Προς το περιεχόμενο

TCL TV γενική συζήτηση


Satzik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 ώρες πριν, nasosto είπε

Τι εννοείς αγόρασες ρυθμίσεις;

Ένας τύπος που την έκανε review στο YouTube την καλιμπραρισε με επαγγελματικό εξοπλισμό κ εκτός από κάποιες βασικές ρυθμίσεις που δίνει δωρεάν, πουλάει τρία βιντεάκια με τις ρυθμίσεις για το πλήρες καλιμπραρισμα. Με 15 ευρουλακια τα τσίμπησα. Παραθέτω https://youtu.be/p3lsnk3ZASw σε άλλα σχετικο βίντεο δίνει free βασικές ρυθμίσεις και στην περιγραφή το λινκ για αγορά όλου του πακέτου.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 915
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Σορύ για το εκτός θέματος, πήγα να κάνω την αγορά της 55C635 τελικά στον Γερμανό φυσικά είναι μη διαθέσιμη και στο skroutz πήγε 540. Παίρνω πιο οικονομικά την παρακάτω με payzy. Αξίζει?

https://www.germanos.gr/product/televisions/televisions/55’’-58’’/samsung-qe55q60b-55-qled-4k-smart-tv-tileorasi/?productId=20413119&fname=&fvalue=

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, armagedwnn είπε

Σορύ για το εκτός θέματος, πήγα να κάνω την αγορά της 55C635 τελικά στον Γερμανό φυσικά είναι μη διαθέσιμη και στο skroutz πήγε 540. Παίρνω πιο οικονομικά την παρακάτω με payzy. Αξίζει?

https://www.germanos.gr/product/televisions/televisions/55’’-58’’/samsung-qe55q60b-55-qled-4k-smart-tv-tileorasi/?productId=20413119&fname=&fvalue=

φίλος σε προηγούμενη σελίδα (4, τελευταίο ποστ) αναφέρει ότι η c635 είναι καλύτερη σε σχέση με την Q60.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, armagedwnn είπε

Σορύ για το εκτός θέματος, πήγα να κάνω την αγορά της 55C635 τελικά στον Γερμανό φυσικά είναι μη διαθέσιμη και στο skroutz πήγε 540. Παίρνω πιο οικονομικά την παρακάτω με payzy. Αξίζει?

https://www.germanos.gr/product/televisions/televisions/55’’-58’’/samsung-qe55q60b-55-qled-4k-smart-tv-tileorasi/?productId=20413119&fname=&fvalue=

φιλε παρε τηλ στο γερμανο και πες με το κωδικο να σου πουν ποια μαγαζια την εχουν, εγω βρηκα ενα κομματι γερμανο νεα σμυρνη, πρεπει να εχει αλλο ενα γερμανο αγιας παρασκευης αν θυμαμαι καλα...παρε ενα τηλ και κρατησε την και πηγαινε να την τσιμπησεις...καλη η samsung αλλα ακριβοτερη

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, armagedwnn είπε

Σορύ για το εκτός θέματος, πήγα να κάνω την αγορά της 55C635 τελικά στον Γερμανό φυσικά είναι μη διαθέσιμη και στο skroutz πήγε 540. Παίρνω πιο οικονομικά την παρακάτω με payzy. Αξίζει?

https://www.germanos.gr/product/televisions/televisions/55’’-58’’/samsung-qe55q60b-55-qled-4k-smart-tv-tileorasi/?productId=20413119&fname=&fvalue=

Μακριά από edge LED τηλεοράσεις γενικά. Κοίτα αν βρεις με direct led local dimming 

https://www.kitele.com/el/tv-samsung-qe55q60b

https://www.kitele.com/el/tv-tcl-55c635

Η συγκεκριμένη που αναφέρεις έχει πολλά μείον 2 βασικά για μένα edge led δεν έχει hdmi 2.1

Επεξ/σία από Satzik
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τη σκεφτόμουν κι εγώ μια περίοδο είναι η αλήθεια την q60b γιατί ήταν εντός του budget μου αλλά με αποθάρρυναν αρκετοί, τόσο σε ελληνικά, όσο και διεθνή sites.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σας ευχαριστώ όλους νομίζω θα καταλήξω στην 55C735, νομίζω ενδύκνειτε πιο πολύ για gaming αλλά από το να δώσω 565 στο skroutz, με μεταφορικά για την 55C635. Μου βγαίνει 618 με payzy η 55C735 από τον Γερμανό, νομίζω αξίζει η διαφορά.

Επεξ/σία από armagedwnn
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εν το μεταξυ αλλαξα στο ρουτερ οπως αναφερεται πιο πανω για τα 5Ghz απο 80ghz σε 20ghz και πλεον το βλεπει μια χαρα και πιανει και καλη ταχυτητα 42-45Μbps οποτε μια χαρα παιζουν ολα τα 4Κ πλεον. Με προβληματιζει το ping που ειναι υψηλο 50-55 ακομα με με ethernet ενω στο pc βγαινει 12-13. Ισως φταιει η εφαρμογη μετρησης

Επεξ/σία από giokspy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, giokspy είπε

εν το μεταξυ αλλαξα στο ρουτερ οπως αναφερεται πιο πανω για τα 5Ghz απο 80ghz σε 20ghz και πλεον το βλεπει μια χαρα και πιανει και καλη ταχυτητα 42-45Μbps οποτε μια χαρα απιζουν ολα τα 4Κ πλεον. Με προβληματιζει το ping που ειναι υψηλο 50-55 ακομα με με ethernet ενω στο pc βγαινει 12-13. Ισως φταιει η εφαρμογη μετρησης

ποια εφαρμογη χρησιμοποιεις στην τηλεόραση για μετρησεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, giokspy είπε

εν το μεταξυ αλλαξα στο ρουτερ οπως αναφερεται πιο πανω για τα 5Ghz απο 80ghz σε 20ghz και πλεον το βλεπει μια χαρα και πιανει και καλη ταχυτητα 42-45Μbps οποτε μια χαρα παιζουν ολα τα 4Κ πλεον. Με προβληματιζει το ping που ειναι υψηλο 50-55 ακομα με με ethernet ενω στο pc βγαινει 12-13. Ισως φταιει η εφαρμογη μετρησης

Και εμένα δεν έβλεπε καθόλου το 5άρι και την σύνδεσα στο 2.4 προς το παρόν. Για netflix/yt καλά θα ναι πιστεύω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, xenos3 είπε

Και εμένα δεν έβλεπε καθόλου το 5άρι και την σύνδεσα στο 2.4 προς το παρόν. Για netflix/yt καλά θα ναι πιστεύω.

Σε μένα έπιανε τραγικές ταχύτητες στο 2.4. Με τη ρύθμιση που προτείνεται βλέπει κανονικά το 5ghz. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενική απορία και όποιος έχει εμπειρία μπορεί να πει. Με πήρα από τον Κωτσόβολο για να κάνω την επέκταση 5 ετούς εγγύησης στην τηλεόραση με έκπτωση 40% στα 55 Ευρώ χοντρικά. Έχει κάνει κανείς από εκει; Ένα δεκάευρω τον χρόνο είναι σχεδόν αλλά αν είναι να τρέχω δεν υπάρχει λόγος, προτιμώ να το φάω πακοτίνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, giokspy είπε

Σε μένα έπιανε τραγικές ταχύτητες στο 2.4. Με τη ρύθμιση που προτείνεται βλέπει κανονικά το 5ghz. 

η δικιά μου είδα χθες συνδέεται στο 2,4 αλλά πιάνει 60 download. δε βρίσκω τρόπο να την κάνω force να συνδέεται με το 5ghz. από την άλλη if it ain't broken...  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Bρηκα καποιοες ρυθμισεις calibration για την tcl c725 λογικα θα ισχυουν και για την c635 αφου ειναι ο αντικαταστατης της. Ειναι αυτες θα τις δοκιμασω μολις μπορεσω. Επισης βρηκα και αυτες αλλα δεν πρεπει να δουλευουν καλα στην c635

18 λεπτά πριν, bahamut zero είπε

η δικιά μου είδα χθες συνδέεται στο 2,4 αλλά πιάνει 60 download. δε βρίσκω τρόπο να την κάνω force να συνδέεται με το 5ghz. από την άλλη if it ain't broken...  

λογικα συνδεεται στο ισχυροτερο οποτε μαλλον θελει delete το 2,4. Ιδανικο το ethernet αλλα δε βολευει καθολου 

Επεξ/σία από giokspy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...