Προς το περιεχόμενο

TCL TV γενική συζήτηση


Satzik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, giokspy είπε

Δοκίμασα και τους πειρατές της Καραϊβικής από το Disney και έχει το κουτί διό θέμα. Δοκίμασα και από το fire stick 1080p κ;ι το αποτέλεσμα είναι πολύ καλύτερο. Το upscaling κάνει πολύ καλή δουλειά. Πρέπει να στείλουμε ένα mail στην tcl να μας προτείνουν λύση για την απενεργοποίηση του Dolby vision

Δυστυχωϛ μεχρι τιϛ 9 Ιανουαριου δε θα εχω προσβαση στην τιβι λογω διακοπων ωστε να δω και εγω αν εχω θεμα. Στιϛ λιγεϛ ωρεϛ που τη δουλεψα ειδα ενα επεισοδιο απο το echo 3 τηϛ apple και λιγο απο star wars χωριϛ κανενα απολυτωϛ προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 888
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Σήμερα ήρθε και σε εμένα η 75c735.

Διαπίστωσα ότι χτυπώντας ελαφρά με το δάχτυλο σε οποιοδήποτε σημείο ή κουνώντας την τηλεόραση κάνει αυτόν τον ήχο σαν κάτι ταλαντώνεται εκεί μέσα. Μήπως λόγω του VA panel που φοράει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό είναι και υπάρχει εύκολο workaround, το οποίο πράγματι δουλεύει και διαρκεί μέχρι να χάσει το ρεύμα η τηλεόραση (aka διακοπή ρεύματος). Το πόσταρε φίλος σε άλλο thread:

 

Screenshot_2022-12-27-10-58-56-022_com.webp

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, thodoris1985 είπε

Είναι αυτό που ανέβασα στη σελίδα 2 στο παρον thread, αλλά κανείς δεν δοκίμασε μέχρι τώρα

το δοκίμασα χθες. δουλεύει άψογα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δοκίμασα και γω σήμερα και δουλεύει.  Σας φαίνεται ότι πιξελιαζει η εικόνα στο Dolby vision? Τι παρατήρησα κυρίως στο prime αλλά πιθανόν να είναι θέμα δίκτυο αν και συνδέεται ασύρματα στο 5ghz με το ρούτερ 4-5 μέτρα μπροστά και ορατό. Σε μέτρηση βέβαια μου βγάζει 28mbps 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, giokspy είπε

Το δοκίμασα και γω σήμερα και δουλεύει.  Σας φαίνεται ότι πιξελιαζει η εικόνα στο Dolby vision? Τι παρατήρησα κυρίως στο prime αλλά πιθανόν να είναι θέμα δίκτυο αν και συνδέεται ασύρματα στο 5ghz με το ρούτερ 4-5 μέτρα μπροστά και ορατό. Σε μέτρηση βέβαια μου βγάζει 28mbps 

με οπτική 100στάρα η εικόνα είναι τέλεια στο dolby. έχω τεστάρει dolbyvision περιεχόμενο μέσω ps5 (το παίζει σε hdr) και native netflix app της τηλεόρασης και από άποψη ευκρίνειας η εικόνα είναι ίδια. δεν έχω κάνει μέτρηση ταχύτητας στην tv, θα το δοκιμάσω το απόγευμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, bahamut zero είπε

με οπτική 100στάρα η εικόνα είναι τέλεια στο dolby. έχω τεστάρει dolbyvision περιεχόμενο μέσω ps5 (το παίζει σε hdr) και native netflix app της τηλεόρασης και από άποψη ευκρίνειας η εικόνα είναι ίδια. δεν έχω κάνει μέτρηση ταχύτητας στην tv, θα το δοκιμάσω το απόγευμα.

Στο fire stick στην ίδια θέση πιάνει 48 και δεν έχει κανένα θέμα. Είναι βέβαια και 1080p. Δεν ξέρω γιατί η tv δε βρίσκει με τίποτα το 5ghz του κυρίου ρούτερ ενώ βλέπει κανονικά το 5ghz του συμπληρωματικού ρούτερ που έχω πιο κοντά. Νομίζω το wifi της δεν είναι αρκετά ισχυρό γιατί στην αρχή νόμιζα ότι υποστηρίζει μόνο 2.4 ghz. Ευτυχώς Τουλ;Χριστόν που παίζει με αυτό τον τρόπο γιατί ήμουν έτοιμος να πάρω το fire stick 4k

Επεξ/σία από giokspy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν στο θέμα του 5ghz είχα το ίδιο θέμα κ το ρουτερ είναι σχεδόν δίπλα. Η αλλαγή που έκανα  κ δούλεψε είναι να βάλω το ρουτερ να εκπέμπει στη μπάντα των 5ghz στα 20mhz μόνο κ αμέσως το είδε κ συνδέθηκα κ όλα καλά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είμαι περίεργος να δω πώς συνδέεται η δικιά μου και τι ταχύτητα πιάνει. το ρούτερ είναι το zte h1600 που δίνει πλέον η κοσμοτέ αλλά δεν επιλέγεις εσύ ποια μπάντα θα πάρεις. επιλέγει η κάθε συσκευή μόνη της, εκτός και αν την "αναγκάσεις".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, δεν είμαι expert στις τηλεορασεις για αυτό θέλω να ρωτήσω κάποιον σχετικό επειδή γίνεται μεγάλος ντόρος για τις TCL τηλεοράσεις και τώρα με την προσφορά της payzee όλοι θέλουν να πάρουν. Είναι δηλαδή καλύτερες από πχ μια Sony που θέλω να πάρω για το ps5 ? Η απλά είναι πιο φθηνή? Η ποιότητα της τεχνικά είναι ίση με αντίστοιχες από πιο μεγάλες εταιρείες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Taoustaoys είπε

Καλησπέρα, δεν είμαι expert στις τηλεορασεις για αυτό θέλω να ρωτήσω κάποιον σχετικό επειδή γίνεται μεγάλος ντόρος για τις TCL τηλεοράσεις και τώρα με την προσφορά της payzee όλοι θέλουν να πάρουν. Είναι δηλαδή καλύτερες από πχ μια Sony που θέλω να πάρω για το ps5 ? Η απλά είναι πιο φθηνή? Η ποιότητα της τεχνικά είναι ίση με αντίστοιχες από πιο μεγάλες εταιρείες?

δεν μπορεί να σου απαντήσει κανείς με τον τρόπο που το θέτεις. ποιο μοντέλο tcl σε σχέση με ποιο μοντέλο sony είναι το σωστό ερώτημα. το μόνο σίγουρο είναι ότι μιλάμε για τον βασιλιά του value for money. Πήρα προσωπικά 65ρα c635 στα 480 ευρώ. Ε σ αυτά τα χρήματα δεν έχει αντίπαλο. Ακόμα και στα 650 ευρώ που τη δίνει ο Γερμανός χωρίς το payzy είναι πολύ καλή τιμή γι' αυτό που παίρνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, bahamut zero είπε

δεν μπορεί να σου απαντήσει κανείς με τον τρόπο που το θέτεις. ποιο μοντέλο tcl σε σχέση με ποιο μοντέλο sony είναι το σωστό ερώτημα. το μόνο σίγουρο είναι ότι μιλάμε για τον βασιλιά του value for money. Πήρα προσωπικά 65ρα c635 στα 480 ευρώ. Ε σ αυτά τα χρήματα δεν έχει αντίπαλο. Ακόμα και στα 650 ευρώ που τη δίνει ο Γερμανός χωρίς το payzy είναι πολύ καλή τιμή γι' αυτό που παίρνεις.

Ε ναι σίγουρα όπως λες έτσι όπως το έθεσα δεν βγαίνει άκρη δίκιο έχεις, αυτό που θέλω να πω είναι ότι καταλαβαίνω πως είναι φθηνες σε όλα τους τα μοντέλα αλλά εκτός αυτού έχουν την ίδια ποιότητα με τις πιο γνωστές μάρκες? Σε κατασκευή και σε εικόνα κτλ? Έχω την εντύπωση πως είναι στην κατηγορία των τηλεοράσεων Hisense, Telefunken , jvc κτλ. Μια φθηνή λύση δηλαδή .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καμία σχέση είναι καλύτερη από τις samsung lg sony μεσαίας κατηγορίας σ αυτήν την τιμή  κ δε μπαίνει καν σε σύγκριση με τις τουρκικές που ανέφερες. Είναι σίγουρα best value. Τωρα σε oled αν πας αλλάζει αλλά μιλάμε για τριπλάσια χρήματα κ πάνω. Και Android tv που μόνο η Sony έχει. Ποιότητα κατασκευής δεν είναι μεγάλες οι διαφορές σ αυτά τα λεφτά πλέον αν κ από τη 65c635 που πήρα εγώ ικανοποιημένος είμαι σε σχέση με samsung q60 που έχει ο κουμπάρος μου είδαμε ότι η tcl είναι καλύτερη overall. Για hisense δεν έχω άποψη αλλά δε θα την έπαιρνα λόγω os. Εγώ προερχοναι από philips αρκετά καλή αλλά δεν είχε Android 

Επεξ/σία από Satzik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...