Προς το περιεχόμενο

The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom [Switch]


Malthador

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 λεπτά πριν, naruto14 είπε

Έχω μέχρι στιγμής γράψει γύρω στις 20 ώρες. Εξερενυώ από εδώ και από εκεί και ακόμα δεν έχω κινηθει προς ένα από τα τέσσερα χωριά (λογικά θα πάω σήμερα ή αύριο). Πέφτει όντως πολύ 1-hit στην αρχή. Είμαι με 7 καρδιές τώρα και πάλι δεν νιώθω άνετος ιδιαίτερα. Το πρόβλημα είναι ότι έχω ξεμείνει από όπλα και βέλη με τόσο εξερεύνηση γιατί καθόμουν και πολεμούσα εχθρούς άσκοπα :P.

Ακόμα και side quests φαίνονται πολύ σημαντικά πάντως. Μέσω ενός ξεκλείδωσα το τελευταίο ability του link. Γενικά οι περιοχές, όπως και στο πρώτο παιχνίδι, φαίνεται να έχουν κάποιο scale ανάλογα το επίπεδο σου. Για αυτό λογικά σου προτείνει να κινηθείς προς ένα συγκεκριμένο μέρος το παιχνίδι, οπότε έτσι θα κάνω. 

Το μόνο μου πρόβλημα αυτή τη στιγμή είναι ότι δεν βλέπω τρόπους να αξιοποιήσω το ultrahand στις μάχες. Υποθέτω αργότερα που θα μπορώ να φτιάχνω άρματα κλπ θα είναι πιο χρήσιμο. Αλλά για την ώρα παίζω κυρίως με όπλα και τόξα. Χάρη στο fuse το τόξο έχει γίνει πολύ πιο χρήσιμο εργαλείο στη μάχη και το χρησιμοποιώ πολύ περισσότερο από ότι στο BoTW.

Έχετε μερικές καλές προτάσεις σύμφωνα με την εμπειράι σας για fuse συνδυασμούς σε βέλη και όπλα;

Αυτό για το τόξο ισχύει. Στο BOTW μάζευε σκόνη.

Πάντως εγώ μέχρι στιγμής μόνο με bomb fruit βολεύομαι. Βρέχω εκρήξεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 376
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ξεκινησα επιτελους και εγω. Τελειωσα με το tutorial πολυ καλη πρωγη γευση και κατεβηκσ κατω που εκανα τα πρωτα απαραιτητα βηματα για το main quest. 

Τα fps φαινονται αρκετα σταθερσ δεν εχω κανενα παραπονο. Ο κοσμος φαινεται καινουριος αλλα και γνωριμος ταυτοχρονο νομιζω αυτο το πετυχαν απολυτα. 

Το fuse ειναι ιδιαιτερα χρησιμο, δεν ξεμενω με οπλα σχεδον ποτε μεχρι στιγμης. 

Το ultrahand θα ελεγα οτι ειναι λιγο ιδιαιτερο. Σιγουρα ειναι ενα καλυτερο magnisis , αλλα στα υπολοιπα ειναι λιγο δυσκολο μεχρι να το συνηθισεις. Ακομα δεν θεωρω οτι το εχω κατακτησει, και δεν ξερω σν σκοπευω να το κανω. Οπου δεν ειναι απαραιτητο θα ασχοληθω, εκτος απο μερικες χαζομαρες που θελω να φτιαξω μολις βρω τα καταλληλα υλικα. 

Η πρωτη γευση ηταν γλυκια ελπιζω να συνεχισει ετσι! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, stormrain είπε

Για πες... σε σποιλερ φυσικα :)

Το που το βρήκα θέλεις να μάθεις ή ποιο είναι; Να ξέρω τι να γράψω για να μην σε ρίξω spoiler :P

16 λεπτά πριν, Charismo είπε

Αυτό για το τόξο ισχύει. Στο BOTW μάζευε σκόνη.

Πάντως εγώ μέχρι στιγμής μόνο με bomb fruit βολεύομαι. Βρέχω εκρήξεις.

Το Bomb fruit είναι OP. Και βρίσκεις και σχετικά εύκολα. Και από εκεί και πέρα fire fruit για να ανατινάζω βαρέλια.

Επίσης, :P

Spoiler

Image

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, xristakos95 είπε

Ξεκινησα επιτελους και εγω. Τελειωσα με το tutorial πολυ καλη πρωγη γευση και κατεβηκσ κατω που εκανα τα πρωτα απαραιτητα βηματα για το main quest. 

Τα fps φαινονται αρκετα σταθερσ δεν εχω κανενα παραπονο. Ο κοσμος φαινεται καινουριος αλλα και γνωριμος ταυτοχρονο νομιζω αυτο το πετυχαν απολυτα. 

Το fuse ειναι ιδιαιτερα χρησιμο, δεν ξεμενω με οπλα σχεδον ποτε μεχρι στιγμης. 

Το ultrahand θα ελεγα οτι ειναι λιγο ιδιαιτερο. Σιγουρα ειναι ενα καλυτερο magnisis , αλλα στα υπολοιπα ειναι λιγο δυσκολο μεχρι να το συνηθισεις. Ακομα δεν θεωρω οτι το εχω κατακτησει, και δεν ξερω σν σκοπευω να το κανω. Οπου δεν ειναι απαραιτητο θα ασχοληθω, εκτος απο μερικες χαζομαρες που θελω να φτιαξω μολις βρω τα καταλληλα υλικα. 

Η πρωτη γευση ηταν γλυκια ελπιζω να συνεχισει ετσι! 

Το Ultrahand ενώ με δυσκόλευε κι εμένα αρχικά, το έχω σχεδόν κάνει mastery. Θέλει συνήθεια το rotation.

Πάντως είναι απαραίτητο στην πλειοψηφία των shrines και γενικά στο παιχνίδι, οπότε δεν ξέρω αν μπορείς να το αγνοήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι στα shrines προφανως και το χρησιμοποιω, δεν εχω θεμα. Αλλα τωρα κατι αρματα ας πουμε που εβλεπα στο τρειλερ, δεν υπαρχει περιπτωση να φτιαξω χαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
6 ώρες πριν, naruto14 είπε

Το που το βρήκα θέλεις να μάθεις ή ποιο είναι; Να ξέρω τι να γράψω για να μην σε ρίξω spoiler :P

6 ώρες πριν, Charismo είπε

To που το βρηκες κυριως, ειδα το spoiler , θενξ ;)

Καλα μιλαμε το εχω λιωσει και ακομα δεν εχω παει καν στο Riko! Τρομερη αυτη η αισθηση να χαζολογας στον κοσμο και να μην καταλαβαινεις πως περνα η ωρα ε, δεν θυμαμαι να το εχω ξαναπετυχει αυτο το feeling πριν τα τελευταια Zelda.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, stormrain είπε

To που το βρηκες κυριως, ειδα το spoiler , θενξ ;)

Καλα μιλαμε το εχω λιωσει και ακομα δεν εχω παει καν στο Riko! Τρομερη αυτη η αισθηση να χαζολογας στον κοσμο και να μην καταλαβαινεις πως περνα η ωρα ε, δεν θυμαμαι να το εχω ξαναπετυχει αυτο το feeling πριν τα τελευταια Zelda.

To spoiler δεν έχει σχέση με το που βρήκα το ability :P. Το ability το βρίσκεις:

Spoiler

Σε ένα side quest που κάνεις σε ένα Great Abandonded Central Mine που βρίσκεται στα depths, κάτω από το Temple of Time Ruins της Hyrule. Δεν ξέρω αν υπάρχει και άλλος τρόπος να το αποκτήσεις, αλλά από εκεί είναι αρκετά εύκολο. Ξεκινάς μάλιστα και ένα μεγάλο και σημαντικό side questline από ότι φαίνεται οπότε σου προτείνω να πας.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 15/5/2023 στις 7:18 ΜΜ, whirlwind91 είπε

Διαβάζοντας λίγο διαγώνια τις τελευταίες σελίδες, έχω να πω ότι καταλαβαίνω τον Chocobo και τα θέματα που θέτει. Και γω είμαι fan της σειράς από πολύ παλιά και μου άρεσε η παλιά κλασική συνταγή. Το BotW δεν θα πω ότι ήταν κακό, απλά ανήκει σε διαφορετικό είδος σε σχέση με τα παλιά zelda (εξερεύνηση open-world, λιγότερη έμφαση σε dungeons-αντικείμενα, επί τούτου στημένα επαναλαμβανόμενα puzzles) και δεν είναι καθόλου παράλογο σε κάποιον που του άρεσε η παλιά συνταγή να μην του αρέσει η καινούργια ή τα τελευταία zelda να αρέσουν σε άτομα που τα παλιότερα zelda τους άφηναν αδιάφορους. Γι' αυτό και το 10/10 μπορεί να ισχύει γενικώς για τον μέσο gamer που του αρέσουν τα open-world adventures, αλλά αν έβαζε κάποιος τους παλιούς fan να το βαθμολογήσουν, νομίζω ότι ο μέσος όρος θα ήταν πιο χαμηλά.

Όσο και να ακούγεται περίεργο, και γω είχα φάει πάρα πολλές ώρες στο BotW, όχι επειδή με είχε ξετρελάνει όπως άλλα zelda, αλλά γιατί ένιωθα ένα compulsion να μαζεύω το καθετί απλά και μόνο επειδή το παιχνίδι είχε το όνομα zelda. Κάπου στα μέσα των korok seeds το παράτησα το σπορ πάντως. Τελειώνοντας λοιπόν το παιχνίδι μου έμεινε περισσότερο μια πικρή αίσθηση αγγαρείας και δεν ασχολήθηκα καν με τα DLC. Και ακριβώς αυτή η αίσθηση με κάνει να μην θέλω να πιάσω και το TotK μιας και νιώθω ότι αποτελεί διάδοχο του BotW και ως έτσι το βλέπω, παρά για παιχνίδι Zelda.

δε ξέρω αν είναι τόσο δόκιμοι τέτοιοι διαχωρισμοί . το πρώτο μου ζελντα ήταν το link to the past  ,το είχα παίξει το 1994 . Μαζι με το breath of the wild και το links awakening είναι τα τοπ τρία για μένα . Δε νομίζω ότι με  επηρέασε η αλλαγή στους μηχανισμούς του παιχνιδιού ίσα ίσα θα έλεγα  ,ήταν κάτι απαραίτητο .

κατανοώ όσους δε τους άρεσε το παιχνίδι βέβαια , όμως πιστεύω ότι πολλοί που βάζουν τα δεκαριά είναι παλιοί γκειμερς . Δες review όπως αυτο του Johny millennium  πχ και θα καταλάβεις .  

Αν μου έλεγες πως θα ήθελα το επόμενο ζελντα βέβαια θα ήθελα κάτι στο στυλ του link to the past ( το λινκ between worlds δε μου άρεσε ) 

Spoiler

γνωρίζει κανείς αν το tears of the kingdom link amiibo δίνει κάτι παραπάνω από ένα skin για το paraglider? όσο και να ψάξω στο ίντερνετ δε μπορώ να βρω κάτι. Είναι ένταξη της αγοράς αυτού και του majora's mask link και το σκέφτομαι αν αξίζει ....

 

Επεξ/σία από Choronzoon
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση για οποίον γνωρίζει, μπορώ να μεταφέρω το save από ένα switch που έπαιζα με CFW , σε ένα άλλο καινουριο switch OLED με  αγορασμένο το παιχνίδι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, dekulinkgr είπε

Απιστευτο πραγματικα.Λετε οντως να καταφερει να ξεπερασει το botw τελικα??

Θα έχουμε καλύτερη εικόνα με την ανακοίνωση του πρώτου τριμήνου. Συνδυαστικά με το επόμενο σύστημα θα ξεπεράσει σίγουρα το BotW. Παρόλα αυτά το θετικό WoM προσδίδει πιθανότητες για την ώρα. Το παιχνίδι θα απασχολεί την κοινότητα για χρόνια όπως έγινε πρωτύτερα με το BotW.

22 λεπτά πριν, Lotof είπε

🎤 drop

 

H δουλειά ολοκληρώθηκε:

Untitled2.png.e57ee19c089ca01ab09699d4e5bc0f31.png

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ το ξεκίνησα επιτέλους και δηλώνω ενθουσιασμένος. Και φυσικά είμαι παλιός και φανατικός οπαδός της σειράς με το A Link to the past να αποτελεί το magnum opus της σειράς. Τα BotW και ΟοΤ ακολουθούν κατά πόδας ωστόσο. Εδώ έχουν εισάγει τις κατασκευές τόσο ομαλά και οργανικά στο gameplay που για ακόμη μια φορά λες "πως και δε γίνονταν αυτό τόσο καιρό". Η ίδια υπέροχη αίσθηση εξερεύνησης με τον προκάτοχό του και το εξαιρετικό gameplay δίνουν πάλι ένα παιχνίδι που θα παίζουμε για μήνες και θα μνημονεύεται για χρόνια. 

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...