Προς το περιεχόμενο

PayPal


Ozone

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

  

7 λεπτά πριν, Doubt είπε

Φίλε χαλάρωσε λίγο.

Ο κόσμος έχει πιο σοβαρά προβλήματα από το paypal.

 

Μήπως αυτό πρέπει να το πεις λίγο στον εαυτό σου?

Και απλά ανάφερα κάτι που βλέπω ότι γίνεται συνέχεια. Τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο.

Επεξ/σία από Paragontas-x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 ώρες πριν, Paragontas-x είπε

Κάτι άλλο τώρα.

Κανονικά από τη στιγμή που εισήγαγα την κάρτα και δεν έχω κάνει επαλήθευση δεν θα έπρεπε κάπου να μου έχει να εισάγω τον κωδικό επαλήθευσης?

Ή για να εμφανιστεί αυτό το κουμπί πρέπει να περιμένω 1-2 μέρες?

Δεν μιλάω για την τράπεζα έτσι.

Μιας και πρόσθεσα χθες την Revolut κάρτα μου (την ψηφιακή της μορφή) στην PayPal, μου είχε δυνατότητα προσθήκης του κωδικού επαλήθευσης στο δευτερόλεπτο. Μιας και η κίνηση φάνηκε αμέσως στην Revolut, η διαδικασία επαλήθευσης δεν μου πήρε πάνω από 1 λεπτό. Προσωπικά την διαδικασία την έκανα μέσω του PC μου.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα  έχω κάνει αγορά από Bangood  είναι η πρώτη μου αγορά έχουν περάσει 30 ημέρες από τότε και βάζοντας το tracking number για να δω που βρίσκεται μου βγάζει αυτό :

 

The item is pre-advised to PostNL

 

Ξέρει κανείς τι σημαίνει ;    και σε πόσες ημέρες πρέπει να τους στείλω μήνυμα ότι δεν μου έρχεται τι περιθώριο έχω ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, ServerStationF1 είπε

Καλημέρα  έχω κάνει αγορά από Bangood  είναι η πρώτη μου αγορά έχουν περάσει 30 ημέρες από τότε και βάζοντας το tracking number για να δω που βρίσκεται μου βγάζει αυτό :

The item is pre-advised to PostNL

Ξέρει κανείς τι σημαίνει ;    και σε πόσες ημέρες πρέπει να τους στείλω μήνυμα ότι δεν μου έρχεται τι περιθώριο έχω ;

Απλά περιμένεις, έχουν αυξηθεί οι χρόνοι για refund, εδώ βρίσκεται στην διαδικασία περίπου εκτελωνισμου στην Ολλανδία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ServerStationF1 είπε

The item is pre-advised to PostNL

Αν θυμάμαι καλώς, σημαίνει πως απλά έχει ενημερωθεί το postNL πως "έρχεται" δέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ServerStationF1 είπε

Καλημέρα  έχω κάνει αγορά από Bangood  είναι η πρώτη μου αγορά έχουν περάσει 30 ημέρες από τότε και βάζοντας το tracking number για να δω που βρίσκεται μου βγάζει αυτό :

The item is pre-advised to PostNL

Ξέρει κανείς τι σημαίνει ;    και σε πόσες ημέρες πρέπει να τους στείλω μήνυμα ότι δεν μου έρχεται τι περιθώριο έχω ;

Kαι να στείλεις μήνυμα θα σου πουν να περιμένεις. Υπάρχει γενική καθυστέρηση με τα ταχυδρομεία. Ενα δικό μου έκανε 45 μέρες για να έρθει μέσω Ολλανδίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/5/2020 στις 8:54 ΜΜ, 4son είπε

με την νέα καρτα από alpha bank  Σε μία prepaid με pin έπρεπε να ενεργοποιήσω το pin στο ATM αλλιώς δεν 

Μιας και πλέον οι παλιές 60 νομίζω μέρες γίνανε πλέον 90 εσείς μετά από πόσες μέρες πιστεύεται είναι καλό να ανοίγεις ένα claim για refund;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Paragontas-x είπε

Μιας και πλέον οι παλιές 60 νομίζω μέρες γίνανε πλέον 90 εσείς μετά από πόσες μέρες πιστεύεται είναι καλό να ανοίγεις ένα claim για refund;

Λογικά 90 μέρες αν δεν παραλάβεις, ανοίγεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν κατάλαβες καλά μάλλον. 

Το paypal παλιότερα σου έδινε το δικαίωμα νομίζω 60 μέρες από την ημερομηνία αγοράς να κάνεις dispute/claim μετά χάνεις απλά τα λεφτά σου αφού δεν μπορείς να κάνεις τίποτα στο PayPal. 

Πλέον αυτές οι μέρες γίνανε 90 αν δηλαδή π.χ. Αγοράσεις κάτι σήμερα έχεις το δικαίωμα να κάνεις claim/dispute μέχρι 90 ημερολογιακες ημέρες από σήμερα στις 91 μέρες δεν μπορείς να κάνεις τίποτα στο PayPal. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Paragontas-x είπε

Όχι δεν κατάλαβες καλά μάλλον. 

Το paypal παλιότερα σου έδινε το δικαίωμα νομίζω 60 μέρες από την ημερομηνία αγοράς να κάνεις dispute/claim μετά χάνεις απλά τα λεφτά σου αφού δεν μπορείς να κάνεις τίποτα στο PayPal. 

Πλέον αυτές οι μέρες γίνανε 90 αν δηλαδή π.χ. Αγοράσεις κάτι σήμερα έχεις το δικαίωμα να κάνεις claim/dispute μέχρι 90 ημερολογιακες ημέρες από σήμερα στις 91 μέρες δεν μπορείς να κάνεις τίποτα στο PayPal. 

Μήπως κάνεις λάθος, παλιά για να άνοιγες dispute έπρεπε να περάσουν 60 μέρες γιατί αυτή ήταν η πολιτική του μαγαζιού. Πλέον με την πολιτική του banggood να πάει στους 90 μέρες τότε πρέπει να ανοίξεις dispute  , αλλιώς δεν μπορείς να κάνεις κάτι. Για να χάσεις τα λεφτά σου το PayPal σου δίνει δικαίωμα 180 μέρες από την αγορά να ανοίξεις dispute.

Το PayPal αποφασίζει βάση όρων κανονισμών του κάθε μαγαζιού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μην μπερδεύεις τα μαγαζιά.

Εγώ σου λέω για το πόσες μέρες σου δίνει το δικαίωμα το Paypal να κάνεις dispute/claim μετά την ημερομηνία αγοράς του προϊόντος από οποιοδήποτε κατάστημα.

 

Αν τώρα εσύ θέλεις να κάνεις το οποιοδήποτε dispute/claim από το μαγαζί είναι άλλου παπά ευαγγέλιο.

 

Και εδώ είναι η απόδειξη όσων λέω.

 

Και όχι το  paypal δεν αποφασίζει καθόλου με βάση τους όρους του κάθε μαγαζιού.

Τότε πια η λογική να πας στην προστασία του κάθε paypal αν είναι να περιμένεις τη "προστασία καταναλωτή" του κάθε μαγαζιού.

Το paypal το προτιμάμε όλοι γιατί έχει πολύ καλύτερους ορούς ασφάλειας προς τον αγοραστή από το οποιοδήποτε κατάστημα.

 

Έχει καθαρά δικούς του όρους και αυτοί αφοράν αν δεν σου έστειλε κάποιος το δέμα μέσα σε άλφα μέρες ή σου ήρθε σπασμένο ή χαλασμένο το προϊόν κ.τ.λ.

Γι' αυτό και πληρώνεις ένα μικρο μέρος συνδρομής ανάλογα το ύψος αγορών που κάνεις στο paypal.

Αλλά σίγουρα δεν ασχολείται με τους όρους του κάθε καταστήματος το paypal.

Επεξ/σία από Paragontas-x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Paragontas-x είπε

Μην μπερδεύεις τα μαγαζιά.

Εγώ σου λέω για το πόσες μέρες σου δίνει το δικαίωμα το Paypal να κάνεις dispute/claim μετά την ημερομηνία αγοράς του προϊόντος από οποιοδήποτε κατάστημα.

Αν τώρα εσύ θέλεις να κάνεις το οποιοδήποτε dispute/claim από το μαγαζί είναι άλλου παπά ευαγγέλιο.

Και εδώ είναι η απόδειξη όσων λέω.

180 μέρες . Αν ανοίξεις στις 60 και η πολιτική του οποιοδήποτε μαγαζιού είναι 90 μέρες , δεν θα δικαιωθείτε. Και σταματάω την συζήτηση γιατί πάει μακριά η βαλίτσα. 15 χρόνια δουλεύω PayPal.

Επεξ/σία από stefanidisg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια χαρά θα δικαιωθείς.

Έχω δικαιωθεί και έχω πάρει τα λεφτά μου πίσω ακόμα και ποσό των 500 ευρώ γιατί έκανα claim/dispute στις 45 μέρες από την ημερομηνία αγοράς

Επεξ/σία από Paragontas-x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μας λες δηλαδή, ότι αγόρασες κάτι και ο έμπορας σου έδωσε ενημέρωση ότι θα το παραλάβεις μετά από 40 μέρες κι εσύ κάνεις dispute/claim στο Paypal στις π.χ. 30 μέρες και ισχυρίζεσαι ότι θα δικαιωθείς; Σε ποιο παράλληλο σύμπαν;

Μήπως μπερδεύεις πράγματα και καταστάσεις; Οι 60 μέρες που λες, αφορούν συγκεκριμένους λόγους, διαφορετικά ισχύουν οι 180 μέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...