Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το paypal δεν καθεται να ασχοληθει αν εχει αφησει ο feedback ο αγοραστης η οχι.Σου ζηταει tracking number..αν δεν το εχεις την εβαψες..παιρνει τα λεφτα απο τον λογαριασμο σου και τα δινει στον αλλον μεσα σε 10 μερες απο την ειδοποιηση που εχεις λαβει.

Εγω ΕΙΧΑ tracking number γτ το εστειλα συστημενο αλλα παλι μου πηραν τα λεφτα.ακομα και fax τους εστειλα την αποδειξη.

η απαντηση ηταν: the evidence you provided are not sufficient that item has been delivered!!!κατι τετοιτο τελοσπαντων..ΚΟΥΦΑΘΗΚΑ

το ον-λινε τρακινγ των ΕΛΤΑ δεν δουλευει σχεδον ποτε σωστα οποτε αν στελνεις μεσω ταχυδρομειου εισαι χαμενος απο χερι.

Σ αυτα που λες εχεις δικηο, δυστυχως ετσι ειναι τα πραγματα. Απο την αλλη, αν δοκιμασεις να στειλεις με EMS η με καμια αλλη εταιρια κουριερ, σου ζητανε τη μανα τους και το πατερα τους. Αν παντως κανεις σημαντικο ογκο πωλησεων, δοκιμασε να κανεις συμφωνια για τη τιμη με UPS, δεχονται παζαρεμα. Με τα συστημμενα των ΕΛΤΑ πονταρεις οτι ο αγοραστης επειδη υπογραφει κατα τη παραλαβη, δε θα στη κανει. Αν ομως υπαρξη καθυστερηση με τελωνεια κλπ,αργησει να το παραλαβει και σου κανει dispute,τοτε πιασε τ αβγο και κουρεψτο. Μεχρι να κανεις αναζητηση και να παρεις απαντηση απο τα ΕΛΤΑ ποτε το παρελαβε, θα περασει κανα τετραμηνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Χαίρετε. Μόλις παρήγγειλα ενα tablet pc από ebay.co.uk και ο πωλητής είναι από Ελβετία (τουλάχιστον έτσι λέει στο ebay). Τώρα εγώ 2 απορίες έχω:

1)Τα έξοδα αποστολής για Ελλάδα έλεγε στη δημοπρασία ότι είναι 12 ευρώ (όχι στην περιγραφή, στο αυτόματο που έχει με το dropdown για επιλογή χώρας). Τώρα στο invoice που μου στειλε για πληρωμή (παρεπιπτόντως αυτό είναι αυτοματοποιημένο; Γιατί με το που πάτησα request total price μου ρθε μηνυματάκι με οδηγίες+συνολικό λογαριασμό, αλλά σε μήνυμα που έστειλα ακριβώς πριν δεν έχει απαντήσει ακόμα) 30 ευρώ postage+packing! Είναι λογικό ή πρέπει να κάνω κάτι;

2)Αποστολή λέει ότι γίνεται με La Poste - Colissimo International, το οποίο απ' ότι είδα είναι το Γαλλικό ταχυδρομείο (που επίσης με παραξένεψε, η Ελβετία δεν έχει δικό της; ). Παίζει να έχω τρεχάματα με τελωνείο ή μπα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρετε. Μόλις παρήγγειλα ενα tablet pc από ebay.co.uk και ο πωλητής είναι από Ελβετία (τουλάχιστον έτσι λέει στο ebay). Τώρα εγώ 2 απορίες έχω:

1)Τα έξοδα αποστολής για Ελλάδα έλεγε στη δημοπρασία ότι είναι 12 ευρώ (όχι στην περιγραφή, στο αυτόματο που έχει με το dropdown για επιλογή χώρας). Τώρα στο invoice που μου στειλε για πληρωμή (παρεπιπτόντως αυτό είναι αυτοματοποιημένο; Γιατί με το που πάτησα request total price μου ρθε μηνυματάκι με οδηγίες+συνολικό λογαριασμό, αλλά σε μήνυμα που έστειλα ακριβώς πριν δεν έχει απαντήσει ακόμα) 30 ευρώ postage+packing! Είναι λογικό ή πρέπει να κάνω κάτι;

2)Αποστολή λέει ότι γίνεται με La Poste - Colissimo International, το οποίο απ' ότι είδα είναι το Γαλλικό ταχυδρομείο (που επίσης με παραξένεψε, η Ελβετία δεν έχει δικό της; ). Παίζει να έχω τρεχάματα με τελωνείο ή μπα;

Ο πωλητης μπορει να ειναι απο Ελβετια αλλα μπορει να κανει listings σε οποιοδηποτε site του ebay οπως και να στελνει τα αντικειμενα απο αλλη τριτη χωρα, αρκει να δηλωνει απο που. Στη συγκεκριμενη περιπτωση, επειδη η υπηρεσια La Poste - Colissimo International ειναι Γαλλικη, λογικα η αποστολη θα γινεται απο Γαλλια. Σχετικα με τα μεταφορικα, το ποσον που θα πρεπει να πληρωσεις ειναι οτι σου βγαζει στην επιλογη χωρας, αλλα αντικειμενικα η προσφερομενη υπηρεσια Colissimo International κοστιζει αρκετα πανω απο 12 ευρω. Αν η αποστολη γινει απο χωρα της ΕΕ δε πληρωνεις τελωνειο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή για να καταλάβω, φταίει η ιστοσελίδα των ΕΛΤΑ που δεν εμφάνιζε αν παραδόθηκε το δέμα ή όχι?Στο fax εστειλες την έγγραφη βεβαίωση οτι παραδόθηκε-και δεν τους έκανε?

Αν το στείλεις με courier προφανώς είναι καλύτερη η κατάσταση?Αρα τι μπορεί να γίνει στην περίπτωσή σου για να μην ξανασυμβεί?

 

Ναι φταιει η ιστοσελιδα..κ αυτη τις μισες μερες του χρονου δεν δουλευει καθολου

 

Να σου πω τι παιζει με κουριερ δεν ξερω..λογικα ειναι πιθο νορμαλ καταστασεις.

 

Τι μπορει να γινει?δεν ξερω..μαλλον τυχερος πρεπει να εισαι κ να αποδεχθεις οτι κ αυτο ειναι μια πραγματικοτητα στο ebay

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα χρήματα πως τα παίρνει έτσι απλά από την κάρτα σου? Εσύ δεν μπορείς να αμφισβητήσεις μέσω της τράπεζάς σου τις πληρωμές αυτές ανεξάρτητα από το Paypal?

Κοιτα οταν σε πληρωνουν μεσω Paypal τα λεφτα πανε στο λογαριασμο σου sto paypal οχι στον τρ.λογαριασμο.απο εκει σου τα παιρνει χωρις καμια προιειδοποιηση κ δισταγμο..κ αν δεν εχεις πασ στο -(negative balance) και μετα αρχιζουν οι μανουρες..

 

αν μπορουν να σου τα παρουν απο την καρτα?δεν ξερω δεν μου ετυχε..ακομα:rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ αυτα που λες εχεις δικηο, δυστυχως ετσι ειναι τα πραγματα. Απο την αλλη, αν δοκιμασεις να στειλεις με EMS η με καμια αλλη εταιρια κουριερ, σου ζητανε τη μανα τους και το πατερα τους. Αν παντως κανεις σημαντικο ογκο πωλησεων, δοκιμασε να κανεις συμφωνια για τη τιμη με UPS, δεχονται παζαρεμα. Με τα συστημμενα των ΕΛΤΑ πονταρεις οτι ο αγοραστης επειδη υπογραφει κατα τη παραλαβη, δε θα στη κανει. Αν ομως υπαρξη καθυστερηση με τελωνεια κλπ,αργησει να το παραλαβει και σου κανει dispute,τοτε πιασε τ αβγο και κουρεψτο. Μεχρι να κανεις αναζητηση και να παρεις απαντηση απο τα ΕΛΤΑ ποτε το παρελαβε, θα περασει κανα τετραμηνο.

 

 

Φιλε μου βλεπω γνωριζεις πολλα απο αυτα..

ενδιαφερον αυτο που μου λες για την UPS..απο ταριφα πως πανε ομως?λογικα 50% παραπανω θα ειναι απο τα ΕΛΤΑ???

το θεμα ειναι οτι κατα 60-70% των αντικειμενων που πουλαω δεν ξεπερναει τα 200γρ και τιμες κομαινονται μεταξυ 5-25 λιρων οποτε μαλλον Ελτα ειναι η μονη λυση..τι λες?

εχεις να μου στειλεις λινκ με χρεωσεισ κτλ απο UPS?

 

Ακου και το αλλο τωρα:

απο σημερα o seller ΔΕΝ εχει δικαιωμα να αφησει αρνητιη στον buyer..αρχιζει το πανυγυρι για τους scammer

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά sorry αν το ποστ μου δεν ταιριάζει εδώ αλλά είπα να μην ανοίξω νέω thread...η χρεωστική κάρτα από την Geniki Bank είναι συμβατή με το paypal για αγορά από ebay?thanks in advance ! :)

 

Λογικα όλεσ κανουν.visa δεν ειναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε ΑΛΕΧ ξεχασα να ρωτησω..στελνω γυρω στα 20-30 δεματα την εβδομαδα..εχω ελπιδες για εκπτωση απο UPS?

Link με χρεωσεις δεν εχω, αλλα σου δινω ενα link της ups. Δε χανεις τπτ να κανεις ενα τηλ. η ακομα καλυτερα να περασεις ο ιδιος απο τα γραφεια τους. Ο αριθμος των αποστολων που κανεις δεν ειναι ασχημος και μπορει να σου δωσουν τιμη ισως εφαμιλης των συστημμενων

http://www.ups.com/content/gr/en/contact/index.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To εχει στειλει απο 14/4!!!

Παιδια μπορει να βοηθησει καποιος?Τι να Κανω??

THanks

 

Του εστειλα μνμ και του λεω οτι δν εχω λαβει τπτ ακομα και μου λεει οτι το χει στειλει και να παρω στο τελωνειο μηπως μου το εχουν κρατησει εκει και οτι το πακετο δν ειχε tracking number.Τι λετε na κανω?Να κανω dispute?Ti θα κερδισω απ αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Του εστειλα μνμ και του λεω οτι δν εχω λαβει τπτ ακομα και μου λεει οτι το χει στειλει και να παρω στο τελωνειο μηπως μου το εχουν κρατησει εκει και οτι το πακετο δν ειχε tracking number.Τι λετε na κανω?Να κανω dispute?Ti θα κερδισω απ αυτο?

Οταν η συγκεκριμενη ερωτηση σου εχει απαντηθει πριν 2 μερες και μαλιστα με οδηγιες πως να συμπληρωσεις το dispute, απορω γιατι ξαναρωτας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The U.S. Postal Service was electronically notified by the shipper on May 13, 2008 to expect your package for mailing. This does not indicate receipt by the USPS or the actual mailing date. Delivery status information will be provided if / when available. Information, if available, is updated every evening. Please check again later

 

από τις 13 που παρήγγειλα το δέμα αυτό λέει στο said της usps.είναι λογικό?

 

για να το λέει αυτό δε το έχει πάρει ακόμα η usps έτσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The U.S. Postal Service was electronically notified by the shipper on May 13, 2008 to expect your package for mailing. This does not indicate receipt by the USPS or the actual mailing date. Delivery status information will be provided if / when available. Information, if available, is updated every evening. Please check again later

 

από τις 13 που παρήγγειλα το δέμα αυτό λέει στο said της usps.είναι λογικό?

 

για να το λέει αυτό δε το έχει πάρει ακόμα η usps έτσι?

Εαν ο τροπος αποστολης ειναι express mail service τοτε δε το εχει στειλει ακομα. Εαν το εχει στειλει με καποια αλλη μεθοδο πχ priority mail , μπορει να τα παραλαβεις και το tracer να δειχνει ακομα αυτα που γραφει τωρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε al-ex σε ευχάριστω πολύ για τις απάντησης σου.εχω άλλη μια ερώτηση όμως.

ας θεωρήσουμε δεδομένο ότι το δέμα θα πάει τελωνείο και θα πληρώσω. στα 250 e που κάνει το δέμα τι φόρο θα πληρώσω αν το εκτελωνίσω μονος μου και πως θα το κανω?

υπάρχει πουθενά κάποιο τιμολόγιο?μη παω τυφλός στο τελωνείο και πληρώσω τα μαλια της κεφαλης μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε al-ex σε ευχάριστω πολύ για τις απάντησης σου.εχω άλλη μια ερώτηση όμως.

ας θεωρήσουμε δεδομένο ότι το δέμα θα πάει τελωνείο και θα πληρώσω. στα 250 e που κάνει το δέμα τι φόρο θα πληρώσω αν το εκτελωνίσω μονος μου και πως θα το κανω?

υπάρχει πουθενά κάποιο τιμολόγιο?μη παω τυφλός στο τελωνείο και πληρώσω τα μαλια της κεφαλης μου.

Αν στο ειχε στειλει με κουριερ θα ειχες προβλημα. Εφ οσον ομως το εχει στειλει με USPS, εσυ δεν ασχολεισαι με τελωνειο καθολου. Θα σου ερθει ειδοποιηση απο τα ΕΛΤΑ να το παραλαβεις και εαν υπαρχουν δασμοι το ποσο θα αναγραφεται στην ειδοποιηση και το πληρωνεις στα ΕΛΤΑ. Εαν υπαρχουν δασμοι, χοντρικα υπολογισε γυρω στο 25% επι της αξιας. Δε ξερω πως ακριβως βγαζουν τους φορους οι τελωνειακοι, ουτε τι κλιμακες χρησιμοποιουν αλλα απο τη πειρα μου τοσο περιπου βγαινει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...