Προς το περιεχόμενο

TCL TV γενική συζήτηση


Satzik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Just now, wh1t3r0se said:

Οι υποτιτλοι ειναι ενσωματωμενοι ή σε αλλο αρχειο; Αν ειναι σε αλλο αρχειο δοκιμασε να μην υπαρχει κενο " " στο ονομα του αρχειου.

Είναι ξεχωριστό αρχείο .srt το οποίο έχει την ίδια ακριβώς ονομασία με το αρχείο αναπαραγωγής. Θεωρώ πως αν ηταν κάτι σχετικά με το όνομα δεν θα τους έπαιζε η 46F6400 η οποία είναι και κάποιας ηλικίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 900
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, andreas-d είπε

50-60Hz panel έχει και ποιας εταιρείας δεν ξέρουμε.

Αφού δεν ξέρεις γιατί κάνεις αυτή την κουβέντα?

Επίσης από πότε το VA πάνελ είναι ίδιο με το IPS?

Προσπαθώ να καταλάβω τι θες να πεις αλλά δεν βγάζω άκρη.

Η TCL είναι μια εταιρία που έχει σαν γνώμονα το VFM σε όλα της τα προϊόντα. Εσύ βλέπεις το QLED και συγκρίνεις την τηλεόραση αυτή με άλλες τον 1200 ευρώ. Και στο γράφουν ξεκάθαρα ότι δεν υπάρχει σύγκριση. 

Για τις άλλες εταιρίες (hicense) δεν μιλάω καν γιατί αν ήταν ίδιες δεν θα πουλούσε έτσι μόνο η tcl. Δείξε μου εσύ μια τηλεόραση 55'' στα 500 ευρώ να την προτιμήσω από την TCL γιατί πραγματικά θα παραγγείλω μία μέχρι την Παρασκευή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, armagedwnn είπε

Αφού δεν ξέρεις γιατί κάνεις αυτή την κουβέντα?

Επίσης από πότε το VA πάνελ είναι ίδιο με το IPS?

Προσπαθώ να καταλάβω τι θες να πεις αλλά δεν βγάζω άκρη.

Η TCL είναι μια εταιρία που έχει σαν γνώμονα το VFM σε όλα της τα προϊόντα. Εσύ βλέπεις το QLED και συγκρίνεις την τηλεόραση αυτή με άλλες τον 1200 ευρώ. Και στο γράφουν ξεκάθαρα ότι δεν υπάρχει σύγκριση. 

Για τις άλλες εταιρίες (hicense) δεν μιλάω καν γιατί αν ήταν ίδιες δεν θα πουλούσε έτσι μόνο η tcl. Δείξε μου εσύ μια τηλεόραση 55'' στα 500 ευρώ να την προτιμήσω από την TCL γιατί πραγματικά θα παραγγείλω μία μέχρι την Παρασκευή.

να τα πάρω από το τέλος:

που πουλάει σαν τρελή? στην Ελλάδα γιατί εδώ Γερμανία όχι.

όταν λέει qled με τη να την συγκρίνω?

τι δεν καταλαβαίνεις από αυτά που έγραψα?

έγραψα ότι είναι καλύτερο το ips? η ότι υπό προϋποθέσεις είναι καλύτερο γωνία θέασης φωτεινότητα τηλεοπτικό πρόγραμμα.

 

φυσικά και να την αγοράσεις η αντίδραση μου ηταν στο θέμα ποιότητας τεχνογνωσίας.

για 500€ είναι καλή μέχρι εκεί.  αλλά γράφτηκε ότι κάτι  sony  samsung  LG της μαμαει αυτό δεν υφίσταται. τέλος 

Επεξ/σία από andreas-d
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν είπε κανένας ότι τις μαμαει... Αλλά μέχρι 1000 ευρώ και η C635 και ειδικά η c735 δεν έχουν αντίπαλο. (δλδ ναι τις μαμαει). Τελος το off topic και τα versus από μένα 

Επεξ/σία από Satzik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Satzik είπε

Δεν είπε κανένας ότι τις μαμαει... Αλλά αν το θες κ έτσι ναι τις μαμαει ειδικά κάτι lg edge led(edge led το 2022) και κάτι Samsung  q60 και q70.Τελος

 

Η q70b είναι 100hz το panel της όχι 50-60hz της tcl. οπότε ξέχνα το. και έχει 755€ εδώ Γερμανία και δεν κάνει κάποια δευτερόλεπτα για να αλλάξει κανάλι.και πολλά ακόμα ούτε θα χρειαστεί να ψάχνεις στο ίντερνετ για να την φέρεις στα ίσια της. τη έβαλες στο ρεύμα και τέλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, andreas-d είπε

να τα πάρω από το τέλος:

που πουλάει σαν τρελή? στην Ελλάδα γιατί εδώ Γερμανία όχι.

όταν λέει qled με τη να την συγκρίνω?

τι δεν καταλαβαίνεις από αυτά που έγραψα?

έγραψα ότι είναι καλύτερο το ips? η ότι υπό προϋποθέσεις είναι καλύτερο γωνία θέασης φωτεινότητα τηλεοπτικό πρόγραμμα.

 

φυσικά και να την αγοράσεις η αντίδραση μου ηταν στο θέμα ποιότητας τεχνογνωσίας.

για 500€ είναι καλή μέχρι εκεί.  αλλά γράφτηκε ότι κάτι  sony  samsung  LG της μαμαει αυτό δεν υφίσταται. τέλος 

Ναι στην Ελλάδα πουλάει σαν τρελή γιατί εδώ η αγοραστική μας δύναμη τους περισσότερους μας κάνει να αναζητούμε σαν τρελοί τα vfm προϊόντα. Σε Ελληνικό σαϊτ γράφεις οπότε είναι δεδομένο, ούτε που με ενδιαφέρει τι κάνουν οι Γερμανοί αν θες αυτό μπες σε ένα φόρουμ Γερμανίας να τα γράψεις.

Έγραψες ότι δεν ξέρεις ποιας εταιρίας φοράει, αυτό σχολιάζω. Αφού δεν ξέρεις τι μου βάζεις μετά για να μου δείξεις ότι είναι ίδιο με της hisense? (ήταν το ένα VA το άλλο IPS).

Σου έγραψαν και πιο πίσω αλλά απ' ότι βλέπω διαβάζεις ότι σε συμφέρει, ότι δεν είναι κανονικό QLED. Αν ήμασταν εδώ να συγκρίνουμε τα προϊόντα από τους τίτλους θα στείλω την γιαγιά μου να μου ψωνίσει κάρτα γραφικών.

ΑΠΛΑ ΚΑΙ ΩΡΑΙΑ θέλω 55'' στα 500 βρές μου καλύτερη να την πάρω. ΜΠΟΡΕΙΣ?

Στα ** ο τίτλος, ή μάρκα ή τι κάνουν στην Γερμανία. Βρες μου και θα το κοιτάξω σοβαρά.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υποψηφιος αγοραστης της tcl 65 c635 αλλα θα περιμενω την επομενη χρονια (καποιο νεο μοντελο)γιατι η βαση της δεν χωρα στο επιπλο κι ο τοιχος ειναι αρκετα παλιος για να την κρεμασω( δεν θα αγορασω νεο επιπλο) εχω μια 55 4Κ led 5ετιας endry level αλλα οπως λενε κι καπιοι συνφορουμητες το μεγεθος μετραει.

Καθε καταναλωτης αγοραζει μια τηλεοραση για τους δικους του λογους κι αναγκες .

Ενας που βλεπει μονο επιγεια καναλια στην τηλεοραση δεν εχει κανενα λογο να παει σε 4κ  γιατι δεν θα βλεπει καλυτερη εικονα.

Ενας gamer exei λογο η tv να ειναι 100hrz και 4k για καλυτερη θεαση σε γρηγορες σκηνεςκαι ποιο ζωντανα χρωματα.

Η θεαση ταινιων dolby vision και hdr+ απαιτει τηλεορασεις προηγμενες τεχνολογικα και δεν προβαλουν σωστα ολες οι τηλεορασειςτο hdr η dolby vizion ασχετα αν αναφεροουν οτι το υποστηριζουν.Η αναπαραγωγη παιριεχομενου hdr σε αυτεςτις tv ειναι σκοτεινη ιδιος σε σκοτεινες σκηνες και με αλοιωμενα χρωματα .

Σε ενα σκοτεινο χωρο δεν βαζουμε tv με ips πανελ οπως κι σε ενα φωτεινο σαλονι tv με va πανελ.

Η _oled ειναι κορυφαιες σε ποιοτητα εικονας αλλα δεν τις αγοραζουμε για να βλεπουμε μονο mega κι antenna ουτε για οθονη υπολογιστη (λογο φαινομενου bern in)

η ποιοτητα της εικονας ειναι σημαντικη αλλα σε αποσταση 4-5 μετρων απο την τβ δεν θα δεις τις  διαφορες.

Δειτε τις αναγκες σας σε σχεση παντα με το διαθεσιμο baget κι αποφασιστε ,

Επεξ/σία από power_1
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, armagedwnn είπε

Ναι στην Ελλάδα πουλάει σαν τρελή γιατί εδώ η αγοραστική μας δύναμη τους περισσότερους μας κάνει να αναζητούμε σαν τρελοί τα vfm προϊόντα. Σε Ελληνικό σαϊτ γράφεις οπότε είναι δεδομένο, ούτε που με ενδιαφέρει τι κάνουν οι Γερμανοί αν θες αυτό μπες σε ένα φόρουμ Γερμανίας να τα γράψεις.

Έγραψες ότι δεν ξέρεις ποιας εταιρίας φοράει, αυτό σχολιάζω. Αφού δεν ξέρεις τι μου βάζεις μετά για να μου δείξεις ότι είναι ίδιο με της hisense? (ήταν το ένα VA το άλλο IPS).

Σου έγραψαν και πιο πίσω αλλά απ' ότι βλέπω διαβάζεις ότι σε συμφέρει, ότι δεν είναι κανονικό QLED. Αν ήμασταν εδώ να συγκρίνουμε τα προϊόντα από τους τίτλους θα στείλω την γιαγιά μου να μου ψωνίσει κάρτα γραφικών.

ΑΠΛΑ ΚΑΙ ΩΡΑΙΑ θέλω 55'' στα 500 βρές μου καλύτερη να την πάρω. ΜΠΟΡΕΙΣ?

Στα ** ο τίτλος, ή μάρκα ή τι κάνουν στην Γερμανία. Βρες μου και θα το κοιτάξω σοβαρά.

Ρε φίλε Έλληνας είμαι και εγώ και ξέρω σε ποιο σαιτ γράφω εδώ και πολλά χρόνια όσο για την αγοραστική δύναμη της Ελλάδας στα μηλοphone είμαστε πρώτοι σε αγορά και ερωτήσεις εκεί έχουμε χρήμα. Τελος παντων καλορίζικη σε όποιον την πήρε η πάρει καλές θεάσεις.

Επεξ/σία από andreas-d
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, andreas-d είπε

Ρε φίλε Έλληνας είμαι και εγώ και ξέρω σε ποιο σαιτ γράφω εδώ και πολλά χρόνια όσο για την αγοραστική δύναμη της Ελλάδας στα μηλοphone είμαστε πρώτοι σε αγορά και ερωτήσεις έχει έχουμε χρήμα. Τελος παντων καλορίζικη σε όποιον την πήρε η πάρει καλές θεάσεις.

Δεν σου είπα ότι δεν είσαι απλά δεν μπορούμε να την συγκρίνουμε με τις OLED & QLED της LG & Samsung, πόσο μάλλον με sony. Είναι μια οικονομική TV που στα λεφτά της αξίζει πάρα πολύ. Εννοείτε ότι κάνεις συμβιβασμούς αν την συγκρίνουμε με τηλεοράσεις των 1200 δεν τίθεται καν θέμα σύγκρισης. Δεν τις αποθεώνουμε απλά στην κατηγορία τους (χρηματικά) είναι καλύτερες από τους ανταγωνιστές.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φίλε μου εγώ πήρα την 65αρα c635 γιατί δεν μπορούσα να πάω στη c735. Δεν χρειάστηκε ούτε Internet να μπω να ρυθμίσω κατι και τα κανάλια αλλάζουν άμεσα. Η δε 75c735 έχει 999 αρχική κ με την προσφορά του Γερμανού 799 me 120hz και μέχρι 144hz σε pc και κονσόλα. Δε βρίσκω καλύτερη σε αυτά τα λεφτά σε χαρακτηριστικά και ίντσες όσο κ αν εψαξα. Δεν ξέρω πως θα πάει με τον καιρό αλλά εγώ κρίνω ως vfm να αξιζει

Η samsung που λες εσύ έχει η 55αρ τόσο. Οπότε για μένα δεν...Δεν ξέρω από που αντλείς τις πληροφορίες σου ενώ δεν έχεις tcl όπως είπες αλλά έχουν αρκετές ανακρίβειες 

Επεξ/σία από Satzik
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Satzik είπε

Φίλε μου εγώ πήρα την 65αρα c635 γιατί δεν μπορούσα να πάω στη c735. Δεν χρειάστηκε ούτε Internet να μπω να ρυθμίσω κατι και τα κανάλια αλλάζουν άμεσα. Η δε 75c735 έχει 999 αρχική κ με την προσφορά του Γερμανού 799 me 120hz και μέχρι 144hz σε pc και κονσόλα. Δε βρίσκω καλύτερη σε αυτά τα λεφτά σε χαρακτηριστικά και ίντσες όσο κ αν εψαξα. Δεν ξέρω πως θα πάει με τον καιρό αλλά εγώ κρίνω ως vfm να αξιζει

Η samsung που λες εσύ έχει η 55αρ τόσο. Οπότε για μένα δεν...Δεν ξέρω από που αντλείς τις πληροφορίες σου ενώ δεν έχεις tcl όπως είπες αλλά έχουν αρκετές ανακρίβειες 

https://www.amazon.de/Samsung-GQ55Q70BATXZG-Quantum-Processor-Xcelerator/dp/B09VTGQ3Z7/ref=mp_s_a_1_8?crid=4X51DYEI2V1O&keywords=qled+55+zoll&qid=1672241062&sprefix=qle%2Caps%2C125&sr=8-8

 

πάρε και μια νέο

https://www.amazon.de/Samsung-QN85B-GQ55QN85BATXZG-Quantum-Processor/dp/B09TRLJHFL/ref=mp_s_a_1_18?crid=4X51DYEI2V1O&keywords=qled+55+zoll&qid=1672241062&sprefix=qle%2Caps%2C125&sr=8-18

και με 799€  tcl

https://www.amazon.de/55C639-Premium-Clarity-All-housing-compatible/dp/B0B1Q7X85M/ref=mp_s_a_1_7?crid=4X51DYEI2V1O&keywords=qled%2B55%2Bzoll&qid=1672241062&sprefix=qle%2Caps%2C125&sr=8-7&th=1&psc=1

Επεξ/σία από andreas-d
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν μίλησα για τις πληροφορίες της samsung..... Για της tcl μίλησα που μας είπες . Και μου στέλνεις 55αρα όπως είπα στο 700+ όταν σου μίλησα για 75αρα c735 με 799 και η samsung βλέπω 75αρα 1700+ οπότε όσο καλύτερη κ ας πούμε να είναι μιλάμε σχεδόν 1000 ευρώ διαφορα.Αυτο το made for Germany τι εννοεί;

Ναι οκ όλες 55αρες..... Χαίρω πολυ

Δε συνεννοουμαστε μαλλον

Εδω η tcl 55c635 με την προσφορά βγαίνει 370 οπότε δεν βλέπω σύγκριση. Όλες η tv που λες είναι πολύ καλές δεν είναι όμως αυτό το θέμα μόνο. Μιλάμε για διάφορα χρημάτων και τι σου δίνει 

Επεξ/σία από Satzik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Satzik είπε

Αυτο το made for Germany τι εννοεί;

 

όλα τα νέα μοντέλα samsung πλέον εδώ Γερμανία είναι γερμανικής κατασκευής.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν έχω καταλάβει καν τι ακριβώς συζητάμε. κανείς δεν είπε ότι η tcl βάζει κάτω τις samsung, lg, sony κτλ γενικώς και αορίστως. λέμε ότι εντός του budget η c635 δεν έχει αντίπαλο. συγκρίνεις samsung q70b με tcl c635, τη στιγμή που στο ίδιο budget σε Ελλάδα τουλάχιστον παίρνεις samsung bu8000. ούτε καν samsung q60b. Με την payzy που την αγοράσαμε πολλοί αυτή την περίοδο, δεν βρίσκεις στον ανταγωνισμό τπτ συγκρίσιμο. Στα 480 σε Ελλάδα τι καλύτερο θα μπορούσα να πάρω; Στο vfm στεκόμαστε όλοι.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...