Προς το περιεχόμενο

Lidl


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 10,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δεν εχω καταλαβει και σχωρειστε με για την αφελεια, τι κανει ο φορτιστης που διαφημιζει το λιντλ

για να βαλεις μπρος αμα εχεις μεινει, δεν κανει, σωστά;

αμα η μπαταρια και το δυναμο ειναι ενταξει, τι το θελει το φορτισμα; της μεγαλωνει την διαρκεια ζωης; και αν ναι, καθε ποτε πρεπει να κανεις αυτο το φορτισμα; και ποσες ωρες διαρκει που εσυ πρεπει να εισαι απο πανω ή έστω να μην χρησιμοποιεις το αμαξι;

 

Ο φορτιστής του lidl κάνει αυτό που λέει το όνομα του, φορτίζει και συντηρεί μπαταρίες.

 

Και όχι, αν έχει μείνει από μπαταρία δεν θα βοηθήσει στο να το βάλεις μπροστά άμεσα για να φύγεις, αυτό το κάνουν οι εκκινητές.

 

Εφόσον η μπαταρία και το δυναμό είναι εντάξει, και το αυτοκίνητο δουλεύει συχνά, δεν χρειάζεται να φορτίζεις με άλλο τρόπο τη μπαταρία. Τα σύγχρονα αυτοκίνητα - σε αντίθεση με αυτά της δεκαετίας του 60 που είχαν δυναμό - διαθέτουν αλτενέιτορ, το οποίο φορτίζει ταχύτατα τη μπαταρία σε όλες τις συνθήκες.

 

Ο χρόνος φόρτισης είναι ανάλογος του πόσο άδεια είναι η μπαταρία, και της χωρητικότητας της, Ο συγκεκριμένος δίνει max ρεύμα 1,2 3,8 ampere, αν ξέρεις τη χωρητικότητα της μπαταρίας σου και πόσο άδεια είναι μπορείς πανεύκολα να υπολογίσεις πόσες ώρες χρειάζονται.

 

Ένας τέτοιος φορτιστής είναι χρήσιμος για να φορτίσεις μια πεσμένη μπαταρία, για να συντηρήσεις μια μπαταρία όταν αυτή δεν χρησιμοποιείται για μεγάλα διαστήματα, και για να προετοιμάσεις μια καινούργια μπαταρία. Το μόνο του ελάττωμα είναι ότι μετά από τυχόν διακοπή ρεύματος δεν συνεχίζει τη φόρτωση αυτόματα, αυτό το κάνει πχ ο αντίστοιχος c-tec που έχει τριπλάσια τιμή.

 

Edit

Το max ρεύμα που μπορεί να δώσει είναι 3,8 ampere, από λάθος έγραψα 1,2.

Επεξ/σία από Joshua21
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην προσπαθησετε να υποβοηθησετε εξαντλημενη μπαταρια με το φορτιστη του λιντλ νομιζωντας οτι ετσι θα παρει πιο ευκολα μπροστα το αυτοκινητο. Μολις πατησετε τη μιζα ο φορτιστης λογικα και επειδη δεν πιστευω οτι θα εχει και καμια φοβερη προστασια για βραχυκυκλωμα θα σκασει. Δεν ειναι για αυτη τη δουλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρομοιος φορτιστης .περσινο μοντελο ,εδειχνε ψευτικες ενδειξεις στην συντηριση .Τελικα χαλασε η μπαταρια του αυτοκινητου .Μπορει να ηταν και στα τελευταια της η μπαταρια ,αλλα στο σερβις ειπαν ηταν ο φορτιστης .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...δεν είναι και από ανθρακονήματα Τζίμη, αλλά για τα λεφτά της καλή είναι (έχω πάρει της μηχανής).

Πάρε μία, βάλε την και δες πώς θα πάει τώρα που θα αρχίσουν βροχές κτλ και θα έχεις περιθώριο 3 μηνών για να πάρεις λεφτά πίσω με την μία αν εκτεθειμένη στον καιρό σου πάθει τίποτα.

 

Καλησπέρα φίλτατε wash.... Όπως πάντα, βοηθητικός προς όλους όπως εσύ ξέρεις... Δίκιο έχεις, άσε που δεν νομίζω να πάθει και κάτι...

 

Καλή συνέχεια σε όλους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρομοιος φορτιστης .περσινο μοντελο ,εδειχνε ψευτικες ενδειξεις στην συντηριση .Τελικα χαλασε η μπαταρια του αυτοκινητου .Μπορει να ηταν και στα τελευταια της η μπαταρια ,αλλα στο σερβις ειπαν ηταν ο φορτιστης .

Ο φορτιστής του lidl σου χάλασε την μπαταρία δηλαδή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εμένα ένας επώνυμος bosch έχω την εντύπωση ότι μου έκανε κακό στη μπαταρία. Ήταν δύο ετών η μπαταρία. Φόρτιζα τακτικά τη μπαταρία γιατί χρησιμοποιούσα τον συναγερμό χωρίς όμως να χρησιμοποιώ το αυτοκίνητο. Το είχα ακίνητο για ένα διάστημα. Όταν άρχισα να χρησιμοποιώ το αυτοκίνητο μετά από τη πρώτη μετακίνηση όταν έσβησα τη μηχανή και πήγα να την ξανά βάλω μπροστά παπαλα.

Ούτε με καλώδια ούτε τίποτα. Δεν ξέρω τι έγινε γιατί δεν ξέρω πολλά από αυτά. Πάντως δύο χρόνια είναι λίγα για μπαταρία.
Την άλλαξα με καινούργια αναγκαστικά.

Επεξ/σία από mr.Vox
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπαμε οι μπαταρίες των αυτοκινήτων δεν είναι σαν των κινητών που τους κάνει καλό η αποφόρτιση.

Ενδεχομένως δεν την φόρτιζες εγκαίρως και γινόταν πλήρη αποφόρτιση. 

 

Εάν αποφορτίσουν 2-3 φορές οι μπαταρίες των αυτοκινήτων τις πήραμε στο χέρι.Για αυτό πάντα έστω  και σε

ακινησία να είναι το αυτοκίνητο κάθε 10-15 το πολύ μέρες (το χειμώνα νωρίτερα)  να το βάζουμε μπροστά

10-15-20 λεπτά για να φορτίσει η μπαταρία.

 

Υπάρχει βέβαια και ο ξαφνικός θάνατος και σε μία καλή μπαταρία.Αυτό γίνεται όταν κάποιο στοιχείο δεν ξέρω 

πως το λένε οι ηλεκτρολόγοι,βραχυκυκλώσει τέλος πάντων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μερες ακινησια θελει να βαλεις το αμαξι να κανει 20 χλμ το λιγοτερο να φορτισει η μπαταρια .Τουλαχιστον αυτο λενε στα σερβις .

 

Ο φορτιστής του lidl για την δικη μου περιπτωση εχει μεγαλο μεριδιο οτι χαλασε την μπαταρια .Δεν εδειχνε σωστες ενδειξεις .Δεν μπορεις να ξερεις για τον αλλαξεις .Υποτιθεται εχει εγγυηση .Τωρα πηρα πιο ακριβο τις Hella μου ειπαν απο το συνεργειο .Τον  τσεκαρα εκει και δουλευει σωστα .Αν μπορει κανεις ετσι να ελεγξει και του Lidl και να τον αλλαξει ,αν δεν δουλευει σωστα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήθελα να πάρω το φορτιστή και μερικούς αφρούς για τα λάστιχα. Μόνο το φορτιστή βρήκα, πιστεύω να κάνει δουλειά.

 

Αν σε ενδιαφέρει σε ποιο υποκατάστημα εντόπισα αξιπρεπες απόθεμα, ιδίως για ωρα κλεισίματος του μαγαζιου, στείλε πμ άμεσα

 

 

Αν εισαι ξανθιά με πλουσιο στηθος και φτωχή ορεξη για μπλαμπλα, στείλε ακομα πιο αμεσα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σε ενδιαφέρει σε ποιο υποκατάστημα εντόπισα αξιπρεπες απόθεμα, ιδίως για ωρα κλεισίματος του μαγαζιου, στείλε πμ άμεσα

 

 

Αν εισαι ξανθιά με πλουσιο στηθος και φτωχή ορεξη για μπλαμπλα, στείλε ακομα πιο αμεσα

:-D

 

Ένα κατάστημα έχω κοντά μου και δεν έχει, σ'ευχαριστώ πάντως!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό για τα λάστιχα είναι ένας αφρός που άμα το χρησιμοποιήσεις μετά γίνεται κώλος και θέλει λίγο φασαρία να καθαρίσεις το λάστιχο;

για λάστιχα χωρίς σαμπρέλα κάνει;

βασικά να το πάρω να υπάρχει ή όχι; για μοτοσυκλέτα το θέλω

φθηνό είναι σε σχέση με άλλα παρόμοια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό για τα λάστιχα είναι ένας αφρός που άμα το χρησιμοποιήσεις μετά γίνεται κώλος και θέλει λίγο φασαρία να καθαρίσεις το λάστιχο;

για λάστιχα χωρίς σαμπρέλα κάνει;

βασικά να το πάρω να υπάρχει ή όχι; για μοτοσυκλέτα το θέλω

φθηνό είναι σε σχέση με άλλα παρόμοια

προσοχή γιά μοτοσυκλέτα απαγορεύεται ,

τό ειχα πάρει εγώ γιά τό αυτοκίνητο μιά χαρά ειναι ,

τό κουνάς στην αρχή κ ψεκάζεις τό εξωτερικό μέρος τού ελαστικού (οχι στό εσωτερικό πού ειναι τά φρένα κλπ ,αφού πρώτα εχεις καθαρίσει την επιφάνεια τού ελαστικού από λάσπες - χώματα κλπ , ειναι ακριβώς σάν αφρός ξυρίσματος τό ψεκάζεις κ τό αφήνεις 

νά στεγνώσει MONO TOY  ,δέν σκουπίζεις μέ πανιά κλπ εσύ τίποτα ,οταν στεγνώσει σέ μιά-δυό ωρες ανάλογα μέ την θερμοκρασία τό 

ελαστικό φαίνεται σάν ολοκαίνουργιο ,κ φυσικά κάνει γιά ελαστικά χωρίς σαμπρέλα μέσα (αλλωστε δεν νομίζω νά υπάρχει σημερα ι.χ.

μέ σαμπρέλα ) εχει οντως εντυπωσιακό στό μάτι αποτέλεσμα....

(αμα τό θέλεις μόνο γιά μοτοσυκλέτα μήν τό πάρεις)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσοχή γιά μοτοσυκλέτα απαγορεύεται ,

τό ειχα πάρει εγώ γιά τό αυτοκίνητο μιά χαρά ειναι ,

τό κουνάς στην αρχή κ ψεκάζεις τό εξωτερικό μέρος τού ελαστικού (οχι στό εσωτερικό πού ειναι τά φρένα κλπ ,αφού πρώτα εχεις καθαρίσει την επιφάνεια τού ελαστικού από λάσπες - χώματα κλπ , ειναι ακριβώς σάν αφρός ξυρίσματος τό ψεκάζεις κ τό αφήνεις 

νά στεγνώσει MONO TOY  ,δέν σκουπίζεις μέ πανιά κλπ εσύ τίποτα ,οταν στεγνώσει σέ μιά-δυό ωρες ανάλογα μέ την θερμοκρασία τό 

ελαστικό φαίνεται σάν ολοκαίνουργιο ,κ φυσικά κάνει γιά ελαστικά χωρίς σαμπρέλα μέσα (αλλωστε δεν νομίζω νά υπάρχει σημερα ι.χ.

μέ σαμπρέλα ) εχει οντως εντυπωσιακό στό μάτι αποτέλεσμα....

(αμα τό θέλεις μόνο γιά μοτοσυκλέτα μήν τό πάρεις)

Δεν λέει αυτό νομίζω, λέει τον αφρό που βάζεις μέσα στο λάστιχο όταν έχει πάθει ζημιά και χάνει αέρα. Εσύ λες τον αφρό που είναι για γυάλισμα.

αυτό για τα λάστιχα είναι ένας αφρός που άμα το χρησιμοποιήσεις μετά γίνεται κώλος και θέλει λίγο φασαρία να καθαρίσεις το λάστιχο;

για λάστιχα χωρίς σαμπρέλα κάνει;

βασικά να το πάρω να υπάρχει ή όχι; για μοτοσυκλέτα το θέλω

φθηνό είναι σε σχέση με άλλα παρόμοια

Έχω διαβάσει ότι μπορούν να το καθαρίσουν στο βουλκανιζατέρ και δεν αχρηστεύεται το λάστιχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...