Προς το περιεχόμενο

Lidl


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παλι τα ιδια οι κουφ@λες, φρεσκο σολωμο 250gr ενω η ταμπελα εγραφε 3,15€ μου τον χρεωσαν στο ταμειο 3,69€ :lol:

Μια φοράει έτυχε. Η ταμπέλα έλεγε προσφορά 3,99 (πχ) και το προϊόν είχε 6,99(πχ) και τους λέω κάνετε λάθος.

 

Πήγε είδε την ταμπέλα στο προϊόν και μου χτύπησε την έκπτωση. Αν είσαι σίγουρος ζητάς το δίκιο σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

Δεν θα δουλεύω για πολύ ακόμα με δικιά μου θέληση, γιατί η κατάσταση είναι ανυπόφορη. Σε κάθε ταμείο 20 άτομα, σε ολόκληρο μαγαζί 3 άτομα, οι πελάτες να φωνάζουν για άλλο ταμείο, ενώ άλλο ταμείο δεν υπάρχει... Γενικά ο υπάλληλος είναι ο σάκος του μποξ για κάθε μαλακία του lidl και ο πελάτης θα τον βρίσει για το οτιδήποτε, από την χρέωση της σακούλας μέχρι το "γιατί τα καλάθια έχουν ροδάκια". Να προσθέσω, επειδή είδα σε προηγούμενα πόστ σχόλιο περί ποσότητας στοκ, ο εργαζόμενος εκεί μέσα δεν θα γνωρίζει ποτέ γιατί λείπουν τόσα πράγματα από το μαγαζί, ούτε πότε θα φέρουν. Δεν μας ενημερώνει η εταιρία οπότε δεν γίνεται και να γνωρίζουμε τέτοιες πληροφορίες.  Η μόνη πηγή πληροφορίας είναι τα κεντρικά που έχουν δωρεάν χρέωση. 

Μακάρι να βρεις καλύτερα! Έχω 2-3 γνωστούς που δουλεύουν σε lidl και είναι όλοι ικανοποιημένοι, ούτε που το σκέφτονται να φύγουν. Παίρνουν μια χαρά λεφτά (ειδικά για την εποχή) και πάντα στην ώρα τους κι όλα τυπικά. Τέλεια δεν είναι πουθενά, μόνο στη δική σου δουλειά (κι αυτό στη θεωρία!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό έλειπε κιόλας να μην πληρώνουν στην ώρα τους με τόση ρευστότητα που έχουν...

 

Πάντως ο φίλος έχει ένα δίκιο για τα ταμεία. Γίνεται πανικός. Παιδιά συνιστώ υπομονή και «από το ένα αυτί μπαίνει και από το άλλο βγαίνει».

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια φοράει έτυχε. Η ταμπέλα έλεγε προσφορά 3,99 (πχ) και το προϊόν είχε 6,99(πχ) και τους λέω κάνετε λάθος.

 

Πήγε είδε την ταμπέλα στο προϊόν και μου χτύπησε την έκπτωση. Αν είσαι σίγουρος ζητάς το δίκιο σου

Τέτοιο πράγμα μου έχει τύχει μόνο μια φορά, και δεν ήταν στα lidl, ήταν στον Βασιλόπουλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα ειμαστε πολυ μαλακισμενοι σαν καταναλωτες.

 

Γυρισανε τα καπακια απο τους ξηρους καρπους αντίθετα, η τρτπα απο την πανω την μερια ωστε αν καποιος παει να χωσει το χερι του να μην μπορει, να αργησει, μονο αν ηθελες να αγορασεις επαιρνες σακουλα σηκωνες το καπακι και εβαζες.

 

Επαιρνα παραδιπλα μπανανες ηρθαν συγκεκριμενα δυο γυναικες, σηκωσανε το καπακι, αν εχουν το θεο τους και χωσανε τα βρωμοχερα τους μεσα παλι.

 

Εγω που ηθελα να αγορασω κασιους, που βαζω στο πρωινο μου δεν το κανα αυτες πριν μπορει να χαιδευανε κανενα σκυλο γατα.

 

Στην μια εκει μπροστα της ειπα καλα δεν ντρεπονται καθολου.

 

Ποσο θα ηθελα να τους χρεωνε το ταμειο αλλα τρια ευρω επιπλεον να ρωτουσε αυτη, τα τρια ευρω κασιους πχ δεν τα πηρα και να την απαντουσε η ταμιας, τα φαγες ομως.

 

Θελω ακομα οσοι απο αυτους το κανουν αυτο να παει καποιος να τους παρει τα μαρουλια και ολα τα λαχανικα οου θα φυτεψουν τωρα στον κηπο τους, οι σιχαμενοι.

 

Ηλικιας ολοι 40+...

 

Εγω οταν δεν εχω να παρω κατι με τα λεφτα μου, απλα κρατιεμαι δεν το αρπαζω γιατι το βρισκω χυμα

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω που ηθελα να αγορασω κασιους, που βαζω στο πρωινο μου δεν το κανα αυτες πριν μπορει να χαιδευανε κανενα σκυλο γατα.

 

Να παίρνεις το σακουλάκι, είναι και καλύτερα γιατί είναι ανάλατα και ωμά

 

Αυτή τη βδομάδα έχει προσφορά αμύγδαλα ωμά συσκευασμένα 2Ε/200γρ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό έλειπε κιόλας να μην πληρώνουν στην ώρα τους με τόση ρευστότητα που έχουν...

 

Πάντως ο φίλος έχει ένα δίκιο για τα ταμεία. Γίνεται πανικός. Παιδιά συνιστώ υπομονή και «από το ένα αυτί μπαίνει και από το άλλο βγαίνει».

Καλά κι άλλοι έχουν ρευστότητα αλλά δεν πληρώνουν στην ώρα τους :)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το παίζω, είμαι νομικός σύμβουλος της εταιρίας πριν ακόμη έρθει στην Ελλάδα.Βασικά ήμουν σύμβουλος της πριν καν ιδρυθεί ακόμη!Τον παππού lidl στα γόνατα μου τον μεγάλωσα

 

99,999% λοιπόν κάνεις λάθος εσύ, οι συγγενείς και οι φίλοι σου

πχ στις προσφορές πηγαίνεις μέρα που δεν είναι σε προσφορά το προιόν κτλ συνηθισμένα χαζά λαθάκια που κάνετε όλοι εσείς οι νότιοι

 

Ναι φιλε, κανει λαθος ολος ο εξαπατημενος κοσμος και εχεις δικιο εσυ απ τη πολυθρονα σου.

Οταν αρχισεις σιγα-σιγα να ψωνιζεις ο ιδιος θα δεις τι γινεται, αντι να γραφεις κουταμαρες και εξυπναδες.

 

Καλα, νομιζες οτι πηγα ειδικα εκεινη τη μερα για να ψωνισω σολωμο σε ημερα προσφορας και να κερδισω 1€?...

Μια φοράει έτυχε. Η ταμπέλα έλεγε προσφορά 3,99 (πχ) και το προϊόν είχε 6,99(πχ) και τους λέω κάνετε λάθος.

 

Πήγε είδε την ταμπέλα στο προϊόν και μου χτύπησε την έκπτωση. Αν είσαι σίγουρος ζητάς το δίκιο σου

 

Ποιος καθεται να ελεγξει την αποδειξη στο ταμειο? Εκει πονταρουν.

 

Με αυτα τα κολπακια που κανουν κερδιζουν πολλα εξτρα, ειναι χιλιαδες οι πελατες καθημερινα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@iordanis77, από ποιο κατάστημα Lidl ψωνίζεις; Εγώ "έχω αρχίσει να ψωνίζω", όχι σιγά σιγά αλλά συστηματικά τα τελευταία τρία τέσσερα χρόνια στην Ελλάδα, και το μόνο σούπερ μάρκετ στο οποίο δεν μου έχει συμβεί ποτέ αυτό που λες είναι το Lidl.

 

Στο ΑΒ μου έχει συμβεί άπειρες φορές, είτε με λάθος ταμπελάκι, είτε με προσφορά που δε βγήκε στο ταμείο. Πάντα πηγαίνω στην υποδοχή και μου επιστρέφουν τα χρήματα χωρίς πρόβλημα, και μερικές φορές, ειδικά για προσφορές (και όχι τυχαία λάθη κάποιου υπαλλήλου), ζητάω τον υποδιευθυντή για να διαμαρτυρηθώ και μου έχουν χαρίσει και πράγματα. Στο Σκλαβενίτη, όπου πηγαίνω πιο σπάνια, μου έχει τύχει λίγες φορές σχετικά, και επίσης μου επέστρεψαν τη διαφορά χωρίς πρόβλημα. Κάποτε ψώνιζα μερικές φορές και από Carrefour, όπου οι ταμπέλες ήταν πολύ συχνά λάθος, ανύπαρκτες ή σε δυσδιάκριτα σημεία, οι υπάλληλοι αγενέστατοι και οι προσφορές πολύ συχνά δεν έβγαιναν, αλλά και εκεί, αν και χρειαζόταν καυγά, είτε επέστρεφαν χρήματα, είτε χάριζαν και το προϊόν (ήταν πολιτική της εταιρείας).

 

Τα λέω όλα αυτά, διότι μου έχει κάνει και εμένα εντύπωση ότι στο Lidl (τρία διαφορετικά καταστήματα) τυχαίνει τόσο σπάνια σε σχέση με αλλού. Δεν είμαι ούτε υπάλληλος ούτε συνήγορος, και, ακριβώς επειδή δεν έχω βίτσιο να με δουλεύουν, είμαι αυτός που κάθεται να ελέγξει την απόδειξη στο ταμείο. Έτσι μπορώ να πω με βεβαιότητα πως το Lidl σαν εταιρεία δεν έχει κανένα τέτοιο "συνήθειο". Αν  συμβαίνει τόσο συχνά εκεί που πηγαίνεις εσύ, είναι πρόβλημα του συγκεκριμένου καταστήματος, και θα έπρεπε να τηλεφωνήσεις στην εξυπηρέτηση πελατών να διαμαρτυρηθείς. Τα λεφτά στα επιστρέφουν τουλάχιστον μετά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το lidl πουλά φρέσκο σολομό (και κατεψυγμένο )με δυο τιμές, αν βλέπεις μόνο την ταμπέλα του φθηνού αλλά στο καλάθι βάζεις τον ακριβό βγαίνοντας νομίζεις ότι σε κλέβει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με τις νέες συμβάσεις ο 4ωρος παίρνει 380 περίπου καθαρά. 6ωροι υπάρχουν μόνο παλιοί, πλέον τους έχουν καταργήσει γιατί τους βγαίνουν πιο ακριβοί., γι'αυτούς δεν ξέρω πόσα παίρνουν γιατί είναι με παλιά σύμβαση και είναι πάνω απο 8-9 χρόνια στην εταιρία. Για να γίνεις τώρα 6ωρος πρέπει να σε κάνουν υπεύθυνο βάρδιας και για να γίνεις 8ωρος πρέπει να γίνεις διευθυντής καταστήματος. Στην ουσία θα είσαι πάντα 4ωρος εκτός και αν τύχει και σε αναβαθμίσουν, πράγμα δύσκολο. Αλλά γι'αυτά τα 380 δεν είσαι μόνο ταμίας, θα πρέπει να κάνεις να κάνεις πολλές δουλειές, όπως ξεφόρτωμα , δουλειές αποθηκάριου, και όταν σε φωνάζουν, να τρέχεις να ανοίξεις ταμείο ιδρωμένος και να ακούς τα βρισίδια "γιατί δεν ανοίγετε άλλο ταμείο;;; κρύβεστε κάπου και κάθεστε".


Ναι φιλε, κανει λαθος ολος ο εξαπατημενος κοσμος και εχεις δικιο εσυ απ τη πολυθρονα σου.

Οταν αρχισεις σιγα-σιγα να ψωνιζεις ο ιδιος θα δεις τι γινεται, αντι να γραφεις κουταμαρες και εξυπναδες.

 

Καλα, νομιζες οτι πηγα ειδικα εκεινη τη μερα για να ψωνισω σολωμο σε ημερα προσφορας και να κερδισω 1€?...


 

Ποιος καθεται να ελεγξει την αποδειξη στο ταμειο? Εκει πονταρουν.

 

Με αυτα τα κολπακια που κανουν κερδιζουν πολλα εξτρα, ειναι χιλιαδες οι πελατες καθημερινα.

Τις ταμπέλες τις αλλάζουν οι υπεύθυνοι, τους στελνουν ενημερώσεις το βράδυ που κλείνουμε, οπότε αν τύχει και δεις άλλη τιμή, υπεύθυνος είναι το προιστάμενος, όχι το lidl. Δηλαδή δεν είναι το lidl που προσπαθεί να σε κοροιδέψει η αιτία, αλλά ότι ο υπεύθυνος ξέχασε να την αλλάξει. Και αν αυτό γινόταν γνωστό στους απο πάνω θα έβρισκε και τον μπελά του.  Τώρα θα με ρωτήσεις τόσο χαζούς υπεθύνους έχετε που το ξέχασαν. Μέσα σε όλες τις δουλειές, τους απομένει κανα μισάωρο πριν κλεισουν να αλλάξουν ταμπέλες (το lidl αλλάζει συνέχεια τιμές λόγω προσφορών κτλπ) οπότε στα 50 προιόντα μπορεί να του ξεφύγει τίποτα. Δεν το δικαιολογώ σε καμία περίπτωση, αλλά επειδή θες να είσαι ενημέρωμενος, να ξέρεις ότι δεν φταίει το κακό lidl για την λάθος ταμπέλα. Ανθρώπινο χέρι φταίει για το λάθος αυτό.


Μακάρι να βρεις καλύτερα! Έχω 2-3 γνωστούς που δουλεύουν σε lidl και είναι όλοι ικανοποιημένοι, ούτε που το σκέφτονται να φύγουν. Παίρνουν μια χαρά λεφτά (ειδικά για την εποχή) και πάντα στην ώρα τους κι όλα τυπικά. Τέλεια δεν είναι πουθενά, μόνο στη δική σου δουλειά (κι αυτό στη θεωρία!)

Να σαι καλά!Αν κάνεις όμως μια βόλτα από σκλαβενίτη που ο καθένας έχει το πόστο του και οι υπάλληλοι είναι 30 ανα βάρδια , εκεί θα καταλάβεις τι θα πει τέλεια δουλειά.  Φέτος μόνο παραιτήθηκαν πολλά άτομα σε 2 μαγαζιά lidl που ήμουν, και σειρά παίρνουν και άλλοι. Μία κοπέλα την πρωτη μέρα που δούλεψε, άλλος μετά απο 3 μήνες. Για να μην πω ότι μας χρονομετρούν για τα πάντα... δεν είναι τυχαίο ότι σκανάρουμε σαν να μην υπάρχει αύριο. Προτιμώ να ξενιτευτώ για να βρω δουλειά, παρά να δουλεύω lidl.

Επεξ/σία από aintfly
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σαι καλά!Αν κάνεις όμως μια βόλτα από σκλαβενίτη που ο καθένας έχει το πόστο του και οι υπάλληλοι είναι 30 ανα βάρδια , εκεί θα καταλάβεις τι θα πει τέλεια δουλειά.  Φέτος μόνο παραιτήθηκαν πολλά άτομα σε 2 μαγαζιά lidl που ήμουν, και σειρά παίρνουν και άλλοι. Μία κοπέλα την πρωτη μέρα που δούλεψε, άλλος μετά απο 3 μήνες. Για να μην πω ότι μας χρονομετρούν για τα πάντα... δεν είναι τυχαίο ότι σκανάρουμε σαν να μην υπάρχει αύριο. Προτιμώ να ξενιτευτώ για να βρω δουλειά, παρά να δουλεύω lidl.

Στον Σκλαβενίτη δεν σε βάζει ούτε υπουργός όμως! :) Καλή τύχη σε ό,τι κι αν επιλέξεις πάντως, τι να κάνουμε, πέσαμε σε δύσκολες εποχές!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω πολλούς γνωστούς και φίλους που δουλεύουν Σκλαβενίτη και ξέρω πως μπήκαν και πόσο περίμεναν για να μπουν. Πίστεψε με και Υπουργός σε βάζει και υπάλληλος εκκλησίας και φυσικά τώρα που μπήκαν ξύνονται κανονικά... Τα lidl για μένα ήταν μια δουλειά  που κάλυπτε τα έξοδα των σπουδών μου, και νομίζω και στο εξωτερικό οι περισσότεροι με αυτό το σκεπτικό πιάνουν δουλειά εκεί (γιατί και εκεί τα ίδια γίνονται, απλά όχι σε τόσο άσχημο επίπεδο).  Στην αρχή λόγω κρίσης σκέφτηκα, ε και όταν πάρω πτυχίο.. ας κάτσω άλλο λίγο να δω μήπως και μου αρέσει και κάτσω , αλλά το μέρος είναι τρελοκομείο. Δεν θυμάμαι να πέρασε μέρα και να μην άκουσα βρισίδι. (το βρισίδι και 10 χρόνια να περάσουν δεν το συνηθίζεις ποτέ - αυτό μου το είπε γυναίκα που ήταν 10 χρόνια στα lidl, και πριν 2 μήνες παραιτήθηκε για να πάει Γερμανία να δουλέψει). 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω πολλούς γνωστούς και φίλους που δουλεύουν Σκλαβενίτη και ξέρω πως μπήκαν και πόσο περίμεναν για να μπουν. Πίστεψε με και Υπουργός σε βάζει και υπάλληλος εκκλησίας και φυσικά τώρα που μπήκαν ξύνονται κανονικά... Τα lidl για μένα ήταν μια δουλειά  που κάλυπτε τα έξοδα των σπουδών μου, και νομίζω και στο εξωτερικό οι περισσότεροι με αυτό το σκεπτικό πιάνουν δουλειά εκεί (γιατί και εκεί τα ίδια γίνονται, απλά όχι σε τόσο άσχημο επίπεδο).  Στην αρχή λόγω κρίσης σκέφτηκα, ε και όταν πάρω πτυχίο.. ας κάτσω άλλο λίγο να δω μήπως και μου αρέσει και κάτσω , αλλά το μέρος είναι τρελοκομείο. Δεν θυμάμαι να πέρασε μέρα και να μην άκουσα βρισίδι. (το βρισίδι και 10 χρόνια να περάσουν δεν το συνηθίζεις ποτέ - αυτό μου το είπε γυναίκα που ήταν 10 χρόνια στα lidl, και πριν 2 μήνες παραιτήθηκε για να πάει Γερμανία να δουλέψει). 

Σε καταλαβαίνω. Έχω παραιτηθεί από φαινομενικά πολύ καλές δουλειές με πολύ καλά λεφτά...με το ζόρι δεν γίνεται τίποτα! Είμαι κι εγώ της άποψης ότι αν δε σου αρέσει κάπου φεύγεις και απλά δεν χάνεσαι αν είσαι σωστός κι εργατικός, όσο δύσκολες κι αν είναι οι εποχές. Είμαστε μάλλον off topic, οπότε καλή τύχη και πάλι εύχομαι! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...