Προς το περιεχόμενο

Νέες ταυτότητες από Σεπτέμβριο


PaNtErAz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

28 λεπτά πριν, dasos2024 είπε

Να το πιασουμε απ την αρχη?

Τι κανει οποιος θελει να βγαλει καινουργια ταυτοτητα, ποια ειναι η διαδικασια και σε ποσο καιρο τη παιρνει?

Πρέπει να κλείσεις ραντεβού ηλεκτρονικά. Να αγοράσεις τα 2 παράβολα που κάνουν 10 (5 για πολύτεκνους) και 0,5 ευρώ πριν πας στο τμήμα. Κράτα τους αριθμούς που θα σου στείλουν με email για κάθε ενδεχόμενο.. (τα βρίσκουν στο σύστημα αλλά ποτέ δεν ξερεις...) Πας με την ταυτότητα σου στο τμήμα και σε βγάζουν εκεί φωτογραφία. (Αν θες πας σε φωτογράφο) Μετά από 3-7 μέρες έρχεται η ταυτότητα από τα κεντρικά. 

Όλα αυτά βέβαια πλέον μπορείς να τα δεις στο gov .gr. 

https://www.minocp.gov.gr/sychnes-erotiseis-gia-tin-ekdosi-neou-typou-deltiou-taftotitas-ellinon-politon-morfotypou-id/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, Estevan είπε

το ξερω οτι υπαρχουν λινκς, εδω μιλαμε φιλικα για το κατι παραπανω. 59 σελιδες ηδη συμπληρωθηκαν.

Αυτο που γραφεται απο πανω, οτι μια αλλη ταυτοτητα θα βγει μετα, ισχυει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, dasos2024 είπε

Αυτο που γραφεται απο πανω, οτι μια αλλη ταυτοτητα θα βγει μετα, ισχυει?

Εικασιες ειναι, οτι λογο προσωπικου αριθμου θα (αναγκαστεις να) ξανα βγαλεις νεα ταυτοτητα, δεν νομιζω να γινει κατι τετοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Estevan είπε

Εικασιες ειναι, οτι λογο προσωπικου αριθμου θα (αναγκαστεις να) ξανα βγαλεις νεα ταυτοτητα, δεν νομιζω να γινει κατι τετοιο.

Κανείς δεν μίλησε για νέα ταυτότητα, όταν βγει ο προσωπικός αριθμός αυτός θα τυπώνεται επάνω στην ταυτότητα. Αυτοί που ήδη έχουν βγάλει νέα, ΕΦΟΣΟΝ το θέλουν (δεν είναι υποχρεωτικό) θα μπορούν να προσέρχονται στα αστυνομικά τμήματα και να ζητήσουν να τυπωθεί ο αριθμός και στις δικές τους εκ των υστέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, japetus είπε

Κανείς δεν μίλησε για νέα ταυτότητα, όταν βγει ο προσωπικός αριθμός αυτός θα τυπώνεται επάνω στην ταυτότητα. Αυτοί που ήδη έχουν βγάλει νέα, ΕΦΟΣΟΝ το θέλουν (δεν είναι υποχρεωτικό) θα μπορούν να προσέρχονται στα αστυνομικά τμήματα και να ζητήσουν να τυπωθεί ο αριθμός και στις δικές τους εκ των υστέρων.

Τα σεναρια ειναι δυο.. 1) για οσους εχουν βγαλει ηδη την καινουργια ταυτοτητα απλα θα θυμουνται τον συγκεκριμενο αριθμο και  2) οσοι βγαλουν αφου εχει βγει ο προσωπικος αριθμος ισως να ειναι και τυπωμενος (προαιρετικα).

Επεξ/σία από Estevan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε διευρυμένο ωράριο ξεκινάνε να λειτουργούν απο 19 Μαρτίου  81 γραφεία ταυτοτήτων

https://e-thessalia.gr/dieyrymeno-orario-sto-grafeio-taytotiton-tis-ypodieythynsis-asfaleias-voloy/

Οποιος ενδιαφέρεται έχουν ανοίξει μαζικά  όλα τα επιπλέον ραντεβού  που προέκυψαν απο την διεύρυνση  του ωραρίου στα  προαναφερόμενα γραφεία .

 

16 ώρες πριν, japetus είπε

Κανείς δεν μίλησε για νέα ταυτότητα, όταν βγει ο προσωπικός αριθμός αυτός θα τυπώνεται επάνω στην ταυτότητα. Αυτοί που ήδη έχουν βγάλει νέα, ΕΦΟΣΟΝ το θέλουν (δεν είναι υποχρεωτικό) θα μπορούν να προσέρχονται στα αστυνομικά τμήματα και να ζητήσουν να τυπωθεί ο αριθμός και στις δικές τους εκ των υστέρων.

Θα μου επιτρέψεις να έχω σοβαρές επιφυλάξεις για αυτό.

Η ταυτότητα τυπώνεται με ειδικό τρόπο και ειδικά μηχανήματα σε συγκεκριμένη υπηρεσία.  Δεν ξέρω αν υπάρχει η δυνατότητα για την εκ των υστέρων προσθήκη στοιχείων πάνω σε ήδη τυπωμένη ταυτότητα  απο την συγκεκριμένη υπηρεσία.... καλά για το σενάριο να τον περνάνε στα κατά τόπους γραφεία ταυτοτήτων δεν το συζητάμε καν.

Επεξ/σία από teot
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πήγα χθες στο ραντεβού μου για την νέα ταυτότητα στο τοπικό τμήμα και είχε πάρα πολύ κόσμο. Και έχω την εντύπωση ότι κάποιοι τύπωσαν και χωρίς ραντεβού, πχ μαζί με εμένα ήταν και ένας ακόμα ακριβώς την ίδια ώρα! Τώρα πώς μπήκαν ποιος ξέρει. Πάντως μου κάνει εντύπωση η ιδιαίτερα αυξημένη προσέλευση, καθώς από γνωστούς μου δεν έχει πάει σχεδόν κανένας.

 

Αρχικά είχα κλείσει για Δεκέμβριο και το ανέβαλα με την σκέψη ότι μπορεί να έχει βγει αυτός ο περιβόητος προσωπικός αριθμός πολίτη, αλλά βλέποντας πόσο κωλυσιεργεί το θέμα, αποφάσισα να πάω για να τελειώνουμε. Ελπίζω να μην τρέχουμε πάλι για καινούργια ταυτότητα εκ των υστέρων.

Επεξ/σία από SciManiac
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα Γραφεία Ταυτοτήτων σε συγκεκριμένες 81 αστυνομικές Υπηρεσίες, θα λειτουργούν πλέον σε διευρυμένο ωράριο καθ΄ όλη τη διάρκεια της εβδομάδας, εκτός Κυριακής και επίσημων αργιών και συγκεκριμένα:

Δευτέρα έως και Παρασκευή από 07:00 έως 21:00 κατά τη θερινή περίοδο και αντίστοιχα 07:30 έως 21:30 κατά τη χειμερινή περίοδο, και Σάββατο από 08:30 έως 17:30.

 

Τα Γραφεία Ταυτοτήτων των υπόλοιπων Υπηρεσιών, εξακολουθούν να λειτουργούν με ωράριο από 07:00 έως 14:30 τη θερινή περίοδο και 07:30 έως 15:00 τη χειμερινή περίοδο, καθ΄ όλες τις εργάσιμες ημέρες της εβδομάδας, πλην Τετάρτης που λειτουργούν από 14:00 έως 20:30 και Σαββάτου που λειτουργούν από 08:30 έως 13:00.

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ερωτησεις..εχω κανονισμενο ραντεβου για τις 29 Μαρτη.

η φωτογραφια για ποσο χρονικο διαστημα μπορει να μεινει στο myphoto??

επισης εχω ηδη παραβολο αγορασμενο 1894 αλλα νομιζω οτι θελει και ενα αλλο παραβολο τους 1 ευρο.αλλα δεν θυμαμαι τον κωδικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, ktikti said:

2 ερωτησεις..εχω κανονισμενο ραντεβου για τις 29 Μαρτη.

η φωτογραφια για ποσο χρονικο διαστημα μπορει να μεινει στο myphoto??

επισης εχω ηδη παραβολο αγορασμενο 1894 αλλα νομιζω οτι θελει και ενα αλλο παραβολο τους 1 ευρο.αλλα δεν θυμαμαι τον κωδικο.

Επιπλέον, στην αίτηση έκδοσης επικολλάται το προβλεπόμενο ένσημο της Ελληνικής Αστυνομίας, ύψους 0,50 € (Τύπος Παραβόλου: [2043] – “Η αίτηση (καρτέλα) για την έκδοση δελτίου ταυτότητας Έλληνος υπηκόου (Ένσημο ΕΛ.ΑΣ.)”.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, ktikti said:

 

η φωτογραφια για ποσο χρονικο διαστημα μπορει να μεινει στο myphoto??

 

απο το gov


"Χρόνος διατήρησης των αρχείων
Τα ψηφιακά αρχεία που δεν συσχετίστηκαν με τον ΑΦΜ σας διαγράφονται από το σύστημα σε διάστημα 2 εβδομάδων από την ημερομηνία αποστολής του μηνύματος με τον κωδικάριθμο.
Τα ψηφιακά αρχεία που συσχετίστηκαν με τον ΑΦΜ σας διατηρούνται στο σύστημα για διάστημα ενός έτους."

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ekrepali είπε

Επιπλέον, στην αίτηση έκδοσης επικολλάται το προβλεπόμενο ένσημο της Ελληνικής Αστυνομίας, ύψους 0,50 € (Τύπος Παραβόλου: [2043] – “Η αίτηση (καρτέλα) για την έκδοση δελτίου ταυτότητας Έλληνος υπηκόου (Ένσημο ΕΛ.ΑΣ.)”.

το πληρωνω εγω online και αυτο?? η το πληρωνω αμεσα στο αστυνομικο τμημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, ktikti said:

το πληρωνω εγω online και αυτο?? η το πληρωνω αμεσα στο αστυνομικο τμημα.

Νομίζω ότι αυτό μπορείς να το πληρώσεις και στο τμήμα, αλλα καλύτερα online για σιγουριά. Kαι να έχεις τυπωμενα τα παράβολα, τη σελίδα που λέει 'για τον φορεα'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Νομίζω ότι αυτό μπορείς να το πληρώσεις και στο τμήμα, αλλα καλύτερα online για σιγουριά. Kαι να έχεις τυπωμενα τα παράβολα, τη σελίδα που λέει 'για τον φορεα'

Δεν τα θέλουν τυπωμένα. Τα βρίσκουν μόνοι τους αλλά καλό είναι να έχεις τους αριθμούς που σου στέλνουν. 

Κάνεις screenshot το email επιβεβαίωσης και είσαι εντάξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ktikti είπε

το πληρωνω εγω online και αυτο?? η το πληρωνω αμεσα στο αστυνομικο τμημα.

Κάποιοι λένε στο τμήμα κάποιοι λένε πρέπει να αγοράσεις το παράβολο. Επίσημα στην σελίδα λέει ότι πρέπει να αγοράσεις το παράβολο. 

Καλύτερα να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο και να πάρεις το παράβολο κανονικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...