Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λαθος κανεις, το συστημμενο ουτε ειναι ουτε θεωρειται trackable αποστολη.

 

Μάλλον εσύ κάνεις λάθος. Έχω στείλει συστημένο στην Αμερική με ΕΛΤΑ και το παρακολουθούσα αρχικά από ΕΛΤΑ και στη συνέχεια από USPS, μέχρι που παραδόθηκε στον παραλήπτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μάλλον εσύ κάνεις λάθος. Έχω στείλει συστημένο στην Αμερική με ΕΛΤΑ και το παρακολουθούσα αρχικά από ΕΛΤΑ και στη συνέχεια από USPS, μέχρι που παραδόθηκε στον παραλήπτη.

Καλα, εσυ θα ξερεις καλυτερα απο εμενα που εχω στειλει καποιες χιλιαδες συστημμενα σε διαφορα μερη του κοσμου, και το μονο που μου εβγαζε το tracer των ΕΛΤΑ, ηταν οτι παρεληφθη απο το ταδε (Ελληνικο) κεντρο διαλογης, και εκει τελειωνε το tracking. Αλλωστε για το tracer των ΕΛΤΑ εχει τοποθετηθει και ο underdawg που εχασε και τα λεφτα του. Τελος επειδη ανεφερες οτι παρακολουθησες αποστολη απο την Ελλαδα στις ΗΠΑ αρχικα απο τα ΕΛΤΑ και μετα απο USPS, προσωπικα δεν εχω λογο να μη σε πιστεψω, αλλα το πιο κατω σε διαψευδει εκτος και δε ξερουν τι λενε τα Αμερικανικα ταχυδρομεια στο site τους

 

http://faq.usps.com/eCustomer/iq/usps/request.do?create=kb:USPSFAQ&view()=c{162b63c0-57e2-11dc-51b6-000000000000}

 

Tracking an item from another country

Items that are mailed from any international country may be trackable in that country but not here in the USA. The only mail class that is trackable both here in the USA and internationally are Express Mail International (EMI services) and Global Express Guaranteed (GXG) items

 

Πως καταφερες εσυ να το παρακολουθησεις στο site του USPS οταν το USPS λει οτι αυτο δε γινεται??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να μην αναφέρονται όλοι οι ενδιάμεσοι σταθμοί, αλλά το γεγονός ότι το παρέλαβε ο παραλήπτης και ο ακριβής χρόνος αναφέρονται σαφώς μέσα από το site της USPS. Εγώ δεν στέλνω χιλιάδες αλλά σε ένα που έστειλα μέσα στο Φεβρουάριο το παρακολούθησα κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δηλαδη αν αγορασει καποιος κατι αξιας πχ $1000 και το στειλουν οπως λες και δηλωθει αξια $40 θα γλυτωσει το τελωνειο??? :rolleyes:

Δεν είπα οτι είναι κανόνας και περνάνε όλα, αλλά τις περισσότερες φορές ισχύει, μια μέθοδος αποφυγής είναι...

Πριν μέρες μου ήρθε canon kiss x2 (940$) + φακός (450$) απο HK, όμως για να πάρω απο εκεί σκέφτομαι και το τελωνείο το οποίο θα πληρώσω αν τύχει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είπα οτι είναι κανόνας και περνάνε όλα, αλλά τις περισσότερες φορές ισχύει, μια μέθοδος αποφυγής είναι...

Ετσι συμφωνω διοτι οπως το διατυπωσες μπορει να καταλαβε αλλα ο φιλος που ειχε ρωτησει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας,

αγορασα απο το ebay μια καμερα 800$ και δεν ξέρω ποσο θα ειναι το τελωνειο. Μπορει καποιος να μου πει αν έρθει με usps ή αν έρθει με fedex? Επίσης αν το στείλω σε αμερική και μετά μου τη φερουν με το αεροπλάνο θα χρειαστεί να πληρώσουν τελωνείο και εκεί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χτύπησα ένα κράνος από ebay store με καλό feedback. Όταν το έλαβα διαπίστωσα ότι μου έστειλε λάθος μέγεθος, παρότι του το είχα διευκρινίσει πολλές φορές στην επικοινωνία μας το τι ήθελα. Στα μηνύματα που του έστειλα μετά για να του στείλω πίσω το λάθος και να μου στείλει το σωστό δεν απαντούσε (παρ'οτι έλεγε στο listing ότι σε περίπτωση δικού του λάθους σου στέλνει το σωστό με δικά του έξοδα.) Άνοιξα dispute στο paypal και ούτε εκεί απάντησε και μετά το προχώρησα σε claim. Δεν απάντησε ούτε στο claim, και το paypal πήρε απόφαση υπέρ μου, με αποζημίωσε πλήρως, και μου έμεινε και το λάθος κράνος. Ο άλλος εν τω μεταξύ έβγαλε όλα του τα listings (φαντάζομαι για να μην έχει λεφτά να πάρει το paypal???). Σήμερα εγώ προχώρησα ένα βήμα παραπέρα την τιμωρία του και αφού έμαθα ότι δεν μπορεί πια ο πωλητής να βάλει αρνητικό feedback στον αγοραστή, του έβαλα εγώ. Στα καπάκια μου 'στειλε mail ότι δεν του έστειλα πίσω το κράνος.

 

Ερώτηση: μπορεί να κάνει κάτι εις βάρος μου τώρα αυτός;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χτύπησα ένα κράνος από ebay store με καλό feedback. Όταν το έλαβα διαπίστωσα ότι μου έστειλε λάθος μέγεθος, παρότι του το είχα διευκρινίσει πολλές φορές στην επικοινωνία μας το τι ήθελα. Στα μηνύματα που του έστειλα μετά για να του στείλω πίσω το λάθος και να μου στείλει το σωστό δεν απαντούσε (παρ'οτι έλεγε στο listing ότι σε περίπτωση δικού του λάθους σου στέλνει το σωστό με δικά του έξοδα.) Άνοιξα dispute στο paypal και ούτε εκεί απάντησε και μετά το προχώρησα σε claim. Δεν απάντησε ούτε στο claim, και το paypal πήρε απόφαση υπέρ μου, με αποζημίωσε πλήρως, και μου έμεινε και το λάθος κράνος. Ο άλλος εν τω μεταξύ έβγαλε όλα του τα listings (φαντάζομαι για να μην έχει λεφτά να πάρει το paypal???). Σήμερα εγώ προχώρησα ένα βήμα παραπέρα την τιμωρία του και αφού έμαθα ότι δεν μπορεί πια ο πωλητής να βάλει αρνητικό feedback στον αγοραστή, του έβαλα εγώ. Στα καπάκια μου 'στειλε mail ότι δεν του έστειλα πίσω το κράνος.

 

Ερώτηση: μπορεί να κάνει κάτι εις βάρος μου τώρα αυτός;

 

δεν μπορει να κανει τπτ τωρα.το πολυ πολυ να σε πρηξει στα email...

εγω παντως θα του επεστρεφα το κρανος αν φυσικα συμφωνουσε να πληρωσει τα εξοδα:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν μπορει να κανει τπτ τωρα.το πολυ πολυ να σε πρηξει στα email...

εγω παντως θα του επεστρεφα το κρανος αν φυσικα συμφωνουσε να πληρωσει τα εξοδα:-)

 

Κι εγώ! Δεν είμαι κακός άνθρωπος ούτε εκμεταλλεύομαι το e-bay για να εξαπατήσω, άλλωστε αυτό ήταν το πρώτο πράγμα που του πρότεινα αλλά δεν απάντησε. Δεν υπάρχει περίπτωση όμως να χρεωθώ εγώ με μεταφορικά κράνους με tracking number στην Αμερική επειδή αυτός έκανε λάθος ή απλά ήθελε να ξεστοκάρει πάση θυσία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξαναρωτάω:

Πώς μπορώ να αγοράσω από το e-bay ; πρέπει να βγάλω κάρτα ; Και αν ναι πώς ;

 

-Βγάζεις μια πιστωτική ή χρεωστική κάρτα από την τράπεζα της επιλογής σου

-Φτιάχνεις ένα account στο ebay

-Φτιάχνεις ένα account στο paypal το οποίο συνδέεις με την κάρτα που έχεις ήδη βγάλει

-Ψάχνεις με προσοχή στο ebay λαμβάνοντας υπ' όψιν ζητήματα όπως τιμή, μεταφορικά, τελωνείο αν αγοράζεις εκτός Ε.Ε., feedback του πωλητή, κλπ

-Βρίσκεις αυτό που θέλεις κάνεις Bid ή buy now, το πληρώνεις μέσω του paypal και μετά από λίγες μέρες το έχεις.

 

Για λεπτομέρειες υπάρχουν πάρα πολλά guides, διάβασε και το help toy e-bay.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανε dispute

 

Ανοιξα το dispute στο paypal λεγοντας αυτο:I still have not received my item yet,its been over a month since the seller told me it shipped it.

 

Ο seller παλι αφαντος εδω και 3 μερες που ekana dispute,δν εχει απαντησει καν,τι γινεται σ αυτες τις περιπτωσεις ?Να περιμενω απαντηση του η να κανω escalate στο paypal oπου και εκει τι ακριβως κανει το paypal?

 

thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-Βγάζεις μια πιστωτική ή χρεωστική κάρτα από την τράπεζα της επιλογής σου

-Φτιάχνεις ένα account στο ebay

-Φτιάχνεις ένα account στο paypal το οποίο συνδέεις με την κάρτα που έχεις ήδη βγάλει

-Ψάχνεις με προσοχή στο ebay λαμβάνοντας υπ' όψιν ζητήματα όπως τιμή, μεταφορικά, τελωνείο αν αγοράζεις εκτός Ε.Ε., feedback του πωλητή, κλπ

-Βρίσκεις αυτό που θέλεις κάνεις Bid ή buy now, το πληρώνεις μέσω του paypal και μετά από λίγες μέρες το έχεις.

 

Για λεπτομέρειες υπάρχουν πάρα πολλά guides, διάβασε και το help toy e-bay.

 

Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανοιξα το dispute στο paypal λεγοντας αυτο:I still have not received my item yet,its been over a month since the seller told me it shipped it.

 

Ο seller παλι αφαντος εδω και 3 μερες που ekana dispute,δν εχει απαντησει καν,τι γινεται σ αυτες τις περιπτωσεις ?Να περιμενω απαντηση του η να κανω escalate στο paypal oπου και εκει τι ακριβως κανει το paypal?

 

thanks

Κανε escalate σε claim και μην ασχολεισαι παλι εκτος και παρεις email απο το paypal με τπτ ερωτησεις, που θα πρεπει ν απαντησεις. Φυσιολογικα σε 10 μερες θα σου επιστραφουν τα χρηματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...