Προς το περιεχόμενο

PayPal


Ozone

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, Doubt είπε

Άλλο η επιστροφή κι άλλο το εισερχόμενο έμβασμα, αυτό χρεώνεται εδώ και χρόνια.

Αρχικά γίνεται η επιστροφή στην paypal Και μετά η paypal τα μεταφέρει στον τραπεζικό λογαριασμό μου σωστα?
Αυτή η μεταφορά ή εισερχόμενο έμβασμα εμένα με χρέωσε για πρώτη φορά 3,5 ευρώ για κάθε μια από τις 2 συναλλαγές ανω των 50 ευρώ που είχα αυτή την φορά. Αν και η επιστροφή θα έπρεπε να είχε γίνει σε μια συναλλαγή. 
Αυτή η χρεώση όπως προείπα τον μάιο δεν υπήρχε σε ποσό άνω των 100 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, SpEcTer είπε

Αρχικά γίνεται η επιστροφή στην paypal Και μετά η paypal τα μεταφέρει στον τραπεζικό λογαριασμό μου σωστα?
Αυτή η μεταφορά ή εισερχόμενο έμβασμα εμένα με χρέωσε για πρώτη φορά 3,5 ευρώ για κάθε μια από τις 2 συναλλαγές ανω των 50 ευρώ που είχα αυτή την φορά. Αν και η επιστροφή θα έπρεπε να είχε γίνει σε μια συναλλαγή. 
Αυτή η χρεώση όπως προείπα τον μάιο δεν υπήρχε σε ποσό άνω των 100 ευρώ.

Δεν τα λες καλα ή δεν το ξεκαθαρίζεις, τι ειναι αυτα τα λεφτα από επιστροφή που λες, για αγορες πρόκειται, αν ειναι αγορες με ποιον τροπο πληρώνεις μεσω ππ, πιστωτικη, λογαριασμο, τι;

Παντως οτι και να ειναι, ναι υπάρχει χρέωση οταν μπουν χρήματα στην τράπεζα σου με έμβασμα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, SpEcTer είπε

Αρχικά γίνεται η επιστροφή στην paypal Και μετά η paypal τα μεταφέρει στον τραπεζικό λογαριασμό μου σωστα?
Αυτή η μεταφορά ή εισερχόμενο έμβασμα εμένα με χρέωσε για πρώτη φορά 3,5 ευρώ για κάθε μια από τις 2 συναλλαγές ανω των 50 ευρώ που είχα αυτή την φορά.

Αν είχες αγοράσει παλιότερα μέσω κάρτας & PayPal και σου επέστρεψαν τα χρήματα, που γύρισαν (μέσω PayPal) στην κάρτα σου και από εκεί στο λογαριασμό σου, δεν είναι το ίδιο. Αυτό λέμε.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Doubt είπε

Αν είχες αγοράσει παλιότερα μέσω κάρτας & PayPal και σου επέστρεψαν τα χρήματα, που γύρισαν (μέσω PayPal) στην κάρτα σου και από εκεί στο λογαριασμό σου, δεν είναι το ίδιο. Αυτό λέμε.

 

Ναι εν τέλη φαίνεται ότι επειδή είχε λήξει η κάρτα χρησιμοποιούσε το iban για να κανει την μεταφορά οπότε χρεώθηκα στην μεταφορά.  Ελπίζω τώρα που πρόσθεσα ξανά την κάρτα να μην με χρεώσει σε μελλοντικές επιστροφές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, SpEcTer είπε

Ναι εν τέλη φαίνεται ότι επειδή είχε λήξει η κάρτα χρησιμοποιούσε το iban για να κανει την μεταφορά οπότε χρεώθηκα στην μεταφορά.  Ελπίζω τώρα που πρόσθεσα ξανά την κάρτα να μην με χρεώσει σε μελλοντικές επιστροφές...

Τι καρτα ειναι χρεωστικη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, SpEcTer είπε

ναι

Αυτο φταιει, κατάργησε την κάρτα αυτη σου ειναι άχρηστη και επικίνδυνη για ονλινε συναλλαγές, βαλε μια πιστωτική ή 100 φορές καλύτερα βγάλε μια revolut

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Αυτο φταιει, κατάργησε την κάρτα αυτη σου ειναι άχρηστη και επικίνδυνη για ονλινε συναλλαγές, βαλε μια πιστωτική ή 100 φορές καλύτερα βγάλε μια revolut

xardalias-chardalias.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Αυτο φταιει, κατάργησε την κάρτα αυτη σου ειναι άχρηστη και επικίνδυνη για ονλινε συναλλαγές, βαλε μια πιστωτική ή 100 φορές καλύτερα βγάλε μια revolut

Γιατί;;; τόσα χρόνια δεν έχω κάποιο θέμα... Επίσης απο την στιγμή που η επιστροφή χρημάτων απο την paypal στην κάρτα είναι δωρεάν με βολεύει. Γιατι να χρεώνομαι 3,5 ευρώ για κάθε μεταφορά? Εχω ρεβολουτ αλλα την χρησιμοποιώ αυτούσια όταν θέλω όχι μέσω paypal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα, αγόρασα κάτι (40ευρώ) απο banggood με paypal. Για κακή μου τύχη το προϊόν ήταν ελαττωματικό (απο την στιγμή που το άνοιξα). Είμαι σε επικοινωνία με banggood για να βρεθεί μια λύση αλλά δεν τους βλέπω και πολύ πρόθυμους να δώσουν λύση σύντομα και έτσι σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω το paypal για να πάρω τα χρήματα μου πίσω. Αν το paypal μου δώσει πίσω τα χρήματα τι θα γίνει με το προϊόν;

Αυτό που με ενδιαφέρει να μάθω είναι πως πρέπει να το επιστρέψω στο banggood, με δικά μου μεταφορικά έξοδα ή με δικά τους;

Ακόμη μια ερώτηση, το paypal κρατάει κάποια προμήθεια για την διαμεσολάβηση και την επιστροφή των χρημάτων;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όταν το email δεν επαληθεύεται (  verification error) τι φταίει βρε παιδιά;

Τόσα χρόνια έχουν περάσει κ δε θυμάμαι πως γίνεται νέος λογαριασμός. 
 

Τα βίντεο στο YouTube δεν βοήθησαν. 

Επεξ/σία από hercoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι σκαλωμα εχει φαει το paypal στην κατηγορια shopping εδω και λιγες μερες? Εξαργυρωνω κανονικα ποντους με βγαζει και τα καταστηματα και ολα και τωρα εχω το παρακατω. Το βγαζει απο καθε browser και οχι μονο στο δικο μου λογαριασμο. Οι ποντοι ερχονται κανονικα αλλα παλι με βγαζει το ιδιο προβλημα αν πατησω πανω δεν με αφηνει να τους εξαργυρωσω ενω εχω εξαργυρωσει πανω απο 10 χιλιαδες μεχρι σημερα. Ειναι γενικο το προβλημα σε Ελλαδα τι σας βγαζει εσας αν μπειτε στον παρακατω συνδεσμο ενω ειστε συνδεδεμενοι?

https://www.paypal.com/shopping/

Screenshot-1.png

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Arkin είπε

Τι σκαλωμα εχει φαει το paypal στην κατηγορια shopping εδω και λιγες μερες? Εξαργυρωνω κανονικα ποντους με βγαζει και τα καταστηματα και ολα και τωρα εχω το παρακατω. Το βγαζει απο καθε browser και οχι μονο στο δικο μου λογαριασμο. Οι ποντοι ερχονται κανονικα αλλα παλι με βγαζει το ιδιο προβλημα αν πατησω πανω δεν με αφηνει να τους εξαργυρωσω ενω εχω εξαργυρωσει πανω απο 10 χιλιαδες μεχρι σημερα. Ειναι γενικο το προβλημα σε Ελλαδα τι σας βγαζει εσας αν μπειτε στον παρακατω συνδεσμο ενω ειστε συνδεδεμενοι?

https://www.paypal.com/shopping/

Screenshot-1.png

Με πιάνεις εντελώς αδιάβαστο και πρέπει να ρωτήσω γιατί με μια αναζήτηση Google μπερδεύτηκα περισσότερο.

Πόντους μαζεύεις με πιστωτική μόνο; Με όλες τις πιστωτικές;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Doubt είπε

Με πιάνεις εντελώς αδιάβαστο και πρέπει να ρωτήσω γιατί με μια αναζήτηση Google μπερδεύτηκα περισσότερο.

Πόντους μαζεύεις με πιστωτική μόνο; Με όλες τις πιστωτικές;

Είναι το πρόγραμμα cash back του PayPal που με αγορές από συγκεκριμένα online shops σου δίνει πόντους. Πχ μέχρι πριν κάτι μήνες έδινε 8% cash back σε αγορές από humble bundle η 6% από banggood. Πχ σε αγορά 100 ευρώ προϊόντος από banggood το paypal που έδωσε πίσω 6 ευρώ. Δηλαδή κάπου 650 πόντους οι οποίοι είναι 6.5 δολάρια. Και από humble το ίδιο που κάνω συχνά αγορές. Δε παίζει ρόλο αν είναι αγορά με κάρτα ή υπόλοιπο paypal. Δεν το γνώριζα και εγώ μέσα στο 2021 το έμαθα και έχω πάρει πάνω από 100 ευρώ μέχρι σήμερα. Και έχω ακόμα 6 χιλιάδες πόντους 60 δολάρια δηλαδή να εξαργυρωσω αλλά υπάρχει το παραπάνω πρόβλημα λογικά πρέπει να ειναι γενικό στην Ελλάδα και θα το φτιάξουν ελπίζω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το μόνο σχετικό που βρίσκω είναι αυτό, αλλά φαίνεται να απευθύνεται στην αγορά USA.

https://www.paypal.com/shopping/

Κάτι άλλα αποτελέσματα αναφέρουν μια mastercard της PayPal που πάλι είναι για USA.

Εσύ πως έχεις λογαριασμό σε $?

Υ.Γ. μάλλον κατάλαβα λάθος, σε € πρέπει να έχεις.

Επεξ/σία από Doubt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...