Προς το περιεχόμενο

PayPal


Ozone

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Paragontas-x είπε

Μην μπερδεύεις τα μαγαζιά.

Εγώ σου λέω για το πόσες μέρες σου δίνει το δικαίωμα το Paypal να κάνεις dispute/claim μετά την ημερομηνία αγοράς του προϊόντος από οποιοδήποτε κατάστημα.

Αν τώρα εσύ θέλεις να κάνεις το οποιοδήποτε dispute/claim από το μαγαζί είναι άλλου παπά ευαγγέλιο.

Και εδώ είναι η απόδειξη όσων λέω.

Και όχι το  paypal δεν αποφασίζει καθόλου με βάση τους όρους του κάθε μαγαζιού.

Τότε πια η λογική να πας στην προστασία του κάθε paypal αν είναι να περιμένεις τη "προστασία καταναλωτή" του κάθε μαγαζιού.

Το paypal το προτιμάμε όλοι γιατί έχει πολύ καλύτερους ορούς ασφάλειας προς τον αγοραστή από το οποιοδήποτε κατάστημα.

Έχει καθαρά δικούς του όρους και αυτοί αφοράν αν δεν σου έστειλε κάποιος το δέμα μέσα σε άλφα μέρες ή σου ήρθε σπασμένο ή χαλασμένο το προϊόν κ.τ.λ.

Γι' αυτό και πληρώνεις ένα μικρο μέρος συνδρομής ανάλογα το ύψος αγορών που κάνεις στο paypal.

Αλλά σίγουρα δεν ασχολείται με τους όρους του κάθε καταστήματος το paypal.

Παναγιωτη εισαι θεος

Αλλα διαβαζεις, αλλα καταλαβαινεις, και δινεις και συμβουλές, μελετησε λιγο το ππ ακου και κανενα αλλον, εχεις κανει το θεμα εδω ψιλομπαχαλο.

Επεξ/σία από NikosKallithea
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, jkoukos είπε

Μας λες δηλαδή, ότι αγόρασες κάτι και ο έμπορας σου έδωσε ενημέρωση ότι θα το παραλάβεις μετά από 40 μέρες κι εσύ κάνεις dispute/claim στο Paypal στις π.χ. 30 μέρες και ισχυρίζεσαι ότι θα δικαιωθείς; Σε ποιο παράλληλο σύμπαν;

Μήπως μπερδεύεις πράγματα και καταστάσεις; Οι 60 μέρες που λες, αφορούν συγκεκριμένους λόγους, διαφορετικά ισχύουν οι 180 μέρες.

 

Δεν μίλησα για έμπορο αλλά για μαγαζί που μου είχε πει ότι θα παραλάβω στις 60 μέρες και ναι στις 45 μέρες που τελείωσε η υπόθεση μου επιστράφηκαν τα λεφτά.

Μιλάω για προϊόν που είχα αγοράσει από το εξωτερικό.

Και από τη στιγμή που δεν το είχα παραλάβει μετά από 1 μήνα.

Ναι αφού έκανα dispute/claim στις 40 μέρες μου επιστράφηκαν τα λεφτά στις 45 μέρες γιατί τόσες μέρες(5 Μέρες) έκανε το paypal να κοιτάξει την υπόθεση.

 

40 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Παναγιωτη εισαι θεος

Αλλα διαβαζεις, αλλα καταλαβαινεις, και δινεις και συμβουλές, μελετησε λιγο το ππ ακου και κανενα αλλον, εχεις κανει το θεμα εδω ψιλομπαχαλο.

Ποιος είναι ο Παναγιώτης?

 

 

Και για να το τελειώνουμε εδώ γιατί αρκετά τράβηξε.

Ο κάθε ένας χρησιμοποιεί το Paypal και το κάθε paypal όπως αυτός θέλει από τη στιγμή που δικά του είναι τα λεφτά και ότι θέλει τα κάνει.

Και πολύ σωστά κάνει ο κάθε ένας με τα λεφτά του.

Επεξ/σία από Paragontas-x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Paragontas-x είπε

Δεν μίλησα για έμπορο αλλά για μαγαζί που μου είχε πει ότι θα παραλάβω στις 60 μέρες και ναι στις 45 μέρες που τελείωσε η υπόθεση μου επιστράφηκαν τα λεφτά.

Μιλάω για προϊόν που είχα αγοράσει από το εξωτερικό.

Και από τη στιγμή που δεν το είχα παραλάβει μετά από 1 μήνα.

Ναι αφού έκανα dispute/claim στις 40 μέρες μου επιστράφηκαν τα λεφτά στις 45 μέρες γιατί τόσες μέρες(5 Μέρες) έκανε το paypal να κοιτάξει την υπόθεση.

Καταρχήν είτε έμπορος είτε κατάστημα είναι το ίδιο πράγμα. Εκτός αν εννοείς άλλο πράγμα (για άλλη μία φορά), οπότε πάω πάσο.

Φίλε μου χωρίς αποδείξεις δεν σε πιστεύω και το εξηγώ. Από την στιγμή που είχες ενημέρωση ότι θα παραλάβεις σε 60 μέρες και έκανες claim (σε δικιά σου πραγματική παραγγελία) πριν από αυτό το διάστημα, δεν υπάρχει ούτε μία στο εκατομμύριο να σε δικαιώσει το Paypal. Εκτός αν η παραγγελία έγινε παρανόμως και χωρίς την δική σου συγκατάθεση.

Επαναλαμβάνω ότι το όριο των 60 ημερών ισχύει για συγκεκριμένες υποθέσεις και όχι γενικά και αορίστως όπως το εννοείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν πρόκειται να βγάλω στην φόρα τα προσωπικά μου στοιχεία επειδή εσύ δεν με πιστεύεις.

Είναι δικαίωμα σου να με πιστέψεις ή όχι.

Και 60 μέρες ήταν παλιά στο paypal πλέον είναι 90 μέρες.

 

Και για να αντιστρέψω την λογική σου κι εγώ χωρίς αποδείξεις γιατί να πιστέψω ότι εσύ λες?

Επεξ/σία από Paragontas-x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διότι το λέει το ίδιο το Paypal, στο link που έδωσες εσύ (και μάλλον δεν κατάλαβες σε τι πράγμα αναφέρεται).

Υπάρχει τρόπος να μας δώσεις τις αποδείξεις χωρίς να φαίνονται πουθενά κάποια στοιχεία που να σε προσωποποιούν, εκτός αν θεωρείς ότι μας ψεκάζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Paragontas-x είπε

Δεν πρόκειται να βγάλω στην φόρα τα προσωπικά μου στοιχεία επειδή εσύ δεν με πιστεύεις.

Είναι δικαίωμα σου να με πιστέψεις ή όχι.

Και 60 μέρες ήταν παλιά στο paypal πλέον είναι 90 μέρες.

Και για να αντιστρέψω την λογική σου κι εγώ χωρίς αποδείξεις γιατί να πιστέψω ότι εσύ λες?

Γιατί 90? Αυτό εδώ το 180 τι είναι?

IMG_20200522_173728.jpg

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όπως εσένα είναι αναφέρετο δικαίωμα σου αν θα πιστέψεις τον άλλον έτσι κι εμένα είναι αναφέρετο δικαίωμα μου να δώσω τα προσωπικά μου στοιχειά στο άλλον.

Και λες για δικές μου αποδείξεις αλλά δεν σε είδα να δείχνεις δικές σου αποδείξεις με δικά σου προσωπικά παραδείγματα με βάση αυτά που λες.

 

Ο κάθε ένας πιστεύει ότι θέλει.

Δικαίωμα του είναι όπως κι εμένα δικαίωμα μου είναι να πιστεύω ότι θέλω.

Ας συμφωνήσουμε ότι διαφωνούμε.

 

14 λεπτά πριν, minotavros είπε

Γιατί 90? Αυτό εδώ το 180 τι είναι?

IMG_20200522_173728.jpg

Ναι δίκιο έχεις λάθος μου.

Επεξ/σία από Paragontas-x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήμαρτον βρε φίλε! Τι να αποδείξω, αφού λέω αυτά που γράφει το Paypal στο link που εσύ ο ίδιος παρέθεσες.

Εσύ είσαι αυτός που ισχυρίζεται κάτι διαφορετικό που ούτε το Paypal προβλέπει, άρα εσύ πρπει να αποδείξεις αν πετά ο γάιδαρος και όχι ο ίδιος ο γάιδαρος που δεν το ισχυρίζεται.

Φυσικά και είναι δικαίωμά σου να πιστεύεις ότι θέλεις, π.χ. ότι η Γη είναι επίπεδη, αλλά αυτό δεν αποτελεί θέσφατο και επ' ουδενί απόδειξη ότι ισχύει το πιστεύω σου (ή το δικό μου).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/5/2020 στις 5:00 ΠΜ, sarantatessera είπε

Πειραματιζόμουν λίγο με τις ρυθμίσεις πληρωμών μου μέσω PayPal και έβαλα σε ανενεργή κατάσταση την πληρωμή του Netflix. Τώρα όμως δεν μπορώ να το γυρίσω στην ενεργή.

Έχει κανείς καμιά ιδέα πώς θα το κάνω, μιας και αν δεν το καταφέρω λογικά δεν θα πληρωθεί η μηνιαία συνδρομή μου στο Netflix;

Γνωρίζει κανείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, θέλω να μεταφέρω μέρος από το pp μπάλανς στην κάρτα της Εθνικής που έχω συνδεδεμένη.

Επειδή δε θυμάμαι σίγουρα, τι προμήθεια κρατάει η Εθνική και από τι πόσο και πάνω; 3 ευρώ είναι; Και μένει το ίδιο είτε 50 είτε 500 ευρώ;

Από μέρες, 2-3 εργάσιμες μέχρι να φανούν;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, Paragontas-x είπε

Τελικά δεν υπάρχει κανένα βελάκι πουθενά που να μπορώ να αλλάξω το ποιος θα κάνει την μετατροπή το Paypal ή η τράπεζα.

Paypal-convertion.jpg

η visa κάρτα είναι ελληνική?

Επεξ/σία από bilya
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Paragontas-x είπε

Εννοείτε.

Αν δεν ήτανε λογικά απ' ότι ξέρω δεν θα τη δεχόταν το paypal μου.

Από την Alpha bank είναι.

το κατάστημα ζητάει ευρώ η κάρτα είναι ελληνική οπότε για ποια μετατροπή μιλάμε? 

Δες στο spoiler τι θα σου βγάζει όταν πρεπει να διαλέξεις ποιος θα κάνει την μετατροπή νομίσματος.

Spoiler

image.png.ecba6ba84fdb5196e7c042ee577ed9db.png

image.png.88175df17854c6e1822d537195dd8628.png

Στην προκειμένη περίπτωση το μαγαζί ζητάει ευρώ κ η κάρτα είναι revolut (άρα βρετανική)  και γι υτό κάνει αυτόματα την μετατροπή. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...