση έχουν καταφέρει και βάζουν το όνομα της τράπεζας. Θεωρεί δηλαδή πριν το σηκώσει ο Γιάννης στην Αργυρούπολη ότι τον καλούν από κάποιο υποκατάστημα της Πειραιώς πχ. Σε ψαρώνουν ότι έγιναν κάτι μεταφορές χρημάτων, τους δίνεις κωδικούς και γεια σας.

 Το δεύτερο το είχα εγώ πριν λίγες μέρες .αναπάντητη που εμφάνιζε ως όνομα το Saintsbury Bank ATM που δεν έχω καμία σχέση. Ψάχνω το τηλέφωνο δεν έβγαζε κανένα αποτέλεσμα παρά μόνο μια καταχώρηση ονόματος που ήταν ψεύτικη .μόνο για να εμφανίζεται legit.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, Doubt είπε

Αν ψάξεις που είναι το ένα και που το άλλο... Ούτε ο flash.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

dc comics fox GIF

 

Ναι το έχω ήδη ψάξει. Αυτό που είπα είχε δόση ειρωνείας.👀👀 Και ο φλασ Άργος είναι σε σχέση με την απόσταση αυτή 🤣

 

Απορώ τι αγορασε κάποιος με 10$ τη φορά ηλεκτρονικα,?!?!?

Τυχαίο δεν είναι τίποτα κατ εμέ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, A_panM είπε

Ναι το έχω ήδη ψάξει. Αυτό που είπα είχε δόση ειρωνείας.👀👀 Και ο φλασ Άργος είναι σε σχέση με την απόσταση αυτή 🤣

 

Απορώ τι αγορασε κάποιος με 10$ τη φορά ηλεκτρονικα,?!?!?

Τυχαίο δεν είναι τίποτα κατ εμέ!!

Screenshot_2022-05-02-21-48-14-12_4d38fce200f96aeac5e860e739312e76.jpg.29c8f91c133baa9ce371a3c015c08315.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα παιδια. να πω και γω την ιστορια μου την πικραμενη μηπως καποιος ξερει κατι παραπανω. μου ερχεται ειδοποιηση οτι απο την ταδε καρτα εχει γινει αναληψη απο ΑΤΜ το ταδε ποσο. η καρτα προφανως ειναι στην τσεπη μου και γω σε αλλο σημειο της πολης. εχω παρει τηλ, εκανα ακυρωση καρτας, αλλαγη καλου κακου ολων των κωδικων απο ebanking (αν και απο οτι μου ειπαν δεν εγινε breach) , βρηκα σε πιο ΑΤΜ εγινε η αναληψη και θα παω αυριο στο καταστημα να κανω αμφισβητηση. Η εμπειρια σας τι λεει? φανταζομαι οτι λογω καμερας στο ΑΤΜ θα μπορει ευκολα να αποδειχθει??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, djpolyvios είπε

καλησπερα παιδια. να πω και γω την ιστορια μου την πικραμενη μηπως καποιος ξερει κατι παραπανω. μου ερχεται ειδοποιηση οτι απο την ταδε καρτα εχει γινει αναληψη απο ΑΤΜ το ταδε ποσο. η καρτα προφανως ειναι στην τσεπη μου και γω σε αλλο σημειο της πολης. εχω παρει τηλ, εκανα ακυρωση καρτας, αλλαγη καλου κακου ολων των κωδικων απο ebanking (αν και απο οτι μου ειπαν δεν εγινε breach) , βρηκα σε πιο ΑΤΜ εγινε η αναληψη και θα παω αυριο στο καταστημα να κανω αμφισβητηση. Η εμπειρια σας τι λεει? φανταζομαι οτι λογω καμερας στο ΑΤΜ θα μπορει ευκολα να αποδειχθει??

Σου έχουν πάρει τα λεφτά;

Την κάρτα την έχεις βάλει σε ΑΤΜ τελευταία;Μπορεί να σου την έχουν αντιγράψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Σου έχουν πάρει τα λεφτά;

Την κάρτα την έχεις βάλει σε ΑΤΜ τελευταία;Μπορεί να σου την έχουν αντιγράψει.

ναι εχουν τραβηξει τα λεφτα και εχω βαλει την καρτα σε ΑΤΜ της ιδιας τραπεζας πριν λιγο καιρο. Αυτο φανταζομαι οτι την εχουν κλωνοποιησει. Το θεμα ειναι αν η τραπεζα το αποδεχθει αυτο και επιστρεψει το ποσο, αυτο με φοβιζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προφανως η κλωνοποιημενη καρτα δεν θα εχει την ιδια την ιδια εμφανιση με την αυθεντικη καρτα της τραπεζας,δεν θα φερει το λογοτυπο της τραπεζας.δεν νομιζω να ειναι τοσο εξελιγμενος ο απατεωνας

δεν ξερω μηπως μπορει να πιασει αυτην την λεπτομερεια η καμερα της τραπεζας,εκει θα μπορεις να βασιστεις δηλ οτι μπηκε μια αλλη καρτα και εκανε αναληψη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, georgiouu είπε

προφανως η κλωνοποιημενη καρτα δεν θα εχει την ιδια την ιδια εμφανιση με την αυθεντικη καρτα της τραπεζας,δεν θα φερει το λογοτυπο της τραπεζας.δεν νομιζω να ειναι τοσο εξελιγμενος ο απατεωνας

δεν ξερω μηπως μπορει να πιασει αυτην την λεπτομερεια η καμερα της τραπεζας,εκει θα μπορεις να βασιστεις δηλ οτι μπηκε μια αλλη καρτα και εκανε αναληψη

Το τσιπάκι και την ταινία προγραμματίζουν.Δεν χρειάζεται να έχει ιδια εμφάνιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...