Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδεια,

 

Εχω κανει μια παραγγελεια απο το ebay απο ενα μαγαζι που ειναι στην κινα, τι πρεπει να πω στον ιδιοκτητη ετσι ωστε να μην πληρωσω καποιο φορο στο τελωνιο και να πληρωσω μονο τα χρηματα που εχω στειλει ηδη μεσω paypal??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Για σας και από μενα

Μια ερώτηση σχετικά με διάφορα site του εξωτερικού για shopping

Έχω 2 που είναι τσάμπα ρε παιδια και έχω κουφαθεί …..

Ένα είναι το http://www.zzbaba.com και http://www.xyzcb.com

Το zzbaba είναι τη να πω ....sony vaio από 150 ευρο !!!!

Tft 50αρες 350 ευρο κλπ κλπ

δεν είμαι αφελείς κατι παίζει αλλα ....

Λες να πετύχαμε φλεβα η θα είναι σαν της Ferrari μαιμου που πουλάγανε ????

Το χειρότερο (και πιθανότερο) είναι να είναι απατεώνες αλλα κάποιος από εσας που ασχολείται σίγουρα θα ξέρει να μου δώσει μια απαντηση

 

είδα και αυτό !!!!

http://www.zzbaba.com/goods.php?id=1147

2006 SUZUKI GSX1300R HAYABUSA BLACKRED 988 ευρο !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το χειρότερο (και πιθανότερο) είναι να είναι απατεώνες αλλα κάποιος από εσας που ασχολείται σίγουρα θα ξέρει να μου δώσει μια απαντηση

Αφου τη δινεις μονος σου την απαντηση, τι ρωτας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου τη δινεις μονος σου την απαντηση, τι ρωτας?

 

Το λογικο είπα

αλλα ο τύπος μπορεί να στοκάρει (λεμε τώρα )και γιαυτο ρωτησα

απλα δεν έχω ασχοληθεί με το online shopping και προσπαθώ να μάθω κακο είναι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λογικο είπα

αλλα ο τύπος μπορεί να στοκάρει (λεμε τώρα )και γιαυτο ρωτησα

απλα δεν έχω ασχοληθεί με το online shopping και προσπαθώ να μάθω κακο είναι??

Κανεις δεν ειπε οτι ειναι κακο, αλλα οι τιμες και μονο επρεπε να σε προβληματισουν. Αν το εψαχνες και καπως καλυτερα θα εβλεπες οτι ειδικα οι κινεζοι απατεωνες του πρωτου site ειχαν στο παρελθον και αλλα 2 domain και τους εχουν σουταρει. Επισης καμια σωστη εταιρια δε δουλευει με hotmail η gmail

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανεις δεν ειπε οτι ειναι κακο, αλλα οι τιμες και μονο επρεπε να σε προβληματισουν. Αν το εψαχνες και καπως καλυτερα θα εβλεπες οτι ειδικα οι κινεζοι απατεωνες του πρωτου site ειχαν στο παρελθον και αλλα 2 domain και τους εχουν σουταρει. Επισης καμια σωστη εταιρια δε δουλευει με hotmail η gmail

 

Τώρα μάλιστα με κάλυψες thanks

Αλλα να εχουν και pay pal ????

Δεν είναι ασφαλής η αγορα σου μεσα από paypal η όχι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδεια,

 

Εχω κανει μια παραγγελεια απο το ebay απο ενα μαγαζι που ειναι στην κινα, τι πρεπει να πω στον ιδιοκτητη ετσι ωστε να μην πληρωσω καποιο φορο στο τελωνιο και να πληρωσω μονο τα χρηματα που εχω στειλει ηδη μεσω paypal??

Αποστολή με EMS και <50$

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα μάλιστα με κάλυψες thanks

Αλλα να εχουν και pay pal ????

Δεν είναι ασφαλής η αγορα σου μεσα από paypal η όχι ?

Ειναι συνηθισμενο φαινομενο οι κινεζοι να βαζουν το σημα του paypal, αλλα οταν φτανει η ωρα της πληρωμης να σου λενε οτι δε γινεται κλπ. Οσο για το αν ειναι ασφαλης η αγορα οταν χρησιμοποιεις paypal, θα πρεπει να υπαρχει buyer protection policy το οποιο μονο στο ebay υπαρχει, διαφορετικα οχι δεν ειναι ασφαλης

 

Αποστολή με EMS και <50$

Δηλαδη αν αγορασει καποιος κατι αξιας πχ $1000 και το στειλουν οπως λες και δηλωθει αξια $40 θα γλυτωσει το τελωνειο??? :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μύνημα πριν από την αξιολόγηση χρήστη στο Ebay:

 

Buyers, you can no longer receive negative or neutral Feedback from sellers.

 

You should leave honest and accurate Feedback without the fear of receiving negative or neutral ratings.

 

!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μύνημα πριν από την αξιολόγηση χρήστη στο Ebay:

 

Buyers, you can no longer receive negative or neutral Feedback from sellers.

 

You should leave honest and accurate Feedback without the fear of receiving negative or neutral ratings.

 

!!!!

 

Ναι, το έχουν ανακοινώσει καιρό τώρα.

 

Απίστευτη μαλακία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μύνημα πριν από την αξιολόγηση χρήστη στο Ebay:

 

Buyers, you can no longer receive negative or neutral Feedback from sellers.

 

You should leave honest and accurate Feedback without the fear of receiving negative or neutral ratings.

 

!!!!

 

Σε γενικες γραμμες πολυ σωστο ειναι γιατι ενω ενας αγοραστης μπορει να εχει διαφορους λογους για ν αφησει αρνητικο σχολιο (δε παρελαβε το προιον, ηταν μαιμου, δε λειτουργει, δε συμφωνει με τη περιγραφη, αποστολη πολυ αργη, κλπ) και δε το κανει γιατι ξερει οτι θα εισπραξει κι αυτος ενα αρνητικο, καθαρα εκδικητικο απο το πωλητη. Ο πωλητης μεχρι τωρα ειχε λογο ν αφησει αρνητικο στον αγοραστη, μονο αν δε πληρωνε. Ας βρει τροπο το ebay να προστατεψει το πωλητη σ αυτο το θεμα. Στο κατω κατω, οι πωλητες ειναι αυτοι που πρεπει να κρινονται για τη σωστη παροχη υπηρεσιων. Στον αγοραστη που πληρωσε και ειναι ενταξει στις υποχρεωσεις του τι κακη αξιολογηση μπορεις να κανεις? Και στη τελικη αν ο πωλητης ειναι σωστος, δεν εχει να φοβαται τιποτα δεδομενου οτι το αρνητικο το χρησιμοποιουσε καθαρα σαν εκδικητικο οπλο (κι εγω το εχω κανει σα πωλητης)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και θεωρούμε ότι όλοι οι αγοραστές είναι σωστοί? !!!!

Νομίζω ότι δίνεται δικαίωμα στον καθένα να σκαρώσει ότι απατεωνιά θέλει. Μπορεί με την απειλή της αρνητικής, να ισχυριστεί οτιδήποτε (μη λήψη αγαθού, απαίτηση για αποστολή νέου, κτλ).

 

Μάλλον οι σωστοί πωλητές θα αρχίσουν να αποχωρούν....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και θεωρούμε ότι όλοι οι αγοραστές είναι σωστοί? !!!!

Νομίζω ότι δίνεται δικαίωμα στον καθένα να σκαρώσει ότι απατεωνιά θέλει. Μπορεί με την απειλή της αρνητικής, να ισχυριστεί οτιδήποτε (μη λήψη αγαθού, απαίτηση για αποστολή νέου, κτλ).

 

Μάλλον οι σωστοί πωλητές θα αρχίσουν να αποχωρούν....

Στο seller protection policy το ebay ειναι ξεκαθαρο. Για να μη μπορει να ισχυριζεται ο καθε απατεωνας αγοραστης οτι δε παρελαβε το αντικειμενο και για να προστατευονται οι πωλητες, θα πρεπει η μεθοδος αποστολης να ειναι trackable. Λαθος των πωλητων αν δε το εφαρμοζουν και πανε να βγαλουν απ τη μυγα ξυγκι, κερδιζοντας απο τα μεταφορικα χρησιμοποιωντας τις πιο φτηνες μεθοδους αποστολης και χρεωνοντας τα διπλασια ταχυδρομικα στον αγοραστη. Ας αναλαβουν λοιπον το ρισκο τους. Αν θελεις διευκρινησε εκτος απο τη μη ληψη, τι αλλη απατεωνια μπορει να σκαρωσει ο αγοραστης. Σε αντιθεση με εσενα εγω πιστευω οτι αυτοι που θα παραμεινουν θα ειναι οι σωστοι πωλητες και ολοι οι υπολοιποι παπατζηδες θα τη κανουν η θα τους παραμερισει η ιδια η αγορα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η περίπτωση του underdawg είναι αρκετή για μένα για να καταλάβω ότι ο πωλητής ΔΕΝ είναι καλυμμένος ακόμα και με trackable αποστολή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η περίπτωση του underdawg είναι αρκετή για μένα για να καταλάβω ότι ο πωλητής ΔΕΝ είναι καλυμμένος ακόμα και με trackable αποστολή.

Λαθος κανεις, το συστημμενο ουτε ειναι ουτε θεωρειται trackable αποστολη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...