Προς το περιεχόμενο

Νέες ταυτότητες από Σεπτέμβριο


PaNtErAz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

21 hours ago, silve said:

Έχω μια απορία σχετικά με το ραντεβού. Συγγνώμη εάν έχει απαντηθεί πιο πίσω και δε το είδα.

Εγώ είμαι κάτοικος Μαγνησίας και εντός Βόλου υπάρχει ένα αστυνομικό τμήμα. Πειράζει να κλείσω ραντεβού σε κάποιο άλλο διαθέσιμο τμήμα, άλλης περιοχής έξω από το Βόλο, εντός Μαγνησίας όμως φυσικά; Θα μου πουν κάτι; Στο σύστημα πάντως όταν επιλέγω τη Μαγνησία μου έχει διαθέσιμα τα τμήματα των ευρύτερων περιοχών ανεξαρτήτως που μένεις στο νομό σου.

Μόνο στο τμήμα που ανήκεις βάσει της διεύθυνσης κατοικίας σου επιτρέπεται.

Όταν κλείνεις ραντεβού μετά από μερικές ημέρες σου έρχεται επιβεβαίωση πως αποδέχτηκαν το ραντεβού. Όταν εγώ είχα κλείσει αρχικά ραντεβού στο τμήμα που είναι κοντά στο χώρο εργασίας μου και όχι στο σπίτι μου, μου ακύρωσαν το ραντεβού αυτόματα μετά από τρεις ημέρες. Μου ήρθε ειδοποίηση με e-mail.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ρε guys δηλαδη εγω που δουλευω κοζανη αλλα η μονιμη κατοικια μου ειναι στο Αιγιο, πρεπει να βγαλω εκει ταυτοτητα? Εκλεισα ραντεβου για κοζανη και δνε εχω λαβει καποια ακυρωση

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, logokrimenos είπε

Ρε guys δηλαδη εγω που δουλευω κοζανη αλλα η μονιμη κατοικια μου ειναι στο Αιγιο, πρεπει να βγαλω εκει ταυτοτητα? Εκλεισα ραντεβου για κοζανη και δνε εχω λαβει καποια ακυρωση

 

Την αίτηση για την έκδοση του δελτίου ταυτότητάς σας, θα την υποβάλλετε στην Αρχή μόνιμης ή προσωρινής διαμονής σας στη χώρα, ανεξαρτήτως του Δήμου στον οποίο είστε εγγεγραμμένος/η ή της διεύθυνσης που εμφαίνεται στη φορολογική σας δήλωση.

Τη διεύθυνση κατοικίας σας (μόνιμης ή προσωρινής) θα την αναγράψετε στην Υπεύθυνη Δήλωση που θα υποβάλλετε κατά την αίτηση έκδοσης της νέας σας ταυτότητας, πλην όμως έχοντας υπόψη τις κυρώσεις που προβλέπονται από την κείμενη νομοθεσία σε περίπτωση δήλωσης ψευδών γεγονότων.

https://www.astynomia.gr/odigos-tou-politi/dikaiologitika/ekdosi-deltiou-taftotitas/#:~:text=Συχνές ερωτήσεις για την έκδοση νέου τύπου Δελτίου Ταυτότητας Ελλήνων Πολιτών μορφότυπου ID-1%3A

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, logokrimenos said:

Ρε guys δηλαδη εγω που δουλευω κοζανη αλλα η μονιμη κατοικια μου ειναι στο Αιγιο, πρεπει να βγαλω εκει ταυτοτητα? Εκλεισα ραντεβου για κοζανη και δνε εχω λαβει καποια ακυρωση

 

αυτο που ξερω ειναι οτι αν δεν πας στο τμημα που ανήκεις δεν την βγαζουν. Εγω εφαγα ακυρο, παρολο που εκλεισα, και δνε με πηρε κανεις τελεφωνο ουτε ηρθε κανα μαιλ ακυρωσεις που λενε πολυ οποτε μην το διακινδυνεύσετε.  Παρε τηλεφωνο και ρώτα στο τμήμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ενημερωθηκε και ο ΑΜΚΑ αυτοματα και ο εφκα χωρις παρουσια απο την εκδοση της καινουργιας ταυτοτητας οσοι προβαινουν σε εκδοση της απο εδω και περα.

Επεξ/σία από johnmadgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, logokrimenos said:

Ρε guys δηλαδη εγω που δουλευω κοζανη αλλα η μονιμη κατοικια μου ειναι στο Αιγιο, πρεπει να βγαλω εκει ταυτοτητα? Εκλεισα ραντεβου για κοζανη και δνε εχω λαβει καποια ακυρωση

 

Θα φας άκυρο μόλις πας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 hours ago, logokrimenos said:

Ρε guys δηλαδη εγω που δουλευω κοζανη αλλα η μονιμη κατοικια μου ειναι στο Αιγιο, πρεπει να βγαλω εκει ταυτοτητα? Εκλεισα ραντεβου για κοζανη και δνε εχω λαβει καποια ακυρωση

 

Όταν λες πως δουλεύεις στην Κοζάνη φαντάζομαι προφανώς εννοείς πως έχεις διεύθυνση προσωρινής διαμονής στην πόλη. Αν ναι τότε θα δηλώσεις αυτή τη διεύθυνση ως χώρο προσωρινής κατοικίας και θα σε δεχτούν. 

Όσοι τρώνε άκυρο πολύ απλά δεν έχουν διεύθυνση διαμονής κοντά στο τμήμα που επιλέγουν και προφανώς δεν θέλουν να δηλώσουν κάποια ψεύτικη απλά για να γλιτώσουν τον κόπο. Έτσι έγινε με εμένα. Ήθελα να πάω στο κέντρο Θεσσαλονίκης επειδή εκεί δουλεύω, αλλά ζω λίγο έξω από την πόλη και μετακινούμε κάθε μέρα, οπότε μου έριξαν άκυρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 minutes ago, Charismo said:

Όταν λες πως δουλεύεις στην Κοζάνη φαντάζομαι προφανώς εννοείς πως έχεις διεύθυνση προσωρινής διαμονής στην πόλη. Αν ναι τότε θα δηλώσεις αυτή τη διεύθυνση ως χώρο προσωρινής κατοικίας και θα σε δεχτούν. 

Όσοι τρώνε άκυρο πολύ απλά δεν έχουν διεύθυνση διαμονής κοντά στο τμήμα που επιλέγουν και προφανώς δεν θέλουν να δηλώσουν κάποια ψεύτικη απλά για να γλιτώσουν τον κόπο. Έτσι έγινε με εμένα. Ήθελα να πάω στο κέντρο Θεσσαλονίκης επειδή εκεί δουλεύω, αλλά ζω λίγο έξω από την πόλη και μετακινούμε κάθε μέρα, οπότε μου έριξαν άκυρο.

Προφανώς και μένω Κοζάνη, ωστόσο δεν έχω ενοικιαστήριο στο όνομά μου, ούτε κάποιον λογαριασμό δεκο καθώς όλα αυτά τα πληρώνει η εταιρεία και είναι στο ονομά της. Αλλα αν μ πουν δώσε διεύθυνση, εννοείται έχω να πω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την παρασκευη προχθες σε προγραμτισμενο ραντεβου πηγα για νεα ταυτοτητα.ειχα ετοιμο τον φακελο με τα δικαιολογητικα..ομως η φωτογραφια που με ειχε βγαλει ο φωτογραφος δεν την δεχθηκε το συστημα.την ανεβαζε κανονικα και την εβγαζε σκοτεινη.αποτελεσμα να με βγαλει νεα φωτογραφια ο αστυνομος εκει.να πω την αληθεια καλυτερα με εβγαλε στο αστυνομικο τμημα.τσαμπα το 12ευρο στον φωτογραφο

οκ..μικρο το κακο..αλλο θελω να  ρωτησω τωρα ειναι σχετικα με τον αριθμο και στην εφορια θα ανεβει μονο του..ετσι μου ειπε..τωρα στις τραπεζες θα το κανω εγω ηλεκτρονικα η θα πρεπει αυτοπροσωπος στην τραπεζα?

πλεον σε υπηρεσιες που ζητανε ταυτοτητα μπρος πισω θα ισχυει και με την νεα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, ktikti said:

την παρασκευη προχθες σε προγραμτισμενο ραντεβου πηγα για νεα ταυτοτητα.ειχα ετοιμο τον φακελο με τα δικαιολογητικα..ομως η φωτογραφια που με ειχε βγαλει ο φωτογραφος δεν την δεχθηκε το συστημα.την ανεβαζε κανονικα και την εβγαζε σκοτεινη.αποτελεσμα να με βγαλει νεα φωτογραφια ο αστυνομος εκει.να πω την αληθεια καλυτερα με εβγαλε στο αστυνομικο τμημα.τσαμπα το 12ευρο στον φωτογραφο

οκ..μικρο το κακο..αλλο θελω να  ρωτησω τωρα ειναι σχετικα με τον αριθμο και στην εφορια θα ανεβει μονο του..ετσι μου ειπε..τωρα στις τραπεζες θα το κανω εγω ηλεκτρονικα η θα πρεπει αυτοπροσωπος στην τραπεζα?

πλεον σε υπηρεσιες που ζητανε ταυτοτητα μπρος πισω θα ισχυει και με την νεα??

Θα περιμένεις μερικές μέρες,  πχ 15   λογικά θα περάσει αυτόματα στην ΑΑΔΕ,  όταν περάσει εκεί τότε πας στην τράπεζα απο web και κάνεις ενημέρωση μέσω ΑΑΔΕ.

Αν δεν περάσει στην ΑΑΔΕ κάνεις αίτημα ηλεκτρονικό απο το τα αιτήματα μου με την φόρμα Δ210 (αν δεν κάνω λαθος).

Θα χρείαστει να κάνεις και ενα ηλεκτρονικό ραντεβού βιντεοκλήσης  με τον ΕΦΚΑ για αλλαγή

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, sdikr είπε

 

Θα χρείαστει να κάνεις και ενα ηλεκτρονικό ραντεβού βιντεοκλήσης  με τον ΕΦΚΑ για αλλαγή

Ειχα διαβάσει εδω οτι άλλαξε και γίνεται αυτόματα.... και το επιβεβαίωσα στην συζυγο μου.... άλλαξε χωρίς καμιά ενέργεια απο μέρους μας

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, teot είπε

Ειχα διαβάσει εδω οτι άλλαξε και γίνεται αυτόματα.... και το επιβεβαίωσα στην συζυγο μου.... άλλαξε χωρίς καμιά ενέργεια απο μέρους μας

Επιβεβαιώνω, άλλαξα το 2022 ταυτότητα και δεν χρειάστηκε να κάνω τίποτα. Όλα ενημερώθηκαν αυτόματα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 hours ago, teot said:

Ειχα διαβάσει εδω οτι άλλαξε και γίνεται αυτόματα.... και το επιβεβαίωσα στην συζυγο μου.... άλλαξε χωρίς καμιά ενέργεια απο μέρους μας

Τυχερός πρέπει να είσαι, εμένα είχε την ακόμα πιο παλιά ταυτότητα, αυτή μόνο με ελληνικούς χαρακτήρες,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...