Προς το περιεχόμενο

Αυτοκίνητα με υγραέριο. Γνώμες


algait

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, unforgiven είπε

Το τρίτο. Το CNG είναι φτηνότερο.

Δεν νομίζω αν θυμάμαι καλά έχει 1,96 το κιλό.

Άρα οριακά. Στην Αθήνα πχ το υγραέριο έχει 0.85 λεπτά.

Επαρχία που είμαι εγώ έχει 0.98

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, vaggooss είπε

Δεν νομίζω αν θυμάμαι καλά έχει 1,96 το κιλό.

Άρα οριακά. Στην Αθήνα πχ το υγραέριο έχει 0.85 λεπτά.

Επαρχία που είμαι εγώ έχει 0.98

Το cng παίζει από 1.20 - 1.33 σήμερα στα περισσότερα πρατήρια, 1-2 έξυπνοι το έχουν στα 2+ ευρώ. Η τιμή των πρατηρίων της fisikon είναι 1.20 από σήμερα και όντως είναι φθηνότερο από το lpg τουλάχιστον στο παρόν.

Επεξ/σία από kaktos77
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, vaggooss είπε

Δεν νομίζω αν θυμάμαι καλά έχει 1,96 το κιλό.

Άρα οριακά. Στην Αθήνα πχ το υγραέριο έχει 0.85 λεπτά.

Επαρχία που είμαι εγώ έχει 0.98

1.35  έχει το κιλό και πράγματι είναι το δεύτερο πιο οικονομικό. Πέρσι με τις τιμές που υπήρχαν έβγαινε 3 ευρώ στα 100 χλμ. ΑΛΛΑ. Το cng δεν είναι για όλους, έχει πολλούς περιορισμούς και δεν ενδείκνυται για κάποιον που θέλει να κάνει την δουλειά του εύκολα και γρήγορα. To lpg είναι πολύ πιο πρακτικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, CaMp3on είπε

1.35  έχει το κιλό και πράγματι είναι το δεύτερο πιο οικονομικό. Πέρσι με τις τιμές που υπήρχαν έβγαινε 3 ευρώ στα 100 χλμ. ΑΛΛΑ. Το cng δεν είναι για όλους, έχει πολλούς περιορισμούς και δεν ενδείκνυται για κάποιον που θέλει να κάνει την δουλειά του εύκολα και γρήγορα. To lpg είναι πολύ πιο πρακτικό.

Αν έχει 1.35 το κιλό ναι είναι ποιο φθηνό,αλλά δεν είναι χρηστικό όπως το είπες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια σημειωση.

Οι κατασκευαστες συστηματων υγραεριοκινησεως ας κατασκευασουν σωστα συστηματα για περισσοτερα μοντελα αμεσου ψεκασμου (οπως φοκους, φιεστα και πολλα αλλα). Τα αμεσου ψεκασμου ειναι πια τουλαχιστον μια δεκαετια τωρα στην αγορα, κυκλοφορουν πολλα αξια και υπαρχουν και νεα και μεταχειρισμενα που πωλουνται. Επειτα απο αυτα και ηδη συμβαινει, επεται η ηλεκτροκινηση συνεπως το τελευταιο κερδος για τους κατασκευαστες συστηματων ειναι στα αμεσου ψεκασμου.

 

Το υγραεριο ειναι καυσιμο πολυ χαμηλοτερους ρυπους εν συγκρισει με πετρελαιο και βενζινη και υπαρχει μεγαλο αποθεμα. Θα μπορουσε να ειναι μεταβατικο μεχρι την υδρογονοκινηση.

 

Συστημα υγραεριοκινησεως εγκαθισταται σε πολλα (πιθανως και στα περισσοτερα) αμαξια νεα και παλαια.

Ειναι πολυδοκιμασμενο.

Ευχη ας παραχθουν περισσοτερα συστηματα για περισσοτερα μοντελα και δη αμεσου ψεκασμου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, meletis11 είπε

Μια σημειωση.

Οι κατασκευαστες συστηματων υγραεριοκινησεως ας κατασκευασουν σωστα συστηματα για περισσοτερα μοντελα αμεσου ψεκασμου (οπως φοκους, φιεστα και πολλα αλλα). Τα αμεσου ψεκασμου ειναι πια τουλαχιστον μια δεκαετια τωρα στην αγορα, κυκλοφορουν πολλα αξια και υπαρχουν και νεα και μεταχειρισμενα που πωλουνται. Επειτα απο αυτα και ηδη συμβαινει, επεται η ηλεκτροκινηση συνεπως το τελευταιο κερδος για τους κατασκευαστες συστηματων ειναι στα αμεσου ψεκασμου.

 

Το υγραεριο ειναι καυσιμο πολυ χαμηλοτερους ρυπους εν συγκρισει με πετρελαιο και βενζινη και υπαρχει μεγαλο αποθεμα. Θα μπορουσε να ειναι μεταβατικο μεχρι την υδρογονοκινηση.

 

Συστημα υγραεριοκινησεως εγκαθισταται σε πολλα (πιθανως και στα περισσοτερα) αμαξια νεα και παλαια.

Ειναι πολυδοκιμασμενο.

Ευχη ας παραχθουν περισσοτερα συστηματα για περισσοτερα μοντελα και δη αμεσου ψεκασμου.

Να φτιάξουν συστήματα για άμεσου για να δουλέψει το αμάξι μια γενιά πίσω σαν έμμεσου. Δεν μπορείς να πεις καλή ιδέα. Ενημερωτικά τα καινούργια Ford που ανέφερες δουλεύουν και σαν άμεσου και σαν έμμεσου ταυτόχρονα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, jimis_vts είπε

Να φτιάξουν συστήματα για άμεσου για να δουλέψει το αμάξι μια γενιά πίσω σαν έμμεσου. Δεν μπορείς να πεις καλή ιδέα. Ενημερωτικά τα καινούργια Ford που ανέφερες δουλεύουν και σαν άμεσου και σαν έμμεσου ταυτόχρονα. 

Ας φτιαξουν συστηματα προσαρμοσμενα καθ εκαστην τεχνολογια.

 

 

Φιεστα 1.3 2007 αριστο brc οκτω ετη τωρα.

 

Φοκους 1.0 2017 πρινς vsi ii κατεστραφη η τουρμπινα και καθε φορα ενδειξη βλαβης σε ενα τριμηνο. Υποτιθεται με εγγυηση και συστασεις.

Μηδενικη τεχνικη υποστηριξη.

Επεξ/σία από meletis11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, meletis11 είπε

Ας φτιαξουν συστηματα προσαρμοσμενα καθ εκαστην τεχνολογια.

 

 

Φιεστα 1.0 2007 αριστο brc οκτω ετη τωρα.

 

Φοκους 1.3 2017 πρινς vsi ii κατεστραφη η τουρμπινα και καθε φορα ενδειξη βλαβης σε ενα τριμηνο. Υποτιθεται με εγγυηση και συστασεις.

Μηδενικη τεχνικη υποστηριξη.

Του 07 είναι άμεσου?? 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζει κανεις κάποιο σύστημα που αλλάζει μπεκ με μπεκ διπλού καυσίμου;

Ψάχνω πολύ καιρό για την ιδανική μετατροπή στον άμεσου ψεκασμού της vw τον blf fsi...

Ίσως καλή επιλογή να ήταν κάποιο Κιτ που το κανει έμμεσου με παράλληλο ψεκασμό βενζίνης από τα μπεκ του. Ίσως καθαρίζει και τις επικαθήσεις που έχουν θέμα αυτοί οι κινητήρες...

Υ.Γ. Το είχα γράψει και παλαιότερα αλλά δεν θυμάμαι κάποιος να ήξερε περισσότερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, filarhos είπε

Γνωρίζει κανεις κάποιο σύστημα που αλλάζει μπεκ με μπεκ διπλού καυσίμου;

Ψάχνω πολύ καιρό για την ιδανική μετατροπή στον άμεσου ψεκασμού της vw τον blf fsi...

Ίσως καλή επιλογή να ήταν κάποιο Κιτ που το κανει έμμεσου με παράλληλο ψεκασμό βενζίνης από τα μπεκ του. Ίσως καθαρίζει και τις επικαθήσεις που έχουν θέμα αυτοί οι κινητήρες...

Υ.Γ. Το είχα γράψει και παλαιότερα αλλά δεν θυμάμαι κάποιος να ήξερε περισσότερα...

Για τις επικαθήσεις έχει ρωτήσει για τη μέθοδο καθαρισμού soda blasting ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά είναι κάτι που γεμίζει συνέχεια. Λύση είναι μόνο άνοιγμα και καθάρισμα... Ίσως με υγραέριο να σταματήσει να γεμίζει...

Πριν την μετατροπή σίγουρα θα γίνει έλεγχος και αν χρειαστεί θα γίνει καθάρισμα...

 

 

2 ώρες πριν, meletis_m είπε

Για τις επικαθήσεις έχει ρωτήσει για τη μέθοδο καθαρισμού soda blasting ; 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...