Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δηλαδη το ασφαλιστρο φαινεται στο τελωνειο, έτσι? Ειναι μεγαλο το ρισκο να μην το ασφαλισω? εχουν το δικαιωμα στο τελωνειο να ανοίξουν το πακετο χωρις την παρουσια μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Το ρίσκο είναι υποκειμενική υπόθεση.Αν θέλεις το παίρνεις.Βέβαια αν πληρώσεις 700? και παραλάβεις ένα σπασμένο λάπτοπ κατά τη μεταφορά????

Στο τελωνείο αν θέλουν το ανοίγουν ,ελέγχουν ,υπολογίζουν τελωνειακά και το ξανασφραγίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έχω ένα θέμα με έναν τύπο, 45 ή 60 είναι το όριο για να ανοίξω dispute;

Θυμάμαι οτι πρέπει να ήταν 45 αλλά τώρα διαβάζω για 60, τι ισχύει;

 

Κάποιος γνωστικός ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα απλό search στο site του ebay λύνει πολλές απορίες.

link:A dispute can only be open for 60 days after the transaction date.

Αυτό το είχα διαβάσει γι`αυτό ρώτησα 45 ή 60, παλιά ίσχυε μάλλον 45, απλά μια επιβεβαίωση ήθελα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το είχα διαβάσει γι`αυτό ρώτησα 45 ή 60, παλιά ίσχυε μάλλον 45, απλά μια επιβεβαίωση ήθελα...

Βασει των κανονισμων του PAYPAL (το οποιο ειναι αυτο που θα σου επιστρεψει τα χρηματα) ο χρονος για ν ανοιξεις dispute, παραμενει ο ιδιος δηλαδη 45 ημερες

https://www.paypal.com/row/cgi-bin/webscr?cmd=xpt/CaseManagement/customerservice/EducationIdentifyIssue

Οι 60 ημερες που αναφερονται πιθανον να ειναι απο καποιο αλλο προγραμμα προστασιας που προσφερει το ebay, και υπαρχουν διαφορα, με καποια αλλη μεθοδο πληρωμης εκτος paypal , του οποιου η χρησιμοποιηση δε συνισταται γιατι αν θυμαμαι καλα στο ebay buyer protection εφ οσον αποζημιωθεις πληρωνεις και εξοδα, κατι το οποιο δε γινεται εαν χρησιμοποιηθει η διαδικασια του paypal dispute

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτήσω κάτι.Έχω αγοράσει κάτι εδώ και αρκετό καιρό (περίπου 1 μήνα) από εναν seller και το προιόν έχει έρθει κανονικά κτλ και του άφησα και positve comment,ενώ αυτός όχι!Είναι ευγενικό και καλό να του το ζητήσω μέσω ενώς mail??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερει κανείς οι αποστολές απο ebay μέσω paypal και αρχικά γράμματα CJ στην Ελλάδα μέσω Πόρτα - Πόρτα διακινούνται ή με απλό ταχυδρομείο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτήσω κάτι.Έχω αγοράσει κάτι εδώ και αρκετό καιρό (περίπου 1 μήνα) από εναν seller και το προιόν έχει έρθει κανονικά κτλ και του άφησα και positve comment,ενώ αυτός όχι!Είναι ευγενικό και καλό να του το ζητήσω μέσω ενώς mail??

 

Και γιατί δεν του το ζητάς?Ντρέπεσαι?Τι θα πάθει θα παρεξηγηθεί?

 

Ξερει κανείς οι αποστολές απο ebay μέσω paypal και αρχικά γράμματα CJ στην Ελλάδα μέσω Πόρτα - Πόρτα διακινούνται ή με απλό ταχυδρομείο?

 

Το paypal δεν είναι μέθοδος αποστολής ,αλλά τρόπος πληρωμής.Για τρόπο αποστολής κοιταξε μήπως λέει καπου UPS, USPS ,FEDEX ή κάτι άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερει κανείς οι αποστολές απο ebay μέσω paypal και αρχικά γράμματα CJ στην Ελλάδα μέσω Πόρτα - Πόρτα διακινούνται ή με απλό ταχυδρομείο?

Τα αρχικα CJ σημαινουν αποστολη με usps Priority Mail International , θα ερθει με ΕΛΤΑ αλλα οχι με υπηρεσια πορτα-πορτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα αρχικα CJ σημαινουν αποστολη με usps Priority Mail International , θα ερθει με ΕΛΤΑ αλλα οχι με υπηρεσια πορτα-πορτα

 

 

''Your purchase will be shipped by PayPal Shipping with U.S. Postal Service®''

 

@rallis------>δίκιο έχεις δεν το έκανα σαφές με USPS μέσα απο το Paypal δες το παραπάνω.

 

@al-ex------>tnx ελπίζω να μην πάθω καμια νήλα,το βλέπω να έχει φτάσει Ελλάδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ακομα δεν μου εχει ερθει τπτ και εχω αρχισει να φρικαρω λιγο γιατι ειναι η πρωτη μου αγορα και παει κατα διαολου...

Ο πωλητης γενικα ειναι πολυ αξιοπιστος και δν εχει ουτε ενα αρνητικο feedback σε 1000+ πωλησεις.

Πηγα σημερα στο τοπικο ελτα να δω μηπως εχει ερθει τπτ αλλα τζιφος,και που τους ρωτησα τι να κανω μου παν περιμενε.

Εν τω μεταξυ το στειλε με USPS Priority Mail International οποτε δεν υπαρχει tracking number.

Να παρω σε κανα τελωνειο να το αναζητησω?

Τι να κανω????

thanks

To εχει στειλει απο 14/4!!!

Παιδια μπορει να βοηθησει καποιος?Τι να Κανω??

THanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To εχει στειλει απο 14/4!!!

Παιδια μπορει να βοηθησει καποιος?Τι να Κανω??

THanks

 

Έχεις το νουμεράκι?

 

 

http://www.elta.gr/index.asp

 

Ρίξε μια ματιά εδώ ,δεν είναι το Πόρτα-Πόρτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά αγόρασα εχθές κάτι από Αμερική το σύνολο πήγε γύρο στα 250 euro. αυτός μου το έστειλε με usps και δεν έκανα καμια από τις ενέργειες που αναφέρεται εδώ,δυστυχώς δεν το είχα δει:cry:

τι πιθανότητες υπάρχουν να γλιτώσω το τελωνείο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...