Προς το περιεχόμενο

ZTE H1600 (Cosmote)


SabotazNic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παρέλαβα σήμερα το ZTE H1600 μετά την μετάβαση από Nova σε Cosmote. Εισάγοντας του κωδικούς που μου έδωσε η Cosmote είχα κανονικότατα internet με το παλιό μου router.
Μόλις εγκατέστησα το H1600 απλά δεν συγχρονίζει με τίποτα...
Το άφησα περίπου ένα 20λεπτο χωρίς κανένα άλλο καλώδιο πάνω του (απευθείας στην γραμμή μπας και στρώσει) αλλά τίποτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 599
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

πως θα κάνω remote access στο modem ; βαζω τη noip που είχα και στο speedport αλλα δεν κάνει τίποτα; 

 port forwarding δε μου λειτουργεί, επίσης βάζω adguard dns στο local network / ethernet αλλα και αυτό δε λειτουργεί! 

 έχετε βρει λύση για τα παραπάνω; ή πρέπει να ξανα ζητήσω το speedport plus;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, sv8iik είπε

πως θα κάνω remote access στο modem ; βαζω τη noip που είχα και στο speedport αλλα δεν κάνει τίποτα; 

 port forwarding δε μου λειτουργεί, επίσης βάζω adguard dns στο local network / ethernet αλλα και αυτό δε λειτουργεί! 

 έχετε βρει λύση για τα παραπάνω; ή πρέπει να ξανα ζητήσω το speedport plus;; 

Κάνε factory reset στο speedport, άστο να πάρει τηλεφωνία αυτόματα και δοκίμασε πάλι με το Η1600 αν δεν την πάρει κάνε του reset έχει κουμπί επάνω με μια καρφίτσα πάτα το γιατί 5 δευτερόλεπτα.

Επεξ/σία από ICE-T
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 21/5/2022 στις 8:12 ΠΜ, ICE-T είπε

φίλε κλείσε το SRA στο speedport plus αν σε ενοχλεί η αυξομείωση στην ταχύτητα,το κάνει για να μην υπάρχει αποσύνδεση στην γραμμή όταν υπάρχει αυξημένος θόρυβος,το Smart που σκέφτεσαι είναι χειρότερο από plus.

Σε ευχαριστω για τις πληροφοριες. Τελικα εβαλα πανω το ZTE και δεν εχω κανενα προβλημα αυξομειωσης. Κολλημενο στα 200 και up στα 22. Επισης συγκρονιζει την γραμμη μετα απο reboot σε 4 λεπτα max. Αλλαξα τα channel στα 2.4 και 5Ghz στο WiFi και εχω σχεδον σημα με το wifi router της Xiaomi, μιας και μιλαμε για 85 τετραγωνικα σπιτι μονο. Σε speedtest μου βγαζει 185 εως 187, οσο δλδ μου ειπαν απο τον cosmote για την γραμμη μου. Το upload στα 20-21 και 4ping. 

FireShot Capture 015 - ZTE H1600 - 192.168.1.1.png

Επεξ/σία από cyx09
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, cyx09 είπε

Σε ευχαριστω για τις πληροφοριες. Τελικα εβαλα πανω το ZTE και δεν εχω κανενα προβλημα αυξομειωσης. Κολλημενο στα 200 και up στα 22. Επισης συγκρονιζει την γραμμη μετα απο reboot σε 4 λεπτα max. Αλλαξα τα channel στα 2.4 και 5Ghz στο WiFi και εχω σχεδον σημα με το wifi router της Xiaomi, μιας και μιλαμε για 85 τετραγωνικα σπιτι μονο. Σε speedtest μου βγαζει 185 εως 187, οσο δλδ μου ειπαν απο τον cosmote για την γραμμη μου. Το upload στα 20-21 και 4ping. 

FireShot Capture 015 - ZTE H1600 - 192.168.1.1.png

τέλεια φαίνεται η γραμμή και στο noise margin και στα στατιστικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντικατεστησα την προηγ. βδομαδα το speedport με το h1600. Ημουν φουλ ευχαριστημενος με το προηγουμενο και γενικα δε μ' αρεσει να πειραζω πραματα που δουλευουν καλα. Ομως με το h1600 βλεπω διαφορα προς το χειροτερο. Σε speedtest στο ookla για παραδειγμα φαινοταν λες και μπουκωνε, δηλαδη επιανε 80-90 παγωνε επεφτε στα 50 ξανανεβαινε κοκ (μεσω ethernet). Στα laptop εχω πετυχει φασεις να πιανει και 7mbps, τραγικο.

Ενα boxaki που εχω το αλλαξα απο lan2 σε lan3 ειδα μια μικρη βελτιωση, αλλα υπαρχει γκρινια γενικα.

Δεν γινεται με 100αρα (δωρεαν αναβαθμιση απο 50αρα) να κολλαει πχ σε twitch,youtube.

Ασχοληθηκε ενας φιλος σημερα μεσω anydesk, δοκιμασε να κλεισει τα 5ghz αλλα λες και ηταν κολλημενο, ολο γυρνουσε στο on. 

Δεν εχω αλλαξει κατι στην συνδεσμολογια, ουτε φιλτρα πειραξα ουτε τπτ, οπως ηρθε εβγαλα το παλιο και εβαλα αυτο.

Δοκιμασα να παρω cosmote το βραδυ, αλλα εκλεισε το μαγαζι. 

Καμια προταση ρε παλικαρια; Ειναι κριμα η 100αρα να πουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα και από μένα,

Αφού το δοκίμασα πρώτα για λίγο δανεικό από φίλο, ζήτησα και έκανα και εγώ αντικατάσταση router με το Η1600.

με το Τ2. FW που είχε bythebox,

1116904112_ZTEH1600_T2.jpg.0d55aeb6b44a94aa4ebc98c127ff6d80.jpg

είχε με τα βίας καλύτερο συγχρονισμό από το Η288Α που χρησιμοποιούσα (Τ16)

Μόλις μου πέρασαν (γιατί για κάποιο λόγο δεν είχε γίνει αυτόματα), μετά από αίτημα μου, το νεότερο FW (Τ4) Που είχε και το δανεικό ρούτερ,

264440707_ZTEH1600_T4.jpg.bec759b2c5f62d106a193e67e4e89da2.jpg

ο συγχρονισμός πήρε άλλα ~+20-25 mbit (από ~181->205)

 

υ.γ.> για την ιστορία με το Η288Α(Τ16) -> 168-178mbit

                                                  Speedport Plus -> 162-174mbit

                                                  H1600 (T2) -> 176-181mbit

                                                   H1600 (T4) -> 204-205mbit

Επεξ/σία από papatsonis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα. Αλλαξα την γραμμη μου απο 24 σε 50 και ειμαι ακομα με speedport entry 2i και εχω ταχυτητες ~50/5. Μου ηρθε σημερα το zte h1600.  Δεδομενου οτι δεν εχω μεγαλες απαιτησεις μηπως να παραμεινω με το entry2i και να αφησω το zte στην ακρη; εχω σεταρει και αρκετες συσκευες πανω στο entry2i και δεν θελω να τα ξανασεταρω απο την αρχη.

Επεξ/σία από jon1984
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, jon1984 είπε

Καλημερα. Αλλαξα την γραμμη μου απο 24 σε 50 και ειμαι ακομα με speedport entry 2i και εχω ταχυτητες ~50/5. Μου ηρθε σημερα το zte h1600.  Δεδομενου οτι δεν εχω μεγαλες απαιτησεις μηπως να παραμεινω με το entry2i και να αφησω το zte στην ακρη; εχω σεταρει και αρκετες συσκευες πανω στο entry2i και δεν θελω να τα ξανασεταρω απο την αρχη.

κανένας δεν μπορεί να σου πει εφωσον δεν το έχεις δοκιμάσει, βάλτο πάνω και αν δεν σου αρέσει μένεις στο entry,στην κάθε γραμμή συμπεριφέρεται διαφορετικά το κάθε ρούτερ .

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, jon1984 είπε

Καλημερα. Αλλαξα την γραμμη μου απο 24 σε 50 και ειμαι ακομα με speedport entry 2i και εχω ταχυτητες ~50/5. Μου ηρθε σημερα το zte h1600.  Δεδομενου οτι δεν εχω μεγαλες απαιτησεις μηπως να παραμεινω με το entry2i και να αφησω το zte στην ακρη; εχω σεταρει και αρκετες συσκευες πανω στο entry2i και δεν θελω να τα ξανασεταρω απο την αρχη.

Μόνο και μόνο για το Wifi6 Που έχει , σε σχέση με το παλιό πλέον 2.4ghz, αξίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ το παρέλαβα εχθες και το έβαλα αμέσως  επάνω. Δυο καλά που είδα είναι ότι σε vdsl100  κλείδωσε πολύ γρήγορα  και έχει κουμπάκι για να το σβήσεις.

Στο δια ταύτα τώρα, είδα λίγο γρηγορότερη φόρτωση των σελίδων και καλύτερη διαχείριση του wifi και των συσκευών. Στην  ταχύτητα δεν είδα διαφορά με ότι κλείδωνα με το παλιό Speedport Entry 2, το ιδιο κλειδώνω και τώρα.

Αυτό που δεν ξέρω και που φυσικά δεν το θυμάμαι από το Speedport Entry 2 είναι το NoiseMargin αν είναι το ιδιο με το παλιό router

Screenshot_20220525_081051_com.huawei.browser.jpg

Επεξ/σία από mariapad
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο DNS επειδη διαβασα οτι η αλλαγη δεν λειτουργει υπαρχει καποια αλλη πληροφορια πανω σ'αυτο το θεμα?

Εχω το plus και σκεφτομαι να το αλλαξω αλλα περιμενα να δω διαφορα σχολια πρωτα και μετα να προχωησω.Οπως ειπε κι ενας φιλος παραπανω σε καθε γραμμη συμπεριφερεται διαφορετικα αλλα επειδη ειναι σε αρχικο σταδιο ακομα διαβαζω για διαφορα θεματακια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, HERTHAN είπε

Στο DNS επειδη διαβασα οτι η αλλαγη δεν λειτουργει υπαρχει καποια αλλη πληροφορια πανω σ'αυτο το θεμα?

Εχω το plus και σκεφτομαι να το αλλαξω αλλα περιμενα να δω διαφορα σχολια πρωτα και μετα να προχωησω.Οπως ειπε κι ενας φιλος παραπανω σε καθε γραμμη συμπεριφερεται διαφορετικα αλλα επειδη ειναι σε αρχικο σταδιο ακομα διαβαζω για διαφορα θεματακια.

δεν λειτουργεί, όπως δεν λειτουργεί και στο Smart,το plus σε εμένα σε 100αρα ήταν βράχος για μήνες,με μηδαμινά CRC,στο Η1600 μαζεύει μπόλικα χωρίς λόγο μάλλον διαφορετικού hardware η καμπίνα είναι Nokia Broadcom,ο συνχρονισμος ίδιος μου φάνηκε+-1mb αλλά μέσω του κινητού δεν με αφήνει να μπαίνω στο μενού του μόνο από υπολογιστή 😂.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...