Προς το περιεχόμενο

Νέες ταυτότητες από Σεπτέμβριο


PaNtErAz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, Estevan είπε

Μπες μεσω / απο ATLAS τοτε (εκει το γραφει σιγουρα)

To  γράφει αλλα τι  γράφει....

Εχω αλλάξει  (εγω πήγα τα χαρτιά)  την ταυτότητα του γιού μου εδώ και 3 χρόνια.... αλλά το Atlas ακόμη γράφει την παλιά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

σε 3 μερες έχω ραντεβού για αλλαγή της ταυτότητας αλλά δεν μου έχει έρθει κάποια ειδοποίηση τώρα που πλησιάζει ο καιρός και ουτε μπορώ να βρω κάπου καταχωρημένη την ημερομηνία του ραντεβού για επιβεβαίωση. Έχω μονον το email που έλαβα όταν κλείδωσα την ημερομηνία τον Δεκέμβρη. Έτσι γίνεται;

Είχα την εντύπωση πως σε ειδοποιούν όταν πλησιάζει ο καιρός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 minutes ago, _filippos_ said:

σε 3 μερες έχω ραντεβού για αλλαγή της ταυτότητας αλλά δεν μου έχει έρθει κάποια ειδοποίηση τώρα που πλησιάζει ο καιρός και ουτε μπορώ να βρω κάπου καταχωρημένη την ημερομηνία του ραντεβού για επιβεβαίωση. Έχω μονον το email που έλαβα όταν κλείδωσα την ημερομηνία τον Δεκέμβρη. Έτσι γίνεται;

Είχα την εντύπωση πως σε ειδοποιούν όταν πλησιάζει ο καιρός.

χωρίς να το έχω επιχειρήσει ακόμα, από ότι διαβάζω εδώ, η ειδοποίηση έρχεται μόνο για την παραλαβή της νέας στην 2η σου επίσκεψη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, _filippos_ είπε

σε 3 μερες έχω ραντεβού για αλλαγή της ταυτότητας αλλά δεν μου έχει έρθει κάποια ειδοποίηση τώρα που πλησιάζει ο καιρός και ουτε μπορώ να βρω κάπου καταχωρημένη την ημερομηνία του ραντεβού για επιβεβαίωση. Έχω μονον το email που έλαβα όταν κλείδωσα την ημερομηνία τον Δεκέμβρη. Έτσι γίνεται;

Είχα την εντύπωση πως σε ειδοποιούν όταν πλησιάζει ο καιρός.

Σου έρχεται ειδοποίηση 1 ημέρα πριν και ειδοποίηση την ημέρα του ραντεβού σου 2 ώρες πριν.

Επεξ/σία από ApoGal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 hours ago, kover said:

εστειλα τη νεα ταυτοτητα στον εφκα αλλα που μπορω να δω αν εχει ενημερωθει;

εμενα ενημερωβθηκε αφου την εστειλα μετα απο δυο βδομαδες περιπου.

Εγω ειχα δει οτι εχω την παλια οταν πηγα να κανω αιτηση για ασθενια, οποτε κανε το ιδιο. Απλα βαζεις τους κωδικους και σε βγαζει σε μια σελιδα που εχει τα στοιχεια σου μαζι με την ταυτοτητα, δεν χρειαζετε να προχωρησεις. Εκει πριν ειχε την παλια (οπου καιτο καταλαβα) και τωρα εχει την καινουρια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, teot είπε

To  γράφει αλλα τι  γράφει....

Εχω αλλάξει  (εγω πήγα τα χαρτιά)  την ταυτότητα του γιού μου εδώ και 3 χρόνια.... αλλά το Atlas ακόμη γράφει την παλιά 

Αν και καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη για τον καθενα μας, παρ' όλ' αυτα 3 χρονια ειναι πολλα.. εχεις κανει αλλες προσπαθειες απο τοτε? (φανταζομαι ναι) μηπως καπου/κατι εχει κολλησει (?)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Estevan είπε

Αν και καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη για τον καθενα μας, παρ' όλ' αυτα 3 χρονια ειναι πολλα.. εχεις κανει αλλες προσπαθειες απο τοτε? (φανταζομαι ναι) μηπως καπου/κατι εχει κολλησει (?)

Επειδη κάθε χρόνο πηγαίνω για να ανανεωθεί η ασφαλιστική του ικανότητα (λόγω της φύσης της δουλειάς του δεν ανανεώνεται αυτόματα) το έχω ρωτήσει δυό φορές και μου είπαν ότι στο σύστημά τους βλέπουν την καινούρια.... βέβαια έμεινα εκεί και δεν σκέφτηκα να ρωτήσω γιατι στο Atlas φαίνετε η παλιά. Του χρόνου που θα ξαναπάω θα το ρωτήσω.

Τωρα που έκανα έλεγχο όπως αναφέρθηκε παραπάνω  ...με  αίτηση ασθενείας.... είναι περασμένη η καινούρια.... άρα σωστά μου έλεγαν οτι βλέπουν την καινούρια 

4 ώρες πριν, _filippos_ είπε

σε 3 μερες έχω ραντεβού για αλλαγή της ταυτότητας αλλά δεν μου έχει έρθει κάποια ειδοποίηση τώρα που πλησιάζει ο καιρός και ουτε μπορώ να βρω κάπου καταχωρημένη την ημερομηνία του ραντεβού για επιβεβαίωση. Έχω μονον το email που έλαβα όταν κλείδωσα την ημερομηνία τον Δεκέμβρη. Έτσι γίνεται;

Είχα την εντύπωση πως σε ειδοποιούν όταν πλησιάζει ο καιρός.

Στο email που σου  ήρθε με την καταχώρηση  του ραντεβού... έχει ένα κουμπί για αλλαγή προγραμματισμού, αν το πατήσεις σε πάει στο προγραμματισμένο ραντεβού.

6 ώρες πριν, kover είπε

οκ το βρήκα, ευχαριστώ 

Σου γράφει την καινούρια?

Επεξ/σία από teot
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aναφέρθηκε καπου, πως η ΑΑΔΕ ενημερώνεται αυτόματα, με το νεο αριθμό ταυτότητας.

Ισχύει;

Με ΕΦΚΑ, τραπεζες κτλ; οφείλουμε να ενημερώσουμε εμεις; μεσω kyc οπως στην επικαιροποίηση στοιχειων;

Αυριο εχω ραντεβου για παραλαβή νεας ταυτοτητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, kanesaxo said:

Aναφέρθηκε καπου, πως η ΑΑΔΕ ενημερώνεται αυτόματα, με το νεο αριθμό ταυτότητας.

Ισχύει;

Με ΕΦΚΑ, τραπεζες κτλ; οφείλουμε να ενημερώσουμε εμεις; μεσω kyc οπως στην επικαιροποίηση στοιχειων;

Αυριο εχω ραντεβου για παραλαβή νεας ταυτοτητας.

Εγώ τις τράπεζες τις ενημέρωσα μέσω KYC καμιά εβδομάδα μετά από την ημερομηνία έκδοσης. Απλά στην επικαιροποίηση στοιχείων επέλεξε όλα τα στοιχεία σου και όχι μόνο την ταυτότητα γιατί μερικές φορές κολλάει.. .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, teot είπε

δεν σκέφτηκα να ρωτήσω γιατι στο Atlas φαίνετε η παλιά.

To ATLAS παίρνει από την ΗΔΙΚΑ, όχι από τον ΕΦΚΑ.

Σε ένα γραφείο ΑΜΚΑ θα σου το αλλάξουν επί τόπου. Γίνεται και απομακρυσμένα, με τηλεδιάσκεψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 3/3/2024 στις 3:42 ΜΜ, andreaspapp είπε

Δεν είναι αγωνία. Έχει γίνει αρκετές φορές συζήτηση για τον προσωπικό αριθμό σε αυτό το topic, μάλιστα αρκετοί περιμένουν να εκδωθεί πρώτα ώστε στη συνέχεια να πάνε να βγάλουν νέα ταυτότητα. Είδα ότι υπάρχει νέα επίσημη ενημέρωση πάνω στο θέμα οπότε είπα να την βάλω κι εδώ.

Θα περιμενεις πολυ. Για αυτο βγαλε τωρα την ταυτοτητα γιατι μετα το 26 που θα πρεπει να τις αλλαξουν ολοι θα κλεινουν ραντευου για το 2030

Και τέλος παντων αμα χρειαζεσαι καινουρια ταυτοτητα απαραίτητα να πας να την βγάλεις τωρα διαφορετικα δεν υπαρχει λόγος να αγωνιάς για το ποτε θα μπει ο αριθμός  αφου στην ουσια κανείς δεν ξερει  τιποτα......Και οτι γραφουν οι λενε τα μμε στην ουσια εινα μπαρουφες.

Επεξ/σία από filipprin
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, filipprin είπε

Θα περιμενετε πολυ. Για αυτο βγαλτε τωρα την ταυτοτητα γιατι μετα το 26 που θα πρεπει να τις αλλαξουν ολοι θα κλεινουν ραντευου για το 2030

Και όταν βγει ο αριθμός πολίτη ξανάμανά καινούργια ; Αν δεν υπάρχει λόγος άμεσης αλλαγής δεν υπάρχει λόγος βιασύνης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, CaMp3on είπε

Και όταν βγει ο αριθμός πολίτη ξανάμανά καινούργια ; Αν δεν υπάρχει λόγος άμεσης αλλαγής δεν υπάρχει λόγος βιασύνης. 

Αυτο ακριβως.Αρα οταν βγει ο αριθμος θα το μαθουμε ολοι μια και καλη.Μεχρι τοτε δεν υπαρχει λόγος να ανεβαζουμε οτι φημη κυκλοφορει......

Το νημα αφορα αυτους που θελουν να βγαλουν ταυτοτητα τωρα....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συγγνωμη αλλα το Εθνικο μητρωο επικοινωνιας δεν εχει σκοπο να γινονται εκει οι αλλαγες και αυτοματα να ενημερωνεται το υπολοιπο Δημοσιο?

Αν ειναι να πρεπει να στειλουμε mail στον ΕΦΚΑ, περιστερι στον ΟΑΕΔ και σηματα καπνου στην Εφορια, τι να το κανουμε?

Επεξ/σία από ardi21
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...