Προς το περιεχόμενο

Νέες ταυτότητες από Σεπτέμβριο


PaNtErAz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 ώρες πριν, kanesaxo είπε

Aναφέρθηκε καπου, πως η ΑΑΔΕ ενημερώνεται αυτόματα, με το νεο αριθμό ταυτότητας.

Ισχύει;

Με ΕΦΚΑ, τραπεζες κτλ; οφείλουμε να ενημερώσουμε εμεις; μεσω kyc οπως στην επικαιροποίηση στοιχειων;

Αυριο εχω ραντεβου για παραλαβή νεας ταυτοτητας.

ΑΑΔΕ: Αυτόματα

Τράπεζες: Μέσω KYC

ΕΦΚΑ: Δεν γίνεται ακόμα αυτόματη ενημέρωση, χρειάζεται είτε να κλείσεις ραντεβού ηλεκτρονικά και να πας από εκεί, είτε να βρεις το τηλέφωνο του Μητρώου στο υποκατάστημα που ανήκεις και να ζητήσεις ένα εμαιλ ώστε να τους στείλεις σκαν ή αντίγραφο ψηφιακής ταυτότητας από wallet ώστε να επικαιροποιήσουν τα στοιχεία σου.

ΔΕΚΟ: Η ΔΕΗ έχει επιλογή για ενημέρωση από το σάιτ της, στις άλλες εταιρείες πρέπει να πας σε υποκατάστημα ο ίδιος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, japetus είπε

ΑΑΔΕ: Αυτόματα

Τράπεζες: Μέσω KYC

ΕΦΚΑ: Δεν γίνεται ακόμα αυτόματη ενημέρωση, χρειάζεται είτε να κλείσεις ραντεβού ηλεκτρονικά και να πας από εκεί, είτε να βρεις το τηλέφωνο του Μητρώου στο υποκατάστημα που ανήκεις και να ζητήσεις ένα εμαιλ ώστε να τους στείλεις σκαν ή αντίγραφο ψηφιακής ταυτότητας από wallet ώστε να επικαιροποιήσουν τα στοιχεία σου.

ΔΕΚΟ: Η ΔΕΗ έχει επιλογή για ενημέρωση από το σάιτ της, στις άλλες εταιρείες πρέπει να πας σε υποκατάστημα ο ίδιος.

Στην ΑΑΔΕ ενημερωνεται το μητρωο αυτοματα αλλαζουν ολα τα στοιχεια σε ποσες μερες?

Στις 7/2/2024 στις 1:51 ΜΜ, great είπε

Λοιπον, η ταυτοτητα εχει αλλαξει στο GOV και TAXISNET και τραπεζες κτλ όλα κομπλέ.

Χρειάστηκε να μπω ΕΦΚΑ για χορηγηση επιδοματος ασθενειας μετά απο νοσηλεία, τα στοιχεια μου ειναι αριθμος ταυτοτητας 2 ταυτοτητες πίσω !!!!!!! Σε ποια επιλογη το αλλαζεις αυτο.

 

αυτοματα στο gov και taxisnet ποσες μερες εκανε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 hours ago, CaMp3on said:

Και όταν βγει ο αριθμός πολίτη ξανάμανά καινούργια ; Αν δεν υπάρχει λόγος άμεσης αλλαγής δεν υπάρχει λόγος βιασύνης. 

μα αυτο φωναζουμε και λεμε, οτι ΚΑΝΕΙΣ δεν ξερει τι θα γινει, υπαρχουν που λενε οτι δεν θα αλλαξει καμια ταυτοτητα απλα θα εχεις εναν αριθμο, πχ τον ΑΜΚΑ τον εχεις σε καποιο χαρτι επισημο ? το λες το συμπληρωνεις το ιδιο και με τον αριθμο του πολιτη., απο την αλλη ισως μπορει και οταν αποφασισουν να πυν οτι θα ειναι πανω στην ταυτοτητα που δεν το νομιζω καθολου, ενας αριθμος θα ειναι σαν τον ΑΜΚΑ και θα πρεπει να το θυμασαι.

11 hours ago, johnmadgr said:

αυτοματα στο gov και taxisnet ποσες μερες εκανε?

μερικες μερες εμενα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 hours ago, japetus said:

ΑΑΔΕ: Αυτόματα

Τράπεζες: Μέσω KYC

ΕΦΚΑ: Δεν γίνεται ακόμα αυτόματη ενημέρωση, χρειάζεται είτε να κλείσεις ραντεβού ηλεκτρονικά και να πας από εκεί, είτε να βρεις το τηλέφωνο του Μητρώου στο υποκατάστημα που ανήκεις και να ζητήσεις ένα εμαιλ ώστε να τους στείλεις σκαν ή αντίγραφο ψηφιακής ταυτότητας από wallet ώστε να επικαιροποιήσουν τα στοιχεία σου.

ΔΕΚΟ: Η ΔΕΗ έχει επιλογή για ενημέρωση από το σάιτ της, στις άλλες εταιρείες πρέπει να πας σε υποκατάστημα ο ίδιος.

σε ευχαριστώ αγαπητέ!

ήμουν σιγουρος πως ο εφκα θα ηταν 100 ετη πίσω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 minutes ago, kanesaxo said:

σε ευχαριστώ αγαπητέ!

ήμουν σιγουρος πως ο εφκα θα ηταν 100 ετη πίσω.

Κλείνεις ηλεκτρονικό ραντεβού για βιντεοκλήση  και μάλλον απλά θα σου ζητήσουν να στείλεις την ταυτότητα και θα το κάνουν, μαζί με ΗΔΙΚΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, sdikr said:

Κλείνεις ηλεκτρονικό ραντεβού για βιντεοκλήση  και μάλλον απλά θα σου ζητήσουν να στείλεις την ταυτότητα και θα το κάνουν, μαζί με ΗΔΙΚΑ

παιδια ουτε καν, το εχω γραψει πιο πανω, μια αιτηση κανεις και στελνεις τα στοιχεια που αναφέρω. Καμια κλήση κανενα τηλεφώνημα κανενα ραντεβού. Ολοκληρωθηκε εμενα μετα απο δυο βδομαδες, και κανεις τον ελεγχο παλι με τον τροπο που αναφερω σε προηγουμενο ποστ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 minutes ago, great said:

παιδια ουτε καν, το εχω γραψει πιο πανω, μια αιτηση κανεις και στελνεις τα στοιχεια που αναφέρω. Καμια κλήση κανενα τηλεφώνημα κανενα ραντεβού. Ολοκληρωθηκε εμενα μετα απο δυο βδομαδες, και κανεις τον ελεγχο παλι με τον τροπο που αναφερω σε προηγουμενο ποστ.

Ποιος μίλησε για κλήση, τηλέφωνο;  online το κάνεις, η ολοκλήρωση είναι άμεση την ημερομηνία που έχεις το ραντεβού και όχι μετά απο δυο βδομάδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, επισκέφτηκα σήμερα το τοπικό μου αστυνομικό τμήμα για να βγάλω ταυτότητα. τον ρώτησα για τον προσωπικό αριθμό, μου είπε ότι μάλλον θα είναι μόνο ηλεκτρονικά και ότι δεν θα αποτυπώνεται πάνω στη ταυτότητα.
κοινώς μια παράνοια που τζάμπα περιμένει ο κόσμος να βγάλει ταυτότητα με τους βλάκες που έχουμε μπλέξει που το πάνε από μέρα σε μέρα και από μήνα σε μήνα.|

όσον αφορά τα ραντεβού, σε τηλέφωνο που σηκώσανε αναφέρανε ότι κάθε μέρα ανοίγει το σύστημα για μέρα που είναι τον Ιούνιο. 
 

αυτά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, bezoss είπε

Καλημέρα, επισκέφτηκα σήμερα το τοπικό μου αστυνομικό τμήμα για να βγάλω ταυτότητα. τον ρώτησα για τον προσωπικό αριθμό, μου είπε ότι μάλλον θα είναι μόνο ηλεκτρονικά και ότι δεν θα αποτυπώνεται πάνω στη ταυτότητα.
κοινώς μια παράνοια που τζάμπα περιμένει ο κόσμος να βγάλει ταυτότητα με τους βλάκες που έχουμε μπλέξει που το πάνε από μέρα σε μέρα και από μήνα σε μήνα.|

όσον αφορά τα ραντεβού, σε τηλέφωνο που σηκώσανε αναφέρανε ότι κάθε μέρα ανοίγει το σύστημα για μέρα που είναι τον Ιούνιο. 
 

αυτά 

Θεωρία συνωμοσίας: έλεγαν για τον προσωπικό αριθμό για να μην τρέξουμε όλοι και πάμε να κλείνουμε ραντεβού έτσι ώστε να πάνε αυτοί. 😛

Πάντως σε προηγούμενο δείγμα ταυτοτήτων από το 2015 (δεν εκδόθηκε ποτέ) είχε τον ΑΦΜ στο πίσω μέρος. Δικιά μου εκτίμηση είναι ότι αυτός ο αριθμός ίσως μπει στο πίσω μέρος δεξιά.

 

ID.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, bezoss είπε

Καλημέρα, επισκέφτηκα σήμερα το τοπικό μου αστυνομικό τμήμα για να βγάλω ταυτότητα. τον ρώτησα για τον προσωπικό αριθμό, μου είπε ότι μάλλον θα είναι μόνο ηλεκτρονικά και ότι δεν θα αποτυπώνεται πάνω στη ταυτότητα.
κοινώς μια παράνοια που τζάμπα περιμένει ο κόσμος να βγάλει ταυτότητα με τους βλάκες που έχουμε μπλέξει που το πάνε από μέρα σε μέρα και από μήνα σε μήνα.|

όσον αφορά τα ραντεβού, σε τηλέφωνο που σηκώσανε αναφέρανε ότι κάθε μέρα ανοίγει το σύστημα για μέρα που είναι τον Ιούνιο. 
 

αυτά 

Πως γίνεται να μην πηγαίνει ο κόσμος να βγάλει ταυτότητες γιατί δεν υπάρχει ο προσωπικός αριθμός, αλλά ταυτόχρονα η διαθεσιμότητα ραντεβού είναι 3 μήνες μπροστά?!!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, bezoss είπε


όσον αφορά τα ραντεβού, σε τηλέφωνο που σηκώσανε αναφέρανε ότι κάθε μέρα ανοίγει το σύστημα για μέρα που είναι τον Ιούνιο. 
 

αυτά 

Για την ακρίβεια ανοίγουν τα μεσάνυχτα μόλις αλλάξει η μέρα.

Για αυτό οποιος  είναι σε μεγάλη πόλη πρέπει να κλείσει μόλις ανοίξουν  τα μεσάνυχτα γιατί στην πρώτη ώρα εξαφανίζονται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 hours ago, teot said:

Για την ακρίβεια ανοίγουν τα μεσάνυχτα μόλις αλλάξει η μέρα.

Για αυτό οποιος  είναι σε μεγάλη πόλη πρέπει να κλείσει μόλις ανοίξουν  τα μεσάνυχτα γιατί στην πρώτη ώρα εξαφανίζονται. 

Ισχύει αυτό. Έψαχνα ραντεβού για μήνες και διάβασα εδώ ότι ανοίγουν στις 00:00 τα ραντεβού. Πρώτη φορά που μπήκα εκείνη την ώρα βρήκα διαθέσιμο και το έκλεισα την ίδια στιγμή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να το πιασουμε απ την αρχη?

Τι κανει οποιος θελει να βγαλει καινουργια ταυτοτητα, ποια ειναι η διαδικασια και σε ποσο καιρο τη παιρνει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dasos2024 είπε

Να το πιασουμε απ την αρχη?

Τι κανει οποιος θελει να βγαλει καινουργια ταυτοτητα, ποια ειναι η διαδικασια και σε ποσο καιρο τη παιρνει?

Εδώ είσαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...