Προς το περιεχόμενο

TCL TV γενική συζήτηση


Satzik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο θέμα μας τώρα. 

Έκανα κ γω τη λύση που πρότεινε ο thodoris1985

από το xda για το dolby vision και όντως λειτουργεί. Πλέον έστρωσε όλα καλα

https://forum.xda-developers.com/t/tcl-c635-dolby-trouble.4482007/#post-87843843

Επεξ/σία από Satzik
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 998
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Από 65c835 απόλυτα ευχαριστημένος. Τρελή φωτεινότητα, εξαιρετικά μαύρα, τρομερά χρώματα.

Αγόρασα ρυθμίσεις για καλιμπραρισμα (οκ οχι το ιδανικό μιας και δεν είναι για το ακριβώς συγκεκριμένο πάνελ αλλά πιστεύω κάπου κοντά θα έρχονται).

Το μόνο παράπονο από το κατά τα άλλα ταχύτατο λογισμικό είναι ότι αν είσαι για παράδειγμα στην εφαρμογή της Disney κ βγεις κατά λάθος όταν επιστρέψεις δε σε πάει στην ταινία που έβλεπες, πρέπει να την διαλέξεις ξανά από την αρχή.

Τη χρησιμοποιώ για γιουτουμπ, και Disney+. Κανένα πρόβλημα me vision HDR κτλ, (βέβαια είχε πράγμα εκεί μέσα το καλιμπραρισμα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μοντέλο 65c365. Ηρθε σήμερα. Την σεταρα με το κινητο (google home) και μου κολαει το netflix και κανει ρεσταρτ η τηλεοραση.

Το εχει κανει και σε καποιον αλλον;

Λογω ασθενειας δεν εχω δοκιμασει αλλη εφαρμογή. Ουτε ρυθμισεις εχω προλαβει να πειραξω ακομα

Επεξ/σία από thodoris1985
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, thodoris1985 είπε

Μοντέλο 65c365. Ηρθε σήμερα. Την σεταρα με το κινητο (google home) και μου κολαει το netflix και κανει ρεσταρτ η τηλεοραση.

Το εχει κανει και σε καποιον αλλον;

Λογω ασθενειας δεν εχω δοκιμασει αλλη εφαρμογή. Ουτε ρυθμισεις εχω προλαβει να πειραξω ακομα

Δοκίμασε να κάνεις επαναφορά εργοστασιακων και κάνε το σεταρισμα από την τν χωρίς το google home. Εμένα με το google home δεν προχωρούσε και τα έκανα όλα χειροκίνητα στην τν

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Satzik αυτο ελεγα να κανω (εννοω χωρις το home). Η αληθεια ειναι οτι και σε εμενα κολλησε γιατι βγηκα εκτος δικτυου με το κινητό σε μια φαση και επρεπε να παω πισω στην αρχή , οποτε μπορεί κάπου να το χαλασα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Αντώνης Τ. είπε

Αγόρασα ρυθμίσεις για καλιμπραρισμα (οκ οχι το ιδανικό μιας και δεν είναι για το ακριβώς συγκεκριμένο πάνελ αλλά πιστεύω κάπου κοντά θα έρχονται).

Τι εννοείς αγόρασες ρυθμίσεις;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, wh1t3r0se είπε

Καλησπερα, μια γνωμη για TCL C635 και TCL P635; Η αληθεια ειναι οτι θα ηθελα να κρατησω χαμηλα το budget αλλα αν αξιζει η C635 τα παραπανω λεφτα why not
Επισης, με προβληματιζει και το θεμα που εχει με το Dolby Vision η C635

Ειναι ακόμα διαθέσιμη η p635; Η την έχεις κρατημένη; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πήρα την 75αρα.. Είχα 65αρα Samsung Q60. 

Η tcl σε όλα είναι καλύτερη. Απο από την εικόνα που μέχρι στιγμής δεν είχα θέμα με το dolby μέχρι και στα 4 hdmi 2.1 που έχει. 

Γρήγορη με goolge λειτουργικό σύστημα και 75αρα!!! Έψαχνα για Samsung αλλά είχαν +1000€ με αντίστοιχα χαρακτηριστικά. Οπότε πραγματικά για τα χρήματα της που  με τα - 200 € στα 799 πραγματικά δεν έχει αντίπαλο. Επίσης υπάρχουν πολλά βίντεο στο yt με ρυθμίσεις.. 

Επεξ/σία από @pnea1973
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ιδού κι ένα πρόχειρο συγκριτικό μεταξύ τών 3 μοντέλων ΤCL (55C735, 55C635 & 55C835). https://www.displayspecifications.com/en/comparison/7321204bb2

Σκέφτομαι κι εγώ τήν αγορά τήν 55C735 αλλά τα 245 επιπλέον ευρώ μού φαίνονται πολλά δεδομένου ότι έχει μόλις 330 nits! Όσα κι η C635 δηλαδή. Δεν γνωρίζω ωστόσο αν τα φτωχά (πλήν τίμια για τήν... τιμή τους) 330 nits κάνουν επαρκώς τήν δουλειά τους ή θα είναι (έστω και περιστασιακά) ελαφρώς σκοτεινή η tv... 

Επεξ/σία από astrolavosg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Αντώνης Τ. είπε

Από 65c835 απόλυτα ευχαριστημένος. Τρελή φωτεινότητα, εξαιρετικά μαύρα, τρομερά χρώματα.

Αγόρασα ρυθμίσεις για καλιμπραρισμα (οκ οχι το ιδανικό μιας και δεν είναι για το ακριβώς συγκεκριμένο πάνελ αλλά πιστεύω κάπου κοντά θα έρχονται).

Το μόνο παράπονο από το κατά τα άλλα ταχύτατο λογισμικό είναι ότι αν είσαι για παράδειγμα στην εφαρμογή της Disney κ βγεις κατά λάθος όταν επιστρέψεις δε σε πάει στην ταινία που έβλεπες, πρέπει να την διαλέξεις ξανά από την αρχή.

Τη χρησιμοποιώ για γιουτουμπ, και Disney+. Κανένα πρόβλημα me vision HDR κτλ, (βέβαια είχε πράγμα εκεί μέσα το καλιμπραρισμα)

Πόσο σου βγήκε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, Satzik είπε

Στο θέμα μας τώρα. 

Έκανα κ γω τη λύση που πρότεινε ο thodoris1985

από το xda για το dolby vision και όντως λειτουργεί. Πλέον έστρωσε όλα καλα

https://forum.xda-developers.com/t/tcl-c635-dolby-trouble.4482007/#post-87843843

Για λίγο λειτουργεί. Αν κλείσεις την tv θέλει πάλι από την αρχή. Στη δική μου τι κάνει και όταν αλλάζω το μενού όταν αλλάζω κανάλια και είναι μαύρο περίγραμμα σκοτεινιάζει. Προσωπικά έχω προβληματιστεί πολύ με την tν. Θα επικοινωνήσω με το service της tcl να δω αν είναι φυσιολογικό. Και αυτό με το Dolby vision απαράδεκτο και δεν ξέρω αν είναι σε όλες η σε κάποιες παρτίδες. Πάντως ακόμα και σε 1080p βλέποντας Netflix από το firestick lite η εικόνα είναι εξαιρετική τόσο που δε βλέπω αισθητη διαφορά με το Dolby vision. Το οποίο φυσικά ελατωσα από θερμό σε κανονικό να μην κιτρινιζει.

Προσωπικά απογοητεύτηκα από την tv μετά από το θέμα με το Dolby vision που δεν ξέρω αν άξιζε τελικά η αγορα της. Συγκριτικά με την lg της αδερφής μου που είναι φθηνή σειρά τουλάχιστον απενεργοποιείται το hdr οπότε το θέλεις. Και έχει και ένα ελαφρό ghosting στο κέντρο κάτω που δεν το περίμενα. Βέβαια 55αρα qled στα 375 μόνο κάτι tosiba βρίσκεις. Δεν ξέρω βέβαια αν είναι χειρότερη. 

15 ώρες πριν, power_1 είπε

Υποψηφιος αγοραστης της tcl 65 c635 αλλα θα περιμενω την επομενη χρονια (καποιο νεο μοντελο)γιατι η βαση της δεν χωρα στο επιπλο κι ο τοιχος ειναι αρκετα παλιος για να την κρεμασω( δεν θα αγορασω νεο επιπλο) εχω μια 55 4Κ led 5ετιας endry level αλλα οπως λενε κι καπιοι συνφορουμητες το μεγεθος μετραει.

Τα ποδαράκια μπαίνουν σε δύο θέσεις και στις εσωτερικές είναι αρκετά κεντρικά και λογικά χωράει στα περισσότερα επιπλα

Επεξ/σία από giokspy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, giokspy είπε

Για λίγο λειτουργεί. Αν κλείσεις την tv θέλει πάλι από την αρχή. Στη δική μου τι κάνει και όταν αλλάζω το μενού όταν αλλάζω κανάλια και είναι μαύρο περίγραμμα σκοτεινιάζει. Προσωπικά έχω προβληματιστεί πολύ με την tν. Θα επικοινωνήσω με το service της tcl να δω αν είναι φυσιολογικό. Και αυτό με το Dolby vision απαράδεκτο και δεν ξέρω αν είναι σε όλες η σε κάποιες παρτίδες. Πάντως ακόμα και σε 1080p βλέποντας Netflix από το firestick lite η εικόνα είναι εξαιρετική τόσο που δε βλέπω αισθητη διαφορά με το Dolby vision. Το οποίο φυσικά ελατωσα από θερμό σε κανονικό να μην κιτρινιζει.

Προσωπικά απογοητεύτηκα από την tv μετά από το θέμα με το Dolby vision που δεν ξέρω αν άξιζε τελικά η αγορα της. Συγκριτικά με την lg της αδερφής μου που είναι φθηνή σειρά τουλάχιστον απενεργοποιείται το hdr οπότε το θέλεις. Και έχει και ένα ελαφρό ghosting στο κέντρο κάτω που δεν το περίμενα. Βέβαια 55αρα qled στα 375 μόνο κάτι tosiba βρίσκεις. Δεν ξέρω βέβαια αν είναι χειρότερη. 

Τα ποδαράκια μπαίνουν σε δύο θέσεις και στις εσωτερικές είναι αρκετά κεντρικά και λογικά χωράει στα περισσότερα επιπλα

σε αυτό που λες για το hotfix κλείνεις την τηλεόραση τελείως; δηλαδη πρατεταμενο press του power button και shutdown? γιατι αν τη βαλεις σε standby mode (πατάς το power μια φορά) το hotfix παραμένει. το καλιμπράρισμα πάει όντως στο θερμό σε αρκετά modes, όχι μόνο σε dolbyvision. και στο movies κάνει τα ίδια αλλά δεν είναι κάτι, το διορθώνεις και το πας εκεί που θες. είναι και θέμα γούστου. Από αυτά που αναφέρεις θα κοιτούσα το θέμα του ghosting με το service. η δικιά μου πχ δεν έχει κάποιο τέτοιο θέμα. μου κάνει εντύπωση δηλαδή που το λές γιατί δοκίμασα να παίξω παιχνίδι σε 120fps (2k ανάλυση προφανώς) και η τηλεόραση ακολουθούσε την κίνηση κανονικά. συμπτωματικά την παρήγγειλε χθες φίλος μου (65c635) επομένως είμαι περίεργος να δω το panel του σε σύγκριση με το δικό μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, bahamut zero είπε

σε αυτό που λες για το hotfix κλείνεις την τηλεόραση τελείως; δηλαδη πρατεταμενο press του power button και shutdown? γιατι αν τη βαλεις σε standby mode (πατάς το power μια φορά) το hotfix παραμένει. το καλιμπράρισμα πάει όντως στο θερμό σε αρκετά modes, όχι μόνο σε dolbyvision. και στο movies κάνει τα ίδια αλλά δεν είναι κάτι, το διορθώνεις και το πας εκεί που θες. είναι και θέμα γούστου. Από αυτά που αναφέρεις θα κοιτούσα το θέμα του ghosting με το service. η δικιά μου πχ δεν έχει κάποιο τέτοιο θέμα. μου κάνει εντύπωση δηλαδή που το λές γιατί δοκίμασα να παίξω παιχνίδι σε 120fps (2k ανάλυση προφανώς) και η τηλεόραση ακολουθούσε την κίνηση κανονικά. συμπτωματικά την παρήγγειλε χθες φίλος μου (65c635) επομένως είμαι περίεργος να δω το panel του σε σύγκριση με το δικό μου. 

Ναι την κλεινω τελειως. Οσο για το ghosting δεν ειμαι σιγουρος. Απενεργοποιησα και τη βελτιωση κινησης μηπως και φτιαξει το dolby vision και μπορει να φταιει αυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@giokspy νομιζω οτι το αναφερει εκει με το fix, οτι δεν πρεπει να κλεισεις τελειως την τηλεοραση όπως επισης και αν πεσει το ρευμα.

Θα ηταν καλο να στειλουμε ολοι σχετικα με το θεμα στην tcl για να πιεσουμε να βγαλει fix σε επομενο update

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...