Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

30/04/08

Εχω κανει την παραγγελια και ο πωλητης μου πε τα στειλε 14/4 και οτι κανουν 5-10 εργασιμες.Ακομα τιποτα, να ανυσηχω?

 

ps:το πακετο εκανε 40 ευρω(οποτε δεν πιστευω να χει κολλησει στο τελωνειο) και το εστειλε με usps,αν λεει αυτο κατι

 

@tas21 εστειλες email σστον πωλητη να δεις τι εγινε, ειναι αξιολογος πωλητης? ανοιξε dispute καλυτερα , αλλα μπορει λογω εορτων κ φορτου εργασιας να εχει καθυστερησει .who knows

 

Παιδια ακομα δεν μου εχει ερθει τπτ και εχω αρχισει να φρικαρω λιγο γιατι ειναι η πρωτη μου αγορα και παει κατα διαολου...

Ο πωλητης γενικα ειναι πολυ αξιοπιστος και δν εχει ουτε ενα αρνητικο feedback σε 1000+ πωλησεις.

Πηγα σημερα στο τοπικο ελτα να δω μηπως εχει ερθει τπτ αλλα τζιφος,και που τους ρωτησα τι να κανω μου παν περιμενε.

Εν τω μεταξυ το στειλε με USPS Priority Mail International οποτε δεν υπαρχει tracking number.

Να παρω σε κανα τελωνειο να το αναζητησω?

Τι να κανω????

thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπερα, Θελαω να αγορασω 4 αντικειμενα απο τον ιδιο seller.

 

Για καθε προιον μου χρεωνει και τα αντιστοιχα μεταφορικα, Ειναι σωστο, δεν θα επρεπε να υπαρχει ενα μεταφορικο κοστος και για τα τεσσερα προιοντα, φου ειναι απο τον ιδιο seller ????

 

Παρακαλω πολυ θα ηθελα να μου πειτε τι αλλο να προσεχω στις αγορες μου απο το ebay

Ευχαριστω...

 

Οι πιο πολλοι πωλητες στο ebay βγαζουν ενα μερος απο το κερδος τους απο τα μεταφορικα.Αλλα καλου κακου ρωτα αμα μπορει να κανει combine shipping . Για αυτο παντα προσεχουμε τα μεταφορικα πριν αγορασουμε κατι .

Take it or leave it

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα, αυριο θα παρεις ειδοποιηση απο τα ΕΛΤΑ για να περασεις να το παραλαβεις και θα εχει και τη λυπητερη εφ οσον εχει περασει τελωνειο, την οποια θα πληρωσεις κατα τη παραλαβη στα ΕΛΤΑ

 

Επεσες μεσα φιλε!

 

+19% + κατι ψιλα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επεσες μεσα φιλε!

 

+19% + κατι ψιλα..

 

Ε....η πειρα βλεπεις. Για φαντασου να το ειχαν στειλει με εταιρια κουριερ. Θα πηγαινε +70% + κατι ψιλα. Φτηνα τη γλυτωσες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή κ το δικό μου δέμα που είναι κάπου 10+ μέρες στο τελωνείο (ίσως να φταίνε κ οι διακοπές του πάσχα), θα φάει τη λυπητερή. :-( Τουλάχιστον αν είναι ένα 20% δε θα υπάρχει πρόβλημα μεγάλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή κ το δικό μου δέμα που είναι κάπου 10+ μέρες στο τελωνείο (ίσως να φταίνε κ οι διακοπές του πάσχα), θα φάει τη λυπητερή. :-( Τουλάχιστον αν είναι ένα 20% δε θα υπάρχει πρόβλημα μεγάλο.

 

Μόλις πήρα μια φωτογραφική μηχανή. Κάποια ποστ πίσω είδα ότι αν η αξία είναι κάτω των 350 ευρώ ο δασμός είναι 3.5%... Άρα λοιπόν όχι +20%..

 

Προσέξτε...Μην μας κλέβουν...Δεν μπορούν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια είναι η δασμοφορολογική επιβάρυνση των προερχόμενων από Τρίτη χώρα ειδών;

 

Για αποστολές μη εμπορικού χαρακτήρα :

α) για είδη μέχρι 45 ? δεν καταβάλλονται δασμοί, Φ.Π.Α. και λοιποί φόροι,

β) τα είδη των οποίων η συνολική αξία δεν υπερβαίνει το ποσό των 350 ? υπόκεινται σε κατ΄ αποκοπή δασμό 3,5%, εκτός εάν ο ενδιαφερόμενος ζητήσει τον τελωνισμό με βάση την δασμολογική κατάταξη του είδους.

γ) τα είδη των οποίων η συνολική αξία είναι άνω των 350 ?, τελωνίζονται κανονικά, καταβάλλοντας τους δασμούς, φόρους και λοιπές επιβαρύνσεις.

Για αποστολές εμπορικού χαρακτήρα καταβάλλονται κανονικά οι δασμοφορολογικές επιβαρύνσεις, εκτός εάν πρόκειται για είδη, των οποίων η συνολική αξία δεν υπερβαίνει συνολικά τα 22 ?.

Σημείωση: Για την κατανόηση των παραπάνω διευκρινίζουμε ότι:

ως εμπορεύματα χωρίς εμπορικό χαρακτήρα θεωρούνται τα εμπορεύματα εκείνα, τα οποία περιλαμβάνονται αποκλειστικά στις αποστολές, που πραγματοποιούνται από ιδιώτη σε ιδιώτη χωρίς οποιασδήποτε μορφής πληρωμή και τα οποία λόγω της φύσης τους και της ποσότητάς τους (μικρή), προορίζονται, χωρίς καμιά αμφιβολία, για προσωπική, ιδιωτική ή οικογενειακή χρήση εκ μέρους των παραληπτών .

 

Πηγή:http://www.gsis.gr/teloneia/faq_telo...telon_2006.zip

σελ.77

 

Αν ο τελωνειακός βρεί μια απόδειξη πληρωμής στο δέμα ,τότε προφανώς δεν πρόκειται για αποστολή μη εμπορικού χαρακτήρα ,οπότε πληρώνεις κανονικά τους αναλογούντες δασμούς και όχι μόνο 3,5%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα. Ενδιαφέρουσες οι πληροφορίες, αλλά ψιλομπερδεύτηκά.Δλδ όλα τα πακέτα <350ευρώ φορολογούνται με 3,5% όπως κ να'χει, αρκεί να μην υπάρχει απόδειξη μέσα? Και πώς θα καταλάβει ένας τελωνείακός ότι κάποιο προϊόν το οποίο δεν έχει απόδειξη έχει αξία <350 Ευρώ και δεν έχει εμπορικό χαρακτήρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι και τόσο καλή φάση γιατί πολλές εταιρείες δεν το δέχονται αυτό.Ειδικά στην Αμερική που είναι αυστηρά τα φορολογικά μέτρα και οι έλεγχοι, δεν γίνεται να μην υπάρχει αποδειξη στο εσωτερικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έχω ένα θέμα με έναν τύπο, 45 ή 60 είναι το όριο για να ανοίξω dispute;

Θυμάμαι οτι πρέπει να ήταν 45 αλλά τώρα διαβάζω για 60, τι ισχύει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα να ρωτήσω κάτι; Αγόρασα κάτι σετ χενον 3 τον αριθμό για εμένα και δύο φίλους μου αλλά μόλις είδαν την τιμή αλλαξαν γνώμη και δεν θέλουν να τα πάρουν. Εστειλα μήνυμα στον πωλητη (ακόμα δεν έχω πληρώσει) να μου πει αν γίνεται να μου στείλει και να πληρώσω μόνο το ένα σετ και να ακυρώσει τις άλλες δυο γίνεται κάτι τέτοιο;;; Αυτός όμως δεν μου απάντησε και απλώς μου είπε ότι θέλει 16$ για τα έξοδα του αν θέλω να ακυρώσω την παραγγελία. Και λέω τώρα αν τον πληρώσω μόνο για μια και μετα μου λέει ότι θέλει και τα υπόλοιπα για τις άλλες δυο μπορώ να πάρω τα χρήματα μου πίσω ή θα τα κρατήσει και τέλος;;; Εντωμεταξύ έχει περάσει μια εβδομάδα από την παραγγελία και ακόμα δεν μου απαντάει ξεκάθαρα. Γενικά γίνεται να ακυρώσεις παραγγελία στα buy now αντικείμενα;;; Αν δεν γίνει τίποτα λέω να τα παραγγείλω με τον λογαριασμό του αδερφού μου λέτε να μας κάνει νούμερα αν δει ίδια διεύθυνση;;;

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια θέλω βοήθεια με το e-bay. Θέλω να αγορασω ενα laptop αλλα φοβαμαι το τελωνειο. Εχω ακουσει διαφορα. Ο πωλητης με διαβεβαίωσε οτι θα το στειλει σαν δωρο με αξια μικρότερη των 40$ αλλα και θα μου το ασφαλισει σε περίπτωση που χαθει και δεν θα εχω κανενα προβλημα με το τελωνειο. Ισχύουν όλα αυτα?? Η ασφάλεια φαινεται στο τελωνειο (αρα και η πραγματική τιμη του προιοντος) ή μπορει να σταλει ξεχωριστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@filarhos για να ακυρωσεις καποια δημοπρασια στο ebay πρεπει να συμφωνησει κ ο πωλητης , αλλιως αν δεν συμβιβαστεις θα σου αφησει αρνητικο feedback

 

@theo7 αμα ο εκτελωνιστης δει οτι η αξια ειναι 40 usd κ οτι εχει ασφαλιστει για 1000 δολλαρια ,θα το εκτελωνησει με βαση τα 1000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...