Προς το περιεχόμενο

TCL TV γενική συζήτηση


Satzik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αδύνατον να πιάνει έστω και 70% την απόδοση ενως sony-samsung-Lg  επεξεργαστή εικόνας.

τηλεόραση καλή είναι αλλά έχει αρκετά κουσούρια που θέλουν χρόνια και τεχνογνωσία για να λυθούν.

και ναι είναι στην ίδια κατηγορία με τη hisense 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 898
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Λάθος έχεις. Και δεν ειναι μόνο ο επεξεργαστής σε μια tv. Και αν ψάξεις θα δεις ότι οι επεξεργαστές στις mid range που αναφέρεις δεν έχουν διαφορές 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, andreas-d είπε

αδύνατον να πιάνει έστω και 70% την απόδοση ενως sony-samsung-Lg  επεξεργαστή εικόνας.

τηλεόραση καλή είναι αλλά έχει αρκετά κουσούρια που θέλουν χρόνια και τεχνογνωσία για να λυθούν.

και ναι είναι στην ίδια κατηγορία με τη hisense 

ποιου μοντέλου samsung που κοστίζει πόσο; στα ίδια λεφτά σε samsung πχ (δε μετράω καν το payzy) παίρνεις samsung bu8000, η οποία είναι εντελώς entry level τηλεόραση. η σύγκριση πρέπει να γίνεται στο ίδιο budget. προφανώς η tcl c635 είναι χειρότερη από τη samsung q80b. έχει όμως και τα μισό κόστος.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://geex.x-kom.pl/recenzje/test-i-recenzja-tcl-55c635/

Εδώ λέει ότι φτιάχνεται σε εργοστάσιο στην πολωνία ("Assembled in Poland").

Από το google translate:

Αναφορά σε κείμενο

TCL 55C635X1  (hereinafter referred to as 55C635 for simplicity) is an LCD TV with a screen resolution of 3840 by 2160 pixels. The TV worked under the control of the software version V8-R51MT05-LF1V477.020694 and Android 11 (Google TV). It was produced in the Polish TCL factory in Żyrardów, and the tested copy came from the x-kom store.

https://tclpoland.com/en/about-us/

https://www.yicaiglobal.com/news/chinese-tv-producer-tcl-plans-to-double-production-at-its-plant-in-poland

 

Επίσης λέει ότι δεν είναι κανονική QLED γιατί χρησιμοποιεί μόνο ένα quantum dot ανά πίξελ από ότι κατάλαβα.

Αναφορά σε κείμενο

As in the 43-inch model, a hybrid method was used to convert the blue light from the backlight. The conversion to green is carried out mainly by quantum dots, and the conversion to red is carried out by the TriGain phosphor (PFS/KSF). This means that the 55C635 is not a typical "full" QLED, but at most a "half-QLED", because it does not use two types of quantum dots, as in typical QLEDs. This is not surprising and new in this class - competing Dual LED TVs also use "mono-chromatic" quantum dots to reduce costs.

Αλλά το συμπέρασμα είναι και πάλι ότι αξίζειτα λεφτά της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα, μια γνωμη για TCL C635 και TCL P635; Η αληθεια ειναι οτι θα ηθελα να κρατησω χαμηλα το budget αλλα αν αξιζει η C635 τα παραπανω λεφτα why not
Επισης, με προβληματιζει και το θεμα που εχει με το Dolby Vision η C635

Επεξ/σία από wh1t3r0se
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, wh1t3r0se είπε

Καλησπερα, μια γνωμη για TCL C635 και TCL P635; Η αληθεια ειναι οτι θα ηθελα να κρατησω χαμηλα το budget αλλα αν αξιζει η C635 τα παραπανω λεφτα why not

Αν έχεις δυνατότητα να πας στη σειρά C τότε δε χώρα συζήτηση παίρνεις τη C. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να με συγχωρήσουν οι moderators για το cross posting…

Επειδή βλέπω μεγάλο ενδιαφέρον για την TCL 55c635:

την πήρα, άψογη σε όλα και εντυπωσιακή σε σχέση με την τιμή, αλλά μου έπεσε κομματάκι… μεγάλη και θα πάω στην 50άρα.

Όποιος λοιπόν μένει Ηράκλειο Κρήτης κ ενδιαφέρεται για TV με 5-6 ώρες λειτουργίας, ας μου στείλει π.μ….

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, bahamut zero είπε

ποιου μοντέλου samsung που κοστίζει πόσο; στα ίδια λεφτά σε samsung πχ (δε μετράω καν το payzy) παίρνεις samsung bu8000, η οποία είναι εντελώς entry level τηλεόραση. η σύγκριση πρέπει να γίνεται στο ίδιο budget. προφανώς η tcl c635 είναι χειρότερη από τη samsung q80b. έχει όμως και τα μισό κόστος.

https://www.displayspecifications.com/en/comparison/57a223f1cd

ίδια κατηγορία 

τώρα αν εσύ θες το φιατακι να γίνει bmw εεε δε γίνεται.

50-60Hz panel έχει και ποιας εταιρείας δεν ξέρουμε.

δε λέω ότι δεν είναι καλή τίμια για 400€ αλλά μη τα ισοπεδώνουμε όλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μάλλον δε γνωρίζεις αρκετά. Η TCL φτιάχνει δικά της πάνελ και είναι 2η στον κόσμο  δεν αγοράζει φασόν. και έχω συγκρίνει και είχα κ samsung και philips και lg.Και ναι πάντα μιλάμε για κόστος κ τι προσφέρει Για hisence δεν έχω άποψη αλλά προτιμώ google tv από vidaa. Και βλέπεις κ μια μεγάλη διαφορά σ αυτές που έβαλες. VA πάνελ η ΤCL IPS η άλλη. Εννοείται οποίος έχει το budjet θα πάει σε oled LG

Επεξ/σία από Satzik
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Satzik είπε

Μάλλον δε γνωρίζεις αρκετά. Η TCL φτιάχνει δικά της πάνελ και είναι 2η στον κόσμο  δεν αγοράζει φασόν. και έχω συγκρίνει και είχα κ samsung και philips και lg.Και ναι πάντα μιλάμε για κόστος κ τι προσφέρει Για hisence δεν έχω άποψη αλλά προτιμώ google tv από vidaa. Και βλέπεις κ μια μεγάλη διαφορά σ αυτές που έβαλες. VA πάνελ η ΤCL IPS η άλλη. Εννοείται οποίος έχει το budjet θα πάει σε oled LG

το google tv εγώ δε το βάζω στο παιχνίδι είναι ένα εξάρτημα 20-30€ για κάποιον που εξαρτάται από αυτό. όσο για το panel γούστα είναι δεν υπάρχει καλύτερο και χειρότερο φυσικά για καθημερινή θέαση αρκετές ώρες της ημέρας το ips είναι κορυφή. όσο για τον επεξεργαστή εικόνας δεν μου απάντησες. 

όλες αυτές του 500€ είναι ίδιες tcl f&u turbox telefunken hisense όλες στο ίδιο καζάνι βράζουν.

στην Αμερική είναι άλλη tcl και άλλες εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οκ. Αφού βάζεις στο ίδιο καζάνι όλα αυτά δε χρειάζεται να απαντήσω σε κάτι.....Ναι συμφωνώ για την Αμερική έτσι είναι εκεί όμως έχουν Roku λειτουργικό. Αν είναι να πάρεις κάτι κ να λες αλλά 30 ευρώ να βάλω αυτό αλλά 30 ευρώ εκείνο τότε...; πας κατευθείαν σ αυτό που το χει 

Επεξ/σία από Satzik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει κανείς αναπαραγάγει αρχεία μέσω NAS. Την έχω συνδεσει μέσω του router σε ένα Zyxel NSA 310 και ενώ η Samsung έπαιζε κανονικά τους υπότιτλους, εδώ αρνείται πεισματικά (αν και έχω δοκιμάσει να αλλάξω κωδικοποίηση μπας και). Έχει κανεις καμιά ιδέα; Αναφέρομαι στην 65P635.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, VonLoutsos είπε

Έχει κανείς αναπαραγάγει αρχεία μέσω NAS. Την έχω συνδεσει μέσω του router σε ένα Zyxel NSA 310 και ενώ η Samsung έπαιζε κανονικά τους υπότιτλους, εδώ αρνείται πεισματικά (αν και έχω δοκιμάσει να αλλάξω κωδικοποίηση μπας και). Έχει κανεις καμιά ιδέα; Αναφέρομαι στην 65P635.

Οι υποτιτλοι ειναι ενσωματωμενοι ή σε αλλο αρχειο; Αν ειναι σε αλλο αρχειο δοκιμασε να μην υπαρχει κενο " " στο ονομα του αρχειου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...