Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5/Pro Topic v4


Praetorian
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC ή με smartphones, στον βαθμό του εφικτού, καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξερω τιποτε, οταν αγορασα το δικο μου ps5 ειχε ενα μεγαλλοοο "8Κ" στην κουτα του, τυπωμενο σαν αυτοκολλητο επιδειξης, με λαμπειριζοντα χρυσα γραμματα... 😋
 

  • Haha 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Πραγματικά, δεν καταλαβαίνω το κόλλημα με το 8k. Σε όλα τα polls που έχουν γίνει, και θυμάμαι, σε reddit και διάφορα sites έβγαινε με διαφορά ότι ο κόσμος προτιμάει 60fps από μεγαλύτερη ανάλυση. Γιατί δεν στοχεύουν σε 4k60; Και δεν νομίζω ότι τα πιο πολλά παιχνίδια είναι CPU bound... μάλλον GPU είναι. Ας είναι και με frame generation (άμα έχει το PSSR) στα CPU bound.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πώς φαντάζομαι το Power Point του executive της Sony που προσπαθεί να αναλύσει και να εξηγήσει την ανάγκη για νέα εντυπωσιακά resolutions στα νέα μοντέλα.

IMG_5863.jpeg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, nick_souvlaki είπε

Πραγματικά, δεν καταλαβαίνω το κόλλημα με το 8k. Σε όλα τα polls που έχουν γίνει, και θυμάμαι, σε reddit και διάφορα sites έβγαινε με διαφορά ότι ο κόσμος προτιμάει 60fps από μεγαλύτερη ανάλυση. Γιατί δεν στοχεύουν σε 4k60; Και δεν νομίζω ότι τα πιο πολλά παιχνίδια είναι CPU bound... μάλλον GPU είναι. Ας είναι και με frame generation (άμα έχει το PSSR) στα CPU bound.

Marketing trick;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, fagoura είπε

Δεν ξερω τιποτε, οταν αγορασα το δικο μου ps5 ειχε ενα μεγαλλοοο "8Κ" στην κουτα του, τυπωμενο σαν αυτοκολλητο επιδειξης, με λαμπειριζοντα χρυσα γραμματα... 😋
 

Σωστός, ακόμη και το 4k/120 δεν ήταν αληθές. Αυτό το λέγαμε από τότε ότι δεν πρόκειται να ισχύσει.

Άλλο αυτό και άλλο το γεγονός ότι προσπαθούν για καλύτερες επιδόσεις.

Επεξ/σία από Armoral
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιανεστε με νουμερα. Ναι, θελουν να πετυχουν 8k@30 για να πιασουν και τα 4k@60. Και επειδη δοθηκε ως παραδειγμα τα mp των κινητων, προσφανως οσο ανεβαινουν, επωφελουνται οι μικροτερες αναλυσεις οπου μεχρι πριν εβγαζαν χειροτερες φωτο/βιντεο χαμηλοτερης αναλυσης/οχι πολλα fps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Πιανεστε με νουμερα. Ναι, θελουν να πετυχουν 8k@30 για να πιασουν και τα 4k@60. Και επειδη δοθηκε ως παραδειγμα τα mp των κινητων, προσφανως οσο ανεβαινουν, επωφελουνται οι μικροτερες αναλυσεις οπου μεχρι πριν εβγαζαν χειροτερες φωτο/βιντεο χαμηλοτερης αναλυσης/οχι πολλα fps

Παντως για χρονια ολοκληρα μας ζαλισαν τα @@  με τα mp μεχρι που καταλαβαν οτι αλλα πραγματα παιζουν μεγαλυτερο ρολο οπως το focus το software κτλ.

Τι μου θυμιζει τι μου θυμιζει…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Δυστυχώς δεν υπάρχει ''άνετο 60άρι'' ούτε με 4090 και 14900Κ όπως το πάνε οι devs τελευταία με τα unoptimized ports.

Μόνο με full raytracing υπάρχουν θέματα με τα 60 fps. Με DLSS2 και FG όλα λύνονται. Αυτό ελπίζουμε να δούμε και στις κονσόλες. Έστω και με AMD hardware.

Και ένα νέο RPG με launch στις 8 Μαρτίου. Υπάρχει και διαθέσιμο demo.

8.7 στο Metacritic. 9 στο Edge magazine από ότι λένε. 

Επεξ/σία από Armoral
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο φιλη πριν λιγο ετσι οπως το εστειλε στο κινητο:
"
Ο μικρός έχει το ps5 από τα τέλη Σεπτεμβρίου . Το προσέχει πολύ. Ξαφνικά τις τελευταίες μέρες εκεί που μπορεί να παίζει λέει απενεργοποιήστε την κονσόλα γιατί έχει ζεσταθεί πολύ. Αυτό συμπίπτει με το ότι εγώ είχα συνδέσει ένα καλώδιο κ φόρτιζα το iPhone , μπορεί αυτό να έκανε ζημιά; Όταν έλεγε ότι έχει ζεσταθεί η κονσόλα δεν ήταν παράλληλα με τη φόρτιση, αλλά  το καλώδιο ήταν συνδεδεμένο. Τώρα το εχω αφαιρέσει το καλώδιο κ το ps λειτουργεί κανονικά προς το παρόν. Εχω κάνει εγώ την πατάτα; Να το στείλω στην αντιπροσωπία για ελέγχο;
"
Τι λετε? Καποια ιδεα?
Προσωπικα δεν καταλαβαινω γιατι να εχει θεμα, αλλα ουτε iphone εχω, ουτε φορτιζω κινητο στην κονσολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, nek4d είπε

Απο φιλη πριν λιγο ετσι οπως το εστειλε στο κινητο:
"
Ο μικρός έχει το ps5 από τα τέλη Σεπτεμβρίου . Το προσέχει πολύ. Ξαφνικά τις τελευταίες μέρες εκεί που μπορεί να παίζει λέει απενεργοποιήστε την κονσόλα γιατί έχει ζεσταθεί πολύ. Αυτό συμπίπτει με το ότι εγώ είχα συνδέσει ένα καλώδιο κ φόρτιζα το iPhone , μπορεί αυτό να έκανε ζημιά; Όταν έλεγε ότι έχει ζεσταθεί η κονσόλα δεν ήταν παράλληλα με τη φόρτιση, αλλά  το καλώδιο ήταν συνδεδεμένο. Τώρα το εχω αφαιρέσει το καλώδιο κ το ps λειτουργεί κανονικά προς το παρόν. Εχω κάνει εγώ την πατάτα; Να το στείλω στην αντιπροσωπία για ελέγχο;
"
Τι λετε? Καποια ιδεα?
Προσωπικα δεν καταλαβαινω γιατι να εχει θεμα, αλλα ουτε iphone εχω, ουτε φορτιζω κινητο στην κονσολα.

Μπορεί να ζεστάθηκε κάνα τσιπ που σχετίζεται με τις θύρες μπροστά. Στο δικό μου είχα παρατηρήσει ότι αν παίζω και φορτίζω ,το καλώδιο (μπροστά ) ήταν αρκετά ζεστό χωρίς λόγο , φορτίζω το χειριστήριο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...