Προς το περιεχόμενο

The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom [Switch]


Malthador

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να ρωτήσω κάτι σχετικά με τη σειρά στις περιοχές

Spoiler

Μετά το πρώτο quest στα depths σου δίνει το quest που σε στέλνει στις 4 γωνιές του χάρτη αλλά επισημαίνει οτι σημαντικό είναι και το Kakariko village. Κατά τη γνώμη σας καλύτερα να συνεχίσω προς Ruto ή Kakariko?

 

Επεξ/σία από bad_freddy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλή ερώτηση: Ψοφάτε και εσείς περίπου 10 φορές την ώρα μέχρι τώρα, ή εγώ απλά αποφάσισα να εξερευνησω τον κόσμο πολύ νωρίς;

Πολύ Onehitιά πέφτει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, papp0us είπε

Απλή ερώτηση: Ψοφάτε και εσείς περίπου 10 φορές την ώρα μέχρι τώρα, ή εγώ απλά αποφάσισα να εξερευνησω τον κόσμο πολύ νωρίς;

Πολύ Onehitιά πέφτει.

Οι πρώτες ώρες στα Zelda πάντα έτσι είναι λόγω low health.

Εγώ ως επί το πλείστον αποφεύγω τα fights και απλά εξερευνώ, μέχρι να κάνω κάποια shrines και να ανεβάσω stats. Έτσι κι αλλιώς από το combat αυτό καθεαυτό δεν ανεβάζεις stats, παρά μόνο φαρμάρεις parts τα οποία στην αρχή είναι κάπως περιττά.

Επεξ/σία από Charismo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

 

10 ώρες πριν, bad_freddy είπε

Να ρωτήσω κάτι σχετικά με τη σειρά στις περιοχές

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Μετά το πρώτο quest στα depths σου δίνει το quest που σε στέλνει στις 4 γωνιές του χάρτη αλλά επισημαίνει οτι σημαντικό είναι και το Kakariko village. Κατά τη γνώμη σας καλύτερα να συνεχίσω προς Ruto ή Kakariko?

 

Εννοειται κανεις οτι γουσταρεις.Εγω πηγα προς ruto γιατι ηθελα να προχωρησω λιγο το main story.Eννοειται βεβαια οτι πηγα προς αλλες μεριες καθως εβλεπα αρκετα ενδιαφεροντα πραγματα.Παντως ισως ειναι καλο να πας προς ruto καθως εχει καποιους σημαντικους,παλιους γνωριμους npcs.Eιδικα τον εναν θεωρειται απαραιτητος θα ελεγα.Προσεξε εγω δεν εχω φτασει καν εκει .Αυτοι που αναφερω ειναι στην αρχη της διαδρομης

9 ώρες πριν, papp0us είπε

Απλή ερώτηση: Ψοφάτε και εσείς περίπου 10 φορές την ώρα μέχρι τώρα, ή εγώ απλά αποφάσισα να εξερευνησω τον κόσμο πολύ νωρίς;

Πολύ Onehitιά πέφτει.

 

59 λεπτά πριν, Charismo είπε

Οι πρώτες ώρες στα Zelda πάντα έτσι είναι λόγω low health.

Εγώ ως επί το πλείστον αποφεύγω τα fights και απλά εξερευνώ, μέχρι να κάνω κάποια shrines και να ανεβάσω stats. Έτσι κι αλλιώς από το combat αυτό καθεαυτό δεν ανεβάζεις stats, παρά μόνο φαρμάρεις parts τα οποία στην αρχή είναι κάπως περιττά.

Αυτο ακριβως πολυ ψοφος.Συναντησα κιολας και εναν πολυ δυσκολο,αλλα γνωριμο εχθρο.Δυστηχως αναγκαστηκα να τον παρατησω για αργοτερα .Tα οπλα μου δεν εκαναν αρκετα damage.

Επεξ/σία από dekulinkgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, logistoulis είπε

Παιδιά κρατάει άλογα από το προηγούμενο save στους σταύλους;

Ναι. Στο πρώτο visit στο αναφέρει και τα φέρνει όλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Charismo είπε

Ναι. Στο πρώτο visit στο αναφέρει και τα φέρνει όλα.

Ξέρει κανείς τι γίνεται αν εμφανιστεί save αφού έχω ξεκινήσει το παιχνίδι; Είχα τερματίσει το BotW σε διαφορετικό Switch και δεν έχω μεταφέρει ακόμα τα saves μου στο καινούριο, σκοπεύω όμως να το κάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, liakos18 είπε

Ξέρει κανείς τι γίνεται αν εμφανιστεί save αφού έχω ξεκινήσει το παιχνίδι; Είχα τερματίσει το BotW σε διαφορετικό Switch και δεν έχω μεταφέρει ακόμα τα saves μου στο καινούριο, σκοπεύω όμως να το κάνω.

Θεωρητικά πάλι πρέπει να δει το save.

Στην πράξη δεν το έχω κάνει, καθώς το δικό μου save του BOTW προυπήρχε του TOTK, αλλά δεν βρίσκω το λόγο να μην το αναγνωρίσει και να μην σου φέρει το στάβλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε 65 αρα LG OLED μια χαρά άμορφο είναι. Πρέπει να ανεβάσεις οξύτητα πάνω από 30 για να φύγει η θολούρα.

Εντάξει δεν είναι ELDEN RING αλλά μετά από 30 λεπτά συνηθίζεις τα 30 fps και δεν ασχολείσαι καθόλου με τα γραφικά, είναι τέτοια παιχνιδαρα που δεν έχει σημασία.

Πολύ πιο ωραία από το να παίζεις handheld και τα χρώματα υπέροχα στηn μεγάλη OLED.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, bad_freddy είπε

Να ρωτήσω κάτι σχετικά με τη σειρά στις περιοχές

  Απόκρυψη περιεχομένων

Μετά το πρώτο quest στα depths σου δίνει το quest που σε στέλνει στις 4 γωνιές του χάρτη αλλά επισημαίνει οτι σημαντικό είναι και το Kakariko village. Κατά τη γνώμη σας καλύτερα να συνεχίσω προς Ruto ή Kakariko?

 

Spoiler

Δε νομίζω ότι έχει ιδιαίτερη σημασία, έτσι κι αλλιώς η εξερεύνηση είναι το πιο ωραίο κομμάτι. Προσωπικά πήγα πρώτα προς Rito αλλά δεν τελείωσα την αποστολή εκεί, ξαναέφυγα για άλλα μέρη :D 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζοντας λίγο διαγώνια τις τελευταίες σελίδες, έχω να πω ότι καταλαβαίνω τον Chocobo και τα θέματα που θέτει. Και γω είμαι fan της σειράς από πολύ παλιά και μου άρεσε η παλιά κλασική συνταγή. Το BotW δεν θα πω ότι ήταν κακό, απλά ανήκει σε διαφορετικό είδος σε σχέση με τα παλιά zelda (εξερεύνηση open-world, λιγότερη έμφαση σε dungeons-αντικείμενα, επί τούτου στημένα επαναλαμβανόμενα puzzles) και δεν είναι καθόλου παράλογο σε κάποιον που του άρεσε η παλιά συνταγή να μην του αρέσει η καινούργια ή τα τελευταία zelda να αρέσουν σε άτομα που τα παλιότερα zelda τους άφηναν αδιάφορους. Γι' αυτό και το 10/10 μπορεί να ισχύει γενικώς για τον μέσο gamer που του αρέσουν τα open-world adventures, αλλά αν έβαζε κάποιος τους παλιούς fan να το βαθμολογήσουν, νομίζω ότι ο μέσος όρος θα ήταν πιο χαμηλά.

Όσο και να ακούγεται περίεργο, και γω είχα φάει πάρα πολλές ώρες στο BotW, όχι επειδή με είχε ξετρελάνει όπως άλλα zelda, αλλά γιατί ένιωθα ένα compulsion να μαζεύω το καθετί απλά και μόνο επειδή το παιχνίδι είχε το όνομα zelda. Κάπου στα μέσα των korok seeds το παράτησα το σπορ πάντως. Τελειώνοντας λοιπόν το παιχνίδι μου έμεινε περισσότερο μια πικρή αίσθηση αγγαρείας και δεν ασχολήθηκα καν με τα DLC. Και ακριβώς αυτή η αίσθηση με κάνει να μην θέλω να πιάσω και το TotK μιας και νιώθω ότι αποτελεί διάδοχο του BotW και ως έτσι το βλέπω, παρά για παιχνίδι Zelda.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μέχρι στιγμής γράψει γύρω στις 20 ώρες. Εξερενυώ από εδώ και από εκεί και ακόμα δεν έχω κινηθει προς ένα από τα τέσσερα χωριά (λογικά θα πάω σήμερα ή αύριο). Πέφτει όντως πολύ 1-hit στην αρχή. Είμαι με 7 καρδιές τώρα και πάλι δεν νιώθω άνετος ιδιαίτερα. Το πρόβλημα είναι ότι έχω ξεμείνει από όπλα και βέλη με τόσο εξερεύνηση γιατί καθόμουν και πολεμούσα εχθρούς άσκοπα :P.

Ακόμα και side quests φαίνονται πολύ σημαντικά πάντως. Μέσω ενός ξεκλείδωσα το τελευταίο ability του link. Γενικά οι περιοχές, όπως και στο πρώτο παιχνίδι, φαίνεται να έχουν κάποιο scale ανάλογα το επίπεδο σου. Για αυτό λογικά σου προτείνει να κινηθείς προς ένα συγκεκριμένο μέρος το παιχνίδι, οπότε έτσι θα κάνω. 

Το μόνο μου πρόβλημα αυτή τη στιγμή είναι ότι δεν βλέπω τρόπους να αξιοποιήσω το ultrahand στις μάχες. Υποθέτω αργότερα που θα μπορώ να φτιάχνω άρματα κλπ θα είναι πιο χρήσιμο. Αλλά για την ώρα παίζω κυρίως με όπλα και τόξα. Χάρη στο fuse το τόξο έχει γίνει πολύ πιο χρήσιμο εργαλείο στη μάχη και το χρησιμοποιώ πολύ περισσότερο από ότι στο BoTW.

Έχετε μερικές καλές προτάσεις σύμφωνα με την εμπειράι σας για fuse συνδυασμούς σε βέλη και όπλα;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...