Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

στο ποστ μου Νο 2180 είπα μεταξύ των άλλων

"...............νομίζω ότι ότι ήταν να ειπωθεί έχει ειπωθεί αναφορικά με τα εκτός τεχνικών θεμάτων.

αν κάποιος θελει κάτι παραπάνω σε "ξεκατίνιασμα" και σε χαμήλωμα επιπέδου (ποιος έχει, ποιος δεν έχει, τι μεγέθους, κλπ) μόνο σε pm. εγώ δεν θα ακολουθήσω περαιτέρω χαλώντας το θέμα"

αν κάποιος λοιπόν ρωτήσει κάτι και έχει γνήσια ανάγκη για την όποια βοήθεια (όπως ο Darksoul_ παραπάνω) και μπορώ να βοηθήσω είτε με τις όποιες γνώσεις μου είτε υποδεικνύοντας κάποια σελίδα του φόρουμ όπου μπορεί να πάρει πληροφορίες θα το κάνω με χαρά και αγνοώντας τους "κάλους" που μπορεί να πατάω.

oι υπόλοιποι "συνφορουμίτες" (ονόματα δε λέμε υπολήψεις δεν θίγουμε)...keep walking

 

φίλε μου η ηλιοακμή έχει αναφερθεί αρκετές φορές στο φόρουμ (δεν θυμάμαι τις σελίδες). ένα ψαξιματάκι νομίζω θα σε βοηθήσει.

προσωπικά δεν έχω να πω κάτι θετικό ή αρνητικό καθώς δεν γνωρίζω.

αναφορικά με την calpak, έχω υπάρξει χρήστης στο παρελθόν για πολλά χρόνια και ήταν καταπληκτικοί ηλιακοί. βέβαια τότε η φίρμα ήταν "Calpac BP". από τότε που έγινε σκέτη calpac έχω ακούσει διάφορα, όχι τόσο κολακευτικά σχόλια. βέβαια όλα αυτά δεν είναι προσωπική εμπειρία αλλά παράπονα που έχω ακούσει από τον περίγυρο (φίλους, συναδέλφους, κλπ). ίσως κάποιος τωρινός χρήστης μπορεί να μας διαφωτίσει καλύτερα

 

Ο καινούργιος ηλιακός της Calpak, όσον αφορά το μπόιλερ κατασκευάζεται φασόν από τη VENMAN στη Βόρεια Ελλάδα.

Ο συλλέκτης, αν δεν κάνω λάθος είναι αλουμίνιο κολλημένος με υψήσυχνο πάνω στον χάλκινο σωλήνα. Τεχνική που είναι κατασκευαστικά λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Συνεχισε κι αλλο,μπορεις... αν εχεις καποιο προβλημα ΕΣΥ προσωπικα,μπορεις να μιλησεις,αλλα ΕΣΥ οχι ο .D.PAT

 

 

Συνεχισε κι αλλο,μπορεις... αν εχεις καποιο προβλημα ΕΣΥ προσωπικα,μπορεις να μιλησεις,αλλα ΕΣΥ οχι ο .D.PAT

 

 

Φίλε μου από  ότι διαβάζω δεν έχεις συμβάλει και πολλή στα προβλήματα και της απορίες που είχανε πόλοι σηνφοριτες.

Γράφεις μόνο από οτη καταλαβα αυτά που ακους και αυτά που λέγονται, και όχι από προσωπικές εμπειρίες η από κάποια έστω σχετική πείρα γύρο από τον ηλιακό.

Αν και η υπόλοιποι σηνφοριτες θεωρούν ότι δεν βοηθάω, η ότι η αναφορές μου έχουν το παραμικρό ίχνος ψεύδους, τότε ζητώ ΣΥΓΝΩΜΗ και δεν θα ξανά παρέμβω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε D.PAT μην προβληματίζεσαι.

το παλικάρι δεν αναφέρεται σε σένα. το αντίθετο.

σε μένα θέλει να την πει. για κάποιο απροσδιόριστο λόγο δεν του αρέσουν αυτά που λέω (ίσως επειδή αμφισβήτησα την αυθεντικότητα της εγγραφής του;)).

όπως και να ΄χει δε νομίζω κανείς να μπορεί να αμφισβητήσει τις γνώσεις σου και το γεγονός ότι όλοι μάθαμε κάτι από αυτά που παραθέτεις.

θεωρώ ότι οι παρεμβάσεις σου είναι θεμιτές και ενημερωτικές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε D.PAT μην προβληματίζεσαι.

το παλικάρι δεν αναφέρεται σε σένα. το αντίθετο.

σε μένα θέλει να την πει. για κάποιο απροσδιόριστο λόγο δεν του αρέσουν αυτά που λέω (ίσως επειδή αμφισβήτησα την αυθεντικότητα της εγγραφής του ;)).

όπως και να ΄χει δε νομίζω κανείς να μπορεί να αμφισβητήσει τις γνώσεις σου και το γεγονός ότι όλοι μάθαμε κάτι από αυτά που παραθέτεις.

θεωρώ ότι οι παρεμβάσεις σου είναι θεμιτές και ενημερωτικές

  

Το εκτιμώ πολύ αυτό και χαίρομαι όταν μπορώ και βοηθάω κάπως.

Το κάνω να ξέρεται ευχαρίστως.

 

Ο καινούργιος ηλιακός της Calpak, όσον αφορά το μπόιλερ κατασκευάζεται φασόν από τη VENMAN στη Βόρεια Ελλάδα.

Ο συλλέκτης, αν δεν κάνω λάθος είναι αλουμίνιο κολλημένος με υψήσυχνο πάνω στον χάλκινο σωλήνα. Τεχνική που είναι κατασκευαστικά λάθος.

 

Υψήσυχνη μηχανή που κάνη συμπλέξει μορίων μετάλλου (όχι κόλλημα)

Αλουμίνιο με χαλκό κατασκεύασε κάποια στιγμή η STAPLA στην Γερμανία αλλά ήταν σκέτη αποτυχία και δεν την υιοθέτησε κανένας.

Όποιος ακόμα δουλεύει υψήσυχνο δουλεύει ταινία χαλκού με σωλήνα χαλκού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για σας. πρωτη φορα θα παρω ηλιακο και θα ηθελα τη γνωμη σας και τις εμπειριες σας για τους nobel του Ξυλινακη, Ψαχνω 200 λιτρα τριπλης ενεργειας με γυαλι, εαν εχετε να προτεινετε κατι καλοδεχουμενο. Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια - χαρα σε ολους.

Εχω παρει δυο προσφορες και δινουν η μια το συστημα της energy life και η αλλη της eco system.

Εχει κανεις χρησημοποιησει καποιοα απο τις δυο εταιριες, και τι αποψη εχετε γι'αυτες? Τα στοιχεια και για τους δυο ηλιακους ειναι τα ιδια, 160 λιτρα, glass, επιλεκτικοι.

Να προτιμησω μονο η διπλο συλλεκτη?

Οτι αλλη πληροφορια εχετε θα μου ειναι πολυ χρησημη.

Ευχαριστω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Γεια - χαρα σε ολους.

Εχω παρει δυο προσφορες και δινουν η μια το συστημα της energy life και η αλλη της eco system.

Εχει κανεις χρησημοποιησει καποιοα απο τις δυο εταιριες, και τι αποψη εχετε γι'αυτες? Τα στοιχεια και για τους δυο ηλιακους ειναι τα ιδια, 160 λιτρα, glass, επιλεκτικοι.

Να προτιμησω μονο η διπλο συλλεκτη?

Οτι αλλη πληροφορια εχετε θα μου ειναι πολυ χρησημη.

Ευχαριστω.

 

γεια σου φιλε,

καμια απο τις δυο δεν ειναι κατασκευαστριες εταιρεις απλα κανουν (φθηνα) μαζεματα οπως ειδα απο τα ηλιακα στο σαιτ τους για να βγαλουν μια φθηνη τιμη. οποτε αποψη καμια οπως και προταση καμια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σας. σημερα πηρα τις τιμες για ηλιακο. σας παρακαλω,μια βοηθεια γιατι ειμαι ασχετη. πριν βαλω τις τιμες,ηθελα να πω οτι ο μαλτεζος μου ειπε 900 ε (κανα 1000 ρικο με σωλινες κτλ) για 160αρη. δε ξερω αν αξιζει να βαλω κατι απο τα επομενα,δε τα γνωριζω σαν μαρκες και σαν αξιοπιστια. 150-160 ειναι και αυτοι.

 

 

 

ΤYPOR (2,5Μ2 - 1 TEM)
889 E

PRISMATHERM (2,5Μ2 - 1 TEM)
1005 E

PRISMATHERM CLASSIC (2,5Μ2 -1 TEM)
828 E

SOLE EUROSTAR (150Λτ) (2,5Μ2 -1 TEM)
856 E

AQUA SOL (150Λτ) (2,5Μ2 -1 TEM)
750 E

 

τιμες με φπα και τοποθετιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καμια βοηθεια????ξερετε καμια απο τις επανω??



τη SOL  ξερει κανεισ?? sol Κ.Βιολαρης (μαλλο δεν ειναι η ιδια π μ ειπανε στο προηγ ποστ) εχει προσφορα αλλα δε τη ξερω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καμια βοηθεια????ξερετε καμια απο τις επανω??

 

τη SOL  ξερει κανεισ?? sol Κ.Βιολαρης (μαλλο δεν ειναι η ιδια π μ ειπανε στο προηγ ποστ) εχει προσφορα αλλα δε τη ξερω.

Της Sol Βιολάρης το compact είναι το απλό βαρέλι που έχει γίνει αναφορά σε προηγούμενες σελίδες και για κανένα λόγω μην το πάρεις. Οι κανονικοί ηλιακοί του δεν είναι κάτι ιδιαίτερο.

Από τα παραπάνω το πιο καλό είναι το sole eurostar , χωρίς να είναι κανένας τους φοβερός ηλιακός αν τους κάνεις και τα service τους είναι καλοί για τα λεφτά τους. Του μαλτέζου με αυτή την τιμή μάλλον σου είπαν για το class. Σε αυτές τις ποιότητες μπορεί να βρεις και λίγο πιο φθηνά αλλά εξαρτάτε και πόσα μέτρα σωλήνες θες για εγκατάσταση. Ο typor είναι πατρινός , σε ποιά περιοχή είσαι? Αν δεν είσαι από την περιοχή καλύτερα να διαλέξεις κάποιον που αν υπάρχει πρόβλημα ή για service να μπορεί να σε βοηθήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πατρα κεντρο μενω.  μαλτεζοσ ναι glass μου ειπε. δε με νοιαζει το ινοξ μονο για μπανιο τον θελω,οχι για κουζινα. ειναι καλος?

 

το αν το θες για μπάνιο ή για κουζίνα λίγη σχέση έχει με το αν θα πάρεις glass ή inox.

αν και πολλοί πωλητές παινεύουν το Χ ή το Ψ μοντέλο ότι μπορείς να μαγειρέψεις με αυτό το νερό λόγω της ποιότητας του καζανιου εγώ θα ρωτήσω. έχει δει κανείς το εσωτερικό θερμοσίφωνα (ηλιακού ή ηλεκτρικού, δεν έχει σημασία) μετά από χρήση έστω και 6 μηνών;

αν το δεις τότε θα "τρόμαζες" τόσο που όχι μόνο μαγείρεμα δεν θα συζητούσες αλλά ούτε καν μπάνιο.

τα άλατα που μαζεύονται είναι το κάτι άλλο. και άσχετα από το υλικό του δοχείου.

τα άλατα βρίσκονται μέσα στο νερό.

σκέψου ότι στο μπάνιο σου (πχ μπαταρία) κάθε λίγο και λιγάκι χρειάζεται να την καθαρίσεις με προϊόν για τα άλατα (αυτές οι ασπρίλες που βλέπεις). και σκέψου ότι εκεί απλά πιτσιλιέται από το νερό. φαντάζεσαι τι γίνεται μέσα στο θερμοσίφωνα που έχουμε στάσιμο νερό;

όποιος συνφορουμίτης είναι υδραυλικός ή απλά έχει ανοίξει τον θερμοσίφωνά του κάποια στιγμή θα σε βεβαιώσει ότι τα άλατα βγαίνουν με τις χούφτες.

για να μην σε ζαλίζω την απόφαση για τον τύπο του ηλιακού πάρτην με άλλα κριτήρια και όχι με την παραμύθα "μπορείς να μαγειρέψεις με αυτό το νερό"

 

σου παραθέτω μια φωτογραφία με μια αντίσταση για να έχεις μια εικόνα.

http://www.ilioenergiaki.gr/attachments/Image/DSC02328.JPG?template=generic

(για την αποφυγή παρεξήγησης δεν την ξέρω την εταιρία στο site της οποίας είναι η συγκεκριμένη φωτό. απλά την παραθέτω ως φωτογραφία).

 

φαντάζεσαι πως θα είναι ο θερμοσίφωνας από τον οποίο βγήκε; παλιότερα είχα βρει μια φωτογραφία με θερμοσίφωνα ανοιγμένο, την οποία όμως τώρα δεν βρίσκω. αλλά ακόμα και τον θερμοσίφωνα να μην δεις, θέλεις να μαγειρέψεις με νερό που "άγγιξε" αυτή η αντίσταση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φαντάζεσαι πως θα είναι ο θερμοσίφωνας από τον οποίο βγήκε; παλιότερα είχα βρει μια φωτογραφία με θερμοσίφωνα ανοιγμένο, την οποία όμως τώρα δεν βρίσκω. αλλά ακόμα και τον θερμοσίφωνα να μην δεις, θέλεις να μαγειρέψεις με νερό που "άγγιξε" αυτή η αντίσταση;

Πάρε μία από το δικό μου boiler λεβητοστασίου που αλλάχτηκε πρόσφατα με ηλιακό και σύστημα βεβιασμένης κυκλοφορίας.

 

 

rhnp.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...