Προς το περιεχόμενο

TCL TV γενική συζήτηση


Satzik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 888
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Κριτικη απο το skroutz :

https://www.skroutz.gr/s/36091993/TCL-Smart-Τηλεόραση-65-4K-UHD-QLED-65C635-HDR-2022.html#reviews

 

Καλη εικόνα (αν την κάνεις calibrate)
Καλός ήχος
Πολύ καλό το Google TV λογισμικό
Αλλά όταν πέζεις οποιοδήποτε video, όπως Netflix που έχει Dolby Vision
θα παρατηρήσεις ότι όταν αλλάζει μια σκηνή τότε φωτίζει όλη η οθόνη απότομα
Για αυτό χρειάστηκε να την γυρίσω πίσω
Κρίμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάπου διάβασα στο xda ότι υπάρχει και στις c735, c835 το θέμα με το dolbyvsion και δε συμβαίνει συνολικά. Κάποιες ταινίες με dolby παίζουν σωστά και κάποιες έχουν το θέμα με τη φωτεινότητα. To workaround που βρήκα για το dolbyvision content του netflix είναι να παίζω μέσα από το netflix app του ps5 και όχι της τηλεόρασης, μιας και το ps5 δεν υποστηρίζει dolby vision.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

επειδή ακόμα περιμένω τη δική μου και δε μπορώ να κάνω κάποια δοκιμή...

έχει δοκιμάσει κανείς το παρακάτω;

https://forum.xda-developers.com/t/tcl-c635-dolby-trouble.4482007/post-87843843

Επεξ/σία από thodoris1985
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, DionGR είπε

Netflix, VLC

Α οκ, netflix το εκοψα και εχω apple, disney, amazon και hbo απο vodafone. Αν εχει καποιοϛ θεμα με αυτεϛ τιϛ υπηρεσιεϛ αϛ γραψει κατι να μαθουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν έχω παρατηρήσει κάτι στο dolby vision ακόμα στην 735.. Πάντως νομίζω ότι από κάπου το ενεργοποίησα στην 735.. Δεν είναι default.. 

Αυτο που θέλω να ρωτήσω είναι πως μπορώ να βλέπω τις εφαρμογές σε μια γραμμή όταν είμαι πχ στα επίγεια κανάλια έτσι ώστε να μπορώ να πάω πχ στο disney χωρίς να πατήσω το κουμπί που σε πάει στο home.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπέρα σε λίγες μέρες έρχεται το έπιπλο τηλεόρασης και θα τοποθετησω την 65αρα c635, πιο πανω καποιος μου ειπε να κρατήσω την ηχομπαρα creative stage 2.1 που εχω. αλλη μια ερώτηση εχω το κλασικό tv box της Xiaomi mi box s, να το βαλω και στην tcl; ειμαι οκ με το λειτουργικό της τηλεόρασης η αφού το έχω να το βάλω;

Επεξ/σία από someone-
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους. Μήπως έχει κάποιος την 75"C735. Θα την παραλάβω αύριο και Θέλω να μου πει την απόσταση από τις κάτω τρύπες του vesa mount , μέχρι το πάνω μέρος της τηλεόρασης. Δεν μπορώ να την βρω πουθενά αυτή την πληροφορία. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, thodoris1985 είπε

επειδή ακόμα περιμένω τη δική μου και δε μπορώ να κάνω κάποια δοκιμή...

έχει δοκιμάσει κανείς το παρακάτω;

https://forum.xda-developers.com/t/tcl-c635-dolby-trouble.4482007/post-87843843

Αναφέρεται και σε άλλες τηλεοράσεις και μάλλον είναι κάποιο θέμα με το Netflix. Δε βρήκα άλλη ταινία με Dolby vision να δοκιμάσω ούτε στο prime ούτε στο Disney. Το hdr10 στο prime παίζει χωρίς θέμα. Κάπου σε φορούν για τις Hisense γράφουν ότι λύθηκε απενεργοποιούνται τη βελτίωση κίνησης αλλά εδώ δεν πρεπει να λύνει το θέμα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, someone- είπε

καλησπέρα σε λίγες μέρες έρχεται το έπιπλο τηλεόρασης και θα τοποθετησω την 65αρα c635, πιο πανω καποιος μου ειπε να κρατήσω την ηχομπαρα creative stage 2.1 που εχω. αλλη μια ερώτηση εχω το κλασικό tv box της Xiaomi mi box s, να το βαλω και στην tcl; ειμαι οκ με το λειτουργικό της τηλεόρασης η αφού το έχω να το βάλω;

Εγώ πάντως που εγκατέστησα Kodi,δε μου στριμαρει τα μεγάλα αρχεία.Μου γράφει ότι έχω αργή πηγή κάτι που δε θα έπρεπε με realdebrid.Οταν συνδέω το Shield, κανένα θέμα.Σα να μη παίρνει όλη την ταχύτητα της γραμμής η τηλεόραση,είτε WiFi είτε με καλώδιο συνδεδεμένη.Το speedtest πάντως δείχνει 210mbps ακατεβατα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Billie13 είπε

Εγώ πάντως που εγκατέστησα Kodi,δε μου στριμαρει τα μεγάλα αρχεία.Μου γράφει ότι έχω αργή πηγή κάτι που δε θα έπρεπε με realdebrid.Οταν συνδέω το Shield, κανένα θέμα.Σα να μη παίρνει όλη την ταχύτητα της γραμμής η τηλεόραση,είτε WiFi είτε με καλώδιο συνδεδεμένη.Το speedtest πάντως δείχνει 210mbps ακατεβατα.

χαχαχαχ 210mb??? 8-9 πιάνω σπίτι εγω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, giokspy είπε

Αναφέρεται και σε άλλες τηλεοράσεις και μάλλον είναι κάποιο θέμα με το Netflix. Δε βρήκα άλλη ταινία με Dolby vision να δοκιμάσω ούτε στο prime ούτε στο Disney. Το hdr10 στο prime παίζει χωρίς θέμα. Κάπου σε φορούν για τις Hisense γράφουν ότι λύθηκε απενεργοποιούνται τη βελτίωση κίνησης αλλά εδώ δεν πρεπει να λύνει το θέμα 

Στο disney εχει μια μεγαλη λιστα ταινιων οπωϛ οι πειρατεϛ τηϛ καραιβικηϛ, 7 ταινιεϛ star wars, mandalorian και πολλα αλλα που μπορειϛ να βρειϛ με μια αναζητηση στο διαδικτυο disney plus dolby vision full list.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, vangelis_k είπε

Στο disney εχει μια μεγαλη λιστα ταινιων οπωϛ οι πειρατεϛ τηϛ καραιβικηϛ, 7 ταινιεϛ star wars, mandalorian και πολλα αλλα που μπορειϛ να βρειϛ με μια αναζητηση στο διαδικτυο disney plus dolby vision full list.

Δοκίμασα και τους πειρατές της Καραϊβικής από το Disney και έχει το κουτί διό θέμα. Δοκίμασα και από το fire stick 1080p κ;ι το αποτέλεσμα είναι πολύ καλύτερο. Το upscaling κάνει πολύ καλή δουλειά. Πρέπει να στείλουμε ένα mail στην tcl να μας προτείνουν λύση για την απενεργοποίηση του Dolby vision

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα έλεγα να στείλουμε αλλά γαι  να το διορθώσουν και να δουλεύει όχι να απενεργοποιησουμε ένα χαρακτηριστικό που διαφημίζουν κι ολας Εγώ αν βρω χρόνο αύριο θα επικοινωνήσω κ τηλεφωνικά. Αν έχει χρόνο κ άλλος ας πάρει να μαζευτούν μπας κ δώσουν κάποια λύση 

Επεξ/σία από Satzik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...