Προς το περιεχόμενο

PayPal


Ozone

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, Hiddenite είπε

Καλημέρα, στις 24 Μαΐου έκανα ( πρώτη μου φορά) αμφισβήτηση- αίτηση μέσω PayPal για επιστροφή χρημάτων λόγω μη παράδοσης παραγγελίας. Έγραψα ένα μακροσκελές κείμενο με τις απόψεις μου και στα ελληνικά και στα αγγλικά και πρόσθεσα κάποια screen shot. Μέχρι και σήμερα δεν έχει αλλάξει κάτι. Ούτε φωνή ούτε ακρόαση του πωλητή.

Πώς θα εξελιχθεί αυτό; Πότε βγαίνει το πόρισμα; Πότε επιστρέφονται τα χρήματα εαν ισχύουν οι απόψεις μου;

Όταν ξεκινάς ένα dispute αρχικά το paypal δίνει κάποιο χρόνο στον πωλητή να απαντήσει, νομίζω είναι γύρω στις 10 ημέρες. Δες μέσα από το dispute θα αναγράφει κάπου πότε μπορείς να το κάνεις escalate to a paypal claim, μόνο τότε παίρνει θέση το paypal και ελέγχει τα στοιχεία!! Οπότε προσοχή να μην το αφήσεις έτσι.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, LaMereda είπε

Όταν ξεκινάς ένα dispute αρχικά το paypal δίνει κάποιο χρόνο στον πωλητή να απαντήσει, νομίζω είναι γύρω στις 10 ημέρες. Δες μέσα από το dispute θα αναγράφει κάπου πότε μπορείς να το κάνεις escalate to a paypal claim, μόνο τότε παίρνει θέση το paypal και ελέγχει τα στοιχεία!! Οπότε προσοχή να μην το αφήσεις έτσι.

Μέχρι τις 3 Ιουνίου με προτρέπει να λύσουμε μεταξύ μας την διαφορά. Απλά μου έκανε εντύπωση που δεν έχει απαντήσει ο πωλητής ( Banggood).

Θα περιμένω, ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θέλω να αγοράσω κάτι από Τσεχία. Ο πωλητής έχει την πληρωμή σε δολάρια (1230$). Με συμφέρει να ορίσω σαν κύριο νόμισμα το δολάριο και να αφήσω την μετατροπή να την κάνει η τράπεζα? (πληρωμή με χρεωστική Εθνικής)

Επεξ/σία από achilles_g_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μόλις παρέλαβα την νέα κάρτα μου από alpha bank και ενώ την έχω ενεργοποίηση από το alhabnk web app και πήρα και τηλέφωνο το alpha web banking support για να τσεκάρω ότι είναι πραγματικά ενεργοποιημένη και μου είπαν ότι είναι κανονικά.

 

Πάω λοιπόν στο paypal να κάνω update τα νέα στοιχεία και ενώ εισάγω την νέα ημερομηνία λήξης της κάρτας και το νέο 3 ψήφιο security code που έχει από πίσω η κάρτα μου βγάζει συνεχώς το παρακάτω μήνυμα.

paypal-update-card-issue.jpg

 

Και το τηλέφωνο support έχει αλλάξει?

Γιατί παλιότερα νομίζω έπρεπε να καλέσω ένα 10 ψήφιο νούμερο ενώ τώρα μου βγάζει αυτό:

2103002172

 

Και εκτός αυτού μου βγάζει το κλασικό ηχογραφημένο μήνυμα σχετικά με τον covid-19 και μου κλείνει την γραμμή.

Επεξ/σία από Paragontas-x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Paragontas-x είπε

Μόλις παρέλαβα την νέα κάρτα μου από alpha bank και ενώ την έχω ενεργοποίηση από το alhabnk web app και πήρα και τηλέφωνο το alpha web banking support για να τσεκάρω ότι είναι πραγματικά ενεργοποιημένη και μου είπαν ότι είναι κανονικά.

Πάω λοιπόν στο paypal να κάνω update τα νέα στοιχεία και ενώ εισάγω την νέα ημερομηνία λήξης της κάρτας και το νέο 3 ψήφιο security code που έχει από πίσω η κάρτα μου βγάζει συνεχώς το παρακάτω μήνυμα.

paypal-update-card-issue.jpg

Και το τηλέφωνο support έχει αλλάξει?

Γιατί παλιότερα νομίζω έπρεπε να καλέσω ένα 10 ψήφιο νούμερο ενώ τώρα μου βγάζει αυτό:

2103002172

Και εκτός αυτού μου βγάζει το κλασικό ηχογραφημένο μήνυμα σχετικά με τον covid-19 και μου κλείνει την γραμμή.

Οταν λες παρελαβες την νεα σου καρτα τι εννοεις ? Οτι εληξε η παλια και εγινε ανανεωση ? Μπηπς εχεις καταχωρησει στο paypal την παλια με ιδιο αριθμο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοώ ότι παρέλαβαν τη νέα κάρτα γιατι έληξε η παλιά. 

Και είχα καταχωρημένη την παλια με το τότε αριθμό security και ημερομηνία λήξης. 

 

Αν εννοείς τον 16 ψηφίο κωδικό που έχει πάνω ή νέα κάρτα τοτε έχει ακριβώς τον ίδιο με την παλια αφού αυτό το νούμερο δεν αλλάζει ποτέ κάθε φορά που σου στέλνουν την νέα κάρτα όπως δεν αλλάζει και το pin που έχεις βάλει στη κάρτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Paragontas-x είπε

Εννοώ ότι παρέλαβαν τη νέα κάρτα γιατι έληξε η παλιά. 

Και είχα καταχωρημένη την παλια με το τότε αριθμό security και ημερομηνία λήξης. 

Αν εννοείς τον 16 ψηφίο κωδικό που έχει πάνω ή νέα κάρτα τοτε έχει ακριβώς τον ίδιο με την παλια αφού αυτό το νούμερο δεν αλλάζει ποτέ κάθε φορά που σου στέλνουν την νέα κάρτα όπως δεν αλλάζει και το pin που έχεις βάλει στη κάρτα. 

Κανε update στην παλιά. Οχι προσθηκη καρτας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό δοκίμασα και δεν το δεχότανε μου έβγαζε συνέχεια το παραπάνω μήνυμα.

Με βάση τις οδηγίες που αναφέρει το ίδιο το paypal έκανα remove card και δοκιμάζω τώρα να ξανά εισάγω τη νέα αλλά δεν την δέχεται μου κάνει decline card.

Τι στο καλό συμβαίνει πια??

Και η ειρωνεία σε όλο αυτό είναι ότι ενώ παλιότερα με κάποια πιο σοβαρά θέματα refund που είχα έπαιρνα ένα τηλέφωνο και όλα λυνόντουσαν πλέον λόγο covid-19 και τηλέφωνο που παίρνω ακούω ένα ηχητικό μήνυμα και η γραμμή κλείνει.

 

Μια ομορφιά τι να πω. Χάλασε και το paypal.

Επεξ/σία από Paragontas-x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Paragontas-x είπε

Αυτό δοκίμασα και δεν το δεχότανε μου έβγαζε συνέχεια το παραπάνω μήνυμα.

Με βάση τις οδηγίες που αναφέρει το ίδιο το paypal έκανα remove card και δοκιμάζω τώρα να ξανά εισάγω τη νέα αλλά δεν την δέχεται μου κάνει decline card.

Τι στο καλό συμβαίνει πια??

Και η ειρωνεία σε όλο αυτό είναι ότι ενώ παλιότερα με κάποια πιο σοβαρά θέματα refund που είχα έπαιρνα ένα τηλέφωνο και όλα λυνόντουσαν πλέον λόγο covid-19 και τηλέφωνο που παίρνω ακούω ένα ηχητικό μήνυμα και η γραμμή κλείνει.

Μια ομορφιά τι να πω. Χάλασε και το paypal.

Χρήματα έχει η κάρτα μέσα σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείτε ότι έχει αλλά τελικά δεν έφταιγε το paypal. Αναμενόμενο με τις Ελληνικές τράπεζες - υπηρεσίες αφού είναι για

Έκατσα στην πολύ ωραία περίπτωση νέα κάρτα κατευθείαν από τον ταχυδρομικό φάκελο να είναι απομαγνητισμένη αφού δοκίμασα πριν κάνα μισάωρο να κάνω κατάθεση σε 2 alpha atm αλλά δεν.

Μου πέταξε την κάρτα έξω.

Μετά από επικοινωνία με το web banking μου είπαν θα εκδώσουν νέα κάρτα και ας ελπίσουμε αυτή να μην είναι απομαγνητισμένη.

 

Fan fact: Το ξέρετε ότι για κάθε ενεργοποίηση κάρτας σας χρεώνουν 5 ευρώ?

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Paragontas-x είπε

Εννοείτε ότι έχει αλλά τελικά δεν έφταιγε το paypal. Αναμενόμενο με τις Ελληνικές τράπεζες - υπηρεσίες αφού είναι για

Έκατσα στην πολύ ωραία περίπτωση νέα κάρτα κατευθείαν από τον ταχυδρομικό φάκελο να είναι απομαγνητισμένη αφού δοκίμασα πριν κάνα μισάωρο να κάνω κατάθεση σε 2 alpha atm αλλά δεν.

Μου πέταξε την κάρτα έξω.

Μετά από επικοινωνία με το web banking μου είπαν θα εκδώσουν νέα κάρτα και ας ελπίσουμε αυτή να μην είναι απομαγνητισμένη.

Fan fact: Το ξέρετε ότι για κάθε ενεργοποίηση κάρτας σας χρεώνουν 5 ευρώ?

Η Απομαγνητηση της κάρτας Δεν έχει σχέση με της online αγορες.

Τωρα για το χαράτσι ειναι 5-6 ευρώ ανάλογα την Τράπεζα η χρέωση επανέκδοσης κάρτας και ισχύει εδω και καιρό 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, asdfnikos είπε

Η Απομαγνητηση της κάρτας Δεν έχει σχέση με της online αγορες.

Τωρα για το χαράτσι ειναι 5-6 ευρώ ανάλογα την Τράπεζα η χρέωση επανέκδοσης κάρτας και ισχύει εδω και καιρό 

Συμφωνω και στα δυο. Μολις ηθελα να τα γραψω αλλα με προλαβες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια χαρά παίζει τεράστιο ρόλο αν δεν δουλεύει η κάρτα τότε απολύτως λογικό να μην την δεχτεί και το paypal.

 

Γιατί αν όπως λέτε δεν παίζει ρόλο αν δουλεύει η κάρτα τότε για πιο λόγο σου ζητάει security code και την ημερομηνία λήξης της κάρτας?

 

Όταν κάνεις μια αγορά στο paypal και έχεις βάλει να παίρνει τα λεφτά από την κάρτα πρέπει να δουλεύει αυτή η κάρτα.

Αν δεν μπορείς ούτε να βάλεις λεφτά, αλλά ούτε και να βγάλεις από κανένα μηχάνημα γιατί πολύ απλά είναι άχρηστη αφού έχει απομαγνητιστεί τότε ποιος ο λόγος χρήσης της?

 

Αυτό που λέτε  εσείς είναι μόνο όταν έχεις βάλει να τραβάει τα λεφτά από το λογαριασμό τράπεζας και όχι από την κάρτα.

Άλλο το ένα, άλλο το άλλο. Μην τα μπερδεύουμε.

 

Π.χ. σε εμένα όταν είχα την παλιά κάρτα μου είχε 3 επιλογές που ήταν verified και οι 3 και μπορούσα να το κάνω να παίρνει τα λεφτά από οποιαδήποτε από τις 3 αυτές επιλογές.

 

Είχε alpha bank, alpha card & paypal ballance

Επεξ/σία από Paragontas-x
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

σχετικά με την νέα καρτα από alpha bank  Σε μία prepaid με pin έπρεπε να ενεργοποιήσω το pin στο ATM αλλιώς δεν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...