Προς το περιεχόμενο

The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom [Switch]


Malthador

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το θέμα είναι ότι δεν υπάρχει τέλειο παιχνίδι και καλό είναι αυτό να περιμένουμε πάντα κάτι το παραπάνω, ακόμα και κάποια από τα αγαπημένα μου παιχνίδια όλων των εποχών (βλέπε ffvii,symphony of the night, metal gear solid, Mario galaxy..κοκ) απέχουν μίλια από το τέλειο κυρίως αν τα δούμε με τη σημερινή οπτική και με την εμπειρία που έχουμε μετά από τόσα χρόνια.

Το θέμα είναι ότι σε όλους του παραπάνω τίτλους και πολλούς που έχω ξεχάσει είχαμε σε διάφορους τομείς καινοτομίες που καθιερώθηκαν, εξέλιξαν τα είδη τους, δημιούργησαν νέα είδη σε κάποιες περιπτώσεις, υπήρχε ένα όραμα από το να πατήσουμε σε κάτι που ήδη ξέρουμε και να έχει απλά καλύτερα γραφικά.

Και ειδικά στη περίπτωση της Nintendo βλέπουμε ότι είναι από τις λίγες περιπτώσεις που τολμάει, όχι πάντα αλλά τολμάει και το κάνει και σε τίτλους ναυαρχίδες.

Κάποιες φορές με περισσότερη επιτυχία κάποιες με λιγότερη, αλλά ας πούμε η σειρές Zelda και Mario δεν έχουν μείνει στάσιμες. Θα μπορούσαν να το παίξουν πιο εκ του ασφαλούς και να μας βομβαρδίζουν με τα ίδια και ίδια κάθε χρόνο αρμέγοντας την αγελάδα, αλλά δεν το κάνουν. Και είναι και ένας από τους λόγους που χαίρομαι να τους δίνω τα χρήματα μου και δεν έχω θέμα που κρατάνε τιμές (όντας παράλληλα σχετικά αντιδραστικός σε μοντέλα συνδρομών κτλ).

Θα μου πεις είναι πάντα έτσι; αξίζει πχ το Mario party που είναι μισή δουλειά και δεν του προσθέτουν content να κρατάει τιμή; Όχι δεν είναι πάντα έτσι, αλλά πλέον αν έχω από κάπου να περιμένω ένα καινοτόμο και παράλληλα διαχρονικό παιχνίδι που να σέβεται τον παίκτη έχω πολύ περιορισμένες επιλογές.

Το μόνο κριτήριο που έχω πάντως πλέον που κοντεύω τα 40, έχω λίγο χρόνο, λίγο κουράγιο και γενικά έχω αρχίσει να βαριέμαι τη ζωή είναι αν ένα παιχνίδι θα με κρατήσει.

Πλέον, δυστυχώς, με κρατάνε όλο και λιγότεροι τίτλοι και πλέον κάνω κάτι που δεν έκανα παλιά να αφήνω παιχνίδια στη μέση και παιχνίδια που παίρνουν καλό feedback και από χρήστες και κριτικούς. Το συγκεκριμένο  Zelda δεν ανήκει σε αυτή τη κατηγορία θέλω να το παίζω έστω και μισή ώρα τη μέρα (μέχρι ένα λογικό σημείο πάντα, δεν είμαι completionist)

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 376
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

εχει τα θεματακια του το παιχνιδι,

Spoiler

εχοντας καθαρισει τα 3 temples, μπορω να πω πως τα divine beasts του προηγουμενου, μου αρεσαν περισσοτερα. Η προκληση ηταν πολυ μεγαλυτερη. Γενικα οι μαχες εχουν απλοποιηθει αρκετα με τη συνεχη παρουσια των συντροφων και των δυναμεων τους.

και τα shrines εχω την εντυπωση οτι εχουν απλοποιηθει.

εχουν κανει εξαιρετικη δουλεια με το σχεδιασμο του ανοικτου κοσμου του παιχνιδιου, η εξερευνηση  παραμενει το δυνατο σημειο. Αλλα εχω μια ενσταση για την ελλειψη quests μεσα σε πολεις, χωρια κτλ (μπορει να αναθεωρησω στην πορεια, δεν εχω παει σε καποιες σημαντικες περιοχες).

υπαρχουν πολλα πραγματα ακομα που θελω να δω, αλλα η εντυπωση μου μεχρι τωρα ειναι πως συνολικα δε μιλαμε για βελτιωση σε σχεση με το botw . Οι νεες δυναμεις πολυ καλες με την εξαιρεση του ultrahand.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια λαμπάδα, ένα άγαλμα κάτι δεν ξέρω να γίνει για τα παλικάρια της Monolith... Θαύμα το xenoblade για το switch δεύτερο θαύμα αυτό το zelda με αυτόν τον κώδικα σε αυτο το hardware...

Επεξ/σία από metallica 13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, xavier είπε

εχει τα θεματακια του το παιχνιδι,

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

εχοντας καθαρισει τα 3 temples, μπορω να πω πως τα divine beasts του προηγουμενου, μου αρεσαν περισσοτερα. Η προκληση ηταν πολυ μεγαλυτερη. Γενικα οι μαχες εχουν απλοποιηθει αρκετα με τη συνεχη παρουσια των συντροφων και των δυναμεων τους.

και τα shrines εχω την εντυπωση οτι εχουν απλοποιηθει.

εχουν κανει εξαιρετικη δουλεια με το σχεδιασμο του ανοικτου κοσμου του παιχνιδιου, η εξερευνηση  παραμενει το δυνατο σημειο. Αλλα εχω μια ενσταση για την ελλειψη quests μεσα σε πολεις, χωρια κτλ (μπορει να αναθεωρησω στην πορεια, δεν εχω παει σε καποιες σημαντικες περιοχες).

υπαρχουν πολλα πραγματα ακομα που θελω να δω, αλλα η εντυπωση μου μεχρι τωρα ειναι πως συνολικα δε μιλαμε για βελτιωση σε σχεση με το botw . Οι νεες δυναμεις πολυ καλες με την εξαιρεση του ultrahand.

 

Δηλαδή δεν σου άρεσε ένα από τα μεγαλύτερα highlights του παιχνιδιού , το ultra hand 😂😂😂 Είναι καλύτερα να μην το συνεχίσεις . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Bourdoulas είπε

Δηλαδή δεν σου άρεσε ένα από τα μεγαλύτερα highlights του παιχνιδιού , το ultra hand 😂😂😂 Είναι καλύτερα να μην το συνεχίσεις . 

το εχεις παιξει το παιχνιδι? Δε σου φαινεται αργος σαν μηχανισμος? Δε θελω να παιξω minecraft... Ακομα και στην υλοποιηση του με τις γωνιες και τις περιστροφες κτλ, δεν ειναι οτι καλυτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, xavier είπε

το εχεις παιξει το παιχνιδι? Δε σου φαινεται αργος σαν μηχανισμος? Δε θελω να παιξω minecraft... Ακομα και στην υλοποιηση του με τις γωνιες και τις περιστροφες κτλ, δεν ειναι οτι καλυτερο.

Γενικά είναι φανερό πως σε μερικά πράγματα ούτε καν προσπάθησαν και ότι έτοιμο είχαν το πήραν ατόφιο..Δεσ πόσα πατήματα θές για να κάνεις fuse 2 items που κουβαλάς ή το ότι δεν έχει κάποιο τρόπο(ή τουλάχιστον δεν το έχω βρεί) να διαλέξεις ένα consumable παρά μόνο αν ανοίξεις το menu το επιλέξεις και διαλέξεις να το φάς..Εϊσαι στη μάχη και για να healάρεις πρέπει να σταματήσεις να μπείς στο menu...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, xavier είπε

το εχεις παιξει το παιχνιδι? Δε σου φαινεται αργος σαν μηχανισμος? Δε θελω να παιξω minecraft... Ακομα και στην υλοποιηση του με τις γωνιες και τις περιστροφες κτλ, δεν ειναι οτι καλυτερο.

Ναι το έχω παίξει αρκετά. Ο συγκεκριμένος μηχανισμός σου προσφέρει άπειρες δυνατότητες. Δηλαδή τι ακριβώς θα ήθελες ; Να είναι πλήρως αυτοματοποιημένο; 

Φαίνεται ότι δεν το έχεις παίξει αρκετά γιατί ακόμα και το τελευταίο στο δίνει με το auto build .

5 ώρες πριν, Chocobo είπε

Γενικά είναι φανερό πως σε μερικά πράγματα ούτε καν προσπάθησαν και ότι έτοιμο είχαν το πήραν ατόφιο..Δεσ πόσα πατήματα θές για να κάνεις fuse 2 items που κουβαλάς ή το ότι δεν έχει κάποιο τρόπο(ή τουλάχιστον δεν το έχω βρεί) να διαλέξεις ένα consumable παρά μόνο αν ανοίξεις το menu το επιλέξεις και διαλέξεις να το φάς..Εϊσαι στη μάχη και για να healάρεις πρέπει να σταματήσεις να μπείς στο menu...

Πράγματι θα έπρεπε να βελτιώσουν κάποια πράγματα στο interface. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έως τώρα είμαι στο 40ωρο. Ξεκινάω να παίξω ένα μισάωρο και το κλείνω στο δύωρο γιατί δεν καταλαβαίνω πως πέρασε η ώρα. Δεν έχω κάνει ούτε το ένα τρίτο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα στην παρέα.

Μόλις ολοκλήρωσα την πρώτη περιοχή, το tutorial πρακτικά, και απέκτησα πρόσβαση στην περιοχή του hyrule η οποία είναι αχανές. Το παιχνίδι είναι πραγματικό έπος. Κατανοώ απόλυτα το παραλήρημα των τελευταίων ημερών. Σίγουρα υπάρχουν ψεγάδια και καταστάσεις που χρήζουν βελτίωσης, αλλά σε γενικές γραμμές νομίζω ότι είναι η πρώτη φορά στα χρονικά του gaming που βλέπουμε κάτι με τέτοιο εύρος και ταυτόχρονα να λειτουργεί υποδειγματικά στην πλειοψηφία των περιπτώσεων.

Δηλώνω ενθουσιασμένος και παρά τον ελάχιστο χρόνο που έχω στη διάθεσή μου ανυπομονώ, κάθε βράδυ που επιστρέφω από τη δουλειά, να το πιάσω στα χέρια μου έστω και για λίγα λεπτά. 

Το μόνο που δε θα ήθελα να δω πάντως είναι μια χρυσή κουράδα κι εδώ από τη συλλογή όλων των korok seeds.😀

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...