Προς το περιεχόμενο

Μαγκες.....δεν αντέχω άλλο


zazik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ θέλω απλά να ζήσω τη ζωή μου σαν φυσιολογικός άνθρωπος , μία ζωή όλη και όλη υποτίθεται ότι έχουμε . Οι γονείς μου τόσα χρόνια που δούλευαν σαν τα σκυλιά και έχουν βοηθήσει πόσο κόσμο ψυχολογικά και οικονομικά τελικά τώρα παίρνουν αυτά πόυ δεν έχω. Είδαμε και τους ανθρώπους... Θα μου πεις μα δεν είναι όλοι ίδιοι , εμένα μου αρκούν αυτοί που έχω ζήσει ως τα 26 μου , δε θα κάτσω να φτάσω τα 50 για να αγωνιστώ για μία χώρα στην οποία ποτέ δεν ένιωσα σαν το σπίτι μου .

 

Ακόμα και όσο είμαι εγκλωβισμένη σε αυτή τη χώρα το τομάρι μου θα κοιτάξω.

 

 

Και η δική μου οικογένεια βοηθησε πολύ ψυχολογικά και οικονομικα συγγενείς και φίλους....τα 5 της αδέρφια η μάνα μου κάθε Σ/Κ τα είχε εδώ μέσα και τα τάιζε....

Με βοηθήσανε πάρα πολύ όλοι αυτοί.

Με λυπηθήκανε πάρα πολύ.

Δεν ζηλέψανε καθόλου που σπούδασα.

 

Με λέγανε τεμπέλη , και γιατί δεν πάω να δουλέψω οικοδομή , και γιατί δεν πάω να μαζέψω ροδάκινα στην κορινθο (!!!!!) , και δεν είναι τόσο τραγικά όπως τα λέω, μέχρι που τον ήπιανε και αυτοι. Και την οικογενειά μου δεν την βοηθήσανε καθόλου.

 

Δυστυχώς , έτσι όπως έχουμε καταντήσει , και με πονάει αυτό που λέω , ΔΕΝ θα σε λυπηθεί κανείς σε αυτή την ζωή. Ούτα καν ο αδερφός σου / αδερφή σου.

Εκτός απο την μάνα σου και τον πατέρα σου , και ίσως 2 καλούς φίλους , δεν θα σε λυπηθεί κανείς και δεν θα σε βοηθήσει κανείς.

Και όταν είσαι σε πτώση , μην περιμένεις απο ΚΑΝΕΝΑΝ , μα κανέναν να σε βοηθήσει. Και εκει θα μετρήσεις ποιοι πραγματικά σε εκτιμούνε και σε αγαπούνε και αξίζει να είναι δίπλα σου , και ποιοι όχι.Μερικοι μάλιστα θα σε πατήσουνε για να πας πιο κάτω....

 

Οταν είσαι up , όλοι σε αγαπάνε...Στο γλέντι , όλοι φίλοι σου είναι. Στα δύσκολα , την κάνουνε με ελαφρά.

 

Κατάλαβες λοιπόν τι σου λέμε όταν σου λέμε ότι πολύ ελάχιστα πράγματα μας κρατάνε πλέον εδω πέρα? Και ότι πρέπει να κοιτάς τον εαυτό σου?

 

 

Harsh reality , I know , but it is a reality

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 752
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Και γω από την μερια μου θα συμφωνήσω με τον zazik...

 

Πλέον δεν πιστεύω σε θαύματα, ειδικά σε μια κοινωνία όπου εχει φθαρεί τόσο πολύ.

Σε αυτές τι δύσκολες συγκυρίες ο σωζον εαυτώ σωθείτω. Και καλώς ή κακώς η λύση είναι το εξωτερικό.

 

Δεν λέω ότι θα είναι εύκολο το να μεταναστεύσεις αλλά η προόπτικη να εργαστεις σε μια χώρα που σου

προσφέρει κάποια καλύτερη διαβίωση, ε ναι, αξίζει τον κόπο.

 

Οσο υπάρχει αυτή η νοοτροπία του νεοέλληνα, της λαμογιάς, της τεμπελιάς και της ξερολιάς δεν υπάρχει

ποτέ περίπτωση να βελτιωθούμε σαν άνθρωποι και σαν κράτος.

 

Προσωπική μου άποψη πάντα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θέλω απλά να ζήσω τη ζωή μου σαν φυσιολογικός άνθρωπος , μία ζωή όλη και όλη υποτίθεται ότι έχουμε .
Σαν να είσαι στο μυαλό μου. Αυτό ακριβώς σκέφτομαι κι εγώ. Δυστυχώς κι εγω δεν περιμένω πολλά να αλλάξουν σύντομα. Πιστεύω οτι μόνο το μεγάλο σοκ της άτακτης χρεοκοπίας θα μπορούσε να αλλάξει αυτόν τον τόπο. Δυστυχώς τελικά τη σώσανε απο τη χρεοκοπία άλλα όχι απο τη μιζέρια της. Αυτή τη στιγμή υπάρχουν Έλληνες δύο ταχυτήτων. Αυτοί που κονομάνε απο το ισχύον σύστημα (λίγα ή πολλά, δεν έχει σημασία) και αυτοί που είναι στο πάτο. Όσο υπάρχουν ακόμα μαγαζιά που χρεώνουν 5,50 ευρώ ένα ποτήρι μπύρα και είναι γεμάτα κόσμο, όσο υπάρχουν ακόμα θαμώνες σε κλάμπ με 15 ευρώ είσοδο και σε μπουζούκια και όσο η κυβέρνηση υπαναχωρεί σε αυτά που θα έπρεπε να κάνει και ονομάζει "προσωπική διαφορά" τους μισθούς 3000€, τόσο εγώ θα νιώθω προδομένος και κορόιδο και θα θέλω να εξαφανιστώ όσο πιο γρήγορα απο αυτή τη χώρα.

 

Εφοριακοί λέει με 3000€ μισθό και αποτελέσματα μηδέν. Εγώ ο ασήμαντος άνεργος πολίτης ρωτώ μέσα απο αυτό το φόρουμ: Γιατί οι εφοριακοί να μην πληρώνονται βάσει αποτελεσμάτων;;;;;; Δεν έλαβε έσοδα το κράτος για να σε πληρώσει εξ αιτίας σου; Είσαι ο πρώτος που δεν θα πληρωθεί!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαρεσει που πας να κάνεις debug σε αυτή την χώρα.....

 

Οι ψυχίατροι κοστίζουν :rolleyes:

 

Με αυτό εγώ δε συμφωνώ .

 

Την χώρα την σώσανε , τον Έλληνα όμως όχι....μην μπερδευεσαι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαρεσει που πας να κάνεις debug σε αυτή την χώρα.....

 

Οι ψυχίατροι κοστίζουν :rolleyes:

 

 

 

Την χώρα την σώσανε , τον Έλληνα όμως όχι....μην μπερδευεσαι....

 

Είδες κάποια αξιοσημείωτη μείωση στο έλλειμμα και το δημόσιο χρέος ; Γιατί υποτίθεται ότι αυτά ήταν το θέμα , μετα πήγαμε στα Μνημόνια , μεσοπρόθεσμα και δε συμμαζεύεται και τώρα σταθερά αποτυγχάνουμε στα έσοδα και τώρα πάμε στα ενέχυρα / υποθήκες όπως θες πες το.

 

Ευημερούν τίποτα νούμερα ( μόνο στη μείωση των μισθών στον ιδιωτικό τα έχουνε " καταφέρει " );

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@black_widow

Η χώρα σώθηκε απο την άτακτη χρεοκοπία. Δεν πρόκειται να συμβεί. Με τα ξεπουλήματα συμφωνήσαμε να αγοράσουμε χρόνο για να μειώσουμε σταδιακά το μεγάλο κράτος μέχρι να βγουν στην σύνταξη οι κηφήνες χωρίς να χάσουν τα κεκτημένα. Μετά θα γίνουν αυτά που θα έπρεπε να γίνουν τώρα και η κατάσταση θα φτιάξει. Μέχρι τότε όμως, θα έχουν πουληθεί τα πάντα στους ξένους και θα έχουμε δώσει και τα κλειδιά της διακυβέρνησης ώστε οι ξένοι να εκμεταλλευτούν τους πόρους της Ελλάδας. Η καλύτερη περίπτωση για εμάς τότε, θα είναι να είμαστε υπάλληλοι τους. Θα κάνουμε και τούμπες μάλιστα μπορώ να σου πω, γιατί απο το να είμαστε υπάλληλοί τους στη χώρα τους θα το ευχαριστιόμαστε να είμαστε υπάλληλοί τους εδώ και με μισθούς πείνας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H black_widow παντως θα φτάσει να μένει σε παραγκουπολη , και θα ψαχνει φαγητό στα σκουπίδια.Αλλά το κέφι της δεν θα το χάσει , και θα έχει όρεξη για χορό.

 

Ωσπου θα γνωρίσει τον πλούσιο Λουις Φερναντο και θα ζήσει μια ζωή παραμυθένια που φυσικά δεν θα ξεχάσει τους παλιούς της φίλους.

 

http://www.youtube.com/watch?v=w3i082LDLWw&feature=related

 

 

 

Μα που το θυμήθηκα? χαχαχαχαχ ναι , το έβλεπα , γούσταρα την Thalia :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

 

PS : Ητανε αργεντινικο σήριαλ τον καιρο του ΔΝΤ , όπου όντως ζούσανε σε παραγκουπόλεις....για να γλυκάνουνε το χάπι.....

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=rk2Fj7rD_V8

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παψε βρε , όλα μαυρα τα βλέπεις...σήμερα με την συγχώνευση πήγε το χρηματηστήριο 15% πάνω......

 

(Αφου είχε φτάσει τις 800 μονάδες ΛΟΛ :-D :-D )

 

αντανακλαστικη αντιδραση ητανε...

θα ξαναπεσει

ειδικα τον σεπτεμβριο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι καλοπροαίρετα ?

 

Το καιρό που είστε άνεργοι προσπαθείτε να βελτιώσετε τις γνώσεις σας?

Είτε μαθαίνοντας κάποια ξένη γλώσσα είτε κάτι επάνω στο πτυχίο σας κτλ ?

 

Έχοντας και σα στόχο να μεταναστεύσετε καλό θα ήταν να βρίσκατε μία δουλειά ότι νάναι στην Ελλάδα με λίγες ώρες ενασχόλησης και να βάζατε ένα μικρό ποσό στην άκρη.

 

Εγώ δεν έχω βρεθεί σε αυτή τη θέση γιατί πρόσφατα τελείωσα τη σχολή και θα πάω στρατό,

αλλά επειδή πιθανότατα θα βρεθώ πιστεύω πως θα αντιδρούσα κάπως έτσι, ελπίζω τουλάχιστο γιατί

άλλο να το λες και άλλο να το κάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Son3 πώς και δεν το είχα σκεφτεί τόσο καιρό ρε συ να μαζέψω λεφτά. Ευχαριστώ για την ιδέα. :rolleyes:

 

Να ρωτήσω κάτι καλοπροαίρετα ?

 

Το καιρό που είστε άνεργοι προσπαθείτε να βελτιώσετε τις γνώσεις σας?

Είτε μαθαίνοντας κάποια ξένη γλώσσα είτε κάτι επάνω στο πτυχίο σας κτλ ?

 

 

Με τι λεφτά όλα αυτά ; Δεν έχουμε όλοι φραγκάτους γονείς. Και πρέπει να δουλεύουμε για να ζούμε πρώτα απ' όλα με τα λεφτά που παίρνουμε. Δεν πιστεύω να σε σόκαρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εντάξει ήθελα να μάθω τι κινήσεις κάνετε, επειδή σε ένα χρόνο θα είμαι στη θέση σας. Μη το παίρνεις στραβά.

 

δε νομίζω ότι χρειάζεται χρήματα για να μάθεις μία ξένη γλώσσα. Στο ίντερνετ υπάρχουν τα πάντα, εκτός και αν δεν έχεις ίντερνετ.

 

Εφόσον είσαι άνεργη τώρα, αν πας και κάνεις μία 3ωρη-4ωρη δουλειά τα χρήματα που θα βγάζεις μπορείς να τα αποταμιεύεις όλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εντάξει ήθελα να μάθω τι κινήσεις κάνετε, επειδή σε ένα χρόνο θα είμαι στη θέση σας. Μη το παίρνεις στραβά.

 

Δεν το παίρνω στραβά ,τόσες φορές τα ίδια ακούω έτσι και αλλιώς. Καλό όμως είναι να σκέφτεστε ότι δε μιλάτε σε 5χρονα , το ότι είμαστε άνεργοι τώρα δε σημαίνει ότι δεν έχουμε ξαναδουλεύσει ποτέ ούτε ότι δεν έχουμε μία στοιχειώδη λογική να σκεπτόμαστε κάποια πράγματα για τον εαυτό μας. Αυτές τις προτάσεις από τον περίγυρο μου τις έχω ακούσει 1 εκατομμύριο φορές γιατί σκέφτονται σύμφωνα με τις δικές τους δυνατότητες και δεν μπαίνουν στη θέση του άλλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το παίρνω στραβά ,τόσες φορές τα ίδια ακούω έτσι και αλλιώς. Καλό όμως είναι να σκέφτεστε ότι δε μιλάτε σε 5χρονα , το ότι είμαστε άνεργοι τώρα δε σημαίνει ότι δεν έχουμε ξαναδουλεύσει ποτέ ούτε ότι δεν έχουμε μία στοιχειώδη λογική να σκεπτόμαστε κάποια πράγματα για τον εαυτό μας. Αυτές τις προτάσεις από τον περίγυρο μου τις έχω ακούσει 1 εκατομμύριο φορές γιατί σκέφτονται σύμφωνα με τις δικές τους δυνατότητες και δεν μπαίνουν στη θέση του άλλου.

 

Δηλαδή συγγνώμη κιόλας αλλα θέλω να ρωτήσω κάτι.

Απ'οτι κατάλαβα έχεις ανάγκη απο χρήματα και δουλειά.

Δεν ξέρω τι έχεις σπουδάσει.

 

Η ερώτηση μου είναι, ψάχνεις οποιαδήποτε δουλειά και δεν βρίσκεις ή ψάχνεις κάτι στον τομέα σου ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...