Προς το περιεχόμενο

Νέες ταυτότητες από Σεπτέμβριο


PaNtErAz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μία ερώτηση, αν γνωρίζει κάποιος.

Συγγενικό πρόσωπο (πραγματικό και όχι απλά "ένας φίλος" :P) έχει την γνωστή "χειροποίητη" ταυτότητα εδώ και...δεκαετίες (από το σχολείο). Με αυτήν στο παρελθόν είχε βγάλει και διαβατήριο αλλά του είχαν πει ότι δεν θα την ξαναδεχτούν καθώς τα στοιχεία είναι λάθος (εκεί που στο επίθετό του υπάρχει "Ι" στων γονέων του είναι "Υ". Και στο όποιο πιστοποιητικό γέννησης, οικογενειακής κατάστασης, κλπ εμφανίζεται αυτή η διαφορά).

Καθώς με τη φάση της νέας ταυτότητας είναι ευκαιρία (για την ακρίβεια όχι "ευκαρία" αλλά πρέπει να τακτοποιηθεί) ξέρει κανείς από που θα πρέπει να το "πιάσει"; Ραντεβού στο τμήμα για ταυτότητα; Δήμος; ή κάτι άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 minutes ago, haris_216 said:

 

Καθώς με τη φάση της νέας ταυτότητας είναι ευκαιρία (για την ακρίβεια όχι "ευκαρία" αλλά πρέπει να τακτοποιηθεί) ξέρει κανείς από που θα πρέπει να το "πιάσει"; Ραντεβού στο τμήμα για ταυτότητα; Δήμος; ή κάτι άλλο;

Πρώτα ας κλείσει ραντεβού στην Αστυνομία (αν βρει μετά από μήνες).

Στα καπάκια θα πάει Δημοτολόγιο... θα ζητήσει ληξιαρχική πράξη γέννησης τη δική του και του πατέρα, για να δει αν το λάθος ξεκινάει από εκεί. Αφού ταιριάξουν τα γράμματα στις πράξεις γέννησης, τότε φροντίζει να ταιριάξουν και στο πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης (αυτό θα δώσει στην αστυνομία ως δικαιολογητικό). Εν συνεχεία θα χρειαστεί αλλαγή παντού (διαβατήριο, δίπλωμα οδήγησης, φορείς κλπ).

Ή μπορεί τα γράμματα να είναι σωστά σε πράξη γέννησης και πιστ. οικ. κατάστασης και το λάθος να είναι μόνο στη παλιά του ταυτότητα.

Επεξ/σία από ekrepali
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Stoliver είπε

Κάποιοι λένε στο τμήμα κάποιοι λένε πρέπει να αγοράσεις το παράβολο. Επίσημα στην σελίδα λέει ότι πρέπει να αγοράσεις το παράβολο. 

Καλύτερα να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο και να πάρεις το παράβολο κανονικά. 

ευχαριστω πολυ! το εκτυπωσα κι'αυτο

33 λεπτά πριν, Stoliver είπε

Κάποιοι λένε στο τμήμα κάποιοι λένε πρέπει να αγοράσεις το παράβολο. Επίσημα στην σελίδα λέει ότι πρέπει να αγοράσεις το παράβολο. 

Καλύτερα να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο και να πάρεις το παράβολο κανονικά. 

ευχαριστω πολυ! το εκτυπωσα κι'αυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Πρώτα ας κλείσει ραντεβού στην Αστυνομία (αν βρει μετά από μήνες).

Στα καπάκια θα πάει Δημοτολόγιο... θα ζητήσει ληξιαρχική πράξη γέννησης τη δική του και του πατέρα, για να δει αν το λάθος ξεκινάει από εκεί. Αφού ταιριάξουν τα γράμματα στις πράξεις γέννησης, τότε φροντίζει να ταιριάξουν και στο πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης (αυτό θα δώσει στην αστυνομία ως δικαιολογητικό). Εν συνεχεία θα χρειαστεί αλλαγή παντού (διαβατήριο, δίπλωμα οδήγησης, φορείς κλπ).

Ή μπορεί τα γράμματα να είναι σωστά σε πράξη γέννησης και πιστ. οικ. κατάστασης και το λάθος να είναι μόνο στη παλιά του ταυτότητα.

Φαίνεται να μπήκαν νέα ραντεβού σε πολλά τμήματα. 

Επίσης πλέον μπορούμε να δούμε τα κάποια πιστοποιητικά μέσω του gov.gr. 

https://howto.gov.gr/mod/book/view.php?id=266

Επεξ/σία από Stoliver
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Stoliver said:

Φαίνεται να μπήκαν νέα ραντεβού σε πολλά τμήματα. 

Επίσης πλέον μπορούμε να δούμε τα πιστοποιητικά μέσω του gov.gr. 

https://howto.gov.gr/mod/book/view.php?id=266

O ληξιαρχικές πράξεις γέννησης online, είναι υπο προϋποθέσεις (πρόσφατες).

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ekrepali είπε

O ληξιαρχικές πράξεις γέννησης online, είναι υπο προϋποθέσεις (πρόσφατες).

Σε όλα μισές δουλειές. 😂

Τουλάχιστον έχει επιλογή για τηλεδιάσκεψη στο ΚΕΠ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Stoliver said:

Σε όλα μισές δουλειές. 😂

Ασε, το τι γραφειοκρατεία έχουμε φάει, δε λέγεται. Ο παππούς μου (γεννηθείς το 1935), μόλις πρόσφατα βρήκε τη ληξιαρχική πράξη γέννησης με την ακριβή ημερομηνία... είχε πάθει ζημιά το αρχείο λόγω πολέμου / πλημμυρών κλπ. Στη τελευταία του ταυτότητα έλεγε 1935 σκέτο, στο GOV είχε ημ γέννησης 1/1/35 (συμπληρώθηκε αυτόματα), το ΑΜΚΑ του έχει άλλη ξεκάρφωτη ημερομηνία... ότι να'ναι.

Κι εκεί μου νομίζαμε ότι ξεμπλέξαμε, πάμε στο αστυνομικό τμήμα και μας λένε ότι στο πιστοποιητικό οικ. κατάστασης δεν αναγράφεται το επώνυμο της μητέρας του! Κάναμε αίτηση να το βρούμε και δεν υπήρχε κανένα επίσημο έγγραφο. Χαριστικά το συμπλήρωσε ο υπάλληλος στο Δημοτολόγιο, αλλιώς δε πρόκειται να ξεμπλέκαμε ποτέ.

Από Δεκέμβριο που ήταν το αρχικό ραντεβού... ξαναβρήκαμε Απρίλιο.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια ερωτηση αν ξερει καποιος να μου πει η να με κατευθεινει. ειμαι μονιμος κατοικος εκωτερικου. εχω την κλασσικη ταυτοτητα (οχι την χειρογραφη). μπορω οταν θα ερθω ελλαδα να την αλλαξω? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, LabrakisG1992 είπε

μια ερωτηση αν ξερει καποιος να μου πει η να με κατευθεινει. ειμαι μονιμος κατοικος εκωτερικου. εχω την κλασσικη ταυτοτητα (οχι την χειρογραφη). μπορω οταν θα ερθω ελλαδα να την αλλαξω? 

φυσικά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, LabrakisG1992 είπε

μια ερωτηση αν ξερει καποιος να μου πει η να με κατευθεινει. ειμαι μονιμος κατοικος εκωτερικου. εχω την κλασσικη ταυτοτητα (οχι την χειρογραφη). μπορω οταν θα ερθω ελλαδα να την αλλαξω? 

ισως μπορεις να το κανονισεις με την εκει πρεσβεια να μπεις εμβολιμα οταν ερθεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, villasg είπε

ισως μπορεις να το κανονισεις με την εκει πρεσβεια να μπεις εμβολιμα οταν ερθεις 

Η πρεσβεία τι να κάνει;Δεν μπορεί να επέμβει στην αστυνομία.

Κλείνει ραντεβού και πάει.Αν δεν έχει κωδικούς ταξις τότε κλεινει άλλος ραντεβού για αυτόν.

  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Η πρεσβεία τι να κάνει

ισως δεν ξερω μπορει και να κανει εκδοση απο εκει οπως τα διαβατηρια που ληγουν στους μονιμους κατοικους 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, villasg είπε

ισως δεν ξερω μπορει και να κανει εκδοση απο εκει οπως τα διαβατηρια που ληγουν στους μονιμους κατοικους 

Δεν γίνεται αυτό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, villasg είπε

ισως δεν ξερω μπορει και να κανει εκδοση απο εκει οπως τα διαβατηρια που ληγουν στους μονιμους κατοικους 

Ποιος σου είπε ότι βγάζουν διαβατήρια στις πρεσβείες;Τα δικαιολογητικά μαζεύουν και τα στέλνουν Ελλάδα.

Ταυτότητα μόνο Ελλάδα βγαίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Ukforthemoment είπε

Ποιος σου είπε ότι βγάζουν διαβατήρια στις πρεσβείες;Τα δικαιολογητικά μαζεύουν και τα στέλνουν Ελλάδα.

 

Ποιος τα μαζευει ? η πρεσβεια Ποιος τα στελνει ? η πρεσβεια ισως κανουν το ιδιο καιγια τις νεες ταυτοτητες , δεν χανει να ρωτησει 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...