Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

To εχει στειλει απο 14/4!!!

Παιδια μπορει να βοηθησει καποιος?Τι να Κανω??

THanks

Κανε dispute

 

παιδιά αγόρασα εχθές κάτι από Αμερική το σύνολο πήγε γύρο στα 250 euro. αυτός μου το έστειλε με usps και δεν έκανα καμια από τις ενέργειες που αναφέρεται εδώ,δυστυχώς δεν το είχα δει:cry:

τι πιθανότητες υπάρχουν να γλιτώσω το τελωνείο?

Παρηγορητικη απαντηση θελεις?? Απο 0 εως 99% :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

δηλαδή όλα παίζουν

Ε... ναι

 

Εκει τι ακριβως γραφω?Απλα οτι δν εχω παραλαβει το αντικειμενο ακομα?

dispute θα κανεις μεσω του paypal. Υπαρχει μια στανταρ διαδικασια (resolution center, report a problem) που συμπληρωνεις κατι φορμες. Ναι, θα γραψεις οτι δε παρελαβες το αντικειμενο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μια ερωτηση ακομα,ο seller μου εστειλε το αντικειμενο με USPS Priority Mail International.Σ αυτη την περιπτωση υπαρχει η οχι tracking number?

Thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μια ερωτηση ακομα,ο seller μου εστειλε το αντικειμενο με USPS Priority Mail International.Σ αυτη την περιπτωση υπαρχει η οχι tracking number?

Thanks

 

κοιταξε, εδω παιζεται. Υπαρχουν 2 ειδη Priority Mail Το Priority Mail International Flat-Rate, δεν εχει tracking number. Το Priority Mail International εχει tracking number για καποιους προορισμους αλλα οχι για ολους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑλημέρα. Παιδιά κάνετε πολυ καλη δουλεία που διευκρινίζεται ορισμένα πράγματα. Εμένα πραγματικά με βοηθήσατε σε πολλά πράγματα. Θα ήθελα τη βοήθειά σας.

Εχω αγοράσει απο τις 16/4 ένα ρολόι απο Αμερική. Επειδή δεν υπήρχε στοκ μου το στέλνει ο τύπος στις 30/4. Μου έδωσε νουμερακι και το PSPS γράφει το παρακάτω.

 

Arrived Abroad POLAND 05/09/08 11:57am

 

International Dispatch UNITED STATES 05/01/08 10:13pm

 

Acceptance BRONX NY 10458 04/30/08 5:14pm

 

 

Έχει τύχει σε κανέναν αυτό? Να πάει αλλού? Μήπως τελικά θα έρθει ελλαδα αλλα μέσω Πολονίας? Κουλό μου φαίνεται. Έχει τύχει σε κανέναν κάτι παρόμοιο?

 

Σας ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ο πωλητης εκανε λαθος και σου εδωσε νουμερο πακετου που εστειλε στη Πολωνια σε καποιον αλλο αγοραστη, η σε παραμυθιαζει. Στειλε του μειλ ζητησε διευκρινισεις και πες του να σου δωσει το σωστο νουμερο. Παντως αν δε το παρεις σε καμια εβδομαδα κανε dispute

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ο πωλητης εκανε λαθος και σου εδωσε νουμερο πακετου που εστειλε στη Πολωνια σε καποιον αλλο αγοραστη, η σε παραμυθιαζει. Στειλε του μειλ ζητησε διευκρινισεις και πες του να σου δωσει το σωστο νουμερο. Παντως αν δε το παρεις σε καμια εβδομαδα κανε dispute

 

Εγω λεω να μη κανει dispute αν ο πωλητης εχει αξιοπιστο feedback..καποιο λαθος θα εκανε ο ανθρωπος.και dispute να κανεις θα αργησεις να παρεις τα λεφτα σου και δεν θα εχεις κανει και τη δουλεια σου..οποτε κανε λιγο υπομονη ακομα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γιατί δεν του το ζητάς?Ντρέπεσαι?Τι θα πάθει θα παρεξηγηθεί?

 

εγω απο οτι εχω καταλαβει πολλοι πωλητες δεν αφηνουν feedback μεχρι να περασουν 45 μερες δηλ τοσεσ που να μην εχει δικαιωμα να κανει dispute ο αγοραστης.

 

αυτο το κανουν γιατι ο αγοραστης αν ειναι scammer παιρνει πρωτα την + και μετα ανοιγει dispute και περνει και τα λεφτα που εδωσε πισω.απατεωνιες δηλαδη τις οποιες εμπειροι πωλητες τις γνωριζουν πολυ καλα

 

γενικα οτι και να λεμε εχει πολλες "τρυπες" ακομα και to ebay kai to paypal

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που λές δεν το ήξερα!Αλλά δεν πάει το μυαλό μου πώς μπορεί να γίνει.

Πληρώνεις το προιόν και περιμένεις να το παραλάβεις.Οταν το παραλάβεις και είσαι ευχαριστημένος αφήνεις θετικό feedback.Για να αφήνεις θετικό feedback πάει να πεί οτι α)το παρέλαβες και β)είσαι ευχαριστημένος από το προιόν.

Μετά όταν ανοίγεις dispute ,για πιο λόγο λές οτι το κάνεις?Δηλαδή τι θα πείς για να ζητήσεις τα χρήματά σου πίσω ,ώστε να είναι και πειστικό ώστε αυτοί που θα κρίνουν να πιστέψουν εσένα και όχι τον πωλητή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που λές δεν το ήξερα!Αλλά δεν πάει το μυαλό μου πώς μπορεί να γίνει.

Πληρώνεις το προιόν και περιμένεις να το παραλάβεις.Οταν το παραλάβεις και είσαι ευχαριστημένος αφήνεις θετικό feedback.Για να αφήνεις θετικό feedback πάει να πεί οτι α)το παρέλαβες και β)είσαι ευχαριστημένος από το προιόν.

Μετά όταν ανοίγεις dispute ,για πιο λόγο λές οτι το κάνεις?Δηλαδή τι θα πείς για να ζητήσεις τα χρήματά σου πίσω ,ώστε να είναι και πειστικό ώστε αυτοί που θα κρίνουν να πιστέψουν εσένα και όχι τον πωλητή?

 

Αυτο το κανει ενας scammer!

Ετυχε κ σε εμενα και θα σου πω την περιπτωση:

Πουλησα ενα videogame σε εναν απο Μοσχα πληρωσε κανονικα,αφησε feedback + και μετα απο ενα μηνα ανοιξε dispute "item not received"...μολις το ειδα του εστειλα μαιλ αλλα απαντηση γιοκ.

Το paypal δεν καθεται να ασχοληθει αν εχει αφησει ο feedback ο αγοραστης η οχι.Σου ζηταει tracking number..αν δεν το εχεις την εβαψες..παιρνει τα λεφτα απο τον λογαριασμο σου και τα δινει στον αλλον μεσα σε 10 μερες απο την ειδοποιηση που εχεις λαβει.

Εγω ΕΙΧΑ tracking number γτ το εστειλα συστημενο αλλα παλι μου πηραν τα λεφτα.ακομα και fax τους εστειλα την αποδειξη.

η απαντηση ηταν: the evidence you provided are not sufficient that item has been delivered!!!κατι τετοιτο τελοσπαντων..ΚΟΥΦΑΘΗΚΑ

το ον-λινε τρακινγ των ΕΛΤΑ δεν δουλευει σχεδον ποτε σωστα οποτε αν στελνεις μεσω ταχυδρομειου εισαι χαμενος απο χερι.

ειμαι powerseller στο ebay και οσες φορες μου ετυχε(4 μεχρι τωρα) αναγκαστηκα εχασα την υποθεση...

τωρα μεχρι τις 17 του μηνα θα βγαλουν γυρω στις 80 λιρες για να τις δωσουν σε εναν Ισπανο:mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή για να καταλάβω, φταίει η ιστοσελίδα των ΕΛΤΑ που δεν εμφάνιζε αν παραδόθηκε το δέμα ή όχι?Στο fax εστειλες την έγγραφη βεβαίωση οτι παραδόθηκε-και δεν τους έκανε?

Αν το στείλεις με courier προφανώς είναι καλύτερη η κατάσταση?Αρα τι μπορεί να γίνει στην περίπτωσή σου για να μην ξανασυμβεί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα χρήματα πως τα παίρνει έτσι απλά από την κάρτα σου? Εσύ δεν μπορείς να αμφισβητήσεις μέσω της τράπεζάς σου τις πληρωμές αυτές ανεξάρτητα από το Paypal?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά sorry αν το ποστ μου δεν ταιριάζει εδώ αλλά είπα να μην ανοίξω νέω thread...η χρεωστική κάρτα από την Geniki Bank είναι συμβατή με το paypal για αγορά από ebay?thanks in advance ! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...