Προς το περιεχόμενο

Starlink Megathread


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 282
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, PanozX said:

Παιδια σας ευχαριστω πολυ γιατ τις αμεσες απαντησεις!! το 60-80ms ειναι μια χαρα. εγω φοβαμαι το 150-200

Όχι μην ανησυχείς, δεν θα έχεις θέμα. Οτιδήποτε είναι πάνω από 100ms είναι στιγμιαίο spike που υπό φυσιολογικές συνθήκες δεν επαναλαμβάνεται συχνά, άντε μια φορά ανά 10-15 λεπτά ή πιο αραιά. Πάνω από 150ms δεν θυμάμαι να έχω δει ποτέ στα στατιστικά που παράγει το Starlink app.

Κάτι που μπορεί να αποτελέσει πρόβλημα είναι κυρίως νυχτερινές ώρες που γίνονται δοκιμές (συνήθως 3-5 τα ξημερώματα Ελλάδας), που μπορεί να πετύχεις 4-5 αποσυνδέσεις των 4-5 δευτερολέπτων έκαστη τα περισσότερα βράδια της εβδομάδας.

Την υπόλοιπη μέρα μπορεί να υπάρχουν errors (τυπικά 5-10 ανά ώρα το πολύ αλλά όχι όλες τις ώρες) που όμως κρατούν μισό με ένα δευτερόλεπτο και γίνονται αντιληπτά μόνο από εφαρμογές που είναι πολύ ευαίσθητες σε τέτοια προβλήματα (πχ. video/audio conferencing).

Γενικά δεν παίζω online πλέον αλλά μετά από 7 μήνες καθημερινής χρήσης θέματα έχω δει μόνο με conferencing και φυσικά όχι κάθε μέρα. Σε σχέση με την εναλλακτική των ούτε 10 Mbps, χίλιες φορές τα όποια ελάχιστα προβλήματα του Starlink.

Επίσης τα παραπάνω γενικά δεν επηρεάζονται από καιρό (συννεφιά ή βροχή), εκτός πια κι αν μιλάμε για θεομηνία. Ακόμα κι έτσι όμως, δεν έχει τύχει να δω διακοπή πάνω από 10-15 λεπτά και μιλάμε τώρα για ακραίες καταστάσεις, όχι απλής βροχής ή έστω καταιγίδας.

ps: άσχετο, αλλά από τότε που έβαλα το UPS σώθηκα. Μέχρι στιγμής έχει καταγράψει πάνω από 15 events σε λιγότερο από μήνα, με διακοπές ρεύματος των 1-2 δευτερολέπτων. Χωρίς το UPS το Starlink χρειαζόταν κάθε φορά 5+ λεπτά μέχρι να ξανασυνδεθεί, χώρια πόσες φορές αναγκαζόμουν να κάνω αλλεπάλληλα restart μέχρι να νιώσει (κυρίως στο πιάτο). Πλέον δεν το σκέπτομαι καν. Τις προάλλες έβρεχε και έκανε 5 στιγμιαίες διακοπές μέσα σε μισή ώρα. Δεν κατάλαβα τίποτα, η σύνδεση του laptop δεν έπεσε ούτε δευτερόλεπτο. Άγιο πράγμα το UPS.

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατι ακομα που θελω να ρωτησω εγω εδω που ειμαι δεν υπαρχει διευθυνση αν πω πχ <<αθηνα>> αοριστο δεν παιζει ρολο ετσι? απλ θα πω μια διευθυνση που θα μου ερθει ο εξοπλισμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι κυρίως σε ενδιαφέρει η διεύθυνση που θα παραλάβεις τον εξοπλισμό. Από εκεί και πέρα μέσω της εφαρμογής θα σετάρεις ακριβώς σε ποιο σημείο θα τον εγκαταστήσεις και το ευκολότερο είναι να χρησιμοποιήσεις γεωγραφικές συντεταγμένες, όχι διευθύνσεις, οδούς κλπ, ούτε καν τον χάρτη. 

Προσοχή όμως εκεί που έχεις σκοπό να βάλεις το Starlink, να καλύπτεται από την υπηρεσία και να έχει ελεύθερες θέσεις. Η ηπειρωτική Ελλάδα δεν έχει θέμα, ούτε η Αθήνα, αλλά ορισμένα νησιά του ανατολικού Αιγαίου κοντά στην Τουρκία δεν έχουν κάλυψη ακόμα.

Θεωρητικά αυτό το θέμα το έχεις ήδη λύσει όταν έκανες την παραγγελία, που σου ζητούσε στοιχεία για την τοποθεσία εγκατάστασης. Αν δεν γκρίνιαξε τότε, δεν θα έχει θέμα και τώρα. 

Επεξ/σία από nzeppos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τους τελευταιους μηνες ειμαι εξωτερικο για πρακτικη, και γυρισα 10 μερες Ελλαδα. Φυσικα οταν εφυγα τον Ιουλιο, ειχα κανει απενεργοποιηση να μην πληρωνω 60ρι καθε μηνα.

1 μερα πριν γυρισω απλα μπηκα στο προφιλ μου στην εφαρμογη και εκανα activate service. Ετσι απλα, με χρεωσε 48ε (ο ημερολογιακος μηνας χρεωσης εμενα ξεκιναγε πιο πριν αρα ειχα "χασει" μια περιοδο, και συνεπως με χρεωσε τη διαφορα σε ημερες).

 

Την επομενη οταν μπηκα σπιτι, ειχα ιντερνετ. Οταν ξαναεφυγα απο Ελλαδα, απενεργοποιηση ξανα, ετσι plug and play.

 

Δεν το περιμενα να ειναι τοσο απλη διαδικασια, αφηνω αυτη την πληροφορια εδω για οποιον ενδιαφερεται. Περιοχη Αθηνα αρα δεν υπαρχουν προβληματα διαθεσιμοτητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σωστά. Αν θέλεις ethernet πρέπει αναγκαστικά να πάρεις τον αντάπτορα. Η νέα γενιά router (που νομίζω δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμα) θα έχει ethernet port. 

Ο αντάπτορας πάντως κοστίζει 40 ευρώ για Ελλάδα. Το link που έβαλες είναι αμερικάνικο. 

Μία άλλη λύση ίσως θα ήταν extend του wifi του Starlink μέσω extender/repeater και μετά σύνδεση με καλώδιο, αλλά δεν νομίζω να είναι ιδανική και φυσικά θα πρέπει να περισσεύει κάποια τέτοια συσκευή. Οπότε καλύτερα adapter να τελειώνει η υπόθεση. 

Επεξ/σία από nzeppos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απ' όσο ξέρω το cgnat ισχύει ακόμα και απ' ότι φαίνεται θα παραμείνει. Νομίζω μόνο τα business/maritime plans δίνουν public IP, αλλά είναι αρκετά ακριβότερα.

Δεν ξέρω όμως τι παίζει με IPv6, γιατί για αυτή την περίπτωση κάπου διάβαζα ότι μπορεί να γίνει port forward στο Starlink αν έχουμε 3rd party router. Παλιότερα ήταν εξαίρεση αλλά νομίζω τώρα τελευταία δίνουν IPv6 σε περισσότερο κόσμο (εμένα πχ. φαίνεται να έχει αυτή τη στιγμή).

Διαφορετικά μόνο με VPN, που μάλλον είναι και η προτιμότερη λύση. Εκτός αν οι κάμερες και τα υπόλοιπα smart devices παίζουν μέσω cloud με πάροχο τον ίδιο τον κατασκευαστή, που πλέον είναι αρκετά συνηθισμένο.

Το voip πάντως νομίζω παίζει κανονικά, ειδικά με modulus που χρησιμοποιεί πολύς κόσμος στην Ελλάδα.

Επεξ/σία από nzeppos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 27/10/2023 at 12:43, nzeppos said:

Απ' όσο ξέρω το cgnat ισχύει ακόμα και απ' ότι φαίνεται θα παραμείνει. Νομίζω μόνο τα business/maritime plans δίνουν public IP, αλλά είναι αρκετά ακριβότερα.

Δεν ξέρω όμως τι παίζει με IPv6, γιατί για αυτή την περίπτωση κάπου διάβαζα ότι μπορεί να γίνει port forward στο Starlink αν έχουμε 3rd party router. Παλιότερα ήταν εξαίρεση αλλά νομίζω τώρα τελευταία δίνουν IPv6 σε περισσότερο κόσμο (εμένα πχ. φαίνεται να έχει αυτή τη στιγμή).

Διαφορετικά μόνο με VPN, που μάλλον είναι και η προτιμότερη λύση. Εκτός αν οι κάμερες και τα υπόλοιπα smart devices παίζουν μέσω cloud με πάροχο τον ίδιο τον κατασκευαστή, που πλέον είναι αρκετά συνηθισμένο.

Το voip πάντως νομίζω παίζει κανονικά, ειδικά με modulus που χρησιμοποιεί πολύς κόσμος στην Ελλάδα.

Έκανες κάποια διαδικασία για την IPv6 ή απλά μια μέρα την ενεργοποίησαν; Από που το βλέπεις ότι έχεις πάρει v6; (δεν έχω πρόσβαση για να δω κάτι τώρα)

Στην εφαρμογή δεν βλέπω κάτι, αν και νομίζω ότι το είχα κάνει bridge (ή όπως λέγεται).

Επεξ/σία από csontheline
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όχι δεν έχω κάνει κάτι. Αν παίρνει IPv6, το έχει κάνει από μόνο του και αν θυμάμαι καλά την IP την είχα τσεκάρει στα διάφορα site τύπου https://ipv6-test.com/. Δυστυχώς δεν μπορώ να ελέγξω τώρα λεπτομέρειες στο λάπτοπ (πχ. αν έχω  /64 μάσκα ή /56 που δίνει συνήθως το Starlink για ακόμα περισσότερες IP) γιατί είμαι σε VPN και έχω κλείσει και τον IPV6 client. Θα δοκιμάσω αργότερα. Στο κινητό πάντως φαίνεται μια χαρά.

Το σταδιακό rollout του IPV6 υποτίθεται φαίνεται στο https://starlinktrack.com/network/, αν και δεν ξέρω πόσο ακριβές ή ενημερωμένο είναι αφού αυτή τη στιγμή έχει υποστήριξη σχεδόν για όλες τις χώρες που δεν ξέρω αν ισχύει στην πράξη. Κάπου είχα διαβάσει ότι για να παίξει σωστά πρέπει ντε και σώνει να βάλεις 3rd party router, ενώ σε άλλες περιπτώσεις μία μέρα (ή βδομάδα) έπαιζε και μία όχι. Οπότε λογικά κάνουν ακόμα δοκιμές, αλλά ακόμα κι έτσι δεν ξέρω αν τις κάνουν παντού ή μόνο σε συγκεκριμένες περιοχές.

Γενικά δεν το έχω δοκιμάσει στην πράξη γιατί σε ό,τι smart συσκευή θέλω να συνδεθώ εκτός σπιτιού, το κάνω μέσω cloud και όχι απευθείας.

Επεξ/σία από nzeppos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...