Προς το περιεχόμενο

Lidl


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 10.6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

δεν έχω φάει τηγανήτα με μέλι, που πουλάει;

τώρα που το ξαναβλέπω όχι πισία, περέκ πρέπει να το λένε


είδα μια φώτο στο γκουγκλ

προφανώς είναι διαφορετικό φύλλο

η τηγανήτα είναι αφράτη, η πίτα που λέω είναι τραγανή και ξεροψημένη, πεντανόστιμη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευτυχως το εγραψες και ειδα τις κριτικες ετοιμαζομουν να το αγορασω.Ξερει καποιος ενα πραγματικα αντικολλητικο τηγανι?

 

Κεραμικα και μετεορ δεν μας κανουνε ...(αν και για τα κεραμικα δεν εχω πειρα γιατι μονο ενα φτηνο απο δαυτα αγορασα μονο)

 

Αρα στο κλασικο τεφαλ παμε... που και εκει με ρισκο γιατι οπως ειπα λιγο πριν το τελευταιο που πηρα ειχε ενα θεματακι (αλλα και που μπορει και να ετυχε σε μενα μονο)...

Κατι μαντεμενια τωρα θελει να ειναι συνεχεια λαδωμενα η κανω λαθος;

...Αμα ναι τοτε αυτο δεν μου μοιαζει και πολυ υγιεινο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

Μια «ένσταση» εδώ, γιατί αυτή η έκφραση χρησιμοποιείται πολύ συχνά όταν μιλάμε για λάδι μηχανής (αλλά και για άλλα θέματα).

 

Αναρωτιέμαι τι ακριβώς σημαίνει αυτό το «και είμαι ευχαριστημένος», ειδικά όταν το λέει κάποιος που δεν είναι μηχανικός ή τέλος πάντων δεν έχει ειδικές γνώσεις πάνω στο θέμα (χωρίς να εννοώ τον papou1 απαραίτητα).

Δηλαδή το όλο πράγμα μου φαίνεται σαν «απ' τη στιγμή που μέχρι τώρα δε μου έχει καταστρέψει το μοτέρ, είμαι ικανοποιημένος».

 

οκ να διορθώσω.

Το χρησιμοποιώ εδώ και πάρα πολλά χιλιόμετρα.

Το μοτέρ μου μετά από 230.000 χιλιόμετρα δεν καίει - καταναλώνει λάδια και δεν συμπληρώνω.Μπορεί το

καλοκαίρι και μετά από μεγάλα ταξίδια από αλλαγή σε αλλαγή (6-7 χιλ χιλιόμετρα) να χάσει το ανώτερο 200- 300 ml.

Δεν χρειάστηκε να συμπληρώσω ποτέ  γιατί δεν έχει πέσει ποτέ κάτω από τη γραμμή.

 

Τις περισσότερες φορές βάζω του lidl αλλά όχι αποκλειστικά γιατί όταν βαριέμαι να αλλάξω πάω και τα αλλάζω

κάπου έξω με λάδια της ίδιας φιλοσοφίας με του lidl με 17 ευρώ μαζί με την αλλαγή.

 

Edit.Και κάτι οφ τόπιτς.

Σκεπτικό δικό μου και φιλοσοφία μου είναι ότι τα μοτέρ ελάχιστες πιθανότητες έχουν να πάθουν βλάβη από το 

λάδι,εκτός και ξεχνάμε να το αλλάξουμε ή βάζουμε κάποιο ακατάλληλο.

Η ζημιά στο μοτέρ έρχεται από την οδήγηση π.χ. στροφές στα κόκκινα,οδήγηση με υπερβολικές ταχύτητες

και γενικά κακή συντήρηση μηχανής.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν έχω φάει τηγανήτα με μέλι, που πουλάει;

τώρα που το ξαναβλέπω όχι πισία, περέκ πρέπει να το λένε

είδα μια φώτο στο γκουγκλ

προφανώς είναι διαφορετικό φύλλο

η τηγανήτα είναι αφράτη, η πίτα που λέω είναι τραγανή και ξεροψημένη, πεντανόστιμη!

Πηγαινε σε αλλο lidl. Αν βρω θα παρω, ισως περασω μια βολτα. Πεντανοστιμες αυτες που δοκιμασες εσυ, αυτες εδω του lidl...θα δειξει!

Βασικα θελω να δοκιμασω το κυπριακο αϊρανι γαλπο, τα λουκανικα και κανα 2 αλλα. Εχουν καμια διαφορα απο το δικο μας γαλπο; ή τα δικα μας lidl λουκανικα; απο τα lidl κυπριακα λουκανικα;

Τηγανητα δεν πουλαει πρεπει να στη φτιαξει καμια γιαγια :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχόλιο για τα πολύμπριζα που φέρνει την επομενη εβδομάδα

https://www.lidl-hellas.gr/el/prosfores.htm?articleId=4217

 

Αν είναι ίδιας ποιότητας με αναλογα που ειχε φέρει πριν απο περιπου ενα μήνα, η τιμή του ζευγαριου ειναι πολύ καλή. Το λεω γιατί πήρα και  για τα λεφτά που εδωσα εντυπωσιάστηκα και απο το πάχος του καλωδίου και γενικά την ποιότητα των πλαστικών. Λόγω αναγκών αγόρασα τους τελευταίους μήνες αρκετά πολύπριζα απο διαφορες μάρκες και ειδα το range τιμών. 

 

 

Το μονο που με χάλασε στα πολύπριζα του lidl ειναι οτι δεν μπορεί να στηριχτεί στον τοίχο (τρύπες για βίδες) και το "ανοιγμα" του πολύπριζου για πατέντες με βίδωματα και επεκταση καλωδίου ειναι πολύ μπελαλιδικο.

 

Για απλή κλασσική χρήση ειναι vfm

 

UPDATE: 

Πήγα και πήρα ενα σετάκι. ΔΕΝ είναι το ίδιο με αυτά που ειχε τον προηγουμενο μήνα. Αυτά που εχει τώρα ειναι πιο απλά (κλασσικά) που υπάρχουν στην αγορα.

 

Πιο συγκεκριμένα:

  • Είναι για μέχρι 2500Watt δηλαδή 10αρα ασφάλεια, ενω το προηγουμενο σήκωνε εως 3600Watt. Επάνω γράφει οτι ειναι για 2500Watt αλλά απο κάτω γράφει οτι μπαινει σε 16αρα ασφάλεια. Για μενα λάθος, άσχετο με τυχόν ανοχές. Το καλώδιο ειναι πιο λεπτό σε σχέση με το προηγουμενο.
  • To βύσμα σουκο ειναι το κλασσικό και οχι αναδιπλούμενο σαν το προηγουμενο. 
  • Σε αυτό'που εχει τώρα μπορεί να ανοιχτεί πολύ πιο ευκολα (εχει βίδα τυπου διχάλα) αλλά μεσα μπορείς να κάνεις λίγα λόγω του τρόπου δομής, δηλαδή δύσκολα πάλι αλλάζεις καλώδιο (π.χ. προέκταση). Από την άλλη, μπορείς να κάνεις πατέντα στήριξης στον τοίχο, παρόλο που δεν εχει έτοιμες ειδικές υποδοχές και τρύπες. 

 

Προς θεού δεν ειναι καθόλου κακό και για τα λεφτά του συνεχίζω να το θεωρώ vfm ειδικά αν είναι να συνδεθουν πάνω του μικρά φορτία. Σε συγκριση με τα αντίστοιχα της αγορας, συνεχίζει να ειναι συμφέρουσα αγορα, οταν η κατώτερη τιμή που βρίσκω ξεκινά απο τα 3,30 και φτάνει μεχρι και τα 4,50 ευρω (ενω στου lidl κοστίζουν 2,5 το ένα). 

 

https://www.lidl-hellas.gr/el/prosfores.htm?articleId=4217

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10A*250V = 2500Watt

 

Και παραπάνω σηκώνουν αν η ζήτηση δεν ειναι απότομη (δηλαδη χωρίς spikes). Αν τώρα συνυπολογίσεις οτι στην Ελλάδα εχουμε 230V ...  παιζεις στα όρια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθολου , την εχω παθει . Βραστηρας μεγαλος 2300W εκανε ενα θεαματικο μπουμ με σπιθες και καπνο πανω σε τετοιο και ευτυχως που επεσε η ασφάλεια του χωρου .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σπρέιγ για πλαστικά αυτοκινήτου που φέρνει την άλλη βδομάδα το έχει δοκιμάσει κανείς; Κάνει για τα πλαστικά του σαλονιού του αυτοκινήτου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το αναμενόμενο συνφ είναι μικρότερο του 0.9;

 

Όχι, αλλά ακόμα και 1 να θεωρήσουμε ότι είναι (που δεν είναι ποτέ), τα θεωρητικά αμπέρ είναι 2500/230 = 10.9, χωρίς να υπολογίσουμε καν την πτώση τάσης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...